Jakie narzędzie do komunikacji alternatywnej? TIM vs. MÓWik. Co wybrać? - Blog Arante.pl
+48 32 729 87 11

Jakie narzędzie do komunikacji alternatywnej? TIM vs. MÓWik. Co wybrać?

Komunikacja alternatywna i wspomagająca, to wszelkie metody niewerbalnego porozumiewania się. Wykorzystuje się w nich gesty, znaki graficzne czy inne przedmioty, których zadaniem jest umożliwienie i ułatwienie komunikowania się osobom o specjalnych potrzebach komunikacyjnych.

Brak możliwości uczestniczenia w procesach komunikacji niesie z sobą szereg negatywnych konsekwencji, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego narzędzia, które wspiera komunikację i poprawia komfort życia.

Sklep arante.pl posiada w swojej ofercie wiele narzędzi usprawniających komunikację. Często pytacie nas, który program jest lepszy, TIM czy MÓWik. Postanowiliśmy przygotować dla Was krótkie porównanie funkcjonalności obydwu programów: TIM (Things I Mean) oraz MÓWik Pro 1.4a.

Tytułem wstępu należałoby wspomnieć, że program MÓWik występuje w trzech różnych wersjach: MÓWik (standard), MÓWik Pro oraz MÓWik Pro Plus. W tym artykule skupimy się jednak na środkowej wersji, gdyż to ona będzie najbardziej optymalna w zestawieniu z programem TIM.

Odnośnie tego jaką wersję MÓWika wybrać, powstał odrębny materiał, więc zachęcamy do zapoznania się z nim: Jaką wersję MÓWika wybrać?

 

TIM vs. MÓWik – co je łączy?

 • Oba programy korzystają z funkcji syntezatora mowy, przy czym MÓWik posiada własny, wbudowany w program syntezator mowy IVONA, a TIM korzysta z syntezatora mowy znajdującego się w oprogramowaniu urządzenia (Android lub Windows). Należy jednak pamiętać, że syntezator mowy, choć umożliwia komunikację, to nie posiada on funkcji odmiany części mowy. Rozwiązaniem jest stworzenie różnych form gramatycznych przez samego użytkownika.
 • Aplikacje posiadają przejrzysty i zrozumiały zestaw symboli. Każdy z programów ma funkcję rozbudowy, wiec użytkownik może dostosować słownictwo do swoich potrzeb. Jest możliwość rozbudowy zasobu słów oraz dodania własnych piktogramów i zdjęć.
 • Możliwość regulacji tempa wypowiedzi, aby dostosować go do własnej ergonomii.
 • Oba programy umożliwiają budowanie zarówno długich jak i krótkich wypowiedzi. MÓWik w wgranej wersji zawiera ponad 10000 gotowych symboli, a TIM około 1000. Bazy te są ciągle rozbudowywane. Dodatkowo każdy użytkownik ma możliwość wprowadzania nowych zwrotów i dopasowania słów pod interesującą go tematykę.
 • Oba urządzenia posiadają jeszcze jedną ciekawą funkcję – osoby, które potrafią pisać, mogą uruchomić klawiaturę ekranową i na niej wprowadzać wyrazy i zdania. Syntezator mowy odczyta wtedy zapisany tekst.

 

TIM vs. MÓWik – czym się różnią?

Przejdźmy zatem do różnic, a ściślej rzecz ujmując, do różnorodnych funkcjonalności.

 • Wyżej wspominaliśmy, że oba programy korzystają z funkcji syntezatora mowy. Należy jednak zaznaczyć, że MÓWik posiada wbudowany syntezator mowy IVONA. Co to oznacza? Wybierając program decydujemy jaki głos kupujemy. Do wyboru mamy dwa głosy: damski (Maja) oraz męski (Jacek). Rozwiązanie to jest wyjątkowo trafne, gdyż głosy brzmią bardzo naturalnie. Co ważne, w przypadku MÓWika otrzymujemy program, stworzony w naszym kraju. Jak wiemy, język polski nie należy do łatwych języków, więc tu otrzymujemy program dopasowany do naszego języka.
 • MÓWik (w wersji najwyższej – Pro Plus) posiada bardzo ciekawą funkcję. Umożliwia pracę osobom niepełnosprawnym ruchowo. Program posiada m.in. funkcje związane z tzw. skanowaniem. Osoby o ograniczonej ruchliwości nie są już pozbawione możliwości komunikacji. Po podłączeniu dodatkowych przycisków i z wykorzystaniem funkcji skanowania mogą komunikować się ze światem. Inne korzyści wersji MÓWik Pro Plus zobaczysz tu.
 • Niewątpliwą zaletą oprogramowania TIM jest możliwość instalacji na urządzeniach z systemem Windows lub Android. W MÓWiku mamy możliwość instalacji wyłącznie na urządzeniu z Androidem, ale nie stanowi to problemu. Programy można z powodzeniem używać na tabletach. Warto tutaj podkreślić, że oba oprogramowania są dostępne w naszym sklepie również w zestawie z tabletem, wzmocnionym etui oraz usługą instalacji. Dla ułatwienia podajemy poniżej linki do sklepu:

MÓWik Pro 1.4.a + tablet + wzmocnione etui + usługa instalacji

TIM + tablet + wzmocnione etui + usługa instalacji

 • W przypadku TIM-a mamy możliwość wymieniania się zasobami między użytkownikami społeczności TIM. Użytkownik może skorzystać z zasobów udostępnianych przez innych użytkowników społeczności lub pobierać symbole z globalnych zasobów TIM.
 • TIM posiada dodatkowo możliwość nagrywania głosu – zamiast syntezatora mowy możemy nagrywać głos.
 • TIM daje użytkownikowi możliwość zaprezentowania informacji o sobie (Paszport). Funkcja ta jest przydatna w połączeniu z komunikatorem i dostępem do społeczności TIM. Osoba korzystające ze sprzętu może komunikować się ze znajomymi poprzez wiadomości tekstowe i wiadomości z symbolami.
 • Z dodatkowych opcji TIM-a należy również wymienić funkcje „Zadania” i „Rozrywka”. Dzięki zadaniom, mamy możliwość tworzenia planu dnia, listy czynności do wykonania czy nawet listy zakupów. Rozrywka, czyli różne gry i zabawy, pozwolą kształtować spostrzegawczość wzrokową oraz koordynację wzrokowo – ruchową.

TIM czy Mówik - co wybrać?

 

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego oprogramowania to trudna decyzja, ale mamy nadzieję, że powyższe informacje odrobinę ją ułatwią. Oba programy różnią się wizualnie, ale jest to sprawa całkowicie indywidualna i nie będziemy się na tym skupiać. Dla użytkownika ważna jest funkcjonalność. Należy wziąć pod uwagę wszystkie powyższe podobieństwa i różnice i wybrać program najbardziej odpowiadający naszym potrzebom.

Wygląd obu programów możemy zobaczyć na poniższych filmikach. Obaj producenci umożliwiają również skorzystanie z DEMO, do czego namawiamy. Pozwoli to podjąć ostateczną decyzję o zakupie wybranego modelu.

TIM – pobierz demo

MÓWik – pobierz demo – głos Jacek

MÓWik – pobierz demo – głos Maja

 

 

Jaką wersję Mówika wybrać

Masz problem z porozumiewaniem się za pomocą mowy? A może ktoś z rodziny, znajomych ma tego typu problem? Przedstawiamy rozwiązanie, które z pewnością ułatwi osobom niemówiącym lub mówiącym niewyraźnie kontakt z otoczeniem. Program Mówik doskonale sprawdza się jako...

MÓWik – jakie dodatki są dostępne?

Program MÓWik przeznaczony jest dla osób niemówiących lub mających problemy z komunikacją z otoczeniem. Mogą z niego korzystać zarówno dzieci jak i dorośli (Zobacz także artykuł dotyczący porównania różnych wersji programu). Działa na urządzeniach z systemem Android...

Zamówienie z dofinansowaniem w Arante – to nie problem !

Staram się o dofinansowanie. Potrzebuję proformę/ofertę. Jeżeli ubiegasz się o dofinansowanie produktu, to z pewnością będziesz potrzebował fakturę proforma, aby przedstawić ją w odpowiedniej instytucji. W naszym sklepie to żaden problem i w bardzo szybki sposób można...

Wspomaganie osób niedowidzących i niewidomych

Osoby niewidome i niedowidzące na co dzień spotykają się z wieloma przeszkodami w poznawaniu świata.

Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym