Deprecated: Required parameter $location follows optional parameter $post_types in /home/aranteblog/public_html/blog/wp-content/plugins/monarch/monarch.php on line 3783
Nowoczesne programy do wspierania komunikacji. Sprawdź czy znasz! - Blog Arante.pl
+48 32 729 87 11
Normalne funkcjonowanie wiążę się z komunikacją z innym osobami, bo dzięki niej możemy się z każdym porozumieć, realizując swoje plany, spełniając potrzeby. To niby oczywiste, ale nie dla wszystkich łatwe do zrealizowania, bo są osoby, które z racji swoich niepełnosprawności – zaburzeń mowy, słuchu, niedowładu kończyn oraz innych wad wrodzonych – mają z tym ogromne trudności. Na szczęście za sprawą nowoczesnych programów do wspierania komunikacji mogą poprawić komfort swojego życia.

 

Pozytywny wpływ rozwoju technologicznego

Rozwój technologiczny czasem przeraża, bo wystarczy porównać, jak wygląda dziś świat, a jaki był kilka/kilkanaście lat temu, by zrozumieć, że historia dzieje się na naszych oczach. Czasem ciężko za nią nadążyć, co skłania do tworzenia czarnych scenariuszy, mówiących, że niedługo roboty przejmą nasze miejsca pracy i w ogóle zapanują nad światem. Te futurystyczne wizje są mocno przesadzone, bardziej filmowe i sensacyjne, nie mają tak naprawdę odbicia w rzeczywistości.

Patrząc bowiem na to, co się dzieje, odkrycia technologiczne więcej przynoszą dobrego niż złego. Potwierdzą to niepełnosprawni korzystający z oprogramowania TIM oraz MÓWik, czyli genialnych narzędzi do komunikacji, edukacji, rozwijania zainteresowań, ale i ciekawszego spędzania wolnego czasu. To wszystko sprawia, że osoby borykające się z wrodzonymi wadami mają większą szansę na niezależność i usamodzielnienie się.

Oprogramowanie TIM – jak to działa? Co oferuje?

Aplikacja jest bardzo intuicyjna, bo zawiera przejrzysty oraz zrozumiały system symboli. Z łatwością możemy je przetworzyć za sprawą wbudowanego syntezatora mowy, ale również nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodawać własne obrazy czy słowa, które w danej sytuacji odpowiadają tematyce rozmowy.

Program jest bogaty w wiele funkcjonalności, między innymi zawiera: książkę komunikacyjną (pozwala na porozumiewanie się za pomocą symboli), komunikator (zawierający tablice z symbolami, jakie reprezentują całe zdania; odnoszą się do czynności, sytuacji, miejsc, potrzeb itd.) czy zasoby (możliwość wymieniania się przygotowanymi materiałami jak książki, tablice czy symbole między użytkownikami społeczności TIM). Na uwagę zasługują dwie dodatkowe funkcjonalności – baza symboli, w której znajdziemy całe bogactwo zdjęć, rysunków oraz rozrywka, czyli gry kształtujące spostrzegawczość wzrokową oraz koordynację wzrokowo-ruchową.

MÓWik i… mówisz!

To kolejny z serii pomocnych programów przeznaczonych do stosowania u osób niepełnosprawnych. Jego najważniejsze zadania skupiają się na złagodzeniu oraz kompensowaniu skutków różnych chorób i urazów, które utrudniają normalne życie, w tym komunikację z innymi. To w pełni polskie oprogramowanie zostało wyposażone nie tylko w blisko 10000 symboli, ale również w rodzimą syntezę mowy kobiecej i męskiej.

Oprogramowanie sprawdza się w wielu przypadkach, skorzystają więc z niego osoby w różnym wieku z afazją, autyzmem, zespołem Downa, upośledzeniem umysłowym, mózgowym porażeniem dziecięcym czy dyzartrią. W zależności od potrzeb, dostępne są różne wersje oprogramowania: Standard, Pro oraz Pro Plus.

Co równie ważne, TIM oraz MÓWik można intuicyjnie obsługiwać na smartfonach i tabletach, dzięki czemu niepełnosprawni zawsze mogą mieć pod ręką to niezbędne wsparcie. Warto zainteresować się tymi możliwościami, aby polepszyć komfort swojego życia. Niepełnosprawność – choć bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie – nie musi nas skazywać na brak kontaktów społecznych. Z polecanymi tu programami – TIM oraz MÓWik życie stanie się łatwiejsze, bo możemy sprawniej wyrażać swoje potrzeby.

0 Comments

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 3 =

Poranny krąg – wielozmysłowe poznawanie świata

Dzisiaj kilka słów o edukacji osób niepełnosprawnych intelektualnych, o sposobie wprowadzania ich w świat przyrody, pór roku. Mówiąc o edukacji, nasuwają się pytania: czy edukacja w tym zakresie powinna ograniczać się do teorii? Czy dzieci powinno usadzać się w ławkach z książkami, czy przed tablicami multimedialnymi, aby tak poznawały świat? Odpowiedź tutaj jest jedna. Nie. Zobacz w jaki sposób uczyć dziecko z niepełnosprawnością intelektualną o otaczającym nas świecie.

Rozwój emocjonalny u dzieci z autyzmem (ASD): Jak wspierać rozwój emocjonalny w domu i w szkole?

Są takie osoby, które widząc kogoś płaczącego mogą odejść lub zacząć śmiać się; takie, które w trakcie jakiegoś występu zamiast zachwytu będą krzyczeć lub używać wulgaryzmów… Takie osoby z problemami emocjonalno-społecznymi są wśród nas.

Jak wspierać rozwój emocjonalno-społeczny u dzieci z ASD?

Jak wspomóc dziecko w regulacji emocji?

Dziecko nie potrafi samo poradzić sobie z emocjami. Nie umie ich początkowo nawet nazwać. Gdy gromadzą się w nim zbyt długo lub jest ich za dużo, muszą znaleźć swoje ujście. Jak pomóc dziecku regulować swoje emocje? Jak nauczyć je nazywać i rozpoznawać emocje?

Co kupić dziecku na zajączka? Propozycje rozwojowych zabawek w niskiej cenie

Co kupić dziecku na zajączka? Czy kupię zabawkę w budżecie do 35, 50 czy 80 zł? Nie zostawimy Cię samej/samego z wyborem, w tym artykule podpowiemy jak wybrać zabawkę i podsuniemy kilka pomysłów na rozwojową zabawkę w niskiej cenie. Sprawdź nasze propozycje na rozwojowe zabawki na zajączka!

Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym