+48 32 729 87 11

Jak ułatwić dziecku uczenie się?

Boisz się, że dziecko może mieć problemy w nauce? Albo już je ma i chcesz coś zmienić? Poznaj kilka sposobów, by ułatwić dziecku uczenie się.
 
 

1. Mózg lubi wyzwania
W trakcie pokonywania wyzwania i osiągnięcia sukcesu w mózgu wytwarza się dopamina, powodująca uczucie szczęścia, dzięki temu dziecko chce się uczyć, podejmować wyzwania i rozwijać się.

 

2. Samodzielność
Pozwólmy dziecku być samodzielnym. Wymaga to sporej cierpliwości od rodzica/nauczyciela i wygospodarowania czasu, ale warto! Samodzielne zdobywanie wiedzy, dochodzenie do wniosków, odkrywanie … to najlepsza forma nauki.

 

3. Atmosfera
Zadbaj o właściwą atmosferę w trakcie nauki – stres, strach i niepokój hamują procesy uczenia się.

 

4. Zabawa
Dziecko jest ciekawe świata, ta ciekawość stanowi największą motywację do nauki. Sięgnij po zabawki edukacyjne. Nauka poprzez zabawę pozwala maluchowi doświadczać, poznawać i eksperymentować – tak dziecko zdobywa nową wiedzę.

 

jak uczy się dziecko?

 

5. Podawaj nowe informacje w formie ciekawej historyjki.
Mózg najprędzej zapamiętuje te informacje, które uzna za ważne, ciekawe i nowe. Wplatanie wiedzy w atrakcyjną fabułę pomoże dziecku w zapamiętaniu. Mózg lubi różnorodność.

 

6. Ruch, świeże powietrze i nawodnienie
W trakcie nauki dziecka należy zadbać o to, by mózg miał odpowiednie paliwo do przyswajania informacji. Wspomagaj pracę mózgu, baw się z dzieckiem na świeżym powietrzu, zadbaj o wystarczającą ilość wody – zaobserwujesz, że dziecko mniej się dekoncentruje i rozprasza.

 

7. Zadbaj o spokojny sen dziecka
R
egularne kładzenie się czy relaks przed pójściem spać (np. w bujaku) pomogą dziecku przetworzyć i utrwalić zapamiętane informacje.

 

8. Zmysły
Angażuj w naukę jak największą ilość zmysłów – im większa ilość zmysłów angażuje się w poznanie nowej informacji, tym większa szansa na zapamiętanie.

 

9. Nie zmuszaj dziecka do nauki
M
etoda kar i nagród będzie działała jedynie przez krótki czas. Długoterminowym skutkiem będzie niechęć dziecka do nauki i stres, który zablokuje proces nauczania. Dziecko musi z entuzjazmem podchodzić do poznawania nowych rzeczy, wtedy nauka jest efektywna.

 

10. „Popełniaj błędy i naprawiaj je” śpiewał zespół Myslovitz – to dobra wskazówka.
Możliwość popełniania błędów to prosta droga do nauki. Dziecko, które popełnia błędy np. w trakcie rozwiązywania zadania, jest zmotywowane, by w przyszłości wykonać to samo zadanie prawidłowo. Motywacja to najlepszy przyjaciel nauczania. Popełniając błędy dziecko szuka nowych sposobów rozwiązania problemu, jest kreatywne i ciekawe.

 

POBIERZ WSKAZÓWKI W FORMIE PLAKATU!

 

 

 

obserwuj nas na

 

 

 

 

 

Logopedia PRO – terapia na miarę współczesnego dziecka

Dzisiejszy świat dziecka to pewnego rodzaju pudełko wypełnione po brzegi nowinkami technologicznymi, w wyniku czego bardziej świadome środowiska wychowawcze ograniczają jej dostęp do minimum. Nowoczesna technologia to dziedzina życia, która jak każda inna wymaga...

Niezbędnik pracy terapeutycznej – czyli must have każdego logopedy

Ukończyłeś studia i stawiasz pierwsze kroki w pracy logopedy? A może już jesteś logopedą z kilkuletnim stażem,ale masz wrażenie, że ciągle czegoś brakuje w twoim gabinecie? Koniecznie zapoznaj się z naszą propozycją wyposażenia warsztatu logopedycznego ! Higiena to...

mTalent zajęcia logopedyczne -recenzja programu

mTalent zajęcia logopedyczne Przed nami kolejny program komputerowy wspomagający terapię logopedyczną dzieci. Sprawdźmy czy obietnice producenta zostały spełnione oraz jaką rolę pełnił podczas zajęć logopedycznych. Na początek kilka szczegółów technicznych: Co zawiera...

Praca logopedy z wykorzystaniem programów multimedialnych

Rewolucja elektroniczna poczyniła olbrzymie postępy nie tylko w tak oczywistych dziedzinach, jak informatyka, przemysł elektroniczny, telefonia cyfrowa. Pokłosiem powstania nowych technologii są produkty multimedialne, które coraz częściej służą nie tylko zabawie czy...
Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym