+48 32 729 87 11

Lustro dla dziecka – jak wspierać rozwój sensoryczny dziecka?

 

Zmysł wzroku jest zmysłem, który rozwija się jako ostatni, ponieważ zmiany rozwojowe następują dopiero po urodzeniu. Kiedy dziecko przychodzi na świat ostrość jego wzroku jest słaba, przez co maluszki nie dostrzegają szczegółów. Jednak szybkie łączenie neuronów w mózgu sprawia, że w ciągu kilku miesięcy wzrok niemowlaka znacznie się poprawia. A pełną dojrzałość osiąga w ciągu kilku lat [1].

 

Dlatego ważne, aby odpowiednio stymulować ten jakże ważny zmysł. A pomóc w tym mogą lustra.

Dzieci od początku żywo reagują na swoje odbicie w lustrze, ale nie widzą w nim siebie. Widzą innego bobasa. Dopiero około drugiego roku życia rozwija się ich samoświadomość i dopiero rozpoznają siebie.

 

Test świadomości dziecka – „test lustra”

 

Posiadanie samoświadomości dziecka można sprawdzić przez tzw. „test lustra”. Jak go wykonać? Należy posadzić dziecko przed lustrem i pokazać mu jego odbicie, następnie niepostrzeżenie narysować na czole lub nosie widoczną kropkę. Znowu należy pokazać dziecku jego odbicie. Jeżeli dotknie swojego nosa/czoła, to znaczy, że wie kogo widzi w odbiciu [2].

 

Zabawy z lustrem – czy są dziecku potrzebne?

 

  • Zabawa z lustrem przyczynia się do rozwoju dziecka i niesie wiele korzyści m.in.: dziecko poznaje swoje ciało, uczy się oceniać odległość, uczy się skupienia oraz podsyca swoją ciekawość.
  • Z logopedycznego punktu widzenia, zabawa z lustrem, już od wczesnego niemowlęctwa, rozwija zdolności komunikacyjne malucha, który często „rozmawia” ze swoim odbiciem.
  • Zabawy z lustrami mają jeszcze jeden wielki i znaczący pozytyw: są to ciche „zabawki”, które nie grają i nie migają światełkami. Dzięki nim nie przestymulujemy dziecka.
  • Lusterka można znaleźć w wielu zabawkach, co świadczy o tym, że producenci zdają sobie sprawę, iż dzięki nim dzieci uczą się, bawią i poznają samych siebie.

 

znaczenie lustra w rozwoju dziecka

 

Przykłady zabaw z lustrami:

 

Sfery lustrzane/ Kule lustrzane

Przeznaczone są zarówno dla niemowląt jak i dzieci starszych.

Zabawya z lustrem - sensoryczne lustrzane sfery kule

 

Dają im możliwość ciekawego spojrzenia na otaczający ich świat oraz na nich samych, ponieważ odbijają i zniekształcają obraz.

Już 3-miesieczne maluszki potrafią spędzać przy nich wiele czasu.

Jest to doskonała pomoc do nauki leżenia na brzuszku.

 

Zabawya z lustrem - sensoryczne lustrzane sfery kule  Zabawya z lustrem - sensoryczne lustrzane sfery kule

* Podczas zajęć logopedycznych lustrzane kule można wykorzystać do zabaw komunikacyjnych.

Lustrzane kule ze zdjęcia możesz nabyć w sklepie Arante.pl

 

 

Sensoryczny lustrzany panel

 

Jest to podkładka, dzięki której zwykłą zabawę (np. układanie klocków) można zmienić w coś bardziej fascynującego. A dzieje się tak, ponieważ zjawisko odbicia lustrzanego pozwala obserwować położone na panelu przedmioty z zupełnie innej perspektywy. W zabawie można wykorzystać sensoryczny lustrzany panel, który znajdziesz w sklepie Arante.pl (link) lub wykorzystać zwykłe lustro, tak jak na zdjęciach poniżej.

 

zabawa z lustrem - lustrzany panel zabawa z lustrem - lustrzany panel

 

Sensoryczny lustrzany panel, dostępny w sklepie Arante.pl, wygląda następująco:

Sensoryczny lustrzany panel do zabaw z lustrem

 

Zabawa ta rozwija percepcję wzrokową, wyobraźnię i spostrzegawczość.

*Jest to świetne urozmaicenie zajęć logopedycznych z najmłodszymi pacjentami np. wykonując zadania związane z małą motoryką.

 

Sensoryczne akrylowe lustra 

Jest to zestaw paneli, który poprzez zniekształcanie odbicia otoczenia, pomoże usprawnić percepcję wzrokową dziecka. Pomimo, iż jest ona nabywana między 3 a 8 rokiem życia, akrylowe lustra mogą stać się ciekawą formą zabawy już dla niemowlaka. Wypukłości, znajdujące się na każdym panelu, dostarczą również bodźców dotykowych. Zestaw akrylowych luster można nabyć tu (link).

 

zabawa z lustrem - sensoryczne akrylowe lustra

 zabawa z lustrem - sensoryczne akrylowe lustra

zabawa z lustrem - sensoryczne akrylowe lustra

zabawa z lustrem - sensoryczne akrylowe lustra

* Podczas zajęć logopedycznych mogą być wykorzystywane do pokazywania min i emocji.

 

Ciekawostka: 

Istnieje zabobon, wedle którego niemowlakom nie powinno się pokazywać luster, ponieważ mogą w nich zobaczyć złe istoty lub zacząć się jąkać.

Pamiętajmy jednak o racjonalnym myśleniu i tym, że to od nas zależy szczęście naszego dziecka.

 

Artykuł przygotowała:

Katarzyna Stępczyńska – logopeda

Jestem logopedą pracującym z dziećmi. Specjalizuję się w pracy z najmłodszymi pacjentami, którymi są niemowlaki oraz dzieci z Opóźnionym Rozwojem Mowy.
Prowadzę fanpage na Facebooku @Easy_Mowa, do którego odwiedzenia serdecznie zapraszam.

 

 

[1] (L. Eliot, Co tam się dzieje? Jak rozwija się mózg I umysł w pierwszych pięciu latach życia, Media Rodzina, Pozna 2003, s.269)

[2] (https://pedagogika-specjalna.edu.pl/wiadomosci/budowanie-samoswiadomosci-dzieci-trening-lustra/ 4.02.2022, 18:55)

 

obserwuj nas na

Jak wspierać rozwój dziecka?

Dzieci uwielbiają poznawać nieznane. Interesuje je wszystko, co je otacza. Uwielbiają gry i zabawy, są to formy aktywności, w których chętnie uczestniczą. To właśnie przez zabawy i różne ćwiczenia wykonywane wspólnie z rodzicem czy opiekunem mogą się rozwijać. Jak zatem wspierać rozwój dziecka? Przede wszystkim tak, aby był to proces przyjemny zarówno dla dziecka, rodzica, nauczyciela…

Zabawki Montessori? Dlaczego Montessori?

 Nie da się ukryć, że metoda nauczania opracowana przez Marię Montessori ciągle zyskuje na popularności. Jak grzyby po deszczu pojawiają się nowe przedszkola czy szkoły, realizujące założenia pedagogiki Montessori. Rynek oferuje też coraz więcej materiałów edukacyjnych, które stanowią inspirację do poznawania świata. Skąd ta popularność? Dlaczego Montessori? Dlaczego warto wybrać zabawki Montessori?

Kiedy zabrać dziecko do logopedy?

Jeśli zauważasz, że Twoje dziecko wyraźnie odbiega od poziomu rówieśników, lub wykazuje zachowania, które budzą Twój niepokój, to najlepiej skonsultuj to ze specjalistą. W tym wypadku lepiej wykazać się nadgorliwością i spać spokojnie, niż podejść do problemu lekceważąco i niepotrzebnie opóźnić terapię.

Jak wspierać rozwój mowy dziecka?

Mowa jest niezwykle ważną umiejętnością w życiu, gdyż stanowi podstawę komunikacji. Umiejętność poprawnego mówienia wpływa na całokształt rozwoju dziecka i późniejsze powodzenia w szkole. Niestety osoby z wadami wymowy stają się często przedmiotem drwin i pośmiewiska wśród rówieśników. Warto zatem przyjrzeć się temu, czy dziecko rozwija się poprawnie w tym zakresie.
Mowa, to również narzędzie do przekazywania uczuć, myśli czy nawiązywania kontaktów społecznych. Jak zadbać o to, by mowa dziecka rozwijała się prawidłowo?

Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym