+48 32 729 87 11

W poprzednim artykule wspominaliśmy o tym, jak istotny jest zmysł dotyku, w prawidłowym rozwoju dziecka. Dziś nadszedł czas na propozycje codziennych czynności i zabaw, stymulujących zmysł dotyku.

Mamy dla Ciebie 9 pomysłów na zabawy rozwijające zmysł dotyku. Którą z nich wybierasz?

 

9 pomysłów na zabawy rozwijające zmysł dotyku

 

zmysł dotyku

Przypomnijmy:

Dotyk to jeden ze zmysłów, który umożliwia dziecku poznanie otoczenia. To jeden ze zmysłów, który wspomaga proces uczenia się dziecka. W końcu to jeden ze zmysłów, który może być przyczyną nieprawidłowego przetwarzania informacji, jeśli nieprawidłowo odbierane są przez receptory bodźce zewnętrzne.

Dlatego tak istotne jest wspieranie rozwój dziecka w trakcie codziennych czynności i codziennych zabaw.

Wybraliśmy z naszego sklepu kilka pomocy do rozwoju zmysłu dotyku, jednak większość z nich śmiało możesz wykonać własnoręcznie, a następnie przeprowadzić zaproponowane przez nas zabawy. Do dzieła!

 

1. Zgadnij jaki to kształt?

 

Sensoryczne tabliczki

Sensoryczne tabliczki

Do woreczka wrzucamy różne kształty (możesz wykorzystać pomoce: transparentne układanie kształtów czy sensoryczne tabliczki).

Zadaniem dziecka jest odgadnięcie kształtu z zamkniętymi oczami, wyłączenie za pomocą dotyku.

🚩 JAK STOWRZYĆ TAKĄ POMOC?

👉Kształty możesz przygotować samodzielnie wycinając je z kartonu.

Wytnij takie figury jak: kwadrat, prostokąt, rąb, koło, trójkąt czy trapez w kilku różnych wielkościach.

  • 🧡poprosić dziecko o znalezienie w woreczku (za pomocą dotyku) np. dużego trójkąta.
  • 🧡Możesz także poprosić  o pogrupowanie kartoników według ich kształtu czy wielkości (z zasłoniętymi oczami).
  • 🧡jeśli przygotujesz figury w stopniowanej wielkości, to możesz także poprosić dziecko o ułożenie np. trójkątów od najmniejszego do największego i z zamkniętymi oczami.

My w tej zabawie wykorzystamy Sensoryczne tabliczki, które prócz różnych kształtów mają także różną teksturę, więc dodatkowo możemy pogrupować tabliczki według wzoru oraz rozwijać słownictwo (gładki, szorstki, prążkowany…).

 

 

2. Sensoryczne dopasowanie

 

zabawy rozwijające zmysł dotyku - Baza sensoryczna

Baza sensoryczna

🚩 JAK STOWRZYĆ TAKĄ POMOC?

👉Przygotuj sobie 14 identycznych tekturowych kartoników o wielkości około 7x7cm. Powstanie z nich 7 sensorycznych par. Przy pomocy kleju na gorąco przymocuj różne elementy na kartonikach, tak aby mieć po dwie identyczne płytki.

👉Możesz przykleić np. kawałki miękkiego futerka; kolorowe guziki o różnych kształtach, makaron w kształcie kokardek, drobne kamyczki (żwirek); metalowe nakrętki; sól gruboziarnistą czy ziarenka kawy, soczewicy, a nawet kolorowe szkiełka czy piórka.

Tak, aby elementy miały różne tekstury, były twarde i miękkie, ciepłe lub zimne, gładkie i chropowate.

Dzięki temu stworzysz coś na wzór naszej bazy sensorycznej, której tym razem nie wykorzystamy do memory dotykowego, a do sensorycznego dopasowywania.

 

  • 🧡 ułóż po jednej stronie „bazy” sensoryczne płytki w różnej kolejności. Zadaniem dziecka jest odtworzenie układu po drugiej stronie „bazy”. Właściwą płytkę należy wybrać z woreczka bez patrzenia.

 

3. Sensoryczny spacer

zabawy rozwijające zmysł dotyku - ścieżka sensoryczna

Ścieżka Sensoryczna (30×30 cm.) – 8 elementów

Przechodzenie bosymi nogami po ścieżce z różnych faktur, to świetna zabawa stymulująca zmysł dotyku.

🚩JAK STOWRZYĆ TAKĄ POMOC?

👉Wykonaj taką ścieżkę własnoręcznie wykorzystując różne pojemniki a w nich kamyki z ogrodu, szyszki czy liście z lasu, ziarenka kawy, metalowe nakrętki, szorstkie liny, czy miękkie futerko lub pionowe korki. Możesz także wykorzystać sztuczną (a nawet żywą) trawę. Wszystkie potrzebne elementy znajdziesz w swoim domu, ogrodzie lub pobliskim markecie budowlanym.

 

  • 🧡 Możesz także skorzystać z gotowych ścieżek sensorycznych, zabezpieczonych żywicą oraz olejem jadalnym – takich jak ta od Fabryka Małego Odkrywcy. Podczas zabawy na torze przeszkód maluch spotyka na swojej drodze elementy miękkie, twarde, kłujące, zimne, kolorowe, w stonowanych barwach, płaskie i wypukłe. Możesz dla urozmaicenia opisywać dany element ścieżki, a zadaniem dziecka jest odgadnięcie gdzie w następnej kolejności należy stanąć.

 

4. Sensoryczne woreczki lub baloniki

zabawy rozwijające zmysł dotyku - sensoryczne woreczki

Woreczki sensoryczne „Teachable Touchables”

Zabawa z woreczkami sensorycznymi to świetny sposób na stymulację zmysłu dotyku i nie tylko. Możliwość łączenia w pary, znajdowanie dwóch takich samych woreczków z zamkniętymi oczami, próba porównywania ich między sobą, zarówno pod względem faktury, jak i koloru, porównywanie do przedmiotów, które się już zna to tylko niektóre z nich. Sprawdź nasze woreczki:

 

🚩JAK STOWRZYĆ TAKĄ POMOC?

👉Jeśli masz choć najmniejsze umiejętności szycia na maszynie, to bez problemu możesz przygotować takie woreczki w domu. Zadbaj o to, by miały różne kolory, materiały i zawartość.

👉Możesz do środka dodać np. kaszę, ryż, metalowe czy szklane kuleczki, orzechy, watę czy jakieś szeleszczące elementy. Stwórz sensoryczne pary i baw się w zabawy dotykowe.

  • 🧡Zamiast woreczków możesz także przygotować sensoryczne baloniki. Do baloników dodatkowo możesz jeszcze dodać mąkę ziemniaczaną czy żel do włosów. Świetna pomoc do ściskania, zgniatania i zgadywania co jest w środku.

 

5. Sensoryczny tetris

 

zabawy rozwijające zmysł dotyku - sensoryczny tetrisZmysł dotyku najlepiej rozwijać w trakcie zabaw, a idealnym przykładem jest gra tetris. My korzystamy z gotowej pomocy sensorycznej z naszego sklepu:

 

🚩JAK STOWRZYĆ TAKĄ POMOC?

👉Potrzebujesz niziutkie pudełko oraz kartonową podkładkę wielkości pudełka (taka, która zmieści się w środku).

👉Przygotuj tkaniny i materiały o różnej teksturze i kolorach np. papier ścierny, miękka pluszowa tkanina, folia bąbelkowa, gumowana tkania, korek, imitacja skóry, akrylowe lustro itp.

👉Kartonową podkładkę podziel na klocki wzorowane na kształt tych z tetrisa. Każdy z klocków obklej inną tkaniną. W ten sposób stworzysz swoją własną pomoc przypominającą nasze sensoryczne puzzle z teksturami. Teraz pozostaje już tylko układać i stymulować zmysł dotyku.

 

  • 🧡Na jednej planszy montujemy puzzle teksturami do góry. To samo robimy na drugiej planszy, ale wykładamy 7 puzzli. Dziecko samym dotykiem zgaduje, którego elementu brakuje. Dla utrudnienia na drugiej planszy można ułożyć puzzle w innej kolejności.

 

6. Tajemnicze kule zmieniają temperaturę

Sensoryczne tajemnicze lustrzane sfery

Sensoryczne tajemnicze lustrzane sfery

👉Do tej zabawy potrzebne będą kule wykonane ze stali nierdzewnej (Sensoryczne tajemnicze lustrzane sfery), która pod wpływem dotyku ociepla się. W trakcie zabawy zapoznaj dziecko z gładką powierzchnią, która może być zimna lub ciepła (kule możesz zanurzyć w wodzie i poprosić dziecko o zgadnięcie czy to była zimna czy ciepła woda).

🧡Kule pod wpływem dłuższego dotyku także zmieniają swoją temperaturę, ocieplają się pod wpływem naszego dotyku. 

🧡Dziecko podczas zabawy może porównać także wagę sensorycznych sfer, gdyż każda z nich wypełniona jest inną zawartością, przez co ma też inną wagę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7. Dotykowe kształty

 

zabawy rozwijające zmysł dotyku - dotykowe kształty

W tej zabawie korzystamy z naszych dotykowych kształtów sensorycznych, ale jeśli masz wystarczająco dużo czasu, to możesz przygotować podobną pomoc własnoręcznie.

🚩JAK STWORZYĆ TAKĄ POMOC?

👉Wytnij pary różnych kształtów z kartonu. Na ich powierzchni przyklej kilka mniejszych kształtów wewnątrz danego kształtu. Możesz to zrobić z pomocą grubego sznurka lub wykleić plasteliną.

Teraz można się bawić:

🧡porównaj kamyki z zamkniętymi oczami.

🧡Policz, dotykając kamyk i badając paluszkiem, ile mają wyżłobionych rowków (naklejonych kształtów), który z nich jest większy, cięższy.

🧡Znajdź pary.

🧡Odwzoruj kształt kamyczka na piasku.

 

zabawy rozwijające zmysł dotyku - dotykowe kształty

Dotykowe kształty sensoryczne

 

8. Zgadnij co jest w środku – skrzynka zgadula

 

Świetnym pomysłem na rozwój zmysłu dotyku są zabawy z wykorzystaniem skrzynki zgaduli.

Możesz tu wykorzystać gotową pomoc (zobacz tu) lub zrobić ją własnoręcznie z większego kartonowego pudełka.

 

🚩JAK STWORZYĆ TAKĄ POMOC?

 

👉Wystarczy, że wytniesz otwory na dziecięce dłonie. Swoją skrzynkę możesz ozdobić w dowolny sposób, lub na wzór naszej sklepowej zgaduli.

👉Do środka można włożyć wiele przedmiotów o różnych strukturach, wielkościach i kształtach.

🧡Zabawa może polegać na rozpoznaniu i nazwaniu jednego konkretnego przedmiotu albo na wyszukaniu konkretnej rzeczy, która wyróżnia się daną cechą spośród innych.

🧡Dzięki temu dziecko na bieżąco uczy się o świecie, a także przygotowuje się do przyszłej nauki pisania. Co dziś Twój maluch odkryje w środku?

 

 

9. Co jest cięższe?

W tej zabawie potrzebujemy cylindry wagowe o różnej wadze od najlżejszego do najcięższego (zobacz tu), albo zestaw cylindrów, w którym każdy element ma swojego wagowego sobowtóra, dzięki temu dodatkowo będziemy mogli wyszukiwać wagowe pary (zobacz tu).

cylindry wagowe do zabaw sensorycznych rozwijających zmysł dotyku

Cylindry wagowe z podstawką

🚩JAK STWORZYĆ TAKĄ POMOC?

👉Wykorzystaj identyczne szklane lub plastikowe pojemniki. Jeśli są przezroczyste to będziesz musiała je pomalować, aby nie było widać zawartości. Do każdego pojemnika włóż obciążenie, może to być np. piasek. Zważ swoje pojemniki, żeby ich waga była np. co 300 gram. Jeśli chcesz mieć możliwość zabawy w memo wagowe, to pamiętaj, by zrobić po dwa pojemniki o tej samej wadze. Dno każdego pojemnika możesz pomalować na inny kolor i ponumerować, żeby można było łatwo sprawdzić poprawność wykonania zadania. 

  • 🧡 Schowaj kilka cylindrów w piaskownicy i poproś dziecko, aby je znalazło i ułożyło według wagi rosnąco lub malejąco.
  • 🧡 Poproś dzieci, aby układały cylindry w określonym wzorze lub sekwencji, na przykład „ciężki, lekki, lekki, ciężki” lub „ciężki, ciężki, lekki, ciężki”.
  • 🧡 Do zabawy potrzebne będą cylindry, dowolne małe przedmioty oraz waga. Poproś dziecko o porównywanie wag różnych przedmiotów w swoim otoczeniu z pomocą cylindrów wagowych.

 

 

Recenzja programu „Śmiało do szkoły!”

„Śmiało do szkoły! Program zapobiegający trudnościom w nauce czytania, pisania i liczenia” wydawnictwa Nowa Era jest to zestaw narzędzi wspierających nauczycieli i terapeutów w zapobieganiu trudnościom w nauce czytania, pisania i liczenia u przyszłych...

Recenzja programu edukacyjnego „Moc emocji”

Recenzja programu „Moc emocji" po wykorzystaniu do pracy z dziećmi z z dysfunkcją słuchu Program edukacyjny „Moc emocji" wykorzystywałam do pracy z dziećmi w wieku 8-11 lat. Były to osoby z uszkodzeniem słuchu w stopniu umiarkowanym i znacznym, a także głębokim....

co na dzień dziecka

Co na dzień dziecka - 7 pomysłów na inteligentny prezent dla Twojego Dziecka   Przyjemność i nauka w jednym. W tym roku podaruj dziecku coś, co nie tylko zagwarantuje mu świetną zabawę, ale pozwoli też rozwinąć nowe umiejętności.   Zamiast kupować mu kolejną...

Praca nauczyciela

Powody dla których podjąłem pracę nauczyciela W ostatnim czasie praca nauczyciela stał się tematem publicznych dyskusji, debat i opinii. Postanowiliśmy oddać głos nauczycielom, aby poznać ich punkt widzenia. Na profilu fb Arante.pl - Nowoczesna edukacja i terapia w...
Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym