+48 32 729 87 11

W jaki sposób ćwiczyć lateralizację i pionizację języka z wykorzystaniem nowego modelu narzędzi do pionizacji i lateralizacji języka od Talk Tools?

 

Do prawidłowego żucia niezbędne są ruchy boczne – lateralne języka, a do prawidłowego połykania i artykulacji głosek niezbędne jest uzyskanie prawidłowej pionizacji języka, a więc wklejenia jego masy w podniebienie. Terapię logopedyczną w wyćwiczeniu tych ruchów mogą wesprzeć narzędzia do pionizacji i lateralizacji czubka języka Talk Tools. Mały koralik, umieszczony na metalowej strunie szpatułki, dostarcza informacje sensoryczne do apexu. Zobacz w jaki sposób wykorzystać narzędzia do pionizacji i lateralizacji języka w terapii logopedycznej.

 

Firma Talk Tools proponuje od niedawna nową wersję narzędzi do pionizacji i lateralizacji języka.

Znasz już nową wersję narzędzi?

Teraz mamy do wyboru aż 4 różne narzędzia w jednym zestawie. Wcześniej były to tylko dwa narzędzia z dużą kuleczką.

 

narzędzia do pionizacji i lateralizacji języka narzędzia do pionizacji i lateralizacji języka narzędzia do pionizacji i lateralizacji języka

Jako logopeda, który pracuje z najmłodszymi pacjentami, narzędzia oceniam jako pomocne w początkowej fazie terapii, podczas pracy nad usprawnieniem czubka języka. Szczególnie polecam je dla dzieci,  dla których ułatwieniem w wyćwiczeniu danego ruchu są bodźce sensoryczne. Narzędzia uatrakcyjniają zajęcia, a najmłodsi lubią z nimi pracować.

Katarzyna Stępczyńska

Logopeda

 

Dla kogo przeznaczone są narzędzia do pionizacji i lateralizacji języka?

 

narzędzia do pionizacji i lateralizacji językaPrzypomnijmy krótko dla kogo przeznaczone są narzędzia do pionizacji i lateralizacji języka.

NARZĘDZIA DO PIONIZACJI

  • Narzędzie do pionizacji można wykorzystać w pracy logopedycznej z pacjentami, z którymi terapeuta ćwiczy tzw. grube ruchy. Są to pacjenci, którzy mają problem z czuciem narządów artykulacyjnych i już samo uniesienie języka jest dla nich wyzwaniem. Kuleczka na końcu narzędzia poprzez doznania sensoryczne ułatwia dziecku wykonanie ćwiczenia. Ćwiczy tutaj tylko apex, a więc czubek języka. Jest to wstępem do uzyskania prawidłowej pionizacji języka, w której to płaski i szeroki język przylega do podniebienia.

 

* Należy pamiętać, że o doborze ćwiczeń oraz wykorzystywanych narzędzi zawsze decyduje logopeda, który wie kiedy wprowadzić daną stymulację i kiedy przejść do kolejnego etapu terapii. Jest to bardzo ważne, ponieważ narzędzie do pionizacji jest nieodpowiednie dla pacjentów z seplenieniem międzyzębowym.

 

NARZĘDZIA DO  LATERALIZACJI

  • narzędzia do pionizacji i lateralizacji językaNarzędzie do lateralizacji, może być przydatne podczas ćwiczeń związanych z seplenieniem bocznym. Wówczas można stymulować drugą część języka.
  • Podobne zastosowanie narzędzie ma w przypadku pacjentów, którzy żują tylko jedną stroną i ich język należy uaktywnić po drugiej stronie jamy ustnej.
  • Grupą pacjentów, u których możemy wykorzystać narzędzie są pacjenci przed i po zabiegu na wędzidełku języka w celu stymulowania ruchów dobocznych.
  • Dodatkową grupą osób, u których można wykorzystać narzędzia, są osoby ze znacznym ograniczeniem ruchomości języka jak pacjenci z dyzartią, po wylewach i urazach

* Przy czym pamiętać należy, że w wymienionych ćwiczeniach usprawniany jest również tylko apex języka i w wymienionych wyżej przypadkach narzędzie nie zastąpi ćwiczeń oporowych całego boku języka.

 

Narzędzia do pionizacji i lateralizacji języka możesz nabyć w naszym sklepie

SPRAWDŹ TU

Porównanie narzędzi:

narzędzia do pionizacji i lateralizacji języka

Jak już wspomnieliśmy wyżej, Firma Talk Tools proponuje od niedawna nową wersję narzędzi do pionizacji i lateralizacji języka. Teraz otrzymujemy więcej, bo aż 4 różne narzędzia w jednym zestawie. Wcześniejsza wersja posiadała tylko 2 narzędzia.

Co jeszcze różni starą wersję narzędzi do pionizacji i lateralizacji od nowej?

  • Stara wersja (ciemnozielona) zawiera po jednym narzędziu do lateralizacji i pionizacji języka, które były wyposażone tylko w małą kuleczkę.
  • Nowa wersja (jasnozielona) zawiera po dwa narzędzia do pionizacji i dwa do lateralizacji. Tu otrzymujemy możliwość stopniowania trudności ćwiczenia, bo mamy po dwa narzędzia z dużą i małą kuleczką.

Różnią się one wielkością kuleczki umieszczonej na strunie. Ćwiczenia z dużą kuleczką są dla pacjentów łatwiejsze i mogą być etapem wstępnym, ponieważ jeśli pacjent (szczególnie mały) widzi i czuje efekty swojej pracy jest bardziej zmotywowany do dalszych  ćwiczeń. Kolejnym etapem może być użycie mniejszej kuleczki – ruchy wówczas muszą być bardziej precyzyjne. Możemy również zmienić kolejność i najpierw użyć małej kuleczki do ćwiczeń, a gdy okaże się, że pacjent nie może sobie z nią poradzić, podajemy mu narzędzie z większą kulką.

narzędzia do pionizacji i lateralizacji języka

 

Jak działają narzędzia do ćwiczeń pionizacji czubka języka?

 

narzędzia do pionizacji i lateralizacji języka

Narzędzie do ćwiczeń pionizacji czubka języka: blokujemy narzędzie na zębach, a język ma za zadanie przesuwać kuleczkę umieszczoną na metalowej strunie.

Instrukcja dla pacjenta: Poproś pacjenta aby umieścił narzędzie na powierzchni dolnych i górnych siekaczy (strona narzędzia, na której znajduje się koralik będzie odwrócona do wnętrza jamy ustnej). Pacjent ma delikatnie przygryźć. Poinstruuj pacjenta aby używał końcówki języka do dotknięcia koralika.

 

 

 

Przykładowe ćwiczenia – pionizacja języka:

 

📍 Utrzymanie kuleczki przez 5 sekund na szczycie narzędzia. Ćwiczenie powtarzamy 5 razy. Stopniowo wydłużmy czas utrzymania kuleczki do 15 sekund.

 

* Pacjent nie powinien używać nadmiernej siły w szczęce. Zgryz powinien być rozluźniony, wywierając jedynie taki nacisk aby narzędzie znajdowało się w linii pomiędzy siekaczami.

* Przy pracy z obiema końcówkami należy monitorować postawę ciała oraz napięcie żuchwy u pacjenta.

narzędzia do pionizacji i lateralizacji języka

 

Jak działają narzędzia do ćwiczeń lateralizacji języka?

 

📍 Końcówkę narzędzia do lateralizacji czubka języka wkładamy do jamy ustnej po wybranej stronie. Zadaniem pacjenta jest przesuwanie kuleczki językiem.

narzędzia do pionizacji i lateralizacji języka

Instrukcja dla pacjenta: Poproś pacjenta aby otworzył usta. Umieść narzędzie do lateralizacji na powierzchni dolnych, tylnych zębów trzonowych (strona narzędzia, w której znajduje się koralik będzie zwrócona w stronę bocznych krawędzi języka). Poinstruuj pacjenta aby delikatnie je przygryzł, tak by narzędzie pozostało między zębami trzonowymi. Poproś pacjenta, aby używał końcówki języka do dotknięcia koralika (ważne aby pacjent używał apeksu a nie bocznych krawędzi języka).

📍 Utrzymanie końcówki języka przez 5 sekund po prawej i po lewej stronie bez objawów niestabilności żuchwy. Ćwiczenie powtarzamy 5 razy.

* Narzędzie nie sprawdzi się dla pacjentów, którzy czują ułożenie języka i potrafią już unieść szeroki język do wałka dziąsłowego i uzyskać pozycję wertykalno – horyzontalą. Jest ono wówczas zbędne.

 

 

 

 

Narzędzia do pionizacji i lateralizacji języka możesz nabyć w naszym sklepie

SPRAWDŹ TU

 

Katarzyna Stępczyńska – logopeda

Jestem logopedą pracującym z dziećmi. Specjalizuję się w pracy z najmłodszymi pacjentami, którymi są niemowlaki oraz dzieci z Opóźnionym Rozwojem Mowy.
Prowadzę fanpage na Facebooku @Easy_Mowa, do którego odwiedzenia serdecznie zapraszam. 

 

Bibliografia:

Talk Tools, Tongue tip lateralization and elevation tools, 2023

D. Pluta – Wojciechowska, Dyslalia Obwodowa. Diagnoza i terapia logopedyczna wybranych form zaburzeń, Ergo-Sum 2021, s. 197-210

Recenzja programu „Śmiało do szkoły!”

„Śmiało do szkoły! Program zapobiegający trudnościom w nauce czytania, pisania i liczenia” wydawnictwa Nowa Era jest to zestaw narzędzi wspierających nauczycieli i terapeutów w zapobieganiu trudnościom w nauce czytania, pisania i liczenia u przyszłych...

Recenzja programu edukacyjnego „Moc emocji”

Recenzja programu „Moc emocji" po wykorzystaniu do pracy z dziećmi z z dysfunkcją słuchu Program edukacyjny „Moc emocji" wykorzystywałam do pracy z dziećmi w wieku 8-11 lat. Były to osoby z uszkodzeniem słuchu w stopniu umiarkowanym i znacznym, a także głębokim....

co na dzień dziecka

Co na dzień dziecka - 7 pomysłów na inteligentny prezent dla Twojego Dziecka   Przyjemność i nauka w jednym. W tym roku podaruj dziecku coś, co nie tylko zagwarantuje mu świetną zabawę, ale pozwoli też rozwinąć nowe umiejętności.   Zamiast kupować mu kolejną...

Praca nauczyciela

Powody dla których podjąłem pracę nauczyciela W ostatnim czasie praca nauczyciela stał się tematem publicznych dyskusji, debat i opinii. Postanowiliśmy oddać głos nauczycielom, aby poznać ich punkt widzenia. Na profilu fb Arante.pl - Nowoczesna edukacja i terapia w...
Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym