+48 32 729 87 11

Dzisiaj kilka słów o prof. dr hab. Edycie Gruszczyk-Kolczyńskiej – polskiej pedagog, wybitnej specjalistce w edukacji matematycznej wczesnoszkolnej i przedszkolnej, autorce serii książek o rozwoju umiejętności matematycznych u dzieci.

Profesor Edyta podkreśla w swoich pracach, że ponad połowa polskich dzieci wykazuje uzdolnienia matematyczne już w przedszkolu. Niestety po ośmiu miesiącach nauki w szkole programowej już tylko co ósme dziecko przejawia wysokie zdolności matematyczne! To niezwykle smutna i zatrważająca wiadomość.

Jak wspomóc więc dzieci w nauce zagadnień matematycznych i wrócić im radość z uczenia?

Przede wszystkim należy pozwolić im działać, bawić się matematyką i wprowadzać zagadnienia zgodnie z ich rozwojem i możliwościami. Zamiast usadzać w ławkach, pokazać jak doświadczać, uczyć się w ruchu i manipulować. A to wszystko za pomocą konkretów.

Łączenie wielbłądów

Zobacz w arante.pl

 

Czym są te konkrety?

Na pewno macie ich sporo w domu. Mogą to być klocki, guziki, koraliki, makaron, ciecierzyca, kasztany i inne. Liczmany mają szerokie zastosowanie w matematyce i są niezastąpione w nauce wielu zagadnień.

Guziczki do przewlekania

Zobacz w arante.pl

 

Przedstawiamy poniżej kilka możliwości zastosowania liczmanów:

  1. Sortowanie – grupowanie liczmanów ze względu na kolor, kształt, wielkość i inne cechy.
  2. Orientacja przestrzenna – układanie liczmanów z różnych stron dziecka oraz na kartce papieru.
  3. Tworzenie rytmów – odwzorowywanie ułożenia kolorowych liczmanów, układanie dalszego ciągu, wymyślanie własnych.
  4. Kształtowanie umiejętności liczenia – przeliczanie konkretów wraz ze wskazywaniem ich palcami.
  5. Dodawanie i odejmowanie, obliczanie niewiadomego składnika, odjemnej lub odjemnika, sum i różnic.
  6. Mnożenie i dzielenie poprzez mieszczenie i podział.

 

Magnetyczne kulki

Zobacz w arante.pl

Warto wykorzystywać w zabawach różnorodne liczmany, by szybko nie znudziły się dzieciom. Ciekawe pomysły znajdziecie w naszym sklepie. Mamy kolorowe żetony, kamyczkowe guziki, sensoryczne ogniwa, tęczowe kamyczki, wielbłądy, potworki, kulki magnetyczne i wiele innych.

POZNAJ INNE LICZMANY

SPRAWDZAM

Pomysły na zabawy terapeutyczne i edukacyjne z wykorzystaniem klamerek

Klamerki to niezwykle praktyczne produkty, które można wykorzystać do niezliczonej ilości zabaw terapeutycznych i edukacyjnych, podczas których dziecko rozwinie szereg umiejętności i kompetencji.

Gry zręcznościowe w terapii pedagogicznej – przykłady zabaw

Jeśli jeszcze nie wykorzystujesz potencjału gier zręcznościowych w terapii pedagogicznej, to pora to zmienić! Jak wykorzystać gry zręcznościowe w terapii pedagogicznej? Sprawdź nasze propozycje zabaw i ćwiczeń z wykorzystaniem kilku popularnych gier.

Wystukiwanie rytmów – terapeutyczna i rozwojowa zabawa + karty pracy

Wystukiwanie rytmów to świetna i pełna radości zabawa, która rozwija koordynację wzrokowo-ruchową, doskonali analizę i syntezę słuchową oraz wnosi do rozwoju dziecka wiele wartości. Jakich? Sprawdź w naszym artykule. Pobierz darmowe karty pracy i baw się!

Wykorzystanie „dmuchajek” w terapii logopedycznej

W tym artykule znajdziesz ciekawe pomysły na kreatywne zabawy do wykorzystania podczas terapii logopedycznej. Taka forma ćwiczeń ma na celu wsparcie dziecka w procesie nauki prawidłowego oddychania.

Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym