Lustro dla dziecka – jak wspierać rozwój sensoryczny dziecka?
Zmysł wzroku jest zmysłem, który rozwija się jako ostatni, ponieważ zmiany rozwojowe następują dopiero po urodzeniu. Kiedy dziecko przychodzi na świat ostrość jego wzroku jest słaba, przez co maluszki nie dostrzegają szczegółów. Jednak szybkie łączenie neuronów w mózgu sprawia, że w ciągu kilku miesięcy wzrok niemowlaka znacznie się poprawia. A pełną dojrzałość osiąga w ciągu kilku lat [1].
Dlatego ważne, aby odpowiednio stymulować ten jakże ważny zmysł. A pomóc w tym mogą lustra.
Dzieci od początku żywo reagują na swoje odbicie w lustrze, ale nie widzą w nim siebie. Widzą innego bobasa. Dopiero około drugiego roku życia rozwija się ich samoświadomość i dopiero rozpoznają siebie.
Test świadomości dziecka – „test lustra”
Posiadanie samoświadomości dziecka można sprawdzić przez tzw. „test lustra”. Jak go wykonać? Należy posadzić dziecko przed lustrem i pokazać mu jego odbicie, następnie niepostrzeżenie narysować na czole lub nosie widoczną kropkę. Znowu należy pokazać dziecku jego odbicie. Jeżeli dotknie swojego nosa/czoła, to znaczy, że wie kogo widzi w odbiciu [2].
Zabawy z lustrem – czy są dziecku potrzebne?
- Zabawa z lustrem przyczynia się do rozwoju dziecka i niesie wiele korzyści m.in.: dziecko poznaje swoje ciało, uczy się oceniać odległość, uczy się skupienia oraz podsyca swoją ciekawość.
- Z logopedycznego punktu widzenia, zabawa z lustrem, już od wczesnego niemowlęctwa, rozwija zdolności komunikacyjne malucha, który często „rozmawia” ze swoim odbiciem.
- Zabawy z lustrami mają jeszcze jeden wielki i znaczący pozytyw: są to ciche „zabawki”, które nie grają i nie migają światełkami. Dzięki nim nie przestymulujemy dziecka.
- Lusterka można znaleźć w wielu zabawkach, co świadczy o tym, że producenci zdają sobie sprawę, iż dzięki nim dzieci uczą się, bawią i poznają samych siebie.
Przykłady zabaw z lustrami:
Sfery lustrzane/ Kule lustrzane
Przeznaczone są zarówno dla niemowląt jak i dzieci starszych.
Dają im możliwość ciekawego spojrzenia na otaczający ich świat oraz na nich samych, ponieważ odbijają i zniekształcają obraz.
Już 3-miesieczne maluszki potrafią spędzać przy nich wiele czasu.
Jest to doskonała pomoc do nauki leżenia na brzuszku.
* Podczas zajęć logopedycznych lustrzane kule można wykorzystać do zabaw komunikacyjnych.
Lustrzane kule ze zdjęcia możesz nabyć w sklepie Arante.pl
Sensoryczny lustrzany panel
Jest to podkładka, dzięki której zwykłą zabawę (np. układanie klocków) można zmienić w coś bardziej fascynującego. A dzieje się tak, ponieważ zjawisko odbicia lustrzanego pozwala obserwować położone na panelu przedmioty z zupełnie innej perspektywy. W zabawie można wykorzystać sensoryczny lustrzany panel, który znajdziesz w sklepie Arante.pl (link) lub wykorzystać zwykłe lustro, tak jak na zdjęciach poniżej.
Sensoryczny lustrzany panel, dostępny w sklepie Arante.pl, wygląda następująco:
Zabawa ta rozwija percepcję wzrokową, wyobraźnię i spostrzegawczość.
*Jest to świetne urozmaicenie zajęć logopedycznych z najmłodszymi pacjentami np. wykonując zadania związane z małą motoryką.
Sensoryczne akrylowe lustra
Jest to zestaw paneli, który poprzez zniekształcanie odbicia otoczenia, pomoże usprawnić percepcję wzrokową dziecka. Pomimo, iż jest ona nabywana między 3 a 8 rokiem życia, akrylowe lustra mogą stać się ciekawą formą zabawy już dla niemowlaka. Wypukłości, znajdujące się na każdym panelu, dostarczą również bodźców dotykowych. Zestaw akrylowych luster można nabyć tu (link).
* Podczas zajęć logopedycznych mogą być wykorzystywane do pokazywania min i emocji.
Ciekawostka:
Istnieje zabobon, wedle którego niemowlakom nie powinno się pokazywać luster, ponieważ mogą w nich zobaczyć złe istoty lub zacząć się jąkać.
Pamiętajmy jednak o racjonalnym myśleniu i tym, że to od nas zależy szczęście naszego dziecka.
Artykuł przygotowała:
Katarzyna Stępczyńska – logopeda
Jestem logopedą pracującym z dziećmi. Specjalizuję się w pracy z najmłodszymi pacjentami, którymi są niemowlaki oraz dzieci z Opóźnionym Rozwojem Mowy.
Prowadzę fanpage na Facebooku @Easy_Mowa, do którego odwiedzenia serdecznie zapraszam.
[1] (L. Eliot, Co tam się dzieje? Jak rozwija się mózg I umysł w pierwszych pięciu latach życia, Media Rodzina, Pozna 2003, s.269)
[2] (https://pedagogika-specjalna.edu.pl/wiadomosci/budowanie-samoswiadomosci-dzieci-trening-lustra/ 4.02.2022, 18:55)