+48 32 729 87 11

Pomysł na prezent dla dziecka z okazji i bez okazji

Czym się kierować przy zakupie prezentu dla dziecka?

 

Urodziny, dzień dziecka, zajączek czy Boże Narodzenie… Ile razy w ciągu roku rodzice, rodzice chrzestni, dziadkowie czy inni szczęśliwi posiadacze małych dzieci w rodzinie, odpowiadają sobie na pytanie „jaki prezent dla dziecka wybrać?”. Zadanie to nie należy do prostych. Można oczywiście wybrać pierwszy lepszy prezent i mieć dziecko „z głowy”, ale jeśli zależy nam na rozwoju naszej pociechy, to warto zastanowić się chwilę przed zakupem.

Kupno nowej zabawki nie jest tak łatwe jakby się to mogło wydawać. Czy wiesz na co zwrócić uwagę wybierając prezent dla dziecka? Co jest ważne? Czym się kierować przy zakupie? Co kupić, żeby zabawka nie została rzucona po paru chwilach w kąt?

Żyjemy w takich czasach, że półki uginają się od produktów a dostęp do nich jest na wyciągnięcie ręki czy kliknięcie myszką. Jeśli ktoś nie śledzi nowości, to może wręcz zgubić się w gąszczu zabawek. Wystarczy na chwilę włączyć dowolny kanał z bajkami, aby naszym oczom ukazał się wachlarz kolorowych zabawek, które każde dziecko „musi” mieć. No właśnie… czy aby na pewno musi?

W tym artykule pomożemy Wam w tych trudnych decyzjach, pokażemy na jakie zabawki warto zwrócić obecnie uwagę oraz jakimi cechami powinna wyróżniać się zabawka, aby były z niej korzyści.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając zabawkę dla dziecka?

 

Decydując się na wybór zabawki nie raz kierujemy się tym, co mówi nam dziecko lub co podpowiadają nam reklamy w telewizji. Może czasem się zdarza, że wybór ten bywa słuszny, ale w większości przypadków zabawka cieszy się powodzeniem zaledwie parę dni. Optymistyczny scenariusz może zakładać, że dziecko pobawi się nową zabawką przez miesiąc, po czym odłoży ją w kąt i będzie szukać ciekawszej alternatywy. Jak się przed tym ustrzec?

 

Postaw na funkcjonalność – jedna zabawka wiele możliwości

 

Zabawki kupujemy głównie po to, żeby sprawiały dziecku radość, fascynowały i zachęcały do rozwijania nowych umiejętności. Dzieci uwielbiają sprawdzać i poznawać nowe rzeczy, zadbajmy więc, by miały nad czym myśleć. Niech nowa zabawka pomoże dziecku rozwinąć kreatywność i nieszablonowe myślenie. Najlepiej sprawdzą się te zabawki, które można wykorzystać na wiele sposobów: klocki, puzzle, gry, zabawki edukacyjne i te, które zachęcają do ruchu. W przypadku takich zabawek mamy pewność, że dziecko będzie z nich korzystać i dodatkowo nauczy się czegoś wartościowego.

 

Zadbaj o jakość i bezpieczeństwo

 

Istotną kwestią przy wyborze zabawek jest ich bezpieczeństwo. Zwracaj uwagę na oznaczenia. Wiele zabawek pochodzi obecnie z Chin. Może Ci się wydawać, że trafiłeś na super okazję, gdyż „identyczna” zabawka w innym sklepie było sporo droższa. Nim w euforii zakupisz taki produkt, sprawdź czy aby na pewno jest to taka okazja.

Zwróć uwagę na oznaczenia, dzięki którym upewnisz się czy zabawka jest bezpieczna i spełnia normy. Najważniejszy jest certyfikat CE (Conformité Européenne) – jest to obowiązkowy znak dla zabawek sprzedawanych w Europie. Producent umieszcza taki znak po przejściu procedury oceny bezpieczeństwa zabawki.

640px ce with grid.svg

źródło fot.: wikipedia

Zwróć uwagę na poprawność oznaczenia. Niestety często pojawiają się podróbki. W prawidłowym oznaczeniu odległość między symbolami wyznacza wewnętrzna krawędź okręgu, będąca przedłużeniem litery C. Natomiast środkowa belka litery E jest wyraźnie krótsza. W podróbkach odległość między literami jest znacznie mniejsza a środkowa belka litery E kończy się na wysokości górnego i dolnego ramienia.

Możesz także spotkać się z oznaczeniem zgodności z polską normą (z grupy PN-EN 71). Oznaczenie te nie należy do obowiązkowych, ale świadczy o dbałości producenta o bezpieczeństwo produkowanych zabawek.

W różnych krajach obowiązują różne oznaczenia. Zachęcamy do zapoznania się z nimi tu: link.

Szczególnej kontroli podlegają zabawki dla dzieci do 3 roku życia. Są one testowane głównie na zawartość ftalanów i metali ciężkich (znajdujących się w farbach i barwnikach). Testy te są bardzo ważne, gdyż prawie każde dziecko wkłada wszystkie zabawki (gryzaki, grzechotki, itp.) do buzi.

 

Dobierz odpowiednią zabawkę do wieku

 

Zabawki nie mogą być ani zbyt łatwe, ani za trudne dla dziecka. Ważne jest rozpoznanie potrzeb dla określonego wieku. Inaczej kupisz zabawkę, która szybko się znudzi, gdyż będzie za łatwa lub dziecko nie będzie chciało się bawić, bo będzie na to jeszcze zbyt małe. Dobranie odpowiedniej zabawki do wieku ma szczególne znaczenie w pierwszych latach życie, kiedy to potrzeby dziecka zmieniają się bardzo szybko.

Dziecko do pierwszego roku życia poznaje wszystkimi zmysłami świat i takie też powinny być zabawki. Powinny pobudzać wszystkie zmysły, aby maluch zapoznał się z kolorami, kształtami, teksturami i dźwiękami.

Drugi rok życia, to czas kiedy dziecko chętnie segreguje, dopasowuje, układa, wkręca.

Dzieci w wieku przedszkolnym lubią kolorować, odgrywać role, planować. Respektują także reguły i postanowione zasady, zatem idealnie sprawdzą się tu wszelkiego rodzaju gry, klocki czy inne kreatywne zabawki.

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym docenią zabawki konstrukcyjne. Lubią liczyć, pisać, czytać i sprawdzać się w różnych konkurencjach.

W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym bardzo dobrze sprawdzą się również wszelkiego rodzaju zabawki, które pobudzają dziecko do aktywności ruchowej. Takie zabawki można wykorzystać zarówno w domu jak i na podwórku. Są również doskonałą formą zabawy z rówieśnikami oraz członkami rodziny.

kopia pomysl na prezent fb 1200 800

 

Na jakie zabawki warto zwrócić uwagę?

 

KLOCKI I BUDOWANIE

 

Klocki to jedne z najchętniej i najczęściej kupowanych zabawek i nie ma się co dziwić. Ta kreatywna forma zabawy pobudza wyobraźnię dziecka oraz wspaniale wpływa na jego rozwój. Zabawa klockami świetnie rozwija zdolności psychoruchowe oraz kształtuje zmysł przestrzenny. Dodatkowo klocki są równie atrakcyjne zarówno dla dziewczynek jak i chłopców w różnym wieku.

Na rynku mamy tyle rodzajów klocków, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla swojego dziecka. Warto skupić się jednak na tych mniej standardowych.

1

 

PUZZLE

 

Układanie puzzli to nie tylko przyjemność, ale także doskonałe ćwiczenie koordynacji ręka-oko oraz zdolności manualnych. Ale to nie wszystkie zalety używania puzzli. Rozwijają one kreatywność, kształtują logiczne myślenie a także rozwijają wyobraźnię przestrzenną. Dostępne są w różnych stopniach trudności, więc mogą stanowić idealną zabawę zarówno dla młodszych jak i starszych dzieci. Wystarczy tylko dobrać odpowiedni poziom trudności do możliwości dziecka i prezent gotowy.

 

GRY I ZABAWY

 

Pewnie przypominasz sobie wiele ciekawych momentów z dzieciństwa, w których główną rolę odgrywały gry planszowe. Uwielbiają je zarówno dzieci jak i dorośli. Stanowią nie tylko doskonałą zabawę, ale również rozwijają na wielu płaszczyznach. Pomagają nie tylko rozwijać logiczne myślenia, ale także uczą i wprowadzają dziecko w nieznaną tematykę. Gry zawierają w sobie element nieprzewidywalności. Nigdy nie wiadomo kto zwycięży, a to dla dziecka doskonała nauka pokory.

W sprzedaży znajdziecie wiele gier, starajcie się wybrać takie, które wpiszą się w zainteresowania dziecka lub pomogą mu odkrywać nowe horyzonty.

2

 

ŁAMIGŁÓWKI

 

To świetna propozycja dla fanów zagadek i wyzwań. Tego rodzaju zabawki stanowią wyzwanie na długie godziny, może najbardziej angażują na początku, ale nie zmienia to faktu, że zmuszają do myślenia i rozwijają wyobraźnię. Stanowią też doskonałą formę zabawy z kolegami. Każde dziecko lubi zabłysnąć przed kolegą, który dopiero co zobaczył naszą zabawkę.

3

 

ZABAWKI Z DREWNA

 

Drewniane zabawki przeżywają ostatnio swój renesans. Bardzo nas to cieszy, gdyż mają wiele zalet a także przypominają nam o naszym dzieciństwie, kiedy nie było jeszcze tylu plastikowych zamienników. Drewniane zabawki nie tylko pięknie się prezentują, ale cechują się także wyjątkową trwałością. O ile będziemy o nie odpowiednio dbać posłużą nawet kilku pokoleniom. Drewniane zabawki są estetyczne i na ogół cechuje je prostota, co pozwala dziecku skupić się i skoncentrować na danej zabawce.

Dobrze wykonane zabawki z drewna są bezpieczne dla dziecka, nie posiadają ostrych krawędzi, nie zawierają substancji toksycznych, a farby użyte do ich produkcji przeszły wszelkie wymagane testy. Dzięki temu zyskujemy pewność, że nasz maluch bawi się w bezpieczny sposób. Szeroki wybór zabawek z drewna sprawia, że są one doskonałym pomysłem na prezent zarówno dla dzieci kilkumiesięcznych jak i kilkuletnich.

4

 

ZABAWKI RUCHOWE

 

Dzieci wraz z dorastaniem stają się coraz bardziej ruchliwe, warto wtedy zapewnić im zabawki, które zadbają o dobrą koordynację ruchową, równowagę oraz sprawność małego człowieka. Chcąc zapewnić dziecku odpowiednią ilość ruchu powinno się je odpowiednio zachęcać do różnych zabaw ruchowych, które będą wymagały od dziecka odrobinę zaangażowania.

5

 

ZABAWKI ROZWOJOWE

Zabawki rozwojowe to wszelkiego rodzaju zabawki, które nie tylko dostarczają mnóstwa zabawy, ale przy okazji uczą i rozwijają naszą pociechę. Są one tak skonstruowane, żeby zachęcać do zabawy, więc nie nudzą się tak szybko i dziecko chętnie wraca, aby się nimi pobawić. Zabawkami rozwojowymi są różnego rodzaju sortery, klocki, zabawki drewniane, gry, łamigłówki oraz zabawki interaktywne. Część z tych zabawek omówiliśmy już powyżej, ale pozostały jeszcze inne perełki, które nie klasyfikują się jako klocki czy gry. Są to m.in. zabawki sensoryczne i motoryczne, które mają nieoceniony wpływ na rozwój zmysłów dziecka. Jako zabawki rozwojowe rozumiemy również te, które nauczają i wprowadzają dziecko w świat liczb, liter, dzięki którym maluch poznaje m.in. pierwsze zagadnienia związane z chemią, geografią, matematyką czy językami obcymi.

Tego rodzaju zabawki znajdziecie w naszym sklepie:

zabawki rozwojowe

 

obserwuj nas na

Ludzkie ciało – program edukacyjny

Ludzkie ciało - nowy program edukacyjny Ludzkie ciało sprawdzi się w każdej szkole, w której nauczyciele chcą urozmaicić lekcje na etapie edukacji wczesnoszkolnej lub w kolejnych klasach na lekcjach przyrody. Zakres materiału umożliwia wykonywanie ćwiczeń przez dzieci...

Labo Lab

Labolab - zestawy do pracowni przedmiotowych Nowość w ofercie edukacyjnej dla szkół. Nauczanie poprzez eksperymentowanie poprawia wyniki uczniów i korzystnie wpływa na zapamiętywanie . Aby uczniowie mogli lepiej zrozumieć zjawiska przyrodnicze, ważne jest aby...

Uwaga Słuchowa PRO jako nowoczesne narzędzie do wspomagania nauki języków obcych.

Uwaga Słuchowa PRO – narzędzie, które rewolucjonizuje nauczanie języków obcych i nadaje zupełnie nową skuteczność pracy ośrodków i szkół językowych. Uwaga słuchowa PRO pozwoli Twojej Placówce: wyprzedzić konkurencję wyróżnić się na rynku przyciągnąć więcej klientów...

Recenzja programu „Śmiało do szkoły!”

„Śmiało do szkoły! Program zapobiegający trudnościom w nauce czytania, pisania i liczenia” wydawnictwa Nowa Era jest to zestaw narzędzi wspierających nauczycieli i terapeutów w zapobieganiu trudnościom w nauce czytania, pisania i liczenia u przyszłych...
Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym