+48 32 729 87 11

Skąd czerpać motywację do pracy z dziećmi ?

 

Praca z dziećmi jest piękna, lecz wymagająca i choć daje dużo satysfakcji nierzadko każdemu nauczycielowi zdarza się kryzys. W jaki sposób na nowo stać się pedagogiem z powołania?

Co zrobić kiedy praca z dziećmi totalnie rozmija się z Twoim wcześniejszym wyobrażeniem? Oto kilka cennych wskazówek, które możesz wdrożyć od zaraz!

1.Bądź kreatywny

 

Nauczyciel którego zapamiętuje się na całe życie oraz wspomina z uśmiechem na ustach to przede wszystkim taki, który inspiruje dzieci do działania. Wychodzenie poza przyjęty schemat musi stać się Twoim punktem odniesienia w pracy z dziećmi jako pedagog. motywacja praca z dziećmiWyobraźmy sobie sytuację w której nauczyciel omawia zasady dynamiki Newtona nie posługując się żadnymi pomocami oraz nie angażując uczniów – po prostu w sposób podający przekazuje wiedzę.

Jak myślisz ile przeciętny uczeń zapamięta z podanych definicji?  Naszym zdaniem niewiele. Otwórz swój umysł i umysły swoich uczniów, praca z dziećmi może być bardziej kreatywna !

Zanim przejdziesz do omawiania definicji z podręcznika przeprowadź w klasie burzę mózgów i razem stwórzcie mapę myśli. Fizyka to kwintesencja logicznego myślenia, a zrozumienie jej praw przychodzi z łatwością w momencie dużego zaangażowania  procesów myślowych.

Staraj się angażować wszystkie zmysły podczas pracy z dziećmi ! Jako przykładów używaj przedmiotów codziennego użytku, bądź sam wykonuj jedyne w swoim rodzaju pomoce dydaktyczne, aby uczniowie mogli ich dotknąć i powiązać zdobytą wiedzę z codziennym życiem.

Na koniec bardzo dobrym pomysłem jest utrwalenie wiedzy uczniów przy wykorzystaniu programów komputerowych. Oto przykłady https://www.arante.pl/didakta-fizyka.html https://www.arante.pl/plansze-interaktywne-fizyka-szkola-podstawowa.html

 

2. Zmień nastawienie

 

Twoje nastawienie jest kluczowe. Uczniowie od razu wyczują brak pasji do przekazywanej wiedzy. Staraj się non stop odkrywać piękno przedmiotu, którego uczysz.

Szukaj ciekawostek i zarażaj dzieci i młodzież wiedzą. Oczywiście każdy nauczyciel miewa chwile zwątpienia i wrażenie,że jego działanie nie ma sensu.motywacja-praca z dziećmi-2 W takiej sytuacji warto przypomnieć dlaczego wybrało się taką drogę a nie inną?

Młodzież i rodzice to często trudne relacje i nawet jeśli posiadasz w sobie wielką pasję musisz nauczyć się dbać o własny komfort psychiczny. Zbuduj sobie autorytet! bądź osobą asertywną i konsekwentną- w tym celu pomoże Ci film https://www.arante.pl/asertywnosc.html

Nauczyciel, który stara się za wszelką cenę przypodobać uczniom i rodzicom niestety często ponosi nieprzyjemne konsekwencje swojego zachowania. Oczywiście empatia w tym zawodzie jest ważna, ale wartościowy nauczyciel potrafi  mądrze wymagać. Wiesz że życie bywa trudne i nie raz młodemu człowiekowi przyjdzie stoczyć trudną walkę o własny los.

Pamiętaj nawet jeśli popełniłeś błąd – zdarza się. Nie bój się do niego przyznać! masz do niego prawo jak każda inna osoba. Postaraj się wypracować sobie optymalny schemat postępowania w sytuacjach trudnych- zapanuj nad stresem i emocjami korzystając z filmu https://www.arante.pl/skuteczne-techniki-radzenia-sobie-ze-stresem.html

 

3. Doskonal swoje umiejętności

 

Nie pozwól sobie na pozostanie w tyle- wiedza to potężne oręże w dłoniach! Nieustanne doskonalenie na szkoleniach bądź kursach czy studiach pozwala posługiwać się nowoczesnymi technikami dydaktycznymi oraz aktualną wiedzą pedagogiczną.motywacja3 - praca z dziećmi W dobie wszechogarniającego internetu oraz innych problemów dzieci i młodzieży nie możesz pozwolić sobie na luki w kompetencjach.

Praca nad sobą jest nazywana najcięższą w życiu, ale to ona przynosi najpiękniejsze owoce. Profesjonalne kompetencję zawsze się obronią ! Wszystko w życiu wymaga czasu,ale on i tak upłynie!

Od Ciebie zależy czy wykorzystasz go w sposób produktywny! Zostań ekspertem swojej dziedziny oraz unikatowym autorytetem.

Zobaczysz wówczas, że niewiele Cię zaskoczy i co ważne będzie Ci łatwiej pomóc swojemu podopiecznemu oraz jego rodzicom. Staraj się proponować rodzicom rozrywkę, która otworzyć umysł ich dzieci https://www.arante.pl/scottie-go-edu.html Będąc wykwalifikowanym autorytetem będzie Ci dużo łatwiej wywrzeć wpływ na postawy rodziców.

 

0 Comments

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × trzy =

Kiedy do logopedy? Na co zwrócić uwagę?

Dlaczego moje dziecko nie naśladuje dźwięków zwierząt, gdy jego rówieśnicy to robią? Czy to normalne, że moje dziecko nie wypowiada określonej głoski w danym wieku? Czy wysuwanie języka podczas mowy powinno zachodzić? Z tymi i wieloma innymi pytaniami często borykają się rodzice nie tylko małych dzieci, ale także tych rozpoczynających przygodę ze szkołą. Często, gdy nasze dziecko czegoś nie robi, nie wymawia, niepokoimy się i jest to normalne. W naszej głowie zaczynają pojawiać się przysłowiowe czarne myśli: co teraz. Gdzie szukać wsparcia. Czy aby nie przesadzam. W końcu kiedy udać się do logopedy?

Program Aktywna Tablica 2024: jakie pomoce można zakupić w ramach aktywnej tablicy?

W 2024 roku MEN realizuje kolejną, ostatnią już, edycję rządowego Programu Aktywna Tablica 2020-2024, w ramach którego placówki szkolne mogą otrzymać dofinansowanie na zakup sprzętu komputerowego i pomocy dydaktycznych. W budżecie Programu jest do rozdania aż 55 mln. zł a wszystko to z myślą o rozwijaniu kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK), program ten jest szansą na modernizację szkół i dostosowanie ich do współczesnych potrzeb edukacyjnych. Jak otrzymać dofinansowanie? Jak wypełnić wnioski? Ile można otrzymać i co można kupić? Sprawdź w naszym artykule.

Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON na zakup oprogramowania i sprzętu dla niepełnosprawnych w 2024?

W dzisiejszych czasach dostęp do nowoczesnych technologii i możliwość swobodnego poruszania się stanowią fundament uczestnictwa w życiu społecznym. Dla osób niepełnosprawnych te aspekty mogą jednak stanowić znaczące bariery, ograniczając ich aktywność zawodową, edukacyjną oraz społeczną. Dofinansowanie oferowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) ma na celu zniwelowanie tych przeszkód, ułatwiając osobom z niepełnosprawnościami dostęp do narzędzi, które są kluczowe dla ich niezależności i integracji. Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON na zakup oprogramowania i sprzętu dla niepełnosprawnych w 2024?

Jak wyciszyć dziecko – 9 sposobów na wyciszenie dziecka, gdy jest przebodźcowane

Żłóbki, przedszkola, ale i dom to miejsca: gdzie dzieci edukują się, rozwijają swoją kreatywność, poznają siebie, ale i mają styczność z innymi osobami, często dla nich początkowo obcymi. To miejsca, w których ciągle coś się dzieje, które dostarczają dzieciom różnych bodźców. To wszystko powoduje, że w dzieciach kumuluje się nadmiar różnych emocji, które gdzieś muszą znaleźć ujście. Niestety często reakcja, związana z nadmiarem tych emocji i bodźców, jest negatywna, związana z płaczem, krzykiem, nadaktywnością, bądź odwrotnie zmęczeniem. Co wtedy zrobić? Jak sobie poradzić, gdy masz przebodźcowane dziecko? Jeśli jesteś ciekawy/ciekawa, jak wyciszyć dziecko, jak pomoc mu zrelaksować się, poczuć się na nowo bezpiecznie, to ten artykuł jest dla Ciebie. Poznaj 9 sposobów na wyciszenie dziecka, gdy jest przebodźcowane!

Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym