+48 32 729 87 11

Pomoce edukacyjne – dlaczego Montessori?

Nie da się ukryć, że metoda nauczania opracowana przez Marię Montessori ciągle zyskuje na popularności. Jak grzyby po deszczu pojawiają się nowe przedszkola czy szkoły, realizujące założenia pedagogiki Montessori. Rynek oferuje też coraz więcej materiałów edukacyjnych, które stanowią inspirację do poznawania świata. Skąd ta popularność? Dlaczego Montessori? Dlaczego warto wybrać zabawki Montessori?

„Czego dziecko nie jest w stanie samo zrobić, musimy mu to dokładnie pokazać. Nie możemy dawać zbytecznej pomocy, ale też nie zaniechamy tej koniecznej.

Pädagogische Leitsätze. Aus Schriften und Vortragen, Maria Montessoris, „Montessori-Werkbrief”

 

Dlaczego Montessori? Bo każde dziecko jest inne

Jedną z zasad pedagogiki Montessori jest uświadomienie sobie, że każde dziecko jest odmienne i rozwija się w swoim własnym tempie. To samo dotyczy pozyskiwania nowych umiejętności. Według M. Montessori, dzieci nabywają nowe umiejętności w sprzyjającym momencie. Zauważenie lub przegapienie tego momentu może być kluczowe dla rozwoju danych umiejętności. Jeśli zignorujemy idealny moment np. na zapoznanie się z cyframi, to późniejsza nauka będzie dużo trudniejsza. Dlatego warto kupować zabawki Montessori już od najmłodszych lat, aby dziecko mogło rozwijać się z ich pomocą.

 

Stawiamy na samodzielność – zabawki Montessori

 

Myślą przewodnią pedagogiki Montessori, stały się słowa wypowiedziane przez jednego z uczniów M. Montessori, brzmiały one „pozwól mi zrobić to samemu”. Słowa te były inspiracją i wskazówką do stworzenia metody Montessori. Maria Montessori dostrzegła wielką potrzebę dzieci do nauki poprzez własną aktywność, pracę i spontaniczne działanie. Dlatego w metodzie Montessori stawia się na samodzielność. Maria Montessori pozwalała dzieciom we własnym zakresie wybierać te zajęcia, które je interesowały. Obserwując dzieci, stworzyła materiały, których celem było wsparcie i rozwój potencjału dziecka w każdej dziedzinie: społecznej, emocjonalnej, fizycznej czy intelektualnej. Takie właśnie są zabawki Montessori wspierają dziecko, by mogło rozwijać swój potencjał. Są one zatem idealną pomocą naukową zarówno dla placówek naukowych, jak i do zastosowania w warunkach prywatnych.

 

Pomoce i zabawki Montessori a rola rodzica/nauczyciela

 

Podstawowym zadaniem rodzica czy nauczyciela jest zachęcanie dziecka do poznawania świata oraz wiara w jego umiejętności. Nie interweniujemy w działania dziecka, jeśli nie jest to konieczne. Stawiamy na obserwację. Dziecko nauczy się dzięki temu wiary we własne możliwości. Poczucie, że podejmowane działania są skuteczne i udają się dziecku, przełoży się na lepsze efekty w rozwoju i chęć do dalszej pracy.

Rolą nauczyciela czy rodzica jest również stworzenie odpowiedniego otoczenia oraz zapewnienie materiałów, niezbędnych do optymalnego rozwoju. Mówiąc o odpowiednim otoczeniu mamy na myśli uporządkowane, proste i przyjemne dla dziecka otoczenie, w którym maluch będzie mógł poruszać się według własnych zasad. W takim otoczeniu trzeba zadbać o odpowiednie materiały, dzięki którym maluch będzie miał możliwość odkrywania świata i rozwoju. Takimi materiałami będą zabawki Montessori, które zadbają o rozwój samodzielności dziecka.

 

 

Pedagogika Montessori:

 

rozwija samodzielność i uczy wiary we własne możliwości. Nie trzeba nakłaniać dzieci do poznawania świata. One same chcą poznawać i doświadczać i robią to we własnym, naturalnym tempie;

daje opiekunowi możliwość obserwacji, a to prowadzi do poznania świata dziecka. Obserwacja pozwala być przewodnikiem i zauważać przeszkody, jakie stoją dziecku na drodze rozwoju;

uczy szacunku do siebie, innych oraz wykształca szacunek do porządku i pracy;

rozwija koncentrację, logiczne myślenie, pamięć;

daje możliwość samokontroli. Nauka następuje poprzez działanie i korektę własnych błędów. Dziecko ma możliwość sprawdzenia, co zrobiło źle i poprawienia tego;

uczy współpracy i współdziałania (wyklucza rywalizację i współzawodnictwo);

rozwija intelektualne predyspozycje, bazuje na ciekawości dziecka wobec otaczającego go świata, na chęci doświadczania i odkrywania. Dziecko podejmuje tylko te działania, na które jest gotowe, nie ma przymuszania;

uczy pracy w ciszy.

 

Zabawki Montessori – dlaczego warto?

 

Ważnym aspektem pedagogiki Montessori są pomoce edukacyjne, zwane Materiałem Montessori

 

Podstawowe korzyści pomocy Montessori:

– zachęcają dziecko do nauki poprzez działanie;

rozwijają kreatywne myślenie, motorykę oraz angażują zmysły;

– działają na zasadzie izolacji bodźca – dziecko w jednym momencie powinno rozwijać jedną umiejętność;

– wyróżnia je prosta forma oraz estetyka wykonania;

– umożliwiają stopniowanie trudności wykonywanych czynności;

– dają możliwość samokontroli. Dziecko ma możliwość samodzielnego sprawdzenia poprawności wykonanego zadania;

– są dostosowane do potrzeb dziecka.

 

 

Sprawdź wybrane zabawki edukacyjne Montessori

 

Karty z liczbami 1-9000

Montessori Duże karty z liczbami 1-9000Montessori Duże karty z liczbami 1-9000

Głównym celem tej pomocy jest zapoznanie dzieci z dodawaniem i odejmowaniem. Ten estetycznie i profesjonalnie wykonany materiał Montessori to element tzw. złotego materiału, który rozwija w dziecku umiejętność przeliczania pełnymi dziesiątkami i setkami. Za jego pomocą dziecko uświadomi sobie kolejność liczb w ciągu liczbowym (rosnącym lub malejącym) a także pozna relacje pomiędzy liczbą a symbolem. Materiał świetnie sprawdzi się w edukacji domowej opartej na metodyce M. Montessori, przedszkolu oraz szkole.

https://www.arante.pl/montessori-duze-karty-z-liczbami-1-9000.html


Trójkąty konstrukcyjne

Montessori Trójkąty Konstrukcyjne

Trójkąty konstrukcyjne to kolejny sprzymierzeniec dziecka, który wprowadzi go w świat matematycznych doznań. Z tą pomocą, geometria płaska nie będzie dziecku obca. Dziecko, poprzez pracę z różnymi trójkątami, poznaje ich kształty, a także porównuje i bada możliwości łączenia trójkątów w inne kształty. Takie działanie prowadzi do zapoznania się z pojęciami geometrycznymi, takimi jak: kwadraty, prostokąty czy sześciokąty.

Trójkąty konstrukcyjne znajdziesz tu:

https://www.arante.pl/trojkaty-konstrukcyjne.html


Puszki szmerowe

Montessori puszki szmeroweMontessori Puszki Dźwiękowe

Inną ciekawą pomocą Montessori są puszki szmerowe, nazywane też puszkami dźwiękowymi. Głównym zadaniem puszek szmerowych jest rozwój percepcji słuchowej. Dziecko ma możliwość wykonywania ćwiczeń polegających na rozpoznaniu dźwięków, łączeniu ich w pary czy zapamiętywaniu i rozróżnianiu. Zabawy z puszkami szmerowymi wpływają również korzystnie na rozwój pamięci słuchowej.

Puszki szmerowe dostępne są w naszym sklepie:
https://www.arante.pl/puszki-szmerowe.html


Tabliczki sensoryczne

Montessori tabliczki sensoryczne

Tym razem propozycja z kategorii pomocy rozwijających zmysł dotyku. Tabliczki sensoryczne sprawdzą się idealnie w trakcie terapii zaburzeń Integracji Sensorycznej, ale nie tylko. Z ich pomocą dziecko rozwinie motorykę małą, uwrażliwi swoje paluszki na dotyk oraz rozwinie swoje zdolności porównywania. Zadaniem dziecka jest odnalezienie tabliczek o identycznej szorstkości. Takie ćwiczenie z powodzeniem może stanowić wstęp do dalszych ćwiczeń, w których wykorzystuje się rozróżnianie szorstkości. Mowa tu o pracy z cyframi szorstkimi.

Zestaw tabliczek sensorycznych do kupienia w sklepie Arante.pl:

https://www.arante.pl/tabliczki-sensoryczne-zestaw.html


Kolorowe tabliczki

Montessori kolorowe tabliczkiMontessori kolorowe tabliczki

Dzieci kochają kolory, to one stymulują ich zmysły i wpływają na to jak postrzegają świat. Nasza kolejna propozycja pomoże wprowadzić dziecko w świat barw i kolorów. Kolorowe tabliczki nauczą dziecko gradacji kolorystycznej oraz rozwiną zasób słów o podstawowe kolory. Kolorowe deseczki osadzone są w drewnianych listwach, aby dziecko mogło łatwo je trzymać. Taki sposób wykończenia pozwala dodatkowo ćwiczyć chwyt pęsetowy, czyli chwyt przedmiotu pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Umiejętność ta z pewnością przyda się podczas nauki pisania.

Kolorowe tabliczki znajdziesz poniżej:

https://www.arante.pl/kolorowe-tabliczki-nr-2.html


Więcej pomocy Montessori znajdziesz w naszym sklepie. Sprawdź!


Podsumowanie

Może nie czujesz potrzeby realizowania założeń Marii Montessori w 100% i trzymania się kurczowo wszelkich zasad. Pamiętaj jednak, że każda czynność mająca na celu rozwój dziecka, jest działaniem pozytywnym. Efekty takiego działania docenisz w przyszłości. Dlatego pozwól dziecku korzystać z pomocy edukacyjnych, tym bardziej, jeśli mają one wpływ na rozwinięcie koordynacji wzrokowo-ruchowej, naukę cierpliwości czy rozwój zdolności manualnych.

Zobacz również:

O tym jak kształtować umiejętności matematyczne dziecka, poczytasz na naszym blogu: https://blog.arante.pl/montessori-ksztaltowanie-umiejentnosci-dziecka/

 

Opracowano na podstawie:

– „Zrozumieć Montessori. Czyli Maria Montessori o wychowaniu dziecka” M. Miksza
–  strony Stowarzyszenia Oświatowego Montessori
– „Montessori w pigułce” Urszula Jaszczuk

Kategoryzacje tematyczne – Rzeczowniki. Etap 1 – recenzja

Kategoryzacje w gabinetach terapeutycznych zagościły na dobre. Ćwiczenia takie pomagają dzieciom zrozumieć istnienie reguł, ich obowiązywanie zarówno w świecie językowym, jak i społecznym czy materialnym. Zapoznaj się z recenzją produktu „Kategoryzacje tematyczne. Rzeczowniki cz. 1” wydawnictwa Arson.

Nowoczesne przedszkole. Jak sprawić, by dzieci nie chciały wracać z przedszkola do domu?

Przeprowadzenie ciekawej lekcji i zaangażowanie uczniów, to test, przed którym staje każdy nauczyciel. W edukacji przedszkolnej zadanie to bywa jeszcze większym wyzwaniem. W jaki sposób zwrócić uwagę przedszkolaka, który jest żądny wiedzy i jednocześnie wyjątkowo ruchliwy? Jak zorganizować zajęcia, aby zrealizować podstawę programową i skutecznie nauczyć? Jak zaciekawić dziecko, które szybko się nudzi? Jak wyposażyć przedszkole, by dzieci nie chciały wracać do domu?

Bujak dla dziecka – czy bujanie szkodzi dziecku?

Wokół bujania i bujaków narosło wiele mitów. Bujanie dziecka ma zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników. Podobnie ma się sprawa z bujakami dla dzieci. Jak to faktycznie jest z tym bujaniem? Warto kupować bujaczek dla dziecka? Jaki wpływ na dziecko ma bujanie? Czy bujaki są szkodliwe dla dzieci? Przyjrzyjmy się temu bliżej. Postaramy się odpowiedzieć na kilka istotnych zagadnień, które mogą zaciekawić zwolenników i przeciwników bujania i bujaków dla dzieci.

Jak pomóc dziecku w nauce matematyki?

Obawiasz się, że Twoje dziecko może mieć problemy z nauką matematyki? Zastanawiasz się jak mu pomóc? Dzieci osiągają umiejętności matematyczne w różnym wieku. Najważniejszy jest fakt, że pierwsze umiejętności zaczynają się rozwijać już w bardzo młodym wieku. W jaki sposób wspierać rozwój umiejętności matematycznych dziecka? Jakie pomoce dydaktyczne i zabawki matematyczne wybrać?

Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym