Jak wspierać rozwój percepcji wzrokowej?
W gabinetach logopedycznych, w pracy z dorosłymi i dziećmi, bardzo często wsparcia wymaga również percepcja wzrokowa. Jako funkcja jest warunkiem m. in. czytania i pisania, a to przecież leży w ścisłym kręgu naszych zawodowych zainteresowań.Jak wspierać rozwój percepcji wzrokowej? Jakie ćwiczenia wykonywać? Po jakie pomoce logopedyczne sięgnąć?
Percepcja wzrokowa – recenzja produktu
Zastanawiając się, jakie ćwiczenia zaproponować pacjentom, można zerknąć do propozycji, którą odkryłam w sklepie arante.pl – Percepcja wzrokowa wydawnictwa Arson.
Dosyć spore tekturowe pudełko zawiera: – pisak suchościeralny, – koszulkę ofertówkę, – kartę tekturowych trójkątów do wypchnięcia, – 48 kart A4 z zadaniami. Całość utrzymana w czarno-białej kolorystyce, zawiera ćwiczenia na materiale tematycznym, atematycznym oraz językowym. Bogaty zestaw propozycji w zawartych kartach pracy pozwala na wykorzystanie pomocy z pacjentami w różnym wieku, od przedszkolaka do, jak sądzę, nawet osób dorosłych. Zróżnicowany poziom trudności, ilustracje, które nie są infantylne, konstrukcja zadań – to wszystko sprawia, że można proponowaną pomoc wykorzystać z szeroką grupą. Warto podkreślić jasność sformułowanych poleceń, które dotyczą przede wszystkim:
- dostrzegania różnic,
- dokonywania syntezy obrazów,
- obrotów w przestrzeni,
- umiejętności linearnego porządkowania z zachowaniem kierunku od lewej do prawej,
- koordynacji wzrokowo-ruchową,
- planowania ruchu.
Percepcja wzrokowa Wydawnictwa ARSON – ćwiczenia
Spora część zadań staje się samodzielną przyczyną do podjęcia ćwiczeń w zakresie mowy spontanicznej, budowania dłuższych wypowiedzi, dialogu, usprawniania procesów myślenia. Wszystkie karty pracy wykonano na zalaminowanym, grubszym papierze formatu A4. Dzięki temu, również bez dodatkowej ofertówki, można śmiało rozwiązywać zadanie za pomocą pisaka suchościeralnego, a trwałość materiału jest podwyższona. Co nam to daje? Oszczędność papieru – bez konieczności ciągłego kserowania ćwiczeń. Przedstawione pudełko jest świetną propozycją na wyposażenie gabinetu na start. Minie sporo czasu, zanim uda nam się przebrnąć przez wszystkie rodzaje ćwiczeń, a dodać należy, że każde polecenie ma kilka wariantów (kilka różnych kart pracy, których polecenie brzmi tak samo). To wszystko pozwala na zróżnicowanie ćwiczeń, zachowanie ich różnorodności, dopasowanie poziomu trudności do umiejętności pacjenta, a wszystko to w jednej paczce!
Percepcja wzrokowa- karty pracy
Recenzję przygotowała: Aleksandra Kożdoń Wykładowca Teczki Logopedy