Deprecated: Required parameter $location follows optional parameter $post_types in /home/aranteblog/public_html/blog/wp-content/plugins/monarch/monarch.php on line 3783
Praca z dziećmi - Blog Arante.pl
+48 32 729 87 11

Skąd czerpać motywację do pracy z dziećmi ?

 

Praca z dziećmi jest piękna, lecz wymagająca i choć daje dużo satysfakcji nierzadko każdemu nauczycielowi zdarza się kryzys. W jaki sposób na nowo stać się pedagogiem z powołania?

Co zrobić kiedy praca z dziećmi totalnie rozmija się z Twoim wcześniejszym wyobrażeniem? Oto kilka cennych wskazówek, które możesz wdrożyć od zaraz!

1.Bądź kreatywny

 

Nauczyciel którego zapamiętuje się na całe życie oraz wspomina z uśmiechem na ustach to przede wszystkim taki, który inspiruje dzieci do działania. Wychodzenie poza przyjęty schemat musi stać się Twoim punktem odniesienia w pracy z dziećmi jako pedagog. motywacja praca z dziećmiWyobraźmy sobie sytuację w której nauczyciel omawia zasady dynamiki Newtona nie posługując się żadnymi pomocami oraz nie angażując uczniów – po prostu w sposób podający przekazuje wiedzę.

Jak myślisz ile przeciętny uczeń zapamięta z podanych definicji?  Naszym zdaniem niewiele. Otwórz swój umysł i umysły swoich uczniów, praca z dziećmi może być bardziej kreatywna !

Zanim przejdziesz do omawiania definicji z podręcznika przeprowadź w klasie burzę mózgów i razem stwórzcie mapę myśli. Fizyka to kwintesencja logicznego myślenia, a zrozumienie jej praw przychodzi z łatwością w momencie dużego zaangażowania  procesów myślowych.

Staraj się angażować wszystkie zmysły podczas pracy z dziećmi ! Jako przykładów używaj przedmiotów codziennego użytku, bądź sam wykonuj jedyne w swoim rodzaju pomoce dydaktyczne, aby uczniowie mogli ich dotknąć i powiązać zdobytą wiedzę z codziennym życiem.

Na koniec bardzo dobrym pomysłem jest utrwalenie wiedzy uczniów przy wykorzystaniu programów komputerowych. Oto przykłady https://www.arante.pl/didakta-fizyka.html https://www.arante.pl/plansze-interaktywne-fizyka-szkola-podstawowa.html

 

2. Zmień nastawienie

 

Twoje nastawienie jest kluczowe. Uczniowie od razu wyczują brak pasji do przekazywanej wiedzy. Staraj się non stop odkrywać piękno przedmiotu, którego uczysz.

Szukaj ciekawostek i zarażaj dzieci i młodzież wiedzą. Oczywiście każdy nauczyciel miewa chwile zwątpienia i wrażenie,że jego działanie nie ma sensu.motywacja-praca z dziećmi-2 W takiej sytuacji warto przypomnieć dlaczego wybrało się taką drogę a nie inną?

Młodzież i rodzice to często trudne relacje i nawet jeśli posiadasz w sobie wielką pasję musisz nauczyć się dbać o własny komfort psychiczny. Zbuduj sobie autorytet! bądź osobą asertywną i konsekwentną- w tym celu pomoże Ci film https://www.arante.pl/asertywnosc.html

Nauczyciel, który stara się za wszelką cenę przypodobać uczniom i rodzicom niestety często ponosi nieprzyjemne konsekwencje swojego zachowania. Oczywiście empatia w tym zawodzie jest ważna, ale wartościowy nauczyciel potrafi  mądrze wymagać. Wiesz że życie bywa trudne i nie raz młodemu człowiekowi przyjdzie stoczyć trudną walkę o własny los.

Pamiętaj nawet jeśli popełniłeś błąd – zdarza się. Nie bój się do niego przyznać! masz do niego prawo jak każda inna osoba. Postaraj się wypracować sobie optymalny schemat postępowania w sytuacjach trudnych- zapanuj nad stresem i emocjami korzystając z filmu https://www.arante.pl/skuteczne-techniki-radzenia-sobie-ze-stresem.html

 

3. Doskonal swoje umiejętności

 

Nie pozwól sobie na pozostanie w tyle- wiedza to potężne oręże w dłoniach! Nieustanne doskonalenie na szkoleniach bądź kursach czy studiach pozwala posługiwać się nowoczesnymi technikami dydaktycznymi oraz aktualną wiedzą pedagogiczną.motywacja3 - praca z dziećmi W dobie wszechogarniającego internetu oraz innych problemów dzieci i młodzieży nie możesz pozwolić sobie na luki w kompetencjach.

Praca nad sobą jest nazywana najcięższą w życiu, ale to ona przynosi najpiękniejsze owoce. Profesjonalne kompetencję zawsze się obronią ! Wszystko w życiu wymaga czasu,ale on i tak upłynie!

Od Ciebie zależy czy wykorzystasz go w sposób produktywny! Zostań ekspertem swojej dziedziny oraz unikatowym autorytetem.

Zobaczysz wówczas, że niewiele Cię zaskoczy i co ważne będzie Ci łatwiej pomóc swojemu podopiecznemu oraz jego rodzicom. Staraj się proponować rodzicom rozrywkę, która otworzyć umysł ich dzieci https://www.arante.pl/scottie-go-edu.html Będąc wykwalifikowanym autorytetem będzie Ci dużo łatwiej wywrzeć wpływ na postawy rodziców.

 

0 Comments

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 + 15 =

Co kupić dziecku na zajączka? Propozycje rozwojowych zabawek w niskiej cenie

Co kupić dziecku na zajączka? Czy kupię zabawkę w budżecie do 35, 50 czy 80 zł? Nie zostawimy Cię samej/samego z wyborem, w tym artykule podpowiemy jak wybrać zabawkę i podsuniemy kilka pomysłów na rozwojową zabawkę w niskiej cenie. Sprawdź nasze propozycje na rozwojowe zabawki na zajączka!

Nauka cyfr w przedziale 1-10 u dzieci z zaburzeniami w spektrum autyzmu (ASD) i nie tylko

Matematyka, ze względu na swoją abstrakcyjność, jest dziedziną nauki, która sprawia trudność niejednemu dziecku. Dla dziecka z autyzmem pojęcia matematyczne, w tym cyfry są często bardzo trudne do zrozumienia i opanowania. Dlatego przy wprowadzaniu zagadnień matematycznych tak ważne jest obrazowanie i bazowanie na konkretach.

Wykorzystanie „dmuchajek” w terapii logopedycznej

W tym artykule znajdziesz ciekawe pomysły na kreatywne zabawy do wykorzystania podczas terapii logopedycznej. Taka forma ćwiczeń ma na celu wsparcie dziecka w procesie nauki prawidłowego oddychania.

LICZMANY – jak wspomóc dzieci w nauce zagadnień matematycznych?

Profesor Edyta podkreśla w swoich pracach, że ponad połowa polskich dzieci wykazuje uzdolnienia matematyczne już w przedszkolu. Niestety po ośmiu miesiącach nauki w szkole programowej już tylko co ósme dziecko przejawia wysokie zdolności matematyczne! To niezwykle smutna i zatrważająca wiadomość.

Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym