+48 32 729 87 11

Kategoryzacje tematyczne – ćwiczenia w oparciu o pomoc logopedyczną wydawnictwa Arson – recenzja

 

Kategoryzacje zagościły na dobre w gabinetach terapeutycznych. Mowa nie tylko o logopedach, neurologopedach, ale i pedagogach, pedagogach specjalnych, terapeutach integracji sensorycznej i innych, którzy rozumieją konieczność uczenia odnajdywania cech wspólnych elementów, odkrywania różnic między nimi, tworzenia ich grup, łączenia w zbiory i wykluczania. Ćwiczenia takie pomagają dzieciom zrozumieć reguły. Ich obowiązywanie zarówno w świecie językowym, jak i społecznym czy materialnym.

Ćwiczenia takie są łatwe i przyjemne. Dają szansę wykorzystania codziennych czynności do stworzenia sytuacji zadaniowej.

Warto uświadomić to rodzicom.

W gabinetach terapeutycznych często sięgamy po zestawy przedmiotów, obrazków, które będą podstawą do kategoryzacji. W tym wypadku mamy gotową pomoc – Kategoryzacje tematyczne. Rzeczowniki. Etap 1. z serii Wskazówka, wydawnictwa Arson.

 

Kategoryzacje tematyczne, rzeczowniki - wydawnictwo Arsona

 

Średniej wielkości pudełko zawiera 72 kartoniki (opatrzone folią, twardsze – ok.2mm grubości, wielkości ok. 6×6,5 cm) z trzech kategorii tematycznych: zabawki, zwierzęta i jedzenie.

Każda z nich obejmuje sześć elementów przedstawionych na czterech kartonach – w sumie 24 ilustracje.

Obrazki utrzymane są w tonie rysunków zilustrowanych jakby przy użyciu kredek, przedstawiają dany element na białym tle. Dzięki tej prostocie nic nas nie rozprasza.

 

Kategoryzacje tematyczne, rzeczowniki - wydawnictwo Arsona

Jak skorzystać z tej propozycji?

Prócz wskazówek autorki odnośnie tworzenia kategorii, włączania obrazka do kategorii i wyłączania obrazka z kategorii, można wykorzystać kartoniki do:

  •  utrwalania ćwiczonych głosek w wyrazach,
  •  przeliczania elementów w zbiorach,
  •  budowania wypowiedzi na podstawie ilustracji,
  •  nazywanie rzeczowników, wzbogacanie słownictwa,
  •  budowanie zdań,
  •  analizy i syntezy głoskowej, sylabowej,
  •  tworzenia sekwencji,
  •  ćwiczenia pamięci symultanicznej i sekwencyjnej,
  •  i na pewno wiele innych.

 

Tak naprawdę ogranicza nas jedynie nasza kreatywność!

 

Jasne, że można przygotować podobny zestaw samodzielnie, wykorzystując dostępne w sieci bezpłatne grafiki. Pytanie zasadnicze jednak brzmi – czy warto?

 

Omawiana propozycja jest trwała, poręczna, lubiana przez młodych pacjentów, a możliwości jej wykorzystania niezwykle szerokie.

 

 

Recenzję przygotowała: Aleksandra Kożdoń Wykładowca Teczki Logopedy

teczka logopedy

obserwuj nas na

Logopedia PRO – terapia na miarę współczesnego dziecka

Dzisiejszy świat dziecka to pewnego rodzaju pudełko wypełnione po brzegi nowinkami technologicznymi, w wyniku czego bardziej świadome środowiska wychowawcze ograniczają jej dostęp do minimum. Nowoczesna technologia to dziedzina życia, która jak każda inna wymaga...

Niezbędnik pracy terapeutycznej – czyli must have każdego logopedy

Ukończyłeś studia i stawiasz pierwsze kroki w pracy logopedy? A może już jesteś logopedą z kilkuletnim stażem,ale masz wrażenie, że ciągle czegoś brakuje w twoim gabinecie? Koniecznie zapoznaj się z naszą propozycją wyposażenia warsztatu logopedycznego ! Higiena to...

mTalent zajęcia logopedyczne -recenzja programu

mTalent zajęcia logopedyczne Przed nami kolejny program komputerowy wspomagający terapię logopedyczną dzieci. Sprawdźmy czy obietnice producenta zostały spełnione oraz jaką rolę pełnił podczas zajęć logopedycznych. Na początek kilka szczegółów technicznych: Co zawiera...

Praca logopedy z wykorzystaniem programów multimedialnych

Rewolucja elektroniczna poczyniła olbrzymie postępy nie tylko w tak oczywistych dziedzinach, jak informatyka, przemysł elektroniczny, telefonia cyfrowa. Pokłosiem powstania nowych technologii są produkty multimedialne, które coraz częściej służą nie tylko zabawie czy...
Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym