+48 32 729 87 11
Normalne funkcjonowanie wiążę się z komunikacją z innym osobami, bo dzięki niej możemy się z każdym porozumieć, realizując swoje plany, spełniając potrzeby. To niby oczywiste, ale nie dla wszystkich łatwe do zrealizowania, bo są osoby, które z racji swoich niepełnosprawności – zaburzeń mowy, słuchu, niedowładu kończyn oraz innych wad wrodzonych – mają z tym ogromne trudności. Na szczęście za sprawą nowoczesnych programów do wspierania komunikacji mogą poprawić komfort swojego życia.

 

Pozytywny wpływ rozwoju technologicznego

Rozwój technologiczny czasem przeraża, bo wystarczy porównać, jak wygląda dziś świat, a jaki był kilka/kilkanaście lat temu, by zrozumieć, że historia dzieje się na naszych oczach. Czasem ciężko za nią nadążyć, co skłania do tworzenia czarnych scenariuszy, mówiących, że niedługo roboty przejmą nasze miejsca pracy i w ogóle zapanują nad światem. Te futurystyczne wizje są mocno przesadzone, bardziej filmowe i sensacyjne, nie mają tak naprawdę odbicia w rzeczywistości.

Patrząc bowiem na to, co się dzieje, odkrycia technologiczne więcej przynoszą dobrego niż złego. Potwierdzą to niepełnosprawni korzystający z oprogramowania TIM oraz MÓWik, czyli genialnych narzędzi do komunikacji, edukacji, rozwijania zainteresowań, ale i ciekawszego spędzania wolnego czasu. To wszystko sprawia, że osoby borykające się z wrodzonymi wadami mają większą szansę na niezależność i usamodzielnienie się.

Oprogramowanie TIM – jak to działa? Co oferuje?

Aplikacja jest bardzo intuicyjna, bo zawiera przejrzysty oraz zrozumiały system symboli. Z łatwością możemy je przetworzyć za sprawą wbudowanego syntezatora mowy, ale również nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodawać własne obrazy czy słowa, które w danej sytuacji odpowiadają tematyce rozmowy.

Program jest bogaty w wiele funkcjonalności, między innymi zawiera: książkę komunikacyjną (pozwala na porozumiewanie się za pomocą symboli), komunikator (zawierający tablice z symbolami, jakie reprezentują całe zdania; odnoszą się do czynności, sytuacji, miejsc, potrzeb itd.) czy zasoby (możliwość wymieniania się przygotowanymi materiałami jak książki, tablice czy symbole między użytkownikami społeczności TIM). Na uwagę zasługują dwie dodatkowe funkcjonalności – baza symboli, w której znajdziemy całe bogactwo zdjęć, rysunków oraz rozrywka, czyli gry kształtujące spostrzegawczość wzrokową oraz koordynację wzrokowo-ruchową.

MÓWik i… mówisz!

To kolejny z serii pomocnych programów przeznaczonych do stosowania u osób niepełnosprawnych. Jego najważniejsze zadania skupiają się na złagodzeniu oraz kompensowaniu skutków różnych chorób i urazów, które utrudniają normalne życie, w tym komunikację z innymi. To w pełni polskie oprogramowanie zostało wyposażone nie tylko w blisko 10000 symboli, ale również w rodzimą syntezę mowy kobiecej i męskiej.

Oprogramowanie sprawdza się w wielu przypadkach, skorzystają więc z niego osoby w różnym wieku z afazją, autyzmem, zespołem Downa, upośledzeniem umysłowym, mózgowym porażeniem dziecięcym czy dyzartrią. W zależności od potrzeb, dostępne są różne wersje oprogramowania: Standard, Pro oraz Pro Plus.

Co równie ważne, TIM oraz MÓWik można intuicyjnie obsługiwać na smartfonach i tabletach, dzięki czemu niepełnosprawni zawsze mogą mieć pod ręką to niezbędne wsparcie. Warto zainteresować się tymi możliwościami, aby polepszyć komfort swojego życia. Niepełnosprawność – choć bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie – nie musi nas skazywać na brak kontaktów społecznych. Z polecanymi tu programami – TIM oraz MÓWik życie stanie się łatwiejsze, bo możemy sprawniej wyrażać swoje potrzeby.

0 Comments

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × cztery =

Kiedy do logopedy? Na co zwrócić uwagę?

Dlaczego moje dziecko nie naśladuje dźwięków zwierząt, gdy jego rówieśnicy to robią? Czy to normalne, że moje dziecko nie wypowiada określonej głoski w danym wieku? Czy wysuwanie języka podczas mowy powinno zachodzić? Z tymi i wieloma innymi pytaniami często borykają się rodzice nie tylko małych dzieci, ale także tych rozpoczynających przygodę ze szkołą. Często, gdy nasze dziecko czegoś nie robi, nie wymawia, niepokoimy się i jest to normalne. W naszej głowie zaczynają pojawiać się przysłowiowe czarne myśli: co teraz. Gdzie szukać wsparcia. Czy aby nie przesadzam. W końcu kiedy udać się do logopedy?

Program Aktywna Tablica 2024: jakie pomoce można zakupić w ramach aktywnej tablicy?

W 2024 roku MEN realizuje kolejną, ostatnią już, edycję rządowego Programu Aktywna Tablica 2020-2024, w ramach którego placówki szkolne mogą otrzymać dofinansowanie na zakup sprzętu komputerowego i pomocy dydaktycznych. W budżecie Programu jest do rozdania aż 55 mln. zł a wszystko to z myślą o rozwijaniu kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK), program ten jest szansą na modernizację szkół i dostosowanie ich do współczesnych potrzeb edukacyjnych. Jak otrzymać dofinansowanie? Jak wypełnić wnioski? Ile można otrzymać i co można kupić? Sprawdź w naszym artykule.

Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON na zakup oprogramowania i sprzętu dla niepełnosprawnych w 2024?

W dzisiejszych czasach dostęp do nowoczesnych technologii i możliwość swobodnego poruszania się stanowią fundament uczestnictwa w życiu społecznym. Dla osób niepełnosprawnych te aspekty mogą jednak stanowić znaczące bariery, ograniczając ich aktywność zawodową, edukacyjną oraz społeczną. Dofinansowanie oferowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) ma na celu zniwelowanie tych przeszkód, ułatwiając osobom z niepełnosprawnościami dostęp do narzędzi, które są kluczowe dla ich niezależności i integracji. Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON na zakup oprogramowania i sprzętu dla niepełnosprawnych w 2024?

Jak wyciszyć dziecko – 9 sposobów na wyciszenie dziecka, gdy jest przebodźcowane

Żłóbki, przedszkola, ale i dom to miejsca: gdzie dzieci edukują się, rozwijają swoją kreatywność, poznają siebie, ale i mają styczność z innymi osobami, często dla nich początkowo obcymi. To miejsca, w których ciągle coś się dzieje, które dostarczają dzieciom różnych bodźców. To wszystko powoduje, że w dzieciach kumuluje się nadmiar różnych emocji, które gdzieś muszą znaleźć ujście. Niestety często reakcja, związana z nadmiarem tych emocji i bodźców, jest negatywna, związana z płaczem, krzykiem, nadaktywnością, bądź odwrotnie zmęczeniem. Co wtedy zrobić? Jak sobie poradzić, gdy masz przebodźcowane dziecko? Jeśli jesteś ciekawy/ciekawa, jak wyciszyć dziecko, jak pomoc mu zrelaksować się, poczuć się na nowo bezpiecznie, to ten artykuł jest dla Ciebie. Poznaj 9 sposobów na wyciszenie dziecka, gdy jest przebodźcowane!

Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym