+48 32 729 87 11

Recenzja programu do nauki biologii w Szkole Podstawowej przy użyciu Platformy Edukacyjnej i tablicy multimedialnej.

 

MULTIMEDIALNE PRACOWNIE PRZEDMIOTOWE – BIOLOGIA.

 

Zastanawiałaś / łeś się kiedyś czy zakupić program interaktywny do nauki biologii? Otóż ja to zrobiłam i nie żałuję. Chciałabym Cię dzisiaj
do jednego z nich przekonać.

Program, który ja przetestowałam w ostatnim czasie to produkt przygotowany przez uznanego wydawcę edukacyjnych materiałów cyfrowych – firmę Learnetic SA. o nazwie MULTIMEDIALNE PRACOWNIE PRZEDMIOTOWE – BIOLOGIA.

MPP – biologia dostosowany jest do klas 5-8 szkoły podstawowej i zawiera:

  • zagadnienia zgodne z nową podstawą programową;
  • lekcje – „Powtórz wiedzę”, „Czas na test” i „Sprawdź się”
  • 787 ekranów, 531 zadań, 16 filmów, 1 symulacja, 71 interaktywnych obiektów
  • gry dydaktyczne
  • plansze interaktywne
  • zestaw plansz do aktywizacji klasy przy tablicy interaktywnej wraz
    z przewodnikiem
  • bezterminową licencję dla 3 nauczycieli;
  • możliwość pobierania i instalacji na 6 urządzeniach.

Do prawidłowego działania zasobów edukacyjnych MPP sugerowana jest przeglądarka internetowa m.in.:

  • Chrome – wersja 17 lub wyższa
  • Firefox – wersja 4.0 lub wyższa

oraz system operacyjny:

  • Windows – wersja 7 lub wyższa
  • Android – wersja 5 lub wyższa

MPP – biologia wykorzystuje do pracy z uczniami klas V-VIII w szkole podstawowej. Jest to mała wiejska szkoła. Zajęcia trwają 45 minut, a klasy podczas zajęć wynoszą 8-15 osób.

Program MPP – biologia został on skonstruowany  w sposób przystępny, logiczny i spójny. Śmiem nawet twierdzić, że nie powinien on sprawić większych problemów nawet osobom sporadycznie korzystającym z komputera.
MPP ma ciekawą szatę graficzną. Jest atrakcyjny dla uczniów. Zagadnienia
tu przedstawiane są czytelne i nie wymagają dodatkowego komentarza ze strony nauczyciela. MPP pomógł wielu moim uczniom utrwalić i sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności zdobyte podczas lekcji. Pytania zawarte w gotowych testach są łatwe i zrozumiałe. Dzięki nim uczniowie nabywają umiejętności rozwiązywania zadań testowych różnego typu.

MPP umożliwia także korzystanie z gotowych, dostępnych na stronach tj. np. e-Kreda czy dzwonek.pl zasobów. Wszystkie te materiały można dodać
do własnych zasobów. Dzięki MPP nauczyciel ma także możliwość stworzenia własnych prezentacji – lekcji interaktywnych, które następnie może opublikować na odpowiednich stronach, może także korzystać z zasobów MPP  off – line .

MPP – biologia charakteryzuje się wykorzystaniem szerokiego zakresu aktywizujących metod nauczania podzielonych wg 4 kryteriów:

1) dyskusyjne

2) metody grupowego podejmowania decyzji

3) metody grupowego rozwiązywania problemów

4) metody uczenia się

Dzięki powyższym metodom nauczania rozwój kompetencji kluczowych jest kształtowany zgodnie z obowiązującymi trendami i pozwala motywować uczniów oraz uatrakcyjnia zajęcia.

W ewentualnych trudnościach przyjdzie z pomocą dołączony w formie papierowej poradnik, w którym opisany jest krok po kroku jak należy postępować podczas pracy z programem. Po zalogowaniu się na stronę e- Kreda zauważyłam w REPOZYTORIUM brak zakładki SZKOŁA PODSTAWOWA 5-8. Materiałów musiałam szukać w zakładce GIMNAZJUM. Moja sugestia byłaby taka,
aby poprawić nazewnictwo zakładek w platformie dzwonek.pl z racji tego,
że gimnazja od 1.09.2019r. przestały funkcjonować w polskim systemie edukacyjnym. Podczas pracy z MPP – biologia natknęłam się na kilka nieścisłości, np. klikając w jednym z testów na słowo DZIOBAK  – pojawiał się opis innego zwierzęcia i odwrotnie, itp. Sugeruję sprawdzenie i poprawę ewentualnych błędów.

Podsumowując mogę powiedzieć, że MPP – biologia to dobry i atrakcyjny program interaktywny dla uczniów klas 5-8 szkoły podstawowej. Lekcje przeprowadzone z jego pomocą były ciekawsze. Tematy biologiczne ogólnie uważane za trudne przy użyciu MPP – biologia stają się łatwe i ciekawsze
dla uczniów. Na pewno ułatwią one pracę nauczycielom i przekazanie wiedzy nawet tym najbardziej opornym uczniom.

Z MPP – biologia możemy uczyć aktywnie. „RAZEM NA TABLICY”
to doskonały pomysł na rozwijanie umiejętności kluczowych  dotyczących pracy w grupie i wspólnego rozwiązywania problemów, a także rozwijania kompetencji kluczowych.

POLECAM GORĄCO.

Agnieszka Dąda

nauczyciel biologii

w Szkole Podstawowej im, Stefana Żeromskiego

w Majkowie woj. świętokrzyskie

 

Platforma sensoryczna – poznaj 15 powodów, dla których warto ją mieć.

Platforma sensoryczna to prawdziwa petarda dla rozwoju Twojego dziecka, a zabawy z jej wykorzystaniem są jak podróże na latającym dywanie! Szeroki wachlarz ćwiczeń, które można wykonać z udziałem tego dwustronnego dzieła, to ogromne możliwości na ćwiczenia na zaburzenia integracji sensorycznej, doskonalenie i wspieranie wielu umiejętności dziecka oraz zapobieganie dysfunkcjom rozwojowym.

Zanim dziecko pójdzie do szkoły – nauka pisania – 5 sposobów, by uniknąć problemów z pisaniem

Zbliżający się moment rozpoczęcia nauki w szkole często budzi obawy w sercach rodziców. Czy moje dziecko poradzi sobie z nauką pisania? Czy nie będzie miało trudności w nauce? To naturalne pytania, które nurtują wielu opiekunów. Jednak istnieją sposoby, aby zapewnić naszym pociechom łatwiejszy start w szkolnej przygodzie? W tym artykule przedstawimy pięć sprawdzonych sposobów, które pomogą uniknąć trudności związanych z pisaniem i zapewnią naszym maluchom pewny start w edukacji.

Nauczyciel poleca: pomoce dydaktyczne do nauki matematyki w klasach 1-3

Będąc wieloletnim nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej w szkole państwowej, spotykam się z brakiem pomocy edukacyjnych, które są niezbędne do realizacji zagadnień zawartych w podstawie programowej. Jak dobrze wiemy, wiedza najlepiej przyswaja się poprzez działanie na konkretach, czyli doświadczanie, manipulowanie przedmiotami i łączenie teorii z praktyką. Działanie na konkretach jest szczególnie ważne w nauczaniu matematyki, dlatego w tym artykule skupię się na zaproponowaniu pomocy, które świetnie nadadzą się do pracy z najtrudniejszymi dla uczniów tematami. Gotowi, by zobaczyć pomoce dydaktyczne do nauki matematyki w klasach 1-3?

Pomoce dydaktyczne do szkoły i przedszkola – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Czy wiesz na co zwrócić uwagę, wybierając nowe pomoce dydaktyczne do szkoły i przedszkola?
❓ Jaki sprzęt jest potrzebny, aby prowadzić efektywne i ciekawe zajęcia?
❓ W jakie pomoce edukacyjne wyposażyć salę?
❓ Które pomoce będą uniwersalne dla każdego ucznia, a przy tym wielozadaniowe?
❓ Która pomoc będzie dobrą inwestycją na lata?
👉Jeśli borykasz się z tymi pytaniami, to zostań z nami. Nie zapomnij pobrać checklisty, którą przygotowaliśmy dla Ciebie. Znajdziesz ją na dole artykułu.

Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym