+48 32 729 87 11

Jak przeprowadzić ciekawą lekcję matematyki?

Matematyka nie musi być nudna i trudna…

Matematyka to królowa nauk, towarzyszy nam nieustannie w codziennym życiu. Bez niej nie moglibyśmy normalnie funkcjonować. Bez znajomości liczb, nie bylibyśmy w stanie sprawdzić godziny; bez umiejętności liczenia, bylibyśmy narażeni w trakcie robienia płatności, korzystania z usług bankowych czy liczenia rabatów w sklepach.

Utarło się powiedzenie, że lekcje matematyki są trudne, zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Co zrobić, aby było inaczej? Jak przeprowadzić lekcję matematyki, aby była ona przyjemnością dla obu stron?

Możemy odpowiedzieć na te pytania w dwóch zdaniach – nie ograniczajmy się do rozwiązywania zadań w podręcznikach, wyjdźmy poza to i skorzystajmy z atrakcyjnych pomocy edukacyjnych, które nauczą poprzez zabawę. Będzie to mimowolna nauka matematyki, którą uczniowie pokochają. Z uśmiechem na twarzy będą wracać do szkolnych ławek, by ponownie móc samodzielnie rozwiązywać problemy matematyczne, wykorzystując przy tym swoją wrodzoną ciekawość poznawczą.

 

Co zrobić, aby uczniowie polubili matematykę?

 

Jedną z możliwych opcji jest stworzenie możliwości samodzielnego rozwiązywania problemów najlepiej w drodze zabaw i gier. Takie aktywności pozwolą na zbudowanie przekonania, że to uczeń ma wpływ na proces rozumienia. Dzięki temu uczeń dochodzi do wniosku, że jest odpowiedzialny za własny sukces. To nie nauczyciel przekazał mu tę wiedzę, a sam do niej doszedł. Wzrośnie jego pewność siebie oraz satysfakcja ze zdobytej wiedzy. Samodzielne odkrywanie i budowanie wiedzy, poprzez różne zabawy badawcze, to doskonała okazja do poznawania matematyki. Wypróbujcie ten sposób w trakcie swoich lekcji, a sami się przekonacie jak wiele przyjemności dostarczy taka zmiana.

 

W zabawach należy dać uczniom możliwość:

– samodzielnego rozpoznania problemu,

– zaobserwowania regularności,

– wyciągnięcia wniosków i sformułowania uogólnień.

 

Jakie warunki trzeba spełnić, aby przeprowadzić ciekawą lekcję matematyki?

 

Po pierwsze, szkoły muszą być wyposażone w odpowiednie pomoce edukacyjne, które zainteresują uczniów a nauczycielowi ułatwią przeprowadzenie ciekawej lekcji. Po drugie, nauczyciel musi być otwarty na nowości. Powinien być przygotowany na setki pytań, które pomogą uczniom przeprowadzać nowe doświadczenia i rozwiązywać problemy matematyczne.  Uczniowie zamiast wykonywać krok po kroku zalecenia nauczyciela, będą dokonywać samodzielnych odkryć, ucząc się przy tym organizacji pracy własnej. Rolą nauczyciela jest zachęcanie ucznia do podjęcia kolejnych działań, które prowadzą do wyciągnięcia odpowiednich wniosków. Postawienie przed uczniem ciekawego problemu ma zainicjować proces badawczy. Co nam da takie podejście? Z pewnością przełoży się na efekty w nauce. Wiedza zdobyta samodzielnie przez ucznia będzie dużo trwalsza, niż „suche” reguły podyktowane przez nauczyciela. Zezwolenie dzieciom na samodzielne rozwiązywanie problemów matematycznych sprawi, że lekcja matematyki będzie ciekawa, inspirująca i pełna wyzwań intelektualnych.

 

Jaki program do nauki matematyki wybrać?

 

Rynek oferuje nam wiele ciekawych rozwiązań, które pomogą nauczycielowi urozmaicić lekcję matematyki i obudzić w dzieciach pozytywne nastawienie do nauki tego „skomplikowanego” i na ogół nielubianego przedmiotu.

Programy do matematyki coraz częściej łączą multimedia z tradycyjnymi pomocami dydaktycznymi. Takie połączenie rozbudza ciekawość poznawczą uczniów i zachęca do twórczego działania. Nauka matematyki wzbogacona o różnorodne gry i zabawy, motywuje uczniów do samodzielnego i twórczego myślenia. Materiał zawarty w pomocach multimedialnych i tradycyjnych został tak skonstruowany, aby wzbudzić w dzieciach ciekawość i chęć do podejmowania intelektualnych wyzwań, a to wszystko z wykorzystaniem atrakcyjnej formy. Dziecko nie nudzi się siedząc w szkolnej ławce, tylko angażuje wszystkie zmysły, by czerpać jak najwięcej przyjemności z lekcji matematyki.

 

Pomoce dydaktyczne do nauki matematyki w przedszkolu:

 

1. Matematyka bez reszty. Pierwsze kroki

 

Matematyka bez reszty. Pierwsze kroki

 

Wprowadź dzieci w świat zagadnień matematyczno-przyrodniczych z pomocą 1500 zadań. Nauczyciel otrzymuje do dyspozycji 18 filmów wprowadzających w tematykę, 9 ćwiczeń interaktywnych pozwalających na zabawę w grupie oraz ćwiczenia utrwalające wiedzę. Program można wykorzystać podczas zajęć, na tablicy interaktywnej, na tablecie jak również w domu. Za jego pomocą dzieci zrozumieją, że matematyka otacza ich w życiu codziennym i wcale nie musi być nudna.

 

Matematyka bez reszty. Pierwsze kroki Matematyka bez reszty. Pierwsze kroki Matematyka bez reszty. Pierwsze kroki

Zobacz więcej!

 

2. Harmonijny rozwój – liczenie i porównywanie

 

2. Harmonijny rozwój – liczenie i porównywanie

Liczenie i porównywanie zawiera zarówno gry interaktywne, karty pracy jak i grę wielkoformatową „zbiory i liczby”. Materiały wchodzące w skład zestawu przygotowują do nauki w szkole, a jednocześnie pozwalają dzieciom uczyć się poprzez zabawę. Dzieci mogą wykonywać zadania dostępne w programie zarówno indywidualnie, jak również zespołowo. Do pracy zespołowej można wykorzystać np. tablicę interaktywną. Wykorzystując funkcję multidotyku zaangażujesz jednocześnie kilkoro dzieci.
2. Harmonijny rozwój – liczenie i porównywanie2. Harmonijny rozwój – liczenie i porównywanie

Zobacz więcej!

 

3. Kręgle do ułamków – Montessori

Kręgle do ułamków

Idealnym przedmiotem wprowadzającym dzieci w wieku przedszkolnym w świat matematyki i ułamków są kręgle do ułamków. Dziecko poprzez zabawę zapozna się z podstawami matematyki. Ćwiczenia wykonywane od najmłodszych lat wpłyną na lepsze wyniki w szkole, a także rozwiną pamięć, logiczne myślenie i koncentrację.

Zobacz więcej!

 

4. GOSense Myślenie matematyczne + gratis: drewniana kostka edukacyjna

GoSense Myślenie matematyczne to ćwiczenia interakcyjne, dostosowane do urządzeń dotykowych, w tym tablic multimedialnych. Polecane dzieciom o specjalnych potrzebach edukacyjnych w szczególności zagrożonych ryzykiem dyskalkulii. Tego typu ćwiczenia z powodzeniem mogą być wykorzystywane przez nauczycieli, logopedów, terapeutów pedagogicznych, pedagogów oraz rodziców. Ćwiczenia zawarte w zestawie kształtują elementarną świadomość stałości (ilości, liczby, kształtu) oraz rozwijają umiejętności odwracania procesów, abstrahowania, uogólniania, uściślania, kojarzenia i zapamiętywania.
GOSense Myślenie matematyczne GOSense Myślenie matematyczne

Zobacz więcej!

 

5. Sprytne kostki

Sprytne kostki

Program Sprytne kostki, to świetne narzędzie edukacyjne dla przedszkolaków i uczniów klas 1-3 szkół podstawowych, dzięki któremu dzieci przed pójściem do szkoły oraz w pierwszych klasach nauki w szkole, przyswoją i utrwalą wiedzę potrzebną do dalszych etapów edukacji. W programie głównymi motywami są interaktywne drewniane kostki oraz liczydło, czyli przedmioty, z którymi dziecko w początkach swojej nauki z pewnością miało styczność. Program podzielony jest na część teoretyczną i praktyczną. Teoretyczna część realizuje takie zagadnienia, jak alfabet, liczby, kolory, kształty, liczydło, zwierzęta domowe, dzikie z naszej sfery klimatycznej i egzotyczne, owoce, warzywa, środki transportu, sprzęty domowe, zabawki, zjawiska przyrodniczce, ludzkie ciało, kalendarz oraz zegar.

Sprytne kostkiSprytne kostkiSprytne kostki

Zobacz więcej!

Więcej pomocy dydaktycznych do nauki liczenia w przedszkolu znajdziecie w naszym sklepie!

 

 

Pomoce dydaktyczne do nauki matematyki w szkole podstawowej, klasy 1-3

 
1. Wesoła matematyka

Wesoła matematyka

Za pomocą programu Wesoła matematyka uczniowie z wielką przyjemnością będą uczyli się dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia i porównywania liczb. Dzięki nauce poprzez zabawę, dzieci rozwiną w sobie zainteresowanie matematyką. Wiele interaktywnych gier na różnych poziomach trudności umożliwia wykonywanie ćwiczeń przez dzieci o różnych możliwościach matematycznych. Program dodatkowo zachęca bardzo ciekawą i kolorową oprawą graficzną. Wszystkie gry dostępne w programie nagradzają dzieci rozgwiazdami. Mogą one zobaczyć swoje osiągnięcia na tabeli wyników. Tego typu rozwiązanie zachęca dzieci do dalszej zabawy i nauki.

Wesoła matematykaWesoła matematykaWesoła matematyka

Zobacz więcej!

 
2. mTalent Matematyka + gratis: Tabliczka Mnożenia

mTalent Matematyka to zestaw interaktywnych ćwiczeń przeznaczony dla dzieci, wspomaga ich myślenie i umiejętności matematyczne. Ta pomoc dydaktyczna to ponad 600 ekranów interaktywnych oraz zestaw materiałów dodatkowych, wszystko to zapewnia różnorodność ćwiczeń. Materiał pozwala prowadzić zajęcia w sposób nieszablonowy, dzięki czemu dzieci kształtują swoje umiejętności w ciekawej i przyjemnej formie. Nauczyciel otrzymuje do dyspozycji zadania logiczne, gry zespołowe, zadania wspomagające myślenie przestrzenne i perspektywiczne, materiał uczący odczytywania wykresów, ćwiczenia zawierające elementy kodowania, wspomagające szacowanie oraz zadania kształtujące percepcję wzrokową.

mTalent matematyka

Zobacz więcej!

 
3. Matematyka bez reszty (3 części)

Matematyka bez reszty

Za pomocą zadań dostępnych w pakiecie dzieci łatwo i przyjemnie nauczą się matematyki i poznają świat liczb, figur, miar i wag. Matematyka bez reszty, zawiera 4500 zadań, 54 filmy edukacyjne, 27 interakcji oraz 54 ćwiczenia. Dzięki bardzo dużej liczbie zadań dzieci mogą rozwijać swoje zdolności matematyczne i pasje. Formuła programu pozwana na wykorzystanie go do pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (SPE). Nauczyciel może w trakcie zajęć skorzystać dołączonych do zestawu scenariuszy zabaw oraz karty pracy, by lekcje matematyki były jeszcze ciekawsze.

Matematyka bez resztyMatematyka bez reszty

Zobacz więcej!

 

 
4. Umiem liczyć

Umiem liczyć

Profesjonalnie przygotowane ćwiczenia, gry i zabawy, nie tylko wzbogacą Twoje lekcje, ale również pozwolą Ci zaoszczędzić mnóstwo cennego czasu. A to wszystko przy zachowaniu zgodności z podstawą programową. Chciałbyś, aby Twoje zajęcia dodatkowo rozwijały w dzieciach umiejętności motoryczne i sensoryczne, ale nie chcesz tracić cennego czasu na przygotowywanie materiałów do lekcji? Z programem „Umiem liczyć” zdobędziesz to wszystko, a dodatkowo także zyskasz narzędzie, które sprawdzi się w zajęciach wyrównawczych dla uczniów mających problem z grafomotoryką czy dzieci z zaburzeniami rozwoju fizycznego i psychospołecznego.
Umiem liczyćUmiem liczyćUmiem liczyć

Zobacz więcej!

 

5. Didakta Matematyka 1 (dedykowane dla szkoły podstawowej, prócz klasy 1)

Didakta matematyka 1

Program Didakta – Matematyka umożliwia samodzielne ćwiczenie i sprawdzenie wiadomości dotyczących liczb całkowitych, liczb ujemnych, liczb dziesiętnych ułamków. Ćwiczenia mogą być wykonywane na komputerze, jak również wydrukowane w formie kart pracy, które dają możliwość rozwiązywania zadań bez użycia sprzętu.

Didakta matematyka 1Didakta matematyka 1

Zobacz więcej!

Inne programy do nauczania matematyki w klasach 1-3 znajdziecie w naszym sklepie!

 

Pomoce dydaktyczne do nauki matematyki w szkole podstawowej, klasy 4-8

 

 

1. Matematyka nie musi być trudna

Matematyka nie musi być trudna MNBT

Sama nazwa programu sugeruje, że dzięki temu oprogramowaniu przeprowadzimy ciekawe zajęcia, które będą zrozumiałe dla każdego ucznia. Produkt przeznaczony jest dla uczniów szkoły podstawowej, którzy mają specyficzne problemy z nauką matematyki. Program obejmuje ćwiczenia z zakresu dodawania, odejmowania, mnożenia. Uczniowie z jego pomocą nauczą się m.in. klasyfikacji figur geometrycznych, prostych równoległych i prostopadłych a także przecinających.

Zobacz więcej!

 

2. MPP Matematyka dla klas 4-8

 

MPP Matematyka 4-8

Jest to idealny produkt nie tylko do prowadzenia zdalnych lekcji matematyki, ale także tych standardowych. Program doskonale współpracuje z tabletami oraz tablicami interaktywnymi, dzięki czemu można w ciekawy sposób poprowadzić lekcje matematyki. Do dyspozycji nauczyciela są interaktywne zadania, składające się z różnorodnych materiałów. Można nawet prowadzić prace grupowe, które z pewnością wpłyną na kreatywność i aktywność uczniów w trakcie lekcji. Nauczyciel otrzymuje aż 93 gotowe lekcje, nie musi tracić swojego cennego czasu, a dodatkowo może urozmaicać zajęcia grami dydaktycznymi czy filmami. Na uwagę zasługują moduły „powtórz wiedzę”, „sprawdź się” oraz „czas na test”.

MPP Matematyka 4-8MPP Matematyka 4-8

Zobacz więcej!

 

3. Węzły matematyki III części (Jednostki, skale, plany; obwody, pola, objętości; katy, figury, bryły) + gratis: Matematyka i Logiczne Myślenie

 

3.	Węzły matematyki III części

Zestaw 3 programów, które wprowadzą ucznia w świat zagadnień geometrycznych. Z pomocą Węzłów Matematyki dzieci będą miały możliwość wykonywania prostych ćwiczeń multimedialnych na tablicy interaktywnej. Z tym zestawem, abstrakcyjne pojęcia zostają omówione na przykładach, co dużo bardziej przemawia do dzieci. Dołączone pomoce naukowe pokażą, że to co dziecko poznaje przyda się w codziennym życiu. Produkt znajduje zastosowanie wśród uczniów na różnym poziomie wiedzy matematycznej. Ci, którym nauka tego przedmiotu sprawiała dotychczas trudności, poczują, że rozumieją; ci którzy nie potrafią usiedzieć w ławce, będą zaciekawieni; natomiast zdolni uczniowie zaangażują się jeszcze mocniej. Każdy z tych programów można również nabyć osobno, ale oczywiście w pakiecie cena jest niższa.

 

3. Węzły matematyki III części3. Węzły matematyki III części

Zobacz więcej!

 

 

4. Didakta – pakiet Matematyka (Matematyka 1, Matematyka 2, Geometria 1, Geometria 2) + gratis: tabliczka mnożenia

 

Didakta matematyka pakiet

Kompleksowe i ekonomiczne rozwiązanie do nauki matematyki – kupując pakiet zaopatrzysz swoją szkołę w odpowiednie programy do matematyki, a dodatkowo zaoszczędzisz pieniądze kupując programy za jednym razem zamiast każdy z osobna. Programy dają możliwość zaangażowania całej klasy w lekcję matematyki. Dzięki możliwości wykorzystania tablicy interaktywnej oraz drukowaniu ćwiczeń i testów, sprawisz, że uczniowie z zaciekawieniem zapoznają się z nową wiedzą.

Didakta matematyka pakietDidakta matematyka pakietDidakta matematyka pakiet

Zobacz więcej!

 

5. Już umiem. Matematyka + gratis: Matematyka i logiczne myślenie.

 

Już umiem. Matematyka, to ćwiczenia skonstruowane w taki sposób, aby zmotywować oraz zaciekawić uczniów światem matematyki. Bogaty zestaw edukacyjny obejmuje wszystkie tematy określone w podstawie programowej dla szkół podstawowych w zakresie matematyki na II etapie edukacyjnym. Nie musisz wykorzystywać swojego wolnego czasu na przygotowywanie dodatkowych zadań. Czasem ciężko zobrazować sobie w głowie jak może wyglądać konkretna bryła, nie widząc jej w rzeczywistości. Z pomocą przychodzą gotowe do złożenia modele, dzięki którym uczniowie będą w stanie bez problemu określić cechy poszczególnych wielościanów foremnych. Zaciekawiony uczeń, to aktywny uczeń.

 

Już umiem matematyka Już umiem matematyka

https://www.youtube.com/watch?v=dCsuAF-Aoyg

Zobacz więcej!

To tylko wybrane przykłady programów do nauki matematyki dla klas 4-8. Po więcej zapraszamy do sklepu!

 

A może nauka matematyki przez zabawę?

 

Małe dziecko nie zrozumie czym jest matematyka, ale doskonale zdaje sobie sprawę, że dwa cukierki i kolejne dwa cukierki, to w sumie cztery cukierki. Podobnie jest z porównywaniem, może nie ma świadomości, że wykorzystuje matematykę, ale z pewnością zauważy, kiedy braciszek czy siostrzyczka dostaną o 3 cukierki więcej, niż on. Czyż nie? Dlatego należy wykorzystywać codzienne czynności i uświadamiać dziecku, że to właśnie jest matematyka. Wzbudzi to w nim ciekawość i chęć do zdobywania nowej wiedzy, a wiedza jest przyswajana najszybciej wtedy, gdy robimy to nieświadomie, na przykład poprzez zabawę.

 

Jakie zabawki uczą matematyki poprzez zabawę?

 

1. Montessori Szorstkie Cyfry

Montessori szorstkie cyfryMontessori szorstkie cyfry

Szorstkie cyfry w pudełku to wytrzymałe płytki dotykowe, które służą: zapoznaniu dziecka z cyframi, powiązania nazwy cyfry z jej symbolem graficznym, poznaniu kształtu cyfry oraz zdobyciu umiejętności jej odróżniania i nazywania. Ta montessoriańska pomoc dostarcza dziecku wrażenia wizualne oraz dotykowe każdej cyfry. Szorstkie cyfry w pudełku to wspaniały wstęp dziecka do świata matematyki, ale również ratunek dla dzieci, które w jakiś sposób zniechęciły się lub nie potrafią przyswoić cyfr, operować nimi lub zmagają się z zaburzeniem integracji sensorycznej czy specyficznymi trudnościami w uczeniu matematyki.

Zobacz więcej!

 

2. Montessori Puzzle Geometryczne

Montessori Puzzle Geometryczne Dzielenie

Puzzle geometryczne wprowadzą dziecko w świat matematyki i dzielenia. Z pomocą kolorowych figur dziecko, nie tylko uwrażliwi swój wzrok, ale także poprzez zmysł dotyku pozna podstawowe kształty. Zabawka ta, to prosty sposób na naukę dzielenia poprzez zabawę. Dzięki tej układance dziecko poznaje takie pojęcia jak: cały, połowa, część. Celem zabawy jest dopasowanie elementów układanki do otworów wyciętych w drewnianej podstawce. Dzięki takiemu ćwiczeniu dziecko rozwinie logiczne myślenie oraz koncentrację.

Zobacz więcej!

 

3. Montessori Trójkąty Konstrukcyjne

Montessori Trójkąty Konstrukcyjne

Trójkąty wprowadzą dziecko w tematykę związaną z geometrią płaską. Dziecko poprzez pracę z różnymi rodzajami trójkątów poznaje ich kształty, a także porównuje i bada ich możliwości łączenia w inne kształty. Takie działanie prowadzi do zapoznania się z takimi kształtami geometrycznymi jak: kwadraty, prostokąty czy sześciokąty.

Zobacz więcej!

 

4. Montessori Kostka trójmianowa

kostka trójmianowa

Kostka trójmianowa to sensoryczne wprowadzenie do matematyki już dla dzieci przedszkolnych. Ten materiał sensoryczny ułatwia dzieciom poruszanie się w trójwymiarze. Prawidłowe działanie w trójwymiarze wymaga naprawdę doskonałego przygotowania, stąd tak ważne jest, aby dzieci doświadczały nauki jak największą ilością zmysłów. Celem kostki jest wizualne rozróżnianie wielkości i kolorów, sensoryczne budowanie kostki, rozwój myślenia logiczno – matematycznego oraz  wprowadzenie dziecka w świat algebry. Dziecko przygotowuje się do matematyki przez cały okres przebywania w przedszkolu. Przy pracy z pomocami sensorycznymi bardzo często nieświadomie korzysta z matematyki. Praca z pozoru niewinną kostką trójmianową staje się kreatywną zabawą, która w przyszłości przeradza się w matematyczny talent.

Zobacz więcej!

 

5. Montessori Kręgle do ułamków

Kręgle do ułamków

Ta zabawka Montessori doskonale sprawdzi się do wprowadzenia dzieci w świat ułamków. Ćwiczenia matematyczne wykonywane od najmłodszych lat bez wątpienia wpłyną na lepsze wyniki w szkole, a dodatkowo wpłyną pozytywnie na pamięć i koncentrację. Kręgle zostały podzielone na części odzwierciedlając dane ułamki: ¼, ⅓, ½ i jedną całość. Dopasowywanie części poprzez ich wielkość i odpowiedni kolor wnętrza kręgli sprawią, że dziecko w pełni zrozumie pojęcie ułamka.

Zobacz więcej!

 

Mamy nadzieję, że nasz poradnik i przegląd ciekawych pomocy dydaktycznych będzie dla Ciebie pomocny i podpowie jak przeprowadzić ciekawą lekcję matematyki.

 

 

Ludzkie ciało – program edukacyjny

Ludzkie ciało - nowy program edukacyjny Ludzkie ciało sprawdzi się w każdej szkole, w której nauczyciele chcą urozmaicić lekcje na etapie edukacji wczesnoszkolnej lub w kolejnych klasach na lekcjach przyrody. Zakres materiału umożliwia wykonywanie ćwiczeń przez dzieci...

Labo Lab

Labolab - zestawy do pracowni przedmiotowych Nowość w ofercie edukacyjnej dla szkół. Nauczanie poprzez eksperymentowanie poprawia wyniki uczniów i korzystnie wpływa na zapamiętywanie . Aby uczniowie mogli lepiej zrozumieć zjawiska przyrodnicze, ważne jest aby...

Uwaga Słuchowa PRO jako nowoczesne narzędzie do wspomagania nauki języków obcych.

Uwaga Słuchowa PRO – narzędzie, które rewolucjonizuje nauczanie języków obcych i nadaje zupełnie nową skuteczność pracy ośrodków i szkół językowych. Uwaga słuchowa PRO pozwoli Twojej Placówce: wyprzedzić konkurencję wyróżnić się na rynku przyciągnąć więcej klientów...

Recenzja programu „Śmiało do szkoły!”

„Śmiało do szkoły! Program zapobiegający trudnościom w nauce czytania, pisania i liczenia” wydawnictwa Nowa Era jest to zestaw narzędzi wspierających nauczycieli i terapeutów w zapobieganiu trudnościom w nauce czytania, pisania i liczenia u przyszłych...
Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym