Deprecated: Required parameter $location follows optional parameter $post_types in /home/aranteblog/public_html/blog/wp-content/plugins/monarch/monarch.php on line 3783
Jak sprawić, by uczniowie nie chcieli wychodzić z Twojej lekcji języka polskiego? - Blog Arante.pl
+48 32 729 87 11

Język polski nie należy do najłatwiejszych przedmiotów.

Jesteś nauczycielem języka polskiego i szukasz nowych sposobów dotarcia do uczniów? Martwisz się ich słabymi wynikami i potrzebujesz nowatorskich metod nauczania? Wypróbuj programy multimedialne do nauki języka polskiego i zobacz, jak zmienia się nastawienie uczniów do nauki.

 

 

Monotonia wrogiem uczniów, zmień to!

 

Uczniowie, pytani dlaczego nie lubią danego przedmiotu, wbrew pozorom nie stawiają na pierwszym miejscu stopnia trudności. Jeśli nauczyciel jest fajny, a lekcje ciekawe, uczniowie będą chętnie uczestniczyć nawet w uznawanych za trudne fizyce czy chemii. Natomiast wśród minusów wymieniana jest między innymi monotonia.

Nudne lekcje nie ułatwiają przyswajania wiedzy, są wrogiem zarówno uczniów, którzy nic z takich lekcji nie wynoszą, jak i coraz bardziej zniechęconych do pracy nauczycieli. Zamiast przekonywać uczniów, że przepisywanie z tablicy i samodzielne wykonywanie ćwiczeń w zeszycie jest najlepszą formą nauki, wyjdź naprzeciw ich młodzieńczym potrzebom. Wprowadź na lekcjach języka polskiego zwyczaj korzystania z programów multimedialnych i gier komputerowych.

W szkole podstawowej próżno szukać ucznia, który by nie przyjął takiego rozwiązania z radością. A nie od dziś wiadomo, że nauka poprzez zabawę, jest najlepszą formą nauki. Ponadto młodzi ludzie bardzo interesują się wszystkim, co wiąże się z nowoczesną elektroniką, warto to wykorzystać.

Multimedia w służbie nauce

Zaletą programów multimedialnych jest ich bardzo duża różnorodność i możliwość wykorzystania na wiele sposobów. O ile podręcznik zawsze będzie podręcznikiem, ćwiczenia wykonuje się za każdym razem w podobny sposób (uzupełniając lub odpowiadając na pytania) to programy multimedialne stworzone jako pomoc dydaktyczna do nauki języka polskiego wykorzystują wiele różnorodnych rozwiązań.

Nauczyciel korzystający z takich rozwiązań ma do dyspozycji plansze multimedialne, krótkie i dłuższe filmy, symulacje, prezentacje, gry interaktywne. To dość szeroki wachlarz możliwości, który gwarantuje, że na lekcjach języka polskiego uczniowie nie będą się nudzić. Całości dopełni intuicyjny interfejs, łatwość obsługi i możliwość uruchomienia na wielu stanowiskach jednocześnie. Dzięki temu uczniowie mogą indywidualnie, każdy w swoim tempie, korzystać z programów. Możliwa jest także praca grupowa lub współpraca całej klasy. Wszystko zależy od tego, jak nauczyciel zdecyduje się wykorzystać narzędzie, które dostał do ręki. Możliwości jest bardzo dużo.

Programy do nauki języka polskiego

Części mowy – hop do głowy! – to program dedykowany uczniom klas 4 – 6 mający ułatwić przyswojenie zasad gramatyki i ortografii. Uwagę zwraca bogata szata graficzna i dbałość o detale. Prosty interfejs to dobre rozwiązanie także dla dzieci mniej obeznanych z komputerami. Również dla tej grupy wiekowej stworzono program Już umiem, którego zadaniem jest wytrenowanie umiejętności poprawnego czytania oraz czytelnego pisania. Uzupełnieniem może być Lekcjoteka, zestaw gier, ćwiczeń i zabaw multimedialnych utrwalających wcześniej zdobytą wiedzę.

Przyswojenie części mowy i części zdań, a także opanowanie zasad gramatycznych wymaga nierzadko ciężkiej pracy. Tutaj sklep arante.pl wychodzi naprzeciw potrzebom uczniów i nauczycieli. Cztery zestawy programów:

to wręcz nieograniczony wybór propozycji dla młodszych i starszych uczniów szkół podstawowych. Istotną zaletą Didaktyki jest zwiększenie tempa przyswajania wiedzy przez uczniów, większe zainteresowanie pozornie nudną tematyką. Z punktu widzenia nauczyciela lekcję prowadzi się łatwiej i sprawniej, jest też więcej czasu na pracę z tymi uczniami, którzy potrzebują dodatkowych informacji.

0 Comments

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 1 =

Co kupić dziecku na zajączka? Propozycje rozwojowych zabawek w niskiej cenie

Co kupić dziecku na zajączka? Czy kupię zabawkę w budżecie do 35, 50 czy 80 zł? Nie zostawimy Cię samej/samego z wyborem, w tym artykule podpowiemy jak wybrać zabawkę i podsuniemy kilka pomysłów na rozwojową zabawkę w niskiej cenie. Sprawdź nasze propozycje na rozwojowe zabawki na zajączka!

Nauka cyfr w przedziale 1-10 u dzieci z zaburzeniami w spektrum autyzmu (ASD) i nie tylko

Matematyka, ze względu na swoją abstrakcyjność, jest dziedziną nauki, która sprawia trudność niejednemu dziecku. Dla dziecka z autyzmem pojęcia matematyczne, w tym cyfry są często bardzo trudne do zrozumienia i opanowania. Dlatego przy wprowadzaniu zagadnień matematycznych tak ważne jest obrazowanie i bazowanie na konkretach.

Wykorzystanie „dmuchajek” w terapii logopedycznej

W tym artykule znajdziesz ciekawe pomysły na kreatywne zabawy do wykorzystania podczas terapii logopedycznej. Taka forma ćwiczeń ma na celu wsparcie dziecka w procesie nauki prawidłowego oddychania.

LICZMANY – jak wspomóc dzieci w nauce zagadnień matematycznych?

Profesor Edyta podkreśla w swoich pracach, że ponad połowa polskich dzieci wykazuje uzdolnienia matematyczne już w przedszkolu. Niestety po ośmiu miesiącach nauki w szkole programowej już tylko co ósme dziecko przejawia wysokie zdolności matematyczne! To niezwykle smutna i zatrważająca wiadomość.

Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym