+48 32 729 87 11

Rewolucja elektroniczna poczyniła olbrzymie postępy nie tylko w tak oczywistych dziedzinach, jak informatyka, przemysł elektroniczny, telefonia cyfrowa. Pokłosiem powstania nowych technologii są produkty multimedialne, które coraz częściej służą nie tylko zabawie czy pracy. Są także doskonałym wsparciem różnego rodzaju terapii, w tym terapii logopedycznych.

Jak zachęcić dziecko do współpracy z logopedą

logopeda 157229164

Dzieci potrzebujące wsparcia logopedycznego to najczęstsi pacjenci gabinetów logopedycznych. Nie znaczy to oczywiście, że dorosłym nie zdarzają się potrzeby uczestniczenia w tego typu zajęciach. Jednak o ile dorosłym nie trzeba tłumaczyć, jak ważna jest ta współpraca, dzieci nie do końca rozumieją, gdzie i po co trafiają. Zamiast tłumaczyć dziecku, dlaczego musi uczyć się mówić, lepiej jest wyrobić w nim przekonanie, że wizyta w gabinecie jest okazją do zabawy. Nauka przez zabawę już dawno została uznana za najlepszą i najbardziej efektywną formę przyswajania wiedzy i nowych umiejętności. Stąd nie powinno dziwić, że w dobie upowszechnienia urządzeń multimedialnych także logopedzi sięgają po tego typu rozwiązania.

Logopedyczne programy multimedialne

op learnetic mtalent zajecia logopedyczne 2 s

mTalent Zajęcia logopedyczne LEARNETIC

Programy logopedyczne stworzone z myślą o najmłodszych pacjentach opakowane są w atrakcyjną szatę graficzną, wzbogacone ścieżką dźwiękową i animacjami mają za zadanie zachęcić dziecko do reagowania. Prosta grafika, scenariusze wykorzystujące element zaskoczenia, różne poziomy trudności i przede wszystkim przekonanie dziecka, że nie uczy się, ale bawi, pozwalają na osiągnięcie w krótkim czasie zaskakująco szybkich postępów w wyeliminowaniu problemów z prawidłową wymową. Oprogramowanie sprawdzi się nie tylko w gabinetach logopedycznych. Prosty, intuicyjny interfejs pozwala dzieciom na samodzielną obsługę programu na komputerze. Dzięki temu mogą ćwiczyć w domu, traktując ćwiczenia logopedyczne jak każdą inną grę komputerową.

Programy multimedialne a nauka mówienia

op pwn eduterapeutica logopedia podst 4 s

Eduterapeutica Logopedia wersja rozszerzona EISYSTEM

Aby móc prawidłowo korzystać z programu do nauki mówienia potrzebny jest dostęp do komputera wyposażonego w kartę dźwiękową, głośniki i mikrofon. Programy stworzone do pracy z pacjentem logopedycznym przypominają tradycyjne proste gry dla dzieci. Zasadnicza różnica jest taka, że dziecko w trakcie gry nie operuje klawiaturą i myszką. Wszelkie polecenia wydawane bohaterom gier wykonywane są za pomocą głosu. Dzięki temu dziecko uczy się właściwej modulacji, używania wysokich i niskich tonów, kontrolowania głośności i długości wydawanych dźwięków, a także prawidłowego artykułowania poszczególnych głosek oraz rozróżniania głosek dźwięcznych i bezdźwięcznych. Tego rodzaju programy sprawdzają się także w pracy z dziećmi z zaburzeniami słuchu. Szczegółowy opis poszczególnych programów dostępny jest na stronie https://www.arante.pl/category/dla-logopedy-programy-logopedyczne
W przypadku dorosłych pacjentów nauka z wykorzystaniem programów multimedialnych jest wsparciem między innymi w pracy z pacjentami cierpiącymi na afazję (utratę zdolności mowy).

Programy multimedialne z kwalifikacją medyczną

op edusensus logopedia pro pakiet podstawowy 1 s

eduSensus Logopedia Pro – pakiet podstawowy NOWA ERA

Cena programów multimedialnych do nauki mówienia dla pacjentów indywidualnych może być barierą trudną do sforsowania. Z pomocą przychodzi Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który w ramach likwidacji barier w komunikowaniu się umożliwia uzyskanie dofinansowania przy zakupie urządzeń i programów komputerowych. O dofinansowanie należy wystąpić przed zakupem, gdyż nie może ono dotyczyć kosztów poniesionych przed zawarciem umowy. Dla osób zainteresowanych najważniejsza jest wysokość dofinansowania. Może ona wynosić nawet 95% prognozowanych kosztów, jednak nie może przekroczyć piętnastokrotności przeciętnego wynagrodzenia.

Dowiedz się więcej na temat programów logopedycznych https://www.arante.pl/category/dla-logopedy-programy-logopedyczne

Tylko do 6 marca specjalna promocja z okazji Dnia Logopedy! Do wybranych programów wibrator logopedyczny Z-Vibe gratis!

Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym