Deprecated: Required parameter $location follows optional parameter $post_types in /home/aranteblog/public_html/blog/wp-content/plugins/monarch/monarch.php on line 3783
Biologia MPP - recenzja oprogramowania dla szkoły podstawowej - Blog Arante.pl
+48 32 729 87 11

Recenzja programu do nauki biologii w Szkole Podstawowej przy użyciu Platformy Edukacyjnej i tablicy multimedialnej.

 

MULTIMEDIALNE PRACOWNIE PRZEDMIOTOWE – BIOLOGIA.

 

Zastanawiałaś / łeś się kiedyś czy zakupić program interaktywny do nauki biologii? Otóż ja to zrobiłam i nie żałuję. Chciałabym Cię dzisiaj
do jednego z nich przekonać.

Program, który ja przetestowałam w ostatnim czasie to produkt przygotowany przez uznanego wydawcę edukacyjnych materiałów cyfrowych – firmę Learnetic SA. o nazwie MULTIMEDIALNE PRACOWNIE PRZEDMIOTOWE – BIOLOGIA.

MPP – biologia dostosowany jest do klas 5-8 szkoły podstawowej i zawiera:

  • zagadnienia zgodne z nową podstawą programową;
  • lekcje – „Powtórz wiedzę”, „Czas na test” i „Sprawdź się”
  • 787 ekranów, 531 zadań, 16 filmów, 1 symulacja, 71 interaktywnych obiektów
  • gry dydaktyczne
  • plansze interaktywne
  • zestaw plansz do aktywizacji klasy przy tablicy interaktywnej wraz
    z przewodnikiem
  • bezterminową licencję dla 3 nauczycieli;
  • możliwość pobierania i instalacji na 6 urządzeniach.

Do prawidłowego działania zasobów edukacyjnych MPP sugerowana jest przeglądarka internetowa m.in.:

  • Chrome – wersja 17 lub wyższa
  • Firefox – wersja 4.0 lub wyższa

oraz system operacyjny:

  • Windows – wersja 7 lub wyższa
  • Android – wersja 5 lub wyższa

MPP – biologia wykorzystuje do pracy z uczniami klas V-VIII w szkole podstawowej. Jest to mała wiejska szkoła. Zajęcia trwają 45 minut, a klasy podczas zajęć wynoszą 8-15 osób.

Program MPP – biologia został on skonstruowany  w sposób przystępny, logiczny i spójny. Śmiem nawet twierdzić, że nie powinien on sprawić większych problemów nawet osobom sporadycznie korzystającym z komputera.
MPP ma ciekawą szatę graficzną. Jest atrakcyjny dla uczniów. Zagadnienia
tu przedstawiane są czytelne i nie wymagają dodatkowego komentarza ze strony nauczyciela. MPP pomógł wielu moim uczniom utrwalić i sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności zdobyte podczas lekcji. Pytania zawarte w gotowych testach są łatwe i zrozumiałe. Dzięki nim uczniowie nabywają umiejętności rozwiązywania zadań testowych różnego typu.

MPP umożliwia także korzystanie z gotowych, dostępnych na stronach tj. np. e-Kreda czy dzwonek.pl zasobów. Wszystkie te materiały można dodać
do własnych zasobów. Dzięki MPP nauczyciel ma także możliwość stworzenia własnych prezentacji – lekcji interaktywnych, które następnie może opublikować na odpowiednich stronach, może także korzystać z zasobów MPP  off – line .

MPP – biologia charakteryzuje się wykorzystaniem szerokiego zakresu aktywizujących metod nauczania podzielonych wg 4 kryteriów:

1) dyskusyjne

2) metody grupowego podejmowania decyzji

3) metody grupowego rozwiązywania problemów

4) metody uczenia się

Dzięki powyższym metodom nauczania rozwój kompetencji kluczowych jest kształtowany zgodnie z obowiązującymi trendami i pozwala motywować uczniów oraz uatrakcyjnia zajęcia.

W ewentualnych trudnościach przyjdzie z pomocą dołączony w formie papierowej poradnik, w którym opisany jest krok po kroku jak należy postępować podczas pracy z programem. Po zalogowaniu się na stronę e- Kreda zauważyłam w REPOZYTORIUM brak zakładki SZKOŁA PODSTAWOWA 5-8. Materiałów musiałam szukać w zakładce GIMNAZJUM. Moja sugestia byłaby taka,
aby poprawić nazewnictwo zakładek w platformie dzwonek.pl z racji tego,
że gimnazja od 1.09.2019r. przestały funkcjonować w polskim systemie edukacyjnym. Podczas pracy z MPP – biologia natknęłam się na kilka nieścisłości, np. klikając w jednym z testów na słowo DZIOBAK  – pojawiał się opis innego zwierzęcia i odwrotnie, itp. Sugeruję sprawdzenie i poprawę ewentualnych błędów.

Podsumowując mogę powiedzieć, że MPP – biologia to dobry i atrakcyjny program interaktywny dla uczniów klas 5-8 szkoły podstawowej. Lekcje przeprowadzone z jego pomocą były ciekawsze. Tematy biologiczne ogólnie uważane za trudne przy użyciu MPP – biologia stają się łatwe i ciekawsze
dla uczniów. Na pewno ułatwią one pracę nauczycielom i przekazanie wiedzy nawet tym najbardziej opornym uczniom.

Z MPP – biologia możemy uczyć aktywnie. „RAZEM NA TABLICY”
to doskonały pomysł na rozwijanie umiejętności kluczowych  dotyczących pracy w grupie i wspólnego rozwiązywania problemów, a także rozwijania kompetencji kluczowych.

POLECAM GORĄCO.

Agnieszka Dąda

nauczyciel biologii

w Szkole Podstawowej im, Stefana Żeromskiego

w Majkowie woj. świętokrzyskie

 

Nauczyciel poleca: 5 pomocy dydaktycznych do pracy z uczniem z ASD

Jako nauczyciel wiem, że poszukiwanie nowych, ciekawych i funkcjonalnych pomocy dydaktycznych, terapeutycznych jest nieodłącznym elementem pracy pedagoga. Szczególnie trudne jest to w przypadku pomocy dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W swojej dotychczasowej pracy, miałam możliwość pracować z dziećmi o różnych potrzebach edukacyjnych, w tym z pracy z uczniem z ASD. Z tymi dziećmi pracuję od kilkunastu lat i dlatego chcę Ci polecić pomoce, które według mnie sprawią, że praca z dziećmi z ASD będzie bardziej efektywna.

Kołnierz obciążeniowy – jak używać i dla kogo będzie odpowiednią pomocą terapeutyczną?

Brak koncentracji, rozkojarzenie, problemy z nauką i skupieniem się, stres czy nadmiar emocji? Brzmi znajomo? Otoczenie dostarcza nam wielu bodźców, nie dziw, że dzieci, młodzież a także osoby dorosłe mają problemy z koncentracją uwagi czy stresem. W takich sytuacjach pomocny staje się kołnierz obciążeniowy.

Jak wspierać rozwój koncentracji uwagi dziecka?

Intensywne skupienie swojej uwagi na jakimś przedmiocie, zadaniu czy ćwiczeniu nazywamy koncentracją uwagi. Co najważniejsze, dziecko musi utrzymać skupienie na danym zagadnieniu przez dłuższy czas. Koncentracja uwagi to umiejętność. I jak każda umiejętność może być ćwiczona. Jak? O tym poczytasz w tym artykule.

Jak wspierać rozwój percepcji słuchowej dziecka?

Zaburzenia słuchu mają wpływ nie tylko na kształtowanie i rozwój mowy, ale także na postrzeganie świata. Prawidłowy rozwój percepcji słuchowej warunkowany jest dojrzewaniem układu nerwowego oraz prawidłową stymulacją dźwiękową dziecka. W jaki sposób wspierać rozwój percepcji słuchowej dziecka od urodzenia? Sprawdź, jakie ćwiczenia wykonywać i jakie zabawki sensoryczne kupować, by dbać o prawidłowy rozwój percepcji słuchowej swojego dziecka.

Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym