+48 32 729 87 11

Jak dobrać gryzak logopedyczny?

Szybki przewodnik po gryzakach logopedycznych

 

Gryzaki logopedyczne to specjalistyczny sprzęt terapeutyczny, który ma za cel wspomóc działania terapeutyczne. Aby spełniały swoje zadanie, powinny być w prawidłowy sposób dobrane i użytkowane. Aby mieć pewność, że gryzak został dopasowany do potrzeb dziecka, najlepiej skonsultować się z logopedą/ neurologopedą. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, kupując, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych oraz kluczowych kwestii, omówionych poniżej.

Magdalena Rybka Jak wybrać gryzak logopedyczny

FOT.: Magdalena Rybka / logopedarybka.pl

Kiedy warto sięgnąć po gryzak terapeutyczny?

 

Każda decyzja o zakupie gryzaka musi wiązać się z umiejętnością odpowiedzi na pytanie – w jakim celu chcę to zrobić? Gryzaki terapeutyczne mogą być przydatne na przykład w:

 

Jak dobrać gryzak logopedyczny?

Wielkość gryzaka

 

Gryzak terapeutyczny pozostanie zawsze ciałem obcym, które ma kontakt z jamą ustną dziecka. Jego wielkość powinna być więc dopasowana indywidualnie. Zbyt mały gryzak może okazać się niebezpieczny dla małego dziecka. Jeśli gryzak będzie zbyt duży i zbyt gruby, może powodować, że dziecko gryząc go, będzie zbyt mocno otwierało jamę ustną, a przez to mocno obciążało stawy skroniowo – żuchwowe lub wypychało go. Na początek warto korzystać z gryzaków oznaczonych słowem „Baby” i przeznaczonych „na start”.

 

Kształt gryzaka

 

Wybór kształtu gryzaka powinien być skorelowany z celem jego stosowania. Jeśli skupiamy się na ćwiczeniach żucia i gryzienia, wzmagania napięcia mięśniowego, lateralizacji języka, najlepsze będą gryzaki o długim i wąskim kształcie (np.: Grabber P Tube, gryzaki Chewy Tube). Pozwoli on na wsunięcie gryzaka na zęby trzonowe oraz na precyzyjne ułożenie w konkretne miejsca jamy ustnej. Jeśli gryzak ma być stosowany w przypadku zaburzeń czucia głębokiego, jako alternatywa dla gryzienia przedmiotów czy samoregulacja dziecka, kształt może być już w większym stopniu dowolny.

 

Faktura

 

Gryzaki fakturowane (z wypustkami, kolcami, paskami) przeznaczone są przede wszystkim dla pacjentów z zaburzeniami sensorycznymi w obrębie jamy ustnej, oraz jako przygotowanie do rozszerzania diety. Ich struktura pozwala na intensywniejszą stymulację sensoryczną w porównaniu z gryzakami gładkimi. Przykłady takich gryzaków to: Chewy Talk Tools z wypustkami czy gryzak Grabber XT z wypustkami.

 

Jak stosować?

 

To pytanie, na które indywidualnie odpowiedzieć powinien terapeuta każdego pacjenta. Najlepiej, aby ćwiczenia z wykorzystaniem gryzaka wykonywać o określonych porach dnia (zwyczajowo 2-3 razy dziennie) przez kilka minut. Pamiętaj, że w przypadku zaburzeń czucia głębokiego, zbyt długa stymulacja za pomocą gryzaka, wywoła szybką habituację bodźca i zamiast zmniejszyć potrzebę stymulacji, jeszcze bardziej ją utrwali (opowiada o tym np. Małgorzata Gawryl na szkoleniu “Stymulacja traktu ustno – twarzowego”). Stosuj gryzak w sposób świadomy i kontrolowany.

 

Od czego zacząć?

 

Jeśli terapeuta nie zalecił inaczej, zacznij od gryzaka miękkiego, stopniowo zmieniając na coraz twardszy materiał. Jeśli gryzienie miękkiego gryzaka staje się już łatwe dla dziecka, wybierz twardszy. Jeśli Twoje dziecko nie skończyło 3 lat, wybierz gryzak z linii „Baby”.

Pamiętaj, aby utrzymywać gryzak w czystości i nie traktować go jak zabawki – to sprzęt terapeutyczny. Będzie spełniał swoje zadanie i pomagał dziecku tylko wówczas, kiedy zostanie odpowiednio dobrany i właściwie użytkowany.

 

Garść praktyki

 

Pora na garść praktycznych pomysłów i inspiracji – dla przykładu wybrałam gryzak “Kwiatek” z firmy ARK.

Ćwiczenia żucia – umieść dłuższą końcówkę między zęby trzonowe i zagryzaj. Wykonaj kilka powtórzeń z jednej oraz z drugiej strony.

Magdalena Rybka Jak wybrać gryzak logopedyczny

FOT.: Magdalena Rybka / logopedarybka.pl

Ćwiczenia mięśnia okrężnego warg – ułóż wargi na gryzaku i postaraj się utrzymać go w ten sposób samymi wargami (bez udziału zębów!).

Magdalena Rybka Jak wybrać gryzak logopedyczny

FOT.: Magdalena Rybka / logopedarybka.pl

Magdalena Rybka Jak wybrać gryzak logopedyczny

FOT.: Magdalena Rybka / logopedarybka.pl

Ćwiczenia policzków – wsuń trzonek gryzaka w kieszonkę policzka i delikatnie odciągnij do zewnątrz. Teraz siłą mięśnia postaraj się przyciągnąć go z powrotem do zewnętrznej ściany zębów.

Magdalena Rybka Jak wybrać gryzak logopedyczny

FOT.: Magdalena Rybka / logopedarybka.pl

Ćwiczenia lateralizacji ruchów języka – przesuwaj trzonek gryzaka po linii dolnych zębów i staraj się podążać językiem za ruchem gryzaka w lewą oraz prawą stronę.

Ćwiczenia pionizacji szerokiego języka u starszych dzieci – umieść język na części kwiatka i unieś go do podniebienia tak, aby jego przednia część i boki przylegały do podniebienia, tuż za górnymi zębami. Utrzymaj go w tej pozycji przez 3 sekundy. Pamiętaj, aby jama ustna była otwarta w niewielkim stopniu (nie maksymalnie!).

Magdalena Rybka Jak wybrać gryzak logopedyczny

FOT.: Magdalena Rybka / logopedarybka.pl

Ćwiczenia oddychania – nabierz powietrze nosem i wypuść je długo i spokojnie wprost do otworu umieszczonego w gryzaku.

Magdalena Rybka Jak wybrać gryzak logopedyczny

FOT.: Magdalena Rybka / logopedarybka.pl

 

Autor:

Magdalena Rybka
Neurologopeda, filolog polski, terapeuta ręki, autorka serii “Logopedyczne potyczki”.
Z pasją i zaangażowaniem prowadzi terapie logopedyczne dzieci i dorosłych. Na swoim blogu opowiada o logopedii z perspektywy specjalisty oraz mamy bliźniaczek.

FOT.: Magdalena Rybka / logopedarybka.pl

 

 

 

Logopedia PRO – terapia na miarę współczesnego dziecka

Dzisiejszy świat dziecka to pewnego rodzaju pudełko wypełnione po brzegi nowinkami technologicznymi, w wyniku czego bardziej świadome środowiska wychowawcze ograniczają jej dostęp do minimum. Nowoczesna technologia to dziedzina życia, która jak każda inna wymaga...

Niezbędnik pracy terapeutycznej – czyli must have każdego logopedy

Ukończyłeś studia i stawiasz pierwsze kroki w pracy logopedy? A może już jesteś logopedą z kilkuletnim stażem,ale masz wrażenie, że ciągle czegoś brakuje w twoim gabinecie? Koniecznie zapoznaj się z naszą propozycją wyposażenia warsztatu logopedycznego ! Higiena to...

mTalent zajęcia logopedyczne -recenzja programu

mTalent zajęcia logopedyczne Przed nami kolejny program komputerowy wspomagający terapię logopedyczną dzieci. Sprawdźmy czy obietnice producenta zostały spełnione oraz jaką rolę pełnił podczas zajęć logopedycznych. Na początek kilka szczegółów technicznych: Co zawiera...

Praca logopedy z wykorzystaniem programów multimedialnych

Rewolucja elektroniczna poczyniła olbrzymie postępy nie tylko w tak oczywistych dziedzinach, jak informatyka, przemysł elektroniczny, telefonia cyfrowa. Pokłosiem powstania nowych technologii są produkty multimedialne, które coraz częściej służą nie tylko zabawie czy...
Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym