+48 32 729 87 11

Klamerkowy zawrót głowy – pomysły na zabawy z wykorzystaniem klamerek

 

Klamerki to niezwykle praktyczne produkty, które można wykorzystać do niezliczonej ilości zabaw, podczas których dziecko rozwinie szereg umiejętności i kompetencji.

Przypinanie i odpinanie kolorowych klamerek pozytywnie wpłynie na wzmocnienie mięśni nadgarstka i ćwiczenie rotacji dłoni, rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej i motoryki małej. Będzie świetnym sposobem na naukę chwytu pesetowego i pomoże w organizacji czasu.

W jaki sposób?

Przeczytaj poniższe przykłady na zabawy i sprawdź, co można wyczarować za pomocą tych niezwykle prostych i niepozornych klamerek.

ZOBACZ W SKLEPIE

Zabawy terapeutyczne, pedagogiczne i rozwojowe z wykorzystaniem klamerek

 

ZJAWISKOWE KONSTRUKCJE

 

zabawa z klamerkami - tworzenie konstrukcji

Zjawiskowe konstrukcje – spinanie klamerek do siebie pozwoli na tworzenie nowoczesnych budowli, rakiet, samolotów, mostów, pociągów czy robotów. Ograniczeniem jest tu tylko własna wyobraźnia.

 

POŁÓW REKINÓW

 

zabawa z klamerkami - sensoryczny połów rybek

Połów rekinów – wrzuć klamerki do miski z wodą i daj dziecku chochlę do cedzenia. Bawcie się w łowienie niebezpiecznych rekinów. Najgroźniejsze są te fioletowe. Ich nie warto dotykać ręką – złap je tylko do sieci.

 

 

PATYCZKI LICZBOWE

 

zabawa z klamerkami - nauka liczenia

Naucz dziecko kojarzyć liczby z ilością. Przygotuj sobie drewniane patyczki – na górze każdego patyczka napisz cyfrę (od 1 do np. 9) a w dolnej części namaluj tyle kropeczek ile wskazuje cyfra. Zadaniem dziecka jest przypięcie do patyczka właściwej liczby klamerek do danego patyczka. Aby utrudnić zadanie możesz poprosić o dopasowanie koloru klamerki do kolorów kropek na patyczku.

 

LICZBOWE SZCZYPCE

 

zabawa z klamerkami - nauka liczenia

Przygotuj sobie kartkę z 2 kolumnami i 10 wierszami. Zamień klamerki w liczbowe szczypce. Poproś dziecko o przeniesienie kolorowych pomponików z pudełka na kartkę z pomocą „liczbowych szczypców”. Dopilnuj, by ilość pomponików odpowiadała danej cyfrze.

 

KLAMERKOWA NAUKA SORTOWANIA

 

zabawa z klamerkami - nauka sortowania

Wykorzystaj klamerki do nauki sortowania. Przygotuj sobie małe elementy, które można przenieść i posortować z pomocą klamerek. W naszym przypadku są to ponownie pomponiki.

 

KLAMERKOWA NAUKA ALFABETU

 

zabawa z klamerkami - nauka alfabetu

A co powiesz na zbudowanie liter alfabetu z pomocą klamerek? To świetne ćwiczenie motoryki małej i nauka alfabetu w jednym. My dodatkowo wykorzystaliśmy panel świetlny LED.

 

KLAMERKOWY PICASSO

 

zabawa z klamerkami - kreatywne prace plastyczne

 

Zamień klamerkę w pędzelek i twórz kreatywne place plastyczne.

Jak? Wystarczy nasza sensoryczna klamerka i pomponik. Złap klamerką pomponik i do dzieła.

Jak wykorzystać klamerki w zabawach szkolnych i przedszkolnych?

 

KLAMERKOWE ZADANIA

 

Klamerkowe zadania – wykorzystajcie klamerki do oznaczania poprawnych odpowiedzi. Możesz czytać uczniom wyrazy z trudnościami ortograficznymi, a ich zadaniem będzie umieszczenie klamerki przy odpowiednim znaku – u, ó, ż, rz itd. W ćwiczeniach logopedycznych użyjcie klamerek do oznaczania miejsca usłyszanych głosek lub sylab w wyrazach. W działaniach matematycznych wybierajcie prawidłowe rozwiązanie i przypinajcie na nich klamerki. To świetny sposób na sprawdzenie wiedzy ucznia bez sprawdzianów i testów.

LISTA OBECNOŚCI

 

Lista obecności – przygotuj tabelkę w dużym formacie z imionami i nazwiskami swoich uczniów oraz koszyk z klamerkami. Przymocuj listę w widocznym miejscu i poproś dzieci, aby zaraz po wejściu do klasy zaznaczyły swą obecność za pomocą przypięcia klamerki obok swojego nazwiska. Podobnie, ale innym kolorem możecie oznaczać dyżurnych.

 

PLAN DNIA

 

Plan dnia – stwórz tabelę z listą aktywności dziecka. Może to być w formie pisemnej lub obrazkowej: mycie zębów, odrabianie zadania domowego, poukładanie pluszaków, przygotowanie ubrań na następny dzień, zabawa z psem. Dziecko po każdej wykonanej czynności przypina klamerkę obok jej nazwy lub graficznej wersji. W ten sposób maluch uczy się systematyczności i odpowiedzialności. Jest to również sposób na wyrobienie nawyku i naukę porządku.

 

KROKODYLKI

 

Krokodylki – przyczep klamerki do ubrania dziecka, zwłaszcza na ramionach, by mogło po nie sięgać i je odpinać. Niech krokodylki przyczepiają się również do palców. Trzeba je będzie jak najszybciej pościągać, bo inaczej ugryzą J

 

GALERIA SZTUKI

 

W galerii sztuki – użyjcie klamerek do stworzenia wystawy z pracami plastycznymi. Wystarczy, że przyczepicie je do sznurka i powiesicie w pokoju dziecka lub sali lekcyjnej.

 

WSPOMNIENIA

 

Najpiękniejsze wspomnienia – podobnie można uczynić ze zdjęciami. Za pomocą klamerek poprzypinajcie fotografie do sznurka lub wieszaka na ubrania i cieszcie się wspomnieniami
z wakacji, urodzin i innych ważnych chwil.

 

KLAMERKOWY ZAWRÓT GŁOWY

 

Klamerkowy zawrót głowy – do tej zabawy można wykorzystać talerze, papierowe okrągłe tacki lub miseczki. Zadaniem dziecka jest przypinanie klamerek wokół naczyń zgodnie
z ruchem wskazówek zegara lub na odwrót.

 

ZJAWISKOWE KONSTRUKCJE

 

Zjawiskowe konstrukcje – spinanie klamerek do siebie pozwoli na tworzenie nowoczesnych budowli, rakiet, samolotów, mostów, pociągów czy robotów. Ograniczeniem jest tu tylko własna wyobraźnia.

 

POŁÓW REKINÓW

 

Połów rekinów – wrzuć klamerki do miski z wodą i daj dziecku chochlę do cedzenia. Bawcie się w łowienie niebezpiecznych rekinów. Najgroźniejsze są te fioletowe. Ich nie warto dotykać ręką – złap je tylko do sieci.

 

W naszym sklepie znajdziecie klamerki, które świetnie nadadzą się do przedstawionych zabaw. Uważajcie tylko, żeby nie zamieniły się w bandę przerażających rekinów lub krokodyli 😊

 

KUP TERAZ

 

 

sensoryczne klamerki do zabaw terapeutycznych

 

 

 

 

 

 

Jak wspierać rozwój dziecka?

Dzieci uwielbiają poznawać nieznane. Interesuje je wszystko, co je otacza. Uwielbiają gry i zabawy, są to formy aktywności, w których chętnie uczestniczą. To właśnie przez zabawy i różne ćwiczenia wykonywane wspólnie z rodzicem czy opiekunem mogą się rozwijać. Jak zatem wspierać rozwój dziecka? Przede wszystkim tak, aby był to proces przyjemny zarówno dla dziecka, rodzica, nauczyciela…

Zabawki Montessori? Dlaczego Montessori?

 Nie da się ukryć, że metoda nauczania opracowana przez Marię Montessori ciągle zyskuje na popularności. Jak grzyby po deszczu pojawiają się nowe przedszkola czy szkoły, realizujące założenia pedagogiki Montessori. Rynek oferuje też coraz więcej materiałów edukacyjnych, które stanowią inspirację do poznawania świata. Skąd ta popularność? Dlaczego Montessori? Dlaczego warto wybrać zabawki Montessori?

Kiedy zabrać dziecko do logopedy?

Jeśli zauważasz, że Twoje dziecko wyraźnie odbiega od poziomu rówieśników, lub wykazuje zachowania, które budzą Twój niepokój, to najlepiej skonsultuj to ze specjalistą. W tym wypadku lepiej wykazać się nadgorliwością i spać spokojnie, niż podejść do problemu lekceważąco i niepotrzebnie opóźnić terapię.

Jak wspierać rozwój mowy dziecka?

Mowa jest niezwykle ważną umiejętnością w życiu, gdyż stanowi podstawę komunikacji. Umiejętność poprawnego mówienia wpływa na całokształt rozwoju dziecka i późniejsze powodzenia w szkole. Niestety osoby z wadami wymowy stają się często przedmiotem drwin i pośmiewiska wśród rówieśników. Warto zatem przyjrzeć się temu, czy dziecko rozwija się poprawnie w tym zakresie.
Mowa, to również narzędzie do przekazywania uczuć, myśli czy nawiązywania kontaktów społecznych. Jak zadbać o to, by mowa dziecka rozwijała się prawidłowo?

Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym