Deprecated: Required parameter $location follows optional parameter $post_types in /home/aranteblog/public_html/blog/wp-content/plugins/monarch/monarch.php on line 3783
Lekcje fizyki - jak ciekawie prowadzić zajęcia- Blog Arante
+48 32 729 87 11

Jak prowadzić ciekawe lekcje fizyki

Wielu uczniów zniechęca się do lekcji fizyki, bo jej nie rozumie. Dlatego tak ważne, by nauczyciel nie tylko mówił o teorii, czy wymagał nauczenia się wzorów, ale także pokazał zależności i zachęcił uczniów do samodzielnego ćwiczenia umiejętności i sprawdzania swojej wiedzy dotyczącej fizyki. Najczęściej jak się da, warto także pokazywać poszczególne zjawiska na bazie przykładów i doświadczeń. Taka forma urozmaicenia zajęć jest ciekawa i o wiele bardziej angażuje uczniów. Nawet tych, którzy twierdzili, że nie lubią fizyki.

Programy, które pozwolą lepiej nauczać

 

Istnieje wiele programów, które ułatwią nauczycielowi zachęcenie dzieci do lekcji fizyki. Plansze interaktywne są świetnym sposobem na to, by zainteresować dziećmi nowym materiałem. Co więcej, sprawdzą się także przy powtórkach. Takie programy i plansze bogate są w ilustracje, animacje i filmy, które obrazują konkretne zagadnienie. Do tego często znajdują się w nich filmy, które pokazują poszczególne tematy na przykładach, które są dla ucznia bliskie.

Programy takie jak Diadakta Fizyka to także rewelacyjna metoda ułatwiająca analizowanie przykładów i rozwiązywanie zadań ze wzorami fizycznymi. Program ten jest intuicyjny w obsłudze oraz podzielony na grupy zadań z najróżniejszych działów fizyki. Tym samym samodzielna, jak i wspólna nauka staje się prostsza i przyjemniejsza.

Interaktywności i korzystanie z gier do celów naukowych, to także świetna metoda na utrwalenie wiedzy u dzieci. Taka forma zabawy, jak i chęć rywalizacji między uczniami o najlepszy wynik, to dobra motywacja do dalszej nauki i powtórek. Quizy i gry dotyczące fizyki dostępne są w Multimedialnej Pracowni Przedmiotowej Fizyki.

Takie programy to ciekawe urozmaicenie lekcji, jak i sposób na zyskanie uwagi od uczniów. Inna forma nauki pozwoli im się na dłużej skoncentrować, jak i lepiej przyswoić wiedzę.

Doświadczenia w formie praktyki

Aby polubić lekcje fizyki  trzeba je rozumieć. Skoro fizyka to wszystko, co wokół nas, to na tym warto się skupić, by zrozumieć jej zależności. Same wzory, czy abstrakcyjne przykłady z podręczników, to często za mało, by uczniowie zrozumieli zagadnienie od A do Z.. Tutaj z pomocą przychodzą nauczycielom doświadczenia, czyli pokazywanie fizyki w praktyce.

Warto tym samym korzystać z pomocy dydaktycznych, by urozmaicić uczniom lekcje i faktycznie sprawić, by zaraz po dzwonku biegiem nie zrywali ze swoich miejsc. Jeśli chcesz zaangażować uczniów i widzieć coraz mniej ukradkowych zerkań na zegarek w trakcie lekcji, to doświadczenia są na świetnym sposobem.

Materiały dydaktyczne, takie jak LaboLAB- Energia, czy LaboLAB – siły i oddziaływania ułatwią naukę działów fizyki związanych z energią, siłą i oddziaływaniem. W zestawie znajdują się testy wiedzy, scenariusze lekcji, przykłady zadań domowych dla uczniów, opis materiałów potrzebnych do sesji, podręczniki multimedialne zarówno dla ucznia i nauczyciela, karty pracy, multimedialne ćwiczenia i to, co najważniejsze – symulacje, które przedstawiają zjawiska fizyczne. Co więcej, w zestawie siły i oddziaływania znajdują się także substancje i przybory do przeprowadzania badań naukowych.

Fizyka to przedmiot, którego z pewnością najłatwiej uczyć się na bazie doświadczeń i praktyki.

 

Tym samym zajęcia z taką ilością praktyki mogą być dla uczniów prawdziwą frajdą i odejściem od czytania reguł i objaśnień w podręczniku. Ten sposób urozmaicania lekcji fizyki ma wiele zalet. O wiele bardziej angażuje uczniów, ułatwia im zrozumienie zależności, jak i poszczególnych wzorów, a także sprawia, że fizyka nie wydaje się już taka trudna i co najważniejsze – naprawdę da się ją polubić.

 

Uwaga Słuchowa PRO jako nowoczesne narzędzie do wspomagania nauki języków obcych.

Uwaga Słuchowa PRO – narzędzie, które rewolucjonizuje nauczanie języków obcych i nadaje zupełnie nową skuteczność pracy ośrodków i szkół językowych. Uwaga słuchowa PRO pozwoli Twojej Placówce: wyprzedzić konkurencję wyróżnić się na rynku przyciągnąć więcej klientów...

Tego jeszcze nie wiesz o dysgrafii…

Twoje dziecko lub uczeń ma problem z pisaniem, a jego pismo jest nieczytelne i nieestetyczne? Dysgrafia, prócz niekształtnego i mało czytelnego pisma, to także inne charakterystyczne nieprawidłowości. Podpowiadamy co to jest dysgrafia? Jak ją zdiagnozować? Jak pomóc dziecku z dysgrafią? …

Ćwiczenia grafomotoryczne – rysujemy szlaczki – KARTY PRACY do pobrania

Każde dziecko, aby nauczyć się rysować i pisać, musi wpierw opanować umiejętności grafomotoryczne. Grafomotoryka w uproszczeniu, to nic innego jak właściwe i precyzyjne ruchy palców, dłoni oraz rąk, które umożliwiają nam pisanie, rysowanie, chwytanie i podnoszenie przedmiotów oraz manipulowanie nimi. Jakie ćwiczenia poprawiają mobilność palców, dłoni i rąk?

Kołnierz obciążeniowy – jak używać i dla kogo będzie odpowiednią pomocą terapeutyczną?

Brak koncentracji, rozkojarzenie, problemy z nauką i skupieniem się, stres czy nadmiar emocji? Brzmi znajomo? Otoczenie dostarcza nam wielu bodźców, nie dziw, że dzieci, młodzież a także osoby dorosłe mają problemy z koncentracją uwagi czy stresem. W takich sytuacjach pomocny staje się kołnierz obciążeniowy.

8 pomysłów na kreatywny prezent dla dziecka pod choinkę

Twoje dziecko spędza za dużo czasu przed ekranem smartfonu czy telewizora i chcesz temu zaradzić?
Być może zastanawiasz się jak je odciągnąć o d ekranu? Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się jak wybrać kreatywny prezent pod choinkę dla twojego dziecka.

Jak się bawić klockami Cuisenaire’a? 6 zabaw z wykorzystaniem klocków Cuisenaire’a

Klocki Cuisenaire’a, zwane także kolorowymi liczbami lub liczbami w kolorach, to zbiór 10 klocków. Jak się nimi bawić? W jakich zabawach można je wykorzystać? Jakie korzyści daje zabawa klockami Cuisenaire’a?

Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym