+48 32 729 87 11

(Nie)zwykła lekcja biologii

Nudne, zwyczajne i bez życia – tak można powiedzieć o lekcjach, z których uczniowie mało co wynoszą i z których najchętniej by uciekli. Nauczyciele złoszczą się, że na ich zajęciach jest szum lub wręcz przeciwnie, panuje głucha cisza. Czy da się to zmienić? Oczywiście, że tak! Wystarczy więcej zaangażowania i kreatywności.

Skończyły się czasy, kiedy pani od biologii przychodziła z wysłużonym zeszytem, w którym miała zapisany plan zajęć, którym posługiwała się od lat. Krótkie wprowadzenie do lekcji, odpytanie z pracy domowej i dyktowanie regułek do zeszytu. Oczywiście koniecznie do zapamiętania! Czasami jeszcze zostało trochę czasu na pogadankę o temacie i kilka pytań do klasy. Takich scenariuszów już raczej nie ma, ale wciąż można się spotkać z nudnymi zajęciami, na których myśli się tylko o dzwonku. Tymczasem nauczyciele od biologii mogą przeprowadzić swoje lekcje tak, aby miały nie tylko posłuch, ale też absorbowały uwagę słuchaczy. Jak to zrobić?

Krytyczne i twórcze myślenie

Dzieci i młodzież powinny w szkole uczyć się twórczego i krytycznego mylenia. Uruchomienie w nich pokładów wiedzy i ciekawości to klucz do sukcesu. Lekcja powinna być żywa, pełna wymiany zdań, ukierunkowana na różne formy dyskusji w grupie. Burza mózgów, wyciąganie wniosków, wspólne układanie notatki – to wszystko powoduje, że każdy może włączyć się w temat na tyle, na ile chce i potrafi. Nauczyciel powinien też znaleźć sposób na dotarcie do ucznia, zmotywowanie go do pracy. Odszukanie w każdym mocnych stron, odkrycie jego talentów i ukazanie ich młodemu człowiekowi powinno być podstawą pracy każdego nauczyciela. Docenienie wkładu w pracy wszystkich uczniów i powiedzenie im o tym, często staje się impulsem do wzmożonej pracy i jeszcze efektywniejszej nauki każdego z nich.

Pomoce dydaktyczne

W dobie powszechnej i wciąż rozwijającej się komputeryzacji, nie sięganie do jej bogatych źródeł byłoby nietaktem. Na szczęście wielu nauczycieli szuka w Sieci cennych podpowiedzi i pomocy naukowych, dzięki którym ich lekcje stają się wyjątkowe i nie do zapomnienia. Tak samo cenne są programy komputerowe i aplikacje, które bardzo pomagają w przyswajaniu nowej porcji wiedzy. Połączenie dźwięku i obrazu ze słowem daje bardzo dobre efekty, dlatego warto czerpać z takich pomocy jak najwięcej.

Nauka o człowieku

Przypuśćmy, że kolejna lekcja ma traktować o człowieku. Sięganie po raz kolejny do podręcznika nie będzie na pewno atrakcyjne, ale skorzystanie z programu https://www.arante.pl/didakta-biologia-nauka-o-czlowieku.html, w którym znajdzie się sporą dawkę wiedzy,ciekawostki i barwny obraz – to już całkowicie co innego. Pogrupowane tematycznie wiadomości przejrzyście prezentują wiedzę, którą można sprawdzić z a pomocą ciekawych testów (online lub offline). Wykonywanie zadań na kanwie takiej pomocy dydaktycznej to sama przyjemność.

Nauka o faunie i florze

Jak wiadomo lekcje biologii to nie tylko człowiek, ale tez bogactwo świata roślin i zwierząt. Możliwość pracy w grupach dzięki tablicom interaktywnym pozwala nie tylko na skuteczną naukę, ale też zapewnia sporą dawkę dobrej zabawy. Warto więc skorzystać z ciekawego programu https://www.arante.pl/didakta-biologia-2-rosliny-i-zwierzeta.html, który taką rozrywkę zagwarantuje. Każdy chyba wie, że przez zabawę można uczyć się efektywniej, a przede wszystkim chętniej. W dodatku bez stresu i w grupie. Ćwiczenia podzielone na 5 kategorii i 24 podkategorie, dają szerokie pole manewru dla nauczyciela, który może zawsze ciekawie i z powodzeniem przeprowadzić lekcje. Testy, rysunki, fotografie – to tylko kilka propozycji na sprawdzanie wiedzy uczniów w tym programie.

Wiedza w pigułce

Kolejna propozycja dydaktyczna to płyta https://www.arante.pl/mpp-biologia.html z 42 lekcjami, 14 zagadnieniami, 531 zadaniami, 71 interaktywnymi, ale też grami dydaktycznymi, symulacją, planszami interaktywnymi i aż 787 ekranami. Istnieje możliwość skorzystania z zadań online lub offlince, zależnie od potrzeb. Ta płytka to kopalnia wiedzy przedstawionej w sposób przystępny, barwny i ciekawy. Nauczyciel i dzieci o nudzie mogą zapomnieć!

Halo tu ziemia!

Moduł Zmieniająca się planeta Ziemia https://www.arante.pl/labolab-zmieniajaca-sie-planeta-ziemia.htmlTo bardzo unikalny moduł przedstawiający różne, zachodzące zjawiska na naszej planecie. Uczniowie zapomną, ze są na lekcji, a zanurzą się w fascynujący świat doświadczeń i eksperymentów, które wykonają bezpiecznie za pomocą urządzeń wielokrotnego użytku. Co więcej, ćwiczenia są dopasowane do konkretnych uczniów, ich wiedzy i umiejętności. Nauka posługiwania się mapą, kompasem, badanie własnego środowiska i wiele innych arcyciekawych zadań to nie lada gratka dla każdego ucznia. Takich zajęć zapomnieć się nie da!

Warto też sięgnąć po moduł Życie w ekosystemach https://www.arante.pl/labolab-zycie-w-ekosystemach.html, czy Energia i życie w ekosystemach https://www.arante.pl/labolab-zycie-w-ekosystemach.html. Są to oryginalne pomoce dydaktyczne, dzięki którym każda lekcja będzie urozmaicona, pełna pozytywnych emocji i wielu burzliwych dyskusji na tematy proponowane w zadaniach. Materiały cyfrowe oraz drukowane i szereg dodatków do lekcji (np. próbek, substancji i różnych przyborów) pomogą w sposób niesztampowy i barwny poznawać nowe zagadnienia.

Wystarczy wprowadzić na zajęciach więcej kreatywności i obudzić w dzieciach potencjał, aby każda lekcja biologii przebiegała w pozytywnych nastrojach.

Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym