+48 32 729 87 11
Kornelia Kotlarz

Kornelia Kotlarz, wieloletnia nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, wychowania fizycznego oraz tańca, instruktorka terapii ekspresyjnych i technik relaksacyjnych, pasjonatka rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Będąc wieloletnim nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej w szkole państwowej, spotykam się z brakiem pomocy edukacyjnych, które są niezbędne do realizacji zagadnień zawartych w podstawie programowej.

Jak dobrze wiemy, wiedza najlepiej przyswaja się poprzez działanie na konkretach, czyli doświadczanie, manipulowanie przedmiotami i łączenie teorii z praktyką. Jest to ulubiona forma pracy dla dzieci, ponieważ mogą one uczyć się nowych zagadnień będąc w ruchu, który jest ich naturalną potrzebą rozwojową.

Działanie na konkretach jest szczególnie ważne w nauczaniu matematyki, dlatego w tym artykule skupię się na zaproponowaniu pomocy, które świetnie nadadzą się do pracy z najtrudniejszymi dla uczniów tematami.

🤔 Gotowi, by poznać pomoce dydaktyczne do nauki matematyki w klasach 1-3?

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 roku możemy przytoczyć osiągnięcia, które dziecko musi zdobyć podczas pierwszego etapu edukacyjnego, czyli w klasach 1-3, by móc bez przeszkód rozpocząć naukę na kolejnych szczeblach kształcenia.

 

Przyjrzyjmy się wybranym punktom rozporządzenia, które dotyczą edukacji matematycznej:

Osiągnięcia w zakresie rozumienia stosunków przestrzennych i cech wielkościowych oraz osiągnięcia w zakresie rozumienia pojęć geometrycznych

 

📚Uczeń:

🚩 określa i prezentuje wzajemne położenie przedmiotów na płaszczyźnie
i w przestrzeni; określa i prezentuje kierunek ruchu przedmiotów oraz osób; określa położenie przedmiotu na prawo/na lewo od osoby widzianej z przodu (także przedstawionej na fotografii czy obrazku)

🚩porównuje przedmioty pod względem wyróżnionej cechy wielkościowej, np. długości czy masy


🚩dokonuje klasyfikacji przedmiotów

 

oraz

 

Osiągnięcia w zakresie rozumienia pojęć geometrycznych

📚Uczeń:

🚩rozpoznaje – w naturalnym otoczeniu (w tym na ścianach figur przestrzennych) i na rysunkach – figury geometryczne: prostokąt, kwadrat, trójkąt, koło; wyodrębnia te figury spośród innych figur

 

Określanie stosunków przestrzennych to niezwykle ważna umiejętność w życiu każdego dziecka, która sprzyja rozwojowi samodzielności i poczucia bezpieczeństwa, podobnie jak zdolność klasyfikowania i rozpoznawania przedmiotów wg konkretnych cech. Dlatego tak ważne jest, aby wspierać uczniów w zdobywaniu tych sprawności.

Pomóc może w tym niezwykle ceniony przeze mnie zestaw Logiczne bloki z kartami – nauka kształtów 👇

 

Logiczne bloki z kartami – nauka kształtów

Logiczne bloki z figurami geometrycznymi


📌Oto powody, dla których wybrałam tę pomoc:

✅ Jedno pudełko zawiera aż 48 figur geometrycznych, które uczeń poznaje na lekcjach, dzięki temu każde dziecko ma w rękach konkrety, na których może wyznaczyć boki, wierzchołki czy kąty.
✅ Figury te mają różne kolory, wielkości, kształty i grubości, aby można je było klasyfikować pod wieloma względami.
✅ 20 kart logicznych z nadrukami dołączonych do zestawu to wspaniały sposób na rozwijanie logicznego myślenia podczas tworzenia różnorodnych zbiorów. Dzięki wielu możliwościom użycia tych kart, trzeba się niejednokrotnie porządnie zastanowić, co będzie pasowało!
✅ Te kolorowe figury wykorzystywaliśmy również do określania kierunków na kartce i w przestrzeni. Moi wychowankowie mieli świetną zabawę podczas układania klocków pod stolikami, z różnych stron swojego ciała czy nad tablicą.

SPRAWDŹ W SKLEPIE

 

Osiągnięcia w zakresie posługiwania się liczbami

 

📚Uczeń:

🚩 mnoży i dzieli w pamięci w zakresie tabliczki mnożenia

Tabliczka mnożenia i dzielenia to pięta achillesowa wielu uczniów. Żeby ją dobrze opanować, należy najpierw zrozumieć, o co w niej tak właściwie chodzi, a później ćwiczyć, ćwiczyć i ćwiczyć. Najlepiej na konkretach, którymi można manipulować.

U moich uczniów świetnie sprawdzają się liczmany, metr krawiecki, liczydło sznurkowe, oraz tablica matematyczna, na której doskonale widać obliczone działania z mnożenia i dzielenia.

Tablica matematyczna - nauka mnożenia i dzielenia

SPRAWDŹ W SKLEPIE

 

Tablica matematyczna

Dlaczego warto wybrać tę pomoc?

✅ Dzięki możliwości układania kulek w otworach na tablicy 10×10, dziecko nie tylko samodzielnie dokonuje obliczeń, ale ćwiczy również motorykę małą – czyli ruchy palców i dłoni, które są niezbędne do nauki pisania.
✅ Czerwone żetony służą do oznaczenia działań, dzięki czemu dziecko nie pomyli się w układaniu i skupi swoją uwagę.
✅ Tablica matematyczna zawiera 100 drewnianych kulek, które można wykorzystać jako liczmany do przeróżnych działań matematycznych.
✅ Tablicy możesz użyć do nauki dodawania i odejmowania z przekroczeniem progu dziesiątkowego.
✅ Tabliczka kredowa umożliwia zapisywanie różnorodnych działań oraz ćwiczenie w parach i mniejszych grupach.

Pozwól dziecku używać tablicy matematycznej dotąd, dopóki tego potrzebuje i zachęcaj do liczenia i powtarzania tabliczki mnożenia i dzielenia każdego dnia.

Osiągnięcia w zakresie stosowania matematyki w sytuacjach życiowych oraz w innych obszarach edukacji

 

📚Uczeń:

🚩odmierza płyny; używa określeń: litr, pół litra, ćwierć litra

Kolejne zagadnienie, które dziecko poznaje w klasach młodszych, związane jest z pojemnością i objętością. Aby uczeń mógł w pełni opanować umiejętności związane z tym tematem, musi wykonać szereg doświadczeń.
Nie wyobrażam sobie lekcji, na których nie przelewamy wody do różnych pojemników i nie odmierzamy płynów na wiele sposobów.

Niezbędną pomocą do wykonywania tych czynności jest dla nas Zestaw do mierzenia objętości płynów

zestaw do mierzenia objętości płynów

SPRAWDŹ W SKLEPIE

 

Zestaw do mierzenia objętości płynów

Czemu tak bardzo lubię tę pomoc?

✅ Zestaw zawiera różnorodne pojemniki służące do odmierzania płynów – nie potrzebujesz niczego więcej przynosić z domu na lekcje.
✅ Na butelkach pomiarowych i dzbankach są oznaczenia, które dają możliwość pomiaru od 50 do 3000 ml.
✅ W zestawie znajdują się miarki w postaci kubków z uchwytami i łyżek pomiarowych, dzięki czemu dzieci mogą nie tylko przelewać płyny, ale bawić się także materiałami sypkimi.
✅ Zestaw jest na tyle duży, że możesz go podzielić pomiędzy uczniami, tworząc grupy do eksperymentowania z bezpiecznymi płynami i barwnikami, dzięki temu uczniowie poznają właściwości chemiczne i fizyczne różnych produktów.

 

Osiągnięcia w zakresie stosowania matematyki w sytuacjach życiowych oraz w innych obszarach edukacji

 

📚Uczeń:

🚩odczytuje godziny na zegarze ze wskazówkami oraz elektronicznym (wyświetlającym cyfry w systemie 24-godzinnym); wykonuje proste obliczenia dotyczące czasu; posługuje się jednostkami czasu: doba, godzina, minuta, sekunda

W dobie elektroniki coraz rzadziej używa się zegarów analogowych i coraz trudniej jest opanować dzieciom odczytywanie godzin i minut ze wskazówek.

Ciężkim tematem są też obliczenia zegarowe typu: ile czasu minęło…, jak długo…, oraz zamiana jednostek czasowych. Do opanowania tych umiejętności również niezbędna jest nauka poprzez doświadczanie – czyli praca z prawdziwym czasem, a także używanie konkretów. Z pomocą przychodzi nam idealny do tego zadania zestaw grupowy Nauka czasu, małe zegary

Nauka czasu - zegary dla całej klasy

SPRAWDŹ W SKLEPIE

 

Nauka czasu – małe zegary, zestaw grupowy

Naucza czasu zegary dla klasy

Oto argumenty, które przekonały mnie do zakupu tej pomocy:

✅ W zestawie znajduje się 6 gotowych zegarów oraz 6 w formie zmazywalnych tablic, których można użyć setki razy.
✅ Kostki ze wskazaniami godzinowymi i minutowymi to szybka i ciekawa forma ćwiczeń i zabawy z zegarami.
✅ 24 dwustronne puzzle z czasem analogowym i cyfrowym ułatwiają uczniom zapamiętanie zapisu czasu na różne sposoby.
✅ Zestaw jest idealny do pracy w grupach i wystarcza dla licznych klas.
✅ Nauka i doskonalenie odczytywania i zapisywania czasu staje się świetną zabawą w grupach.
✅ Dzięki pracy na wielu zegarach naraz uczeń z łatwością obliczy, ile czasu mija od danej godziny i minuty do określonego przez nauczyciela czasu.

 

Osiągnięcia w zakresie stosowania matematyki w sytuacjach życiowych oraz w innych obszarach edukacji

 

📚Uczeń:

🚩 waży; używa określeń: kilogram, dekagram, gram

Ostatnie zagadnienie z podstawy programowej, jakie tu poruszę, związane jest z ważeniem oraz opanowaniem i zamianą jednostek wagi. Ten temat również sprawia dzieciom wiele trudności, kiedy wprowadzamy go tylko jako teorię.

Dlatego tak ważne jest, aby zrozumienie przyszło poprzez własne doświadczenia uczniów – czyli zabawę i ćwiczenia w praktyce. Z pomocą przychodzi nam tu kolejna fenomenalna pomoc  – taki must have nauczyciela – jakim jest Drewniana waga wiaderkowa

Drewniana waga wiaderkowa

SPRAWDŹ W SKLEPIE

 

Drewniana waga wiaderkowa

Oto zalety wagi:

✅ Jest idealna do demonstracji dla całej klasy dzięki swoim dużym wymiarom.
✅ Jest wykonana z drewna i bardzo solidna, dzięki czemu posłuży na długie lata.
✅ Ułożysz na niej różne produkty, a szalka będzie się precyzyjnie przechylała, co pokaże wskaźnik na wadze.
✅ Wagę wykorzystasz do zadań grupowych, w których dzieci będą mogły szacować ciężar, dokładać lub odejmować produkty i porównywać je.
✅ Wykorzystuję ją również podczas omawiania zagadnień z przeszłości, gdzie wagi szalkowej używano w sklepach.

 

Pamiętajmy!

 

Gdy dzieci doświadczają pozytywnych emocji podczas nauki matematyki, rośnie ich entuzjazm do dalszego uczenia się. Konkretne pomoce edukacyjne mogą pomóc stworzyć przestrzeń, w której te emocje zaistnieją,

a zdobywanie wiedzy stanie się naturalnym i radosnym procesem, a nie nudnym obowiązkiem! Mam nadzieje, że pokazane pomoce dydaktyczne do nauki matematyki w klasach 1-3 będą dla Was dobrą inspiracją. 

 

 

 

 

Więcej pomocy do nauki matematyki przez zabawę i doświadczanie znajdziesz na Arante.pl

 

IDĘ DO SKLEPU

 

 

Ludzkie ciało – program edukacyjny

Ludzkie ciało - nowy program edukacyjny Ludzkie ciało sprawdzi się w każdej szkole, w której nauczyciele chcą urozmaicić lekcje na etapie edukacji wczesnoszkolnej lub w kolejnych klasach na lekcjach przyrody. Zakres materiału umożliwia wykonywanie ćwiczeń przez dzieci...

Labo Lab

Labolab - zestawy do pracowni przedmiotowych Nowość w ofercie edukacyjnej dla szkół. Nauczanie poprzez eksperymentowanie poprawia wyniki uczniów i korzystnie wpływa na zapamiętywanie . Aby uczniowie mogli lepiej zrozumieć zjawiska przyrodnicze, ważne jest aby...

Uwaga Słuchowa PRO jako nowoczesne narzędzie do wspomagania nauki języków obcych.

Uwaga Słuchowa PRO – narzędzie, które rewolucjonizuje nauczanie języków obcych i nadaje zupełnie nową skuteczność pracy ośrodków i szkół językowych. Uwaga słuchowa PRO pozwoli Twojej Placówce: wyprzedzić konkurencję wyróżnić się na rynku przyciągnąć więcej klientów...

Recenzja programu „Śmiało do szkoły!”

„Śmiało do szkoły! Program zapobiegający trudnościom w nauce czytania, pisania i liczenia” wydawnictwa Nowa Era jest to zestaw narzędzi wspierających nauczycieli i terapeutów w zapobieganiu trudnościom w nauce czytania, pisania i liczenia u przyszłych...
Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym