+48 32 729 87 11

mTalent zajęcia logopedyczne

Przed nami kolejny program komputerowy wspomagający terapię logopedyczną dzieci. Sprawdźmy czy obietnice producenta zostały spełnione oraz jaką rolę pełnił podczas zajęć logopedycznych.

Na początek kilka szczegółów technicznych:

Co zawiera pudełko ?

 • przewodnik metodyczny + notatnik logopedy
 • instrukcja tworzenia materiałów interaktywnych
 • instrukcja użytkowania programów z serii “MTALENT”
 • karta dźwiękowa USB
 • mikrofon
 • książka z tekstami logopedycznymi
 •  słuchawki
 •  głośniki
 •  “Krótkie, dłuższe lecz praktyczne wyliczanki logopedyczne
  (zdjęcie wnętrza)

Dla kogo ?

Dla logopedów i pedagogów zajmujących się wspomaganiem rozwoju oraz sprawności językowej dziecka

 

Obietnice producenta:

 • najnowszy i najobszerniejszy interaktywny program logopedyczny na rynku,
 • kilka tysięcy interaktywnych ekranów (i liczba ta będzie się zwiększać),
 • ponad 20 tytułów obejmujących materiał z różnych zakresów terapii logopedycznej,
 • jedyny produkt multimedialny z ćwiczeniami ze wszystkich etapów terapii głosek, a także, dodatkowo, z zakresu etapów ponadstandardowych,
 • prawidłowo dobrany i wyselekcjonowany materiał językowy,
 • produkt pozytywnie zaopiniowany i zrecenzowany,
 • seria uzupełniona o zestaw dodatkowych materiałów (np. pomoce tradycyjne, drukowane karty, poradnik metodyczny),
 • materiał z kilkustopniowym systemem motywacyjnym,
 • produkt interaktywny zgodny z wytycznymi dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.
 • wszystkie składowe produktu działają na tabletach, smartfonach, komputerach oraz tablicach interaktywnych (na systemach Windows, Android oraz iOS.

Wrażenia i spostrzeżenia :

Po wyjęciu wszystkich wszystkich rzeczy z pudełka postanowiłam poszukać w nim instrukcji z nadzieją szybkiej instalacji programu. Okazało się to nie lada wyzwaniem, ponieważ ogół czynności zapisanych zostało w niewielkiej broszurze kompletnie nie przypominającej instrukcji. Po wielkich poszukiwaniach i przyswojeniu procedur w końcu zalogowałam się na stronie mTalent.pl (cała czynność okazała się bardzo prosta) i weszłam w zakładkę “moje programy”, moim oczom ukazał się bardzo przejrzysty rozkład ćwiczeń na każdy etap pracy nad wybraną głoską.

 

Następnie wybrałam zestawienie głoski w odpowiedniej dla pacjenta pozycji i rozpoczęłam cykl ćwiczeń. Bardzo dużą wagę przywiązuje do strony graficznej, ponieważ mam wrażenie, że w tego typu programach mniej znaczy więcej. Ćwiczenie, które jest przebodźcowane wzrokowo i słuchowo powoduje u dziecka brak skupienia i szybkie zmęczenie. Pod tym względem program zyskuje dużego plusa. Układ ćwiczeń jest nienachalny i bardzo przejrzysty, dzięki czemu pacjent dokładnie wie co jest istotą prowadzonych zajęć.

 

Pacjentka miała za zadanie posłuchać nagrań, nagrać swoje wersje i je odsłuchać. Te polecenia pozwoliły dziecku dokonać analizy słuchowej wypowiedzianego dźwięku. W nagrodę czekało na nią ciekawe zadanie.

Po jego wykonaniu na ekranie ukazała się kolorowa postać i triumfalny dźwięk, co zaowocowało u dziecka dalszym zapałem do ćwiczeń.

 

 

Dla mojej 5- letniej pacjentki nie wszystkie ćwiczenia były łatwe, chwilami potrzebowała nieco większej pomocy. Jednak najistotniejsze było poprawne wymawianie ćwiczonej głoski. Niestety dziecko pochłonięte wizją kolejnego ciekawego zadania zbyt szybko i mało starannie wypowiadało ćwiczone sylaby.

Po ukończeniu pięciu przygotowanych ćwiczeń wyświetlił nam się raport pokazujący na ile procent dziecko poprawnie rozwiązało zadania.

 

Na koniec skorzystałam z dostępnych kart pracy. Jeśli chodzi o ćwiczenie głoski w sylabach muszę przyznać,że liczyłam na ich większą ilość. Co prawda są one umieszczone w dalszych kartach pracy, jednak znajdują się w tekstach rymowanek, które w mojej ocenie na początkowym etapie terapii stanowią krok zbyt odległy.

 

Mimo wszystko na wielką pochwałę zasługuje sposób konstruowania tego narzędzia. Często przy pomocy jednej karty dziecko jest w stanie ćwiczyć wymowę oraz np. funkcje oddechowe.

Ponadto program umożliwia konstruowanie ćwiczeń według własnego uznania, jednak znów trzeba poszukać w pudełku odpowiedniej książeczki i wejść na stronę www.ekreda.pl, a tam poruszać się zgodnie z instrukcją tworzenia materiałów interaktywnych. W mojej ocenie instrukcja powinna zawierać opis wszystkich opcji jakie zawiera program- to dość niewygodne nieustannie szukać odpowiedniej książeczki.

Przykładowo stworzone ćwiczenie prezentuje się następująco:

 

 

Po przetestowaniu programu bardzo chciałam wszystkie akcesoria z powrotem umieścić umieścić w pudełku i tu zaczęła się droga przez mękę. Nie mam pojęcia jak producent zdołał w tym niewielkim pudełku umieścić wszystkie rzeczy. Co prawda zajmuje ono mało miejsca,ale tak naprawdę wolałabym nieco większe, aby wygodnie i bezpiecznie umieścić w nim wszystkie rzeczy.

Plusy i minusy

 

+

●      wygląd;

●      notatnik logopedy (zawiera materiał językowy, scenariusze zajęć grupowych oraz miejsce na własne notatki);

●      umożliwia własne tworzenie ćwiczeń;

●      możliwość pracy na laptopie, tablecie, komputerze stacjonarnym bez konieczności posiadania internetu;

●      posiada możliwość monitorowania efektów terapii;

●      licencja online oraz offline, możliwość korzystania z programu na każdym komputerze z dostępem do internetu bez instalacji.

●      za małe pudełko;

●      mało spójna instrukcja ;

●      brak osobnego działu przeznaczonego na ćwiczenia słuchu fonematycznego;

Program dobrze nadaje się do pracy nad wadami wymowy, lecz jak każdy logopedyczny nie może stanowić samodzielnego narzędzia pracy, ponieważ to po stronie logopedy leży większość działań terapeutycznych. Natomiast logopedzie specjalizującemu się na co dzień dodatkowo w terapii zaburzeń mowy oraz np. terapii kappacyzmu/ gammacyzmu radzę uzbroić się w niewielką dozę cierpliwości, ponieważ producent zapewnił, iż program będzie sukcesywnie doskonalony.

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem programu zapraszamy na stronę sklepu arante: www.arante.pl/mtalent-zajecia-logopedyczne

Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym