+48 32 729 87 11

Kołdry obciążeniowe, co trzeba wiedzieć przed zakupem?

 

Dziś poruszymy ostatnio modny temat kołderek obciążeniowych. Stają się coraz bardziej popularne i ogólnodostępne. Dlatego postanowiliśmy przygotować kilka informacji, z którymi należy zapoznać się przed zakupem kołdry obciążeniowej.

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by kołderka obciążeniowa pomogła, a nie zaszkodziła.

 

Jakie zadanie spełnia kołdra obciążeniowa?

 

Kołdra obciążeniowa - jak dobrać

 

    • Głównym zadaniem kołdry sensorycznej jest delikatne oddziaływanie na ciało dziecka i stymulowanie układu proprioceptywnego. Dzięki temu mamy większą świadomość własnego ciała. To pozwala się rozluźnić, uspokoić i czuć bezpiecznie.
    • Pomagają w wyciszaniu, ułatwiają zasypianie i wejście w fazę snu głębokiego.
    • Stymuluje zmysł równowagi.
    • Wpływa na zwiększenie koncentracji i skupienie – kołdrę można położyć dziecku na kolanach np. w trakcie prac stolikowych.
    • Pomaga zachować prawidłową pozycję w trakcie siedzenia (położona na kolanach lub barkach).

 

 

 

Na co zwrócić uwagę wybierając kołdrę obciążeniową?

 

Kołdra obciążeniowa, na co zwrócić uwagę przed zakupem?

 

1.Kołdra obciążeniowa nie jest dla każdego

Kołdra nie jest produktem dla każdego. Nie należy jej stosować w przypadku stwierdzenia: wad postawy, obniżonego napięcia mięśniowego, chorób układu oddechowego, osteoporozy czy np. łamliwość kości.

 

2. Zwróć uwagę na wiek dziecka

Kołderki nie są także zalecane dzieciom poniżej 2 roku życia.

 

3. Kołdry sensoryczne to produkt spersonalizowany

Kołderki szyte są na zamówienie dla konkretnej osoby. Dlaczego to takie ważne? Rozmiar i waga kołderki obciążeniowej musi być dopasowana do osoby, która będzie korzystać z kołderki. Jesteśmy przyzwyczajeni do standardowych rozmiarów kołder, które są dostępne w sklepach. Tu mamy o wiele większy wybór. Biorąc pod uwagę takie cechy jak waga, rozmiar i kolor, otrzymujemy kilkaset różnych konfiguracji produktu końcowego. Trzeba też mieć na uwadze czas oczekiwania na produkt „szyty na miarę”. Jest odrobinę dłuższy. Należy też pamiętać, że w przypadku produktów wyprodukowanych według specyfikacji Klienta, nie ma możliwości zwrotu.

 

Wybierając swoją kołdrę miej na uwadze odbiorcę końcowego. Dlaczego?

Chociażby dlatego, że nawet sam kolor ma już znaczenie. Musisz wziąć pod uwagę preferencje użytkownika. Jest to nie bez znaczenia w przypadku osób np. z nadwrażliwością wzrokową. Tkaniny o wyrazistych wzorach czy kolorach mogą dodatkowo stymulować wzrok, co nie jest wskazane np. w przypadku osób z nadwrażliwością wzrokową. Może to powodować nadmierną stymulację i dyskomfort przyszłego użytkownika.

W tej sytuacji lepiej sięgnąć po kołdrę, szytą z jednobarwnej tkaniny w spokojnych i neutralnych kolorach.

 

 
 

big koldra obciazeniowa 4 big koldra obciazeniowa 1 Kołdra obciążeniowa - jak dobrać big koldra obciazeniowa 3

 

4. Konsultacja z terapeutą SI

Nim zakupisz kołderkę, skonsultuj się z terapeutą SI. Pomoże Ci on ustalić wagę i wielkość kołderki oraz metody stosowania w ciągu dnia. Dzięki temu kołdra pomoże Tobie lub dziecku, a nie zaszkodzi. Terapeuta SI może także przetestować jak Twoje dziecko „znosi” kołdrę. W ten sposób upewnisz się przed zakupem, czy wybierasz prawidłowy produkt.

 

5. Wybór kołdry bez konsultacji z terapeutą SI?

O ile terapeuta SI nie zalecił inaczej, to kołdra powinna być dłuższa od ciała dziecka o około 20 cm, a jej waga powinna stanowić 10-15% wagi ciała dziecka.

 

6. Kołdra obciążeniowa nie jest tradycyjną kołdrą!

Jest to bardzo ważny podpunkt. Popularność kołdry obciążeniowej poszybowała ostatnio w górę. Coraz więcej osób decyduje się na zakup kołdry sensorycznej. Warto jednak mieć na uwadze, że kołdra obciążeniowa nie jest zamiennikiem zwykłej kołdry dla dziecka. Nie używaj jej w ciągu całej nocy. W ten sposób możesz przestymulować dziecko.

Stosuj ją na czas zasypiania, albo na 10-15 minut tuż po zaśnięciu, a później zastąp tradycyjną kołderką.

 

7. Kołdra nie tylko na noc

Nie zapomnij o kołdrze w ciągu dnia. Stosuj ją do takich czynności, jak podnoszenie i przerzucanie kołderki, turlanie dziecka w kołderce, czy zawody na przeciąganie kołdry. Kołdrę obciążeniową możesz także położyć dziecku na kolanach w trakcie nauki czy prac stolikowych. Położenie kołdry na kolanach czy barkach pomoże utrzymać także prawidłową postawę w trakcie siedzenia.

 

8. Jakość i jeszcze raz jakość!

Zwróć uwagę na jakość kołderki! Sprawdź czy wypełnienie jest antyalergiczne (np. mikrokulki szklane), a bawełna gruba i ze ścisłym splotem. Dzięki temu kołdra będzie trwała i posłuży Ci o wiele dłużej.

Dobrej jakości bawełna nie farbuje także w praniu. Chyba nie chcesz, żeby Twoja nowa kołdra zmieniła kolor czy wyblakła po pierwszym praniu?! Często można spotkać kołdry ze słabej jakości bawełny, taniej i importowanej. Wystarczy zerknąć na ceny bawełny, wahają się one od kilku do kilkudziesięciu złotych za metr tkaniny. Dlaczego taka różnica? Bo jakość tych materiałów jest zupełnie inna. Miej to na uwadze, wybierając swój produkt. Zwróć także uwagę na to, czy kołdra jest zarejestrowana jako wyrób medyczny.

 

9. Sprawdź dodatkową warstwę wewnętrzną!

Kołdry obciążeniowe powinny posiadać dodatkową warstwę wewnątrz, która zabezpiecza kuleczki (znajdujące się wewnątrz kołdry). Taka dodatkowa warstwa tkaniny (najczęściej w białym kolorze) dba o to, by kulki obciążeniowe pozostawały na swoim miejscu. Dzięki temu masz gwarancję, że produkt jest bezpieczny, a kulki nie wydostaną się na zewnątrz w trakcie używania czy prania.

 

10. A co z praniem?

Upewnij się, że kołdrę można prać w wodzie! Te dobrej jakości, mają taką możliwość. Można je prać z użyciem delikatnych detergentów. Dobra jakość bawełny daje pewność, że kołdra zachowa swoje walory wizualne i użytkowe nawet po praniu! Wyżej wspominaliśmy już o jakości. Niektóre tkaniny mogą wyblaknąć już po pierwszym praniu. Warto też wspomnieć o suszeniu kołdry – należy to robić w pozycji poziomej, w stanie rozłożonym. Kołder nie można suszyć mechanicznie ani chlorować. Miej to na uwadze.

 

Pamiętaj, stosuj kołdrę obciążeniową z rozwagą!

 

 

obserwuj nas na

 

 

 

 

 

Logopedia PRO – terapia na miarę współczesnego dziecka

Dzisiejszy świat dziecka to pewnego rodzaju pudełko wypełnione po brzegi nowinkami technologicznymi, w wyniku czego bardziej świadome środowiska wychowawcze ograniczają jej dostęp do minimum. Nowoczesna technologia to dziedzina życia, która jak każda inna wymaga...

Niezbędnik pracy terapeutycznej – czyli must have każdego logopedy

Ukończyłeś studia i stawiasz pierwsze kroki w pracy logopedy? A może już jesteś logopedą z kilkuletnim stażem,ale masz wrażenie, że ciągle czegoś brakuje w twoim gabinecie? Koniecznie zapoznaj się z naszą propozycją wyposażenia warsztatu logopedycznego ! Higiena to...

mTalent zajęcia logopedyczne -recenzja programu

mTalent zajęcia logopedyczne Przed nami kolejny program komputerowy wspomagający terapię logopedyczną dzieci. Sprawdźmy czy obietnice producenta zostały spełnione oraz jaką rolę pełnił podczas zajęć logopedycznych. Na początek kilka szczegółów technicznych: Co zawiera...

Praca logopedy z wykorzystaniem programów multimedialnych

Rewolucja elektroniczna poczyniła olbrzymie postępy nie tylko w tak oczywistych dziedzinach, jak informatyka, przemysł elektroniczny, telefonia cyfrowa. Pokłosiem powstania nowych technologii są produkty multimedialne, które coraz częściej służą nie tylko zabawie czy...
Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym