Jak ułatwić dziecku uczenie się?
1. Mózg lubi wyzwania
W trakcie pokonywania wyzwania i osiągnięcia sukcesu w mózgu wytwarza się dopamina, powodująca uczucie szczęścia, dzięki temu dziecko chce się uczyć, podejmować wyzwania i rozwijać się.
2. Samodzielność
Pozwólmy dziecku być samodzielnym. Wymaga to sporej cierpliwości od rodzica/nauczyciela i wygospodarowania czasu, ale warto! Samodzielne zdobywanie wiedzy, dochodzenie do wniosków, odkrywanie … to najlepsza forma nauki.
3. Atmosfera
Zadbaj o właściwą atmosferę w trakcie nauki – stres, strach i niepokój hamują procesy uczenia się.
4. Zabawa
Dziecko jest ciekawe świata, ta ciekawość stanowi największą motywację do nauki. Sięgnij po zabawki edukacyjne. Nauka poprzez zabawę pozwala maluchowi doświadczać, poznawać i eksperymentować – tak dziecko zdobywa nową wiedzę.
5. Podawaj nowe informacje w formie ciekawej historyjki.
Mózg najprędzej zapamiętuje te informacje, które uzna za ważne, ciekawe i nowe. Wplatanie wiedzy w atrakcyjną fabułę pomoże dziecku w zapamiętaniu. Mózg lubi różnorodność.
6. Ruch, świeże powietrze i nawodnienie
W trakcie nauki dziecka należy zadbać o to, by mózg miał odpowiednie paliwo do przyswajania informacji. Wspomagaj pracę mózgu, baw się z dzieckiem na świeżym powietrzu, zadbaj o wystarczającą ilość wody – zaobserwujesz, że dziecko mniej się dekoncentruje i rozprasza.
7. Zadbaj o spokojny sen dziecka
Regularne kładzenie się czy relaks przed pójściem spać (np. w bujaku) pomogą dziecku przetworzyć i utrwalić zapamiętane informacje.
8. Zmysły
Angażuj w naukę jak największą ilość zmysłów – im większa ilość zmysłów angażuje się w poznanie nowej informacji, tym większa szansa na zapamiętanie.
9. Nie zmuszaj dziecka do nauki
Metoda kar i nagród będzie działała jedynie przez krótki czas. Długoterminowym skutkiem będzie niechęć dziecka do nauki i stres, który zablokuje proces nauczania. Dziecko musi z entuzjazmem podchodzić do poznawania nowych rzeczy, wtedy nauka jest efektywna.
10. „Popełniaj błędy i naprawiaj je” śpiewał zespół Myslovitz – to dobra wskazówka.
Możliwość popełniania błędów to prosta droga do nauki. Dziecko, które popełnia błędy np. w trakcie rozwiązywania zadania, jest zmotywowane, by w przyszłości wykonać to samo zadanie prawidłowo. Motywacja to najlepszy przyjaciel nauczania. Popełniając błędy dziecko szuka nowych sposobów rozwiązania problemu, jest kreatywne i ciekawe.
POBIERZ WSKAZÓWKI W FORMIE PLAKATU!