+48 32 729 87 11

eduSensus Spektrum Autyzmu Pro – recenzja programu

Autyzm i zespół Apergera to nieco inny od neurotypowego: sposób funkcjonowania, odbierania świata i otaczającej rzeczywistości. Dzięki temu, że coraz więcej wiemy na temat spektrum autyzmu i chcemy doskonalić się w pomocy tym niezwykle ciekawym małym i dużym osobowościom, potrafimy dostosować do ich potrzeb najbliższe otoczenie, sklep czy pomoce dydaktyczne. Jednak czy potrafimy stworzyć multimedialne ćwiczenia, które miałby pomóc w kształtowaniu umiejętności społecznych?

Pora przyjrzeć się programowi „eduSensus Spektrum Autyzmu Pro” …zobaczmy jak sprawdził się na zajęciach z treningu umiejętności społecznych i czy przypadł do gustu wymagającej klientce ?

 

Na początek…spektrum autyzmu Nowa Era

Co  zawiera Spektum Autyzmu Pro ?

  • tablet   do odtwarzania ćwiczeń ,
  • program multimedialny,
  • aplikacje Terapeuty,
  • 26 filmów instruktażowych,
  • 40 scenariuszy zajęć terapeutycznych,
  • przewodnik

 

 

Praca z programem…

Moja klientka to dziewczyna w wieku szkolnym u której obecnie pracujemy nad rozumieniem sytuacji społecznych oraz planowaniem i inicjowaniem kontaktów. W pracy z programem ćwiczyłyśmy z użyciem z historyjek mentalistycznych.

Dziewczyna bez najmniejszych problemów potrafiła ustalić kolejność zdarzeń, dzięki czemu szybko przeszłyśmy do następnych zadań. Następnym elementem ćwiczeń było oglądanie zdjęć i odpowiadanie na pytania problemowe zawarte z ich tematyką w tej  sytuacji również wykazała się wysokim poziomem umiejętności. Najtrudniejsze jednak okazało się wymyślenie właściwego zakończenia do scenki sytuacyjnej, czyli rozwiązanie problemu. To wielkie wyzwanie, ponieważ mojej klientce bardzo ciężko jest „wejść w buty” drugiej osoby, więc postanowiłam wesprzeć zadanie własnymi metodami i narzędziami terapeutycznymi, dzięki czemu  świetnie pokonała przeszkody i ze wspaniałym rezultatem dokończyła rozpoczęte zadanie.

Nowa Era Spektrum Autyzmu

Pracę z programem postrzegam jako owocne doświadczenie dla mojej klientki, ale również dla mnie jako trenera umiejętności społecznych. Sposób usystematyzowania obszarów do ćwiczeń pozwala z łatwością przeprowadzić zajęcia osobie, która dopiero zaczyna zawodową przygodę z treningiem umiejętności społecznych. Ponadto ważny jest również fakt, że eduSensus Spektrum Autyzmu Pro inspiruje prowadzącego do tworzenia zindywidualizowanych pomocy dla swojego podopiecznego.

 

Spekrum Autyzmu program

 

Niezmiernie ucieszyła mnie możliwość stworzenia własnego komiksu to niezwykle ważne, aby osoba z zespołem Aspergera mogła z naszej strony liczyć na zindywidualizowany materiał. Pomysł mojej klientce również bardzo się spodobał, jednak trochę żałowała, że nie może stworzyć bohaterów i otoczenia na wzór klimatu z mangi.

spektrum autyzmu1

Na koniec warto zwrócić uwagę na grafikę i oprawę dźwiękową są proste, delikatne i nie obciążają sensorycznie przestymulowanego mózgu osoby będącej w spektrum. Pamiętajmy to kolejna istotna rzecz, aby nie bać się i włączać do pracy z osobami o tak specjalnych potrzebach, jak najróżnorodniejsze pomoce wizualne, lecz warto to dobrze przemyśleć i korzystać z programów stworzonych tylko przez specjalistów, którzy czynnie pracują z osobami będącymi w spektrum autyzmu.

 

Plusy i minusy Spektrum Autyzmu Pro

 

PLUSY MINUSY

–        bezpieczne opakowanie,

–        przejrzysty sposób usystematyzowana obszarów do pracy,

–        możliwość stworzenia własnego komiksu,

–        prosta grafika i delikatna oprawa dźwiękowa.

–        przykładowe scenariusze zajęć,

–        karty pracy do wydruku.

–        instalacja aplikacji na tablecie (może przysporzyć nieco trudności),

 

–        brak krótkich wskazówek dla rodziców na temat tego w  jaki sposób „przenosić” nabyte umiejętności na obszar życia dnia codziennego. Zaproponowałabym dołączenie krótkiego poradnika.

 

–        proponuję również do poszczególnych ćwiczeń dołączyć wskazówki dla terapeuty o tym,  jak ćwiczony zakres materiału przełożyć np. na ćwiczenia psychodramowe lub z wykorzystaniem chusty Klanza itp.

 

 

 

 

Podsumowując, bardzo polecam ten program każdemu pedagogowi, logopedzie, rodzicowi oraz specjaliście wspierającemu rozwój i edukację dzieci ze zdiagnozowanym zaburzeniem ze spektrum autyzmu.

 

Michalina Dzumek

Pedagog, logopeda, terapeuta pedagogiczny oraz
trener umiejętności społecznych

 

Pakiet eduSensus Spektrum Autyzmu Pro dostępny jest już w sklepie Arante.pl w promocyjnej cenie

Kup w Sklepie Arante.pl

 

Ludzkie ciało – program edukacyjny

Ludzkie ciało - nowy program edukacyjny Ludzkie ciało sprawdzi się w każdej szkole, w której nauczyciele chcą urozmaicić lekcje na etapie edukacji wczesnoszkolnej lub w kolejnych klasach na lekcjach przyrody. Zakres materiału umożliwia wykonywanie ćwiczeń przez dzieci...

Labo Lab

Labolab - zestawy do pracowni przedmiotowych Nowość w ofercie edukacyjnej dla szkół. Nauczanie poprzez eksperymentowanie poprawia wyniki uczniów i korzystnie wpływa na zapamiętywanie . Aby uczniowie mogli lepiej zrozumieć zjawiska przyrodnicze, ważne jest aby...

Logopedia PRO – terapia na miarę współczesnego dziecka

Dzisiejszy świat dziecka to pewnego rodzaju pudełko wypełnione po brzegi nowinkami technologicznymi, w wyniku czego bardziej świadome środowiska wychowawcze ograniczają jej dostęp do minimum. Nowoczesna technologia to dziedzina życia, która jak każda inna wymaga...

Uwaga Słuchowa PRO jako nowoczesne narzędzie do wspomagania nauki języków obcych.

Uwaga Słuchowa PRO – narzędzie, które rewolucjonizuje nauczanie języków obcych i nadaje zupełnie nową skuteczność pracy ośrodków i szkół językowych. Uwaga słuchowa PRO pozwoli Twojej Placówce: wyprzedzić konkurencję wyróżnić się na rynku przyciągnąć więcej klientów...
Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym