+48 32 729 87 11

Bujak dla dziecka – czy bujanie szkodzi dziecku?

Wokół bujania i bujaków narosło wiele mitów. Bujanie dziecka ma zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników. Podobnie ma się sprawa z bujakami dla dzieci. Jak to faktycznie jest z tym bujaniem? Warto kupować bujaczek dla dziecka? Jaki wpływ na dziecko ma bujanie? Czy bujaki są szkodliwe dla dzieci? Przyjrzyjmy się temu bliżej. Postaramy się odpowiedzieć na kilka istotnych zagadnień, które mogą zaciekawić zwolenników i przeciwników bujania i bujaków dla dzieci.

Bujanie dziecka7 faktów na temat bujania dziecka, o których mogłaś nie wiedzieć

 1. Bujaj dziecko miarowo i delikatnie, dzięki czemu uspokoi się i poczuje się bezpiecznie.
 2. Podczas bujania mów lub śpiewaj, tak dziecko wzmacnia więź z rodzicem.
 3. Kołysanie pobudza układ przedsionkowy mózgu dziecka, dzięki czemu lepiej rozwija się zmysł równowagi, a to oznacza lepszą koordynację ruchową i mocniejsze mięśnie głębokie.
 4. Spokojne kołysanie wspiera rozwój sensoryczny dziecka, dzięki czemu poprawiają się jego reakcje na bodźce.
 5. Bujanie, zwłaszcza to kiedy dziecko huśta się samodzielnie, ma także wpływ na rozwój ruchowy a więc wpływa na rozbudowę układu mięśniowego.
 6. Bujanie jest trwale powiązane przez mózg z relacją z matką i z bezpieczeństwem. Brak relacji z matką, skutkuje chorobą sierocą, której objawem jest m.in. to, że dziecko buja się samo – niejako rekompensując sobie stres związany z brakiem rodzica.
 7. „Nie bujaj bo się przyzwyczai i nie zaśnie bez tego, a ty staniesz się jego niewolnikiem” – powtarzały nasze babcie. Dziecko potrzebuje bezpieczeństwa, a bujanie „przenosi” w świat znany z łona matki. Dziecko było wtedy najbliżej mamy i czuło się bezpiecznie.

 

Niemowlę a bujak – jak prawidłowo korzystać z bujaka?

 

Bujaki mogą być stosowane zaraz po narodzinach dziecka, jednak trzeba robić to umiejętnie. Dzięki temu bujak będzie „rosnąć” razem z dzieckiem, a maluch będzie rozwijał się w prawidłowy sposób. Jeśli jesteś rodzicem niemowlaka, a Twoja pociecha otrzymała bujak np. w prezencie, to pamiętaj, aby zastosować poniższe wskazówki, dzięki temu prawidłowo wykorzystasz możliwości bujaka już od narodzin dziecka.

 

 1. Bujaj niemowlaka w swoich objęciach
  Niemowlę nie ma wystarczającej umiejętności kontroli główki i tułowia, dlatego aby bezpiecznie korzystać z bujaka, nie zostawiaj dziecka samego – usiądź wygodnie w bujaku i bujaj się razem z dzieckiem.  Tak zadbasz o to, by dziecko nie przyjmowało pozycji półsiedzącej. Bujanie uspokaja i wycisza, a w tym czasie możesz nakarmić malucha i sama się zrelaksować.

   

  Bujak dla dziecka

 2. Wykorzystaj bujak, jako zawieszkę na zabawki
  Połóż niemowlaka na macie lub innej średnio twardej powierzchni i pozwól mu się bawić zabawkami, zawieszonymi na bujaku (bujak bezpiecznie postawisz do góry nogami). Maluch leżąc na płaskiej powierzchni ma pełną swobodę ruchów. Może rozwijać prawidłową ruchomość bioder i kręgosłupa, nie obciąża kręgosłupa, jednak nadal korzysta ze swojego bujaka.Bujak dla dziecka
 3. Dziecko utrzymuje pozycję siedząca = jest gotowe na samodzielne bujanie
  Jeśli Twoje dziecko już bez problemu utrzymuje pozycję siedzącą (około 4 miesiąca życia) to jest to znak, że jest gotowe na samodzielne bujanie. Wypełnij wnętrze bujaka specjalnym materacem i pozwól mu wygodnie leżakować pod Twoja czujną obserwacją. Początkowo zalecamy około 30 minut dziennie.Bujak dla dziecka
 4. Im dziecko starsze, tym więcej korzyści czerpie z bujaka
  Bujaki z drabinką posłużą dzieciom, które potrafią już raczkować i chodzić. Będą się wspinać i zjeżdżać. Szczeble bujaka zamienią się na chwilę w schody, aby dziecko mogło zdobywać swoje pierwsze szczyty i rozwijać motorykę.

Każda zabawa z użyciem drewnianych bujaków Montessori wyjdzie dziecku na zdrowie i pozytywnie wpłynie na rozwój. Ważne, żeby korzystać z niego w odpowiedni sposób.

 

Bujaki z drewna – wielofunkcyjny produkt

Drewniane bujaki Montessori cieszą się w ostatnim czasie dużą popularnością rodziców oraz dzieci. Nie ma się co dziwić, bujaki to wielofunkcyjne… no właśnie co? Meble, pomoce terapeutyczne czy zabawki? Jeden bujak może mieć wiele ciekawych zastosowań. Tylko wyobraźnia dziecka może być ograniczeniem.

Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych zastosowań bujaka. Twój maluch z pewnością dołoży wiele swoich propozycji.

 • bujak sprawdzi się jako kołyska lub platforma balansującaDrewniany bujak dla dziecka
 • postaw bujak szczeblami do góry i zawieś na nich zabawki dla niemowlaka
 • uzupełnij bujak o kolejne elementy, takie jak blat czy taborecik i przemień swój bujak w kącik edukacyjny
 • bujak drewniany możesz wyposażyć także w drabinkę– zyskasz dzięki temu bujak i zjeżdżalnię w jednym
 • drabinka może posłużyć jako ścianka wspinaczkowa dla malucha.
 • dzięki wyobraźni dziecka, bujak zmieni się w łódkę, most do zaczarowanego świata czy bazę, w której będzie mógł ukryć się Twój maluch
 • bujaki Montessori pełnią ważną rolę w rozwoju motoryki dziecka, a to przekłada się także na brak problemów w rozwoju mowy czy nauce czytania i pisania
 • w przypadku małych dzieci bujak Montessori posłuży jako uspokajająca huśtawka
 • starsze dzieci mogą skorzystać z bujaka i wykonywać na nim ćwiczenia rozwijające równowagę
 • bujaki z drewna sprawdzą się również w terapii integracji sensorycznej. Będą zatem ciekawym wyposażeniem gabinetu terapeutycznego czy przedszkola
 • bujak z dwiema drabinkami zamienisz w zestaw alpinisty – zapewnisz dziecku ciekawe przygody i zabawę ruchową bez opuszczania swojego pokoju. Dziecko będzie mogło skorzystać z drabinki do wspinania i zjeżdżalni do ślizgania się.

Zalety korzystania z bujaków

 

Na co zwrócić uwagę wybierając bujak dla dziecka?

 

Bujaki z drewna to na ogół dość spora inwestycja, dlatego najczęściej kupowane są przez dziadków czy rodziców na prezent z okazji narodzin, chrzcin roczku czy urodzin. Cena dobrej jakości bujaka, wykonanego z najwyższej jakości materiałów i bezpiecznego, to około 600zł. Oczywiście na rynku można znaleźć sporo tańszych propozycji, jednak wybór nie może być podyktowany wyłącznie ceną.

 • Materiał – przy wyborze bujaka trzeba mieć pewność, że wykonano go z drewna. Odpowiednim materiałem będzie np. sklejka liściasta, która nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dziecka lub odporna na uderzenia i wytrzymała bałtycka sklejka brzozowa. Warto zwrócić także uwagę czy produkt posiada świadectwo jakości.
 • Płozy – płozy bujaka powinny być zabezpieczone specjalnym filmem (np. papier nasączony żywicą). Proces ten poprawia odporność bujaka na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie a także zabezpiecza płozy przed wilgocią. Dodatkowo ułatwia to utrzymanie bujaka w czystości. Elementy zabezpieczone w ten sposób można myć oraz dezynfekować. Jest to szczególnie istotne, gdy bujak nie jest jedynie wyposażeniem wnętrza pokoju dziecięcego, a np. służy jako pomoc terapeutyczna w przedszkolu czy gabinecie terapeutycznym.
 • Wykończenie i zabezpieczenie – sprawdź czym zabezpieczono bujak. Jeśli jest pokryty farbą, to koniecznie musi spełniać normę EN 71-3. Producenci często rezygnują z farb, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo oraz nietoksyczność produktu. Dodatkowo zabieg ten pozwala dziecku obcować z „naturalnością” drewna. W takim przypadku szczeble bujaka można zabezpieczyć np. olejem lnianym lub kokosowym.
 • Kształt – zwróć uwagę na kształt bujaka. Płozy powinny być tak zaprojektowane, aby uniemożliwić przechylenie się bujaka w trakcie korzystania. Krawędzie bujaka powinny być zaokrąglone oraz odpowiednio wygładzone.
 • Odległość między szczeblami – zwróć także uwagę na odpowiednie odległości między szczebelkami – powinny być na tyle małe, aby maluszek nie miał możliwości wsadzenia w nie nóżki czy rączki.
 • Dopuszczalna waga – sprawdź dopuszczalną wagę użytkownika bujaka. Najczęściej badania i testy dopuszczają wagę 50kg, jednak producenci wykonują eksperymenty, które pokazują, że bujaki spokojnie wytrzymują obciążenie nawet 100kg.
 • Rozmiar – bujaki występują w różnych rozmiarach, zwróć na to uwagę. Jedne mogą być mniejsze, inne w wersji XXL. Sprawdź jaką przestrzenią dysponujesz i wybierz odpowiedni dla siebie. Są także bujaki z możliwością złożenia, co pozwala na łatwe i wygodne przechowywanie.

 

Bujak dla dziecka jako forma pomocy terapeutycznej

Drewniane bujaki Montessori można z powodzeniem wykorzystać w gabinetach terapeutycznych podczas terapii.Składany drewniany bujak dla dziecka

 • bujak – do kołysania i bujania, stymuluje układ przedsionkowy dziecka. Bujanie wpływa pozytywnie na regulację napięcia mięśniowego oraz uspokaja.
 • ścianka wspinaczkowa – wspinanie się po drabince bujaka rozwija motorykę dużą. Dziecko angażuje w ruch całe ciało, a to wpływa na zmniejszenie powstawania wad postawy. W trakcie zabaw na drabince rozwija umiejętność odmierzania odległości, a także ćwiczy ruchy naprzemienne.
 • balansowanie na bujaku – ćwiczenie koordynacji ruchowej oraz równowagi. Podczas tej czynności dziecko rozwija także orientację przestrzenną oraz doskonali płynność ruchu.
 • zabawy ruchowe na bujaku i zjeżdżalni – rozwój ruchowy dziecka wpływa pozytywnie na rozwój psychiczny i społeczny.
 • możliwość wykonywania ćwiczeń rehabilitacyjnych w formie zabawy

 

 Podsumowanie

Bujaki z drewna to ciekawa pomoc terapeutyczna, zabawka sensoryczna i rozwojowa dla każdego dziecka i osoby dorosłej, Wspierają wiele funkcji rozwojowych i edukacyjnych, mają wiele zastosowań i „rosną” razem z dzieckiem. Jeśli szukasz bujaków, które spełniają kryteria, wymienione w tym artykule, to zapraszamy do naszego sklepu. Znajdziesz tam różne warianty bujaków dla dziecka.

 

 

obserwuj nas na

 

 

Logopedia PRO – terapia na miarę współczesnego dziecka

Dzisiejszy świat dziecka to pewnego rodzaju pudełko wypełnione po brzegi nowinkami technologicznymi, w wyniku czego bardziej świadome środowiska wychowawcze ograniczają jej dostęp do minimum. Nowoczesna technologia to dziedzina życia, która jak każda inna wymaga...

Niezbędnik pracy terapeutycznej – czyli must have każdego logopedy

Ukończyłeś studia i stawiasz pierwsze kroki w pracy logopedy? A może już jesteś logopedą z kilkuletnim stażem,ale masz wrażenie, że ciągle czegoś brakuje w twoim gabinecie? Koniecznie zapoznaj się z naszą propozycją wyposażenia warsztatu logopedycznego ! Higiena to...

mTalent zajęcia logopedyczne -recenzja programu

mTalent zajęcia logopedyczne Przed nami kolejny program komputerowy wspomagający terapię logopedyczną dzieci. Sprawdźmy czy obietnice producenta zostały spełnione oraz jaką rolę pełnił podczas zajęć logopedycznych. Na początek kilka szczegółów technicznych: Co zawiera...

Praca logopedy z wykorzystaniem programów multimedialnych

Rewolucja elektroniczna poczyniła olbrzymie postępy nie tylko w tak oczywistych dziedzinach, jak informatyka, przemysł elektroniczny, telefonia cyfrowa. Pokłosiem powstania nowych technologii są produkty multimedialne, które coraz częściej służą nie tylko zabawie czy...
Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym