+48 32 729 87 11

Nowoczesne przedszkole. Jak sprawić, by dzieci nie chciały wracać z przedszkola do domu?

 

Przeprowadzenie ciekawej lekcji i zaangażowanie uczniów, to test, przed którym staje każdy nauczyciel. W edukacji przedszkolnej zadanie to bywa jeszcze większym wyzwaniem. W jaki sposób zwrócić uwagę przedszkolaka, który jest żądny wiedzy i jednocześnie wyjątkowo ruchliwy? Jak zorganizować zajęcia, aby zrealizować podstawę programową i skutecznie nauczyć? Jak zaciekawić dziecko, które szybko się nudzi? Jak wyposażyć przedszkole, by dzieci nie chciały wracać do domu?

Zachęcamy do zapoznania się z naszą publikacją. Przedstawione tu rozwiązania pomogą Ci przekazać wiedzę w przystępny i efektywny sposób. Dzieci będą zachwycone, a Ty zaoszczędzisz sporo czasu na żmudne i czasochłonne przygotowania kart pracy i materiałów lekcyjnych.

Edukacja przedszkolna to bardzo istotny etap w życiu każdego przedszkolaka. Jest to pierwszy etap nauczania i od niego w dużym stopniu zależy dalsze powodzenie w nauce dziecka. Warto zatem zadbać o to, by miejsce było przyjazne, zapewniało rozwój, a stosowane metody nauczania i pomoce dydaktyczne zapewniały efektywną i przyjemną naukę. Okres przedszkolny, to czas, kiedy dziecko ma największe możliwości rozwojowe i poznawcze, dlatego jako nauczyciel, nie możesz przeoczyć tego momentu. Jeśli wesprzesz proces nauczania odpowiednimi pomocami edukacyjnymi, to z pewnością pomożesz dzieciom zdobywać nowe umiejętności oraz kompetencje.

W tym artykule znajdziesz:

 1. Ciekawe pomoce dydaktyczne do przedszkola
 2. Jakie programy multimedialne do przedszkola są warte uwagi?
  a) Tyci Tukan i Przedszkolaki, Nowa Era
  b) EduSensus Śmiało do szkoły, Nowa Era
  c) Harmonijny Rozwój, Słowa i Znaki
 3. Wyposażenie przedszkola – co powinno się znaleźć w przedszkolnej sali zabaw?
  a) Jakie zabawki do przedszkola?
  – Maty i ścieżki sensoryczne
  – Ścianki wspinaczkowe, bujaki i zjeżdżalnie – do zabaw ruchowych
  – Drewniane place zabaw
  – Klocki sensoryczne

 

Ciekawe pomoce dydaktyczne do przedszkola

 

Edukacja przedszkolna opiera się w głównej mierze na zabawach. To w trakcie zabawy przedszkolak zdobywa nowe umiejętności i rozwija dotychczasowe kompetencje. Nauka poprzez zabawę ma bardzo dobry wpływ na rozwój mowy oraz logicznego myślenia. Dziecko w trakcie zabawy zwiększa zasób słownictwa oraz rozwija pamięć i wyobraźnię. Zabawy umożliwiają także nabycie umiejętności społecznych i uczą pracy w grupie.

Ciekawe i angażujące materiały dydaktyczne pozwolą Ci skupić uwagę dziecka na edukacyjnej zabawie. Dziecko samodzielnie pozna otaczający go świat i poprzez obserwację dojdzie do pewnych wniosków. Taka forma „nauki” jest wyjątkowo efektywna, a zdobyte informacje będą trwalsze.

Dobrze dobrane pomoce naukowe mają jeszcze jedną zaletę – ułatwiają poznawanie podopiecznych. Dadzą Ci możliwość wyznaczania kierunku dla rozwoju ucznia zgodnie z jego indywidualnymi możliwościami i predyspozycjami. Dzięki pomocom dydaktycznym masz możliwość przygotowania dzieci do nauki pisania, czytania czy rozwijania umiejętności matematycznych.

Nie sposób jednak przekazać wszystkich ważnych umiejętności w trakcie zabawy, dlatego warto zwrócić także uwagę na programy multimedialne. Są one odpowiednim zamiennikiem dla zabaw przedszkolnych.

Multimedialne programy z ciekawymi ćwiczeniami i atrakcyjną szatą graficzną mają za zadanie uzupełniać i uatrakcyjniać proces nauczania. Będą wartościową i ciekawą bazą i pomagają Ci przekazać wiedzę w przystępny i satysfakcjonujący sposób. Większość programów multimedialnych do przedszkola posiada wbudowaną bogatą bazę ćwiczeń, które utrzymają uwagę przedszkolaka. Teraz nie będziesz musiał wyszukiwać i opracowywać kart pracy – otrzymasz gotowe materiały i propozycje ćwiczeń.

 

Jakie programy multimedialne do przedszkola są warte uwagi?

 

Wybraliśmy dla Ciebie trzy programy, przeznaczone dla nauczycieli przedszkola i terapeutów pracujących z dziećmi w wieku przedszkolnym. Są to propozycje zawierające różne ćwiczenia, scenariusze zajęć, karty pracy przygotowujące dzieci do dalszego etapu nauki w szkole podstawowej.

 

a) Tyci Tukan i przedszkolaki, Nowa Era

Jest to ciekawa i angażująca pomoc dydaktyczna, która urozmaici codzienne zajęcia przedszkolne i zachęci dzieci do działania. Ta propozycja powinna zagościć jako wyposażenie każdego przedszkola.

 • scenariusze na cały dzień z wyszczególnionymi celami (zabawy integracyjne, zabawy ruchowe, kącik plastyczny, itp.)
 • ciekawe piosenki z układem choreograficznym
 • zajęcia o emocjach
 • łączy tradycyjne formy pracy z multimedialnymi
 • współpracuje z tablicą interaktywną
 • zagadnienia omawiane w sposób spiralny – od tematów bliskich dziecku, po te dotyczące otaczającego nas świata
 • animacje, które w prosty sposób tłumaczą nawet te trudne zagadnienia

tyci-tukan-pomoce-dydaktyczne-przedszkole

tyci-tukan-pomoce-dydaktyczne-przedszkole

tyci-tukan-pomoce-dydaktyczne-przedszkole

tyci-tukan-pomoce-dydaktyczne-przedszkole

 

 

b) Edusensus, Śmiało do szkoły, Nowa Era

Druga propozycja pomoże przygotować przedszkolaki do nauki pisania, czytania oraz liczenia. Znajdziesz tu prawie 400 interaktywnych ćwiczeń z zadaniami, animacjami i ćwiczeniami ruchowymi dla przedszkolaków.

 • możliwość przeprowadzenia diagnozy pedagogicznej
 • bogaty pakiet ćwiczeń i kart pracy do druku
 • gotowe scenariusze zajęć
 • umożliwia pracę indywidualną i grupową – możesz dostosować zakres ćwiczeń do konkretnego dziecka
 • zawiera ćwiczenia słuchowe i rozwijające funkcje percepcyjno-motoryczne, a także rozwijające pamięć i spostrzegawczość

śmiało do szkoły pomoce dydaktyczne przedszkole

śmiało do szkoły pomoce dydaktyczne przedszkoleśmiało do szkoły pomoce dydaktyczne przedszkole

 

c) Harmonijny Rozwój – Słowa i Znaki

Kolejna propozycja, to „Słowa i Znaki” z serii Harmonijny Rozwój od EiSystem. Jest to pakiet interaktywnych gier oraz kart pracy do druku, które kształtują ważne umiejętności: grafomotorykę oraz spostrzegawczość i koncentrację.

 • karty pracy ze szlaczkami, ćwiczeniami polegającymi na połączeniu pasujących elementów, odnajdywaniu par czy sekwencji
 • gry interaktywne umożliwiające zrozumienie budowy zdania i języka symbolicznego
 • gra interaktywna „dopasuj przeciwne” – polegająca na zrozumieniu relacji pomiędzy słowami i znakami
 • gra interaktywna „Poeci” – ćwiczenia oddechowe, usprawniające mowę
 • w pakiecie gra dydaktyczna wielkoformatowa „Słowa, litery, wyrazy” – kartony z pasującymi do siebie rysunkami, literami oraz wyrazami.

Harmonijny rozwój - słowa i znaki - pomoce dydaktyczne przedszkole

Harmonijny rozwój - słowa i znaki - pomoce dydaktyczne przedszkole - gra wielkoformatowa

Seria produktów Harmonijny Rozwój od EiSystem zawiera 8 części, poruszających różne zagadnienia. Pozostałe części znajdziesz tu.

 

Wyposażenie przedszkola – co powinno się znaleźć w przedszkolnej sali zabaw

 

Gdyby przeprowadzić ankietę i zapytać z czym kojarzy się przedszkole, to większość odpowiedzi nawiązywałoby do zabawy i zabawek. Tak, zabawki to bardzo istotny element wyposażenia przedszkola. Jak już wyżej wspomniano, to poprzez zabawy dziecko uczy się najwięcej. Dlatego w naszym przeglądzie pomocy dydaktycznych nie może zabraknąć zabawek do przedszkola.

a) Jakie zabawki do przedszkola?

Zabawki sensoryczne stymulują i wspierają wszystkie zmysły dziecka. Pomagają rozwijać umiejętności w zakresie dotyku, słuchu, wzroku, równowagi i ruchu a nawet smaku. Są to niezwykle ważne umiejętności z punktu widzenia rozwoju dziecka, dlatego warto wykorzystać każdą okazję, aby wspierać ich rozwój. Dzieci od urodzenia uczą się interpretować i dostrzegać dochodzące do nich wrażenia sensoryczne wszystkimi zmysłami. Im lepiej sobie z tym radzą, tym lepiej się uczą, koncentrują, mówią i czytają.

Zabawki sensoryczne:

 • uczą poprzez zabawę,
 • wspierają rozwój logicznego myślenia
 • wspierają integrację sensoryczną (rozwijają zmysł wzroku, słuchu, dotyku, równowagi)
 • rozwijają koordynację ręka-oko
 • zachęcają do zabawy i poznawania świata
 • są doskonałą pomocą terapeutyczną dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
 • uczą pracy w grupie.

Nie jesteśmy w stanie uwzględnić tu wszystkich ciekawych propozycji zabawek sensorycznych, więc odsyłamy do naszego sklepu. Tu skupimy się na kilku przykładach produktów, które najczęściej wybierają nasi Klienci.

 

Maty i ścieżki sensoryczne

Maty i ścieżki sensoryczne, a także inne elementy, które mogą stworzyć ścieżki (kamienie, dyski, pagórki, deski powietrzne) to doskonały pomysł na wyposażenie przedszkola. Produkty te nie tylko zadbają o integrację sensoryczną, ale także zagwarantują aktywną zabawę. Płynna mata sensoryczna stworzy także bezpieczny kącik do zabaw.

Płynna mata sensoryczna:

płynna mata sensoryczna

 

Ścieżka sensoryczna natura

ścieżka sensoryczna natura

Ścianki wspinaczkowe, bujaki i zjeżdżalnie – do zabaw ruchowych

 

Ścianki wspinaczkowe, bujaki ze zjeżdżalnią czy deski do balansowania, to jedne z ciekawszych zabawek i jednocześnie pomocy terapeutycznych, które powinny znaleźć się w przedszkolu a nawet żłobku. Dzieci je uwielbiają i nie ma się co dziwić. Zapewniają wyśmienitą zabawę, a co najważniejsze:

 • poprawiają sprawność fizyczną dzieci
 • stanowią aktywna i ciekawą zabawę na wiele godzin
 • rozwijają koordynację wzrokowo ruchową
 • zapewniają ciekawą terapię integracji sensorycznej
 • wpływają pozytywnie na wydolność i rozwój siły mięśni
 • poprawiają postawę ciała i wpływają korzystnie na równowagę
 • rozwijają koordynację ruchową, motorykę dużą
 • wpływają pozytywnie na rozwój koncentracji, samoasekuracji
 • uczą pokonywania problemów i barier oraz dążenia do celu
 • dają wiarę we własne siły i oddziałują pozytywnie na poczucie własnej wartości
 • uczą jak radzić sobie z własnymi słabościami i pokonywać lęk

Zestaw alpinisty bujak z drabinką i zjeżdżalnią good wood

https://www.arante.pl/zestaw-alpinisty.html?utm_source=blog.arante&utm_medium=pomoce-dydaktyczne-przedszkole&utm_campaign=zestaw-alpinisty

kostka wspinaczkowa do przedszkola

 

 

Drewniane place zabaw

Drewniane place zabaw w stylu Montessori, to ciekawa propozycja dla ruchliwych przedszkolaków. Dzieci uwielbiają place zabaw, jednak nie zawsze pogoda pozwala, aby z nich korzystać. W przypadku tego placu zabaw mamy pewność, że niezależnie od aury panującej na zewnątrz, dzieci będą miały gdzie się wyszaleć. Drewniany plac zabaw Montessori składa się z wielu elementów, które niczym puzzle można wykorzystać do stworzenia indywidualnej przestrzeni do zabawy. Nawet dzieci, współpracując ze sobą mogą budować własne konstrukcje do zabawy. Jednego dnia wybudują drewniany domek, innego wieżę a potem jeszcze tunel do zabawy. Każda konstrukcja może być wyposażona w dodatkowe akcesoria, takie jak zjeżdżalnia czy schody.

Jakie korzyści daje zabawa drewnianym placem zabaw Montessori:

 • konstruowanie budowli z różnych elementów uczy dzieci planowania swoich działań i logicznego myślenia
 • dziecko planując różne nowe konstrukcje rozwija wyobraźnię i myślenie przyczynowo-skutkowe
 • budowa drewnianego domku czy tunelu wymaga skupienia i koncentracji, uczy także rozwiązywania i radzenia sobie z problemami
 • każdy drewniany „puzzel” posiada specjalne otwory, które umożliwiają używanie przyszłej budowli do wspinania się
 • wspinanie się i zjeżdżanie poprawia koordynację ruchową oraz wpływa korzystnie na zmysł równowagi
 • zabawa razem z rówieśnikami uczy współpracy w grupie i rozwija w sferze emocjonalnej, społecznej oraz poznawczej.

Drewniany domek montessori

 

 

Klocki sensoryczne

Nie ma chyba dzieci, które nie lubią zabaw klockami. Dlatego kolejna propozycja zabawek do przedszkola to klocki sensoryczne. Klocki to kreatywna forma zabawy, która:

 • pobudza wyobraźnię dziecka oraz wpływa na jego rozwój,
 • rozwija zdolności psychoruchowe oraz kształtuje zmysł przestrzenny,
 • kształtuje umiejętność planowania i obserwowania,
 • stwarza okazję do nauki kolorów, rozpoznawania i porównywania kształtów czy rozróżniania wielkości obiektów.
 • stymulują zmysły, w zależności od rodzaju klocki mogą pobudzać zmysł wzroku, słuchu czy dotyku

klocki sensoryczne z okienkiem

Dźwiękowe kostki

Zobacz więcej pomocy do przedszkola!

 

Narzędzia do pionizacji i lateralizacji czubka języka

Do prawidłowego żucia niezbędne są ruchy boczne – lateralne języka, a do prawidłowego połykania i artykulacji głosek niezbędne jest uzyskanie prawidłowej pionizacji języka, a więc wklejenia jego masy w podniebienie. Terapię logopedyczną w wyćwiczeniu tych ruchów mogą wesprzeć narzędzia do pionizacji i lateralizacji czubka języka Talk Tools. Zobacz w jaki sposób wykorzystać narzędzia do pionizacji i lateralizacji języka w terapii logopedycznej.

Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON na zakup oprogramowania i sprzętu dla niepełnosprawnych w 2024?

W dzisiejszych czasach dostęp do nowoczesnych technologii i możliwość swobodnego poruszania się stanowią fundament uczestnictwa w życiu społecznym. Dla osób niepełnosprawnych te aspekty mogą jednak stanowić znaczące bariery, ograniczając ich aktywność zawodową, edukacyjną oraz społeczną. Dofinansowanie oferowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) ma na celu zniwelowanie tych przeszkód, ułatwiając osobom z niepełnosprawnościami dostęp do narzędzi, które są kluczowe dla ich niezależności i integracji. Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON na zakup oprogramowania i sprzętu dla niepełnosprawnych w 2024?

Nauczyciel poleca: 5 pomocy dydaktycznych do pracy z uczniem z ASD

Jako nauczyciel wiem, że poszukiwanie nowych, ciekawych i funkcjonalnych pomocy dydaktycznych, terapeutycznych jest nieodłącznym elementem pracy pedagoga. Szczególnie trudne jest to w przypadku pomocy dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W swojej dotychczasowej pracy, miałam możliwość pracować z dziećmi o różnych potrzebach edukacyjnych, w tym z pracy z uczniem z ASD. Z tymi dziećmi pracuję od kilkunastu lat i dlatego chcę Ci polecić pomoce, które według mnie sprawią, że praca z dziećmi z ASD będzie bardziej efektywna.

Najpopularniejsze pomoce logopedyczne – TOP 10

Po jakie pomoce do terapii logopedycznej najczęściej sięgali Klienci sklepu Arante.pl w 2022 roku? Byliśmy ciekawi jakie było Wasze TOP 10, więc przeanalizowaliśmy sprzedaż i oto mamy zwycięzców.

Poniżej znajdziesz pomoce logopedyczne, które najczęściej wybieraliście.

Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym