+48 32 729 87 11

Ratunku! Jak można pomóc dziecku z dysleksją

Co dziesiąte dziecko w Polsce ma problemy z nauką czytania. Niestety, w większości przypadków takim dzieciom przypina się łatkę niezdolnych, a nawet leniwych. Tymczasem przyczyną niepowodzeń najczęściej jest dysleksja.

Co to jest dysleksja?

Dysleksja dotyczy dzieci intelektualnie zdolnych, które nie są w stanie opanować umiejętności czytania i pisania. Czasem te dwie umiejętności są rozdzielane, mówimy wtedy o dysleksji i dysgrafii. Sama dysleksja w takim ujęciu tematu jest nieumiejętnością czytania. Dzieci z dysleksją mylą podobnie brzmiące lub podobnie wyglądające litery, np. b i d, czytają tylko początkową sylabę, resztę próbując zgadnąć, pomijają środkowe sylaby. Czytają bardzo wolno.

Dysleksja nie jest dolegliwością, która mija z wiekiem. Nauka czytania u dziecka z dysleksją to godziny ciężkiej pracy, także przy pomocy rodziców i specjalistów.

dyslektyk

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak pracować z dyslektykiem w domu?

Dysleksja często postrzegana jest jako zaburzenie pamięci wzrokowej. Trudno uznać to za ścisłą definicję, jednak prawdą jest, że walka z dysleksją w warunkach domowych często polega właśnie na ćwiczeniu pamięci wzrokowej. Warto sięgnąć po podręczniki napisane specjalnie z myślą o dyslektykach, ale nie tylko. Dzieci chętnie uczą się przez zabawę, trzeba je zachęcać do układania puzzli, gry w „Memory”, rysowania z pamięci. Dobrym treningiem dla oka jest wyszukiwanie zmian np. na półce z zabawkami. Oprócz tego warto zachęcać dziecko do głośnego czytania.

Narzędzia multimedialne – nowoczesna pomoc w walce z dysleksją

Najlepsze efekty terapii osiąga się wtedy, gdy dziecko nie wie, że właśnie pracuje nad wyeliminowaniem dysleksji. Zamiast gromkim głosem zachęcić je do kolejnych żmudnych ćwiczeń, lepiej jest podsunąć terapeutyczną grę komputerową lub specjalnie przeznaczony do tego celu program. Chyba nie ma dziecka, które nie lubiłoby gier multimedialnych. Dwie z nich (do kupienia w sklepie arante.pl) zasługują na specjalne wyróżnienie:

EduBoty – Zestaw trzech dynamicznych gier z ciekawą grafiką i oryginalnym scenariuszem. Wciągają jak wszystkie inne gry, a przy okazji pomagają opanować i utrwalić zasady pisowni, wzmocnić funkcje wzroku i pamięci wzrokowej, rozwinąć umiejętności czytania i pisania, a także logicznego myślenia i zapamiętywania. Przydatne również dla dzieci z problemami z koncentracją.

Gry są wielopoziomowe, pokonywanie kolejnych etapów świadczy o czynionych postępach.

Ćwiczenia analizatora wzrokowego – to nie tyle gra, co program edukacyjny stworzony z myślą o uczniach szkoły podstawowej borykających się z dysleksją. Program pozwala rozwinąć pamięć wzrokową i wyćwiczyć wyobraźnię przestrzenną. Obie umiejętności pozwalają znacznie ograniczyć dysleksję.

nowoczesne narzędzia

 

 

 

 

 

 

 

Warto jeszcze powiedzieć kilka słów o „3w1 SU-DO-KU, ME-MO, TU-PU-TU – SYLABOWE” – to zestaw gier planszowych dla całej rodziny, który nigdy się nie nudzi. Dla dziecka z dysleksją to doskonały trening pamięci, spostrzegawczości, logicznego myślenia. Gry poleca się także młodszym dzieciom, u których jeszcze nie stwierdzono dysleksji. Są doskonałym wsparciem w nauce czytania i pisania. Różny stopień trudności dopasowany jest także do najmłodszych, w gry mogą grać już dzieci w wieku przedszkolnym.

Nowoczesnym narzędziem do pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi z szeroko rozumianej grupy ryzyka dysleksji rozwojowej obejmującej dysleksję, dysgrafię, dysortografię oraz dyskalkulię jest seria programów GoSense. Jest to zestaw pomocy dydaktyczno-terapeutycznych, które dzięki twórczemu wykorzystaniu technologii rozwijają w ciekawej dla zmysłów formie mocne strony dzieci, kompensują deficyty i  korygują obszary problemowe.

Terapia uwagi słuchowej metodą Alfreda Tomatisa

Korzenie problemów z dysleksją sięgają nie tylko do narządu wzroku, ale także słuchu. Osoby, u których zdiagnozowano dysleksję, bardzo często myliły podobnie brzmiące dźwięki, niedokładnie słyszały, źle filtrowały bodźce słuchowe, co przekładało się na ich błędną interpretację. Alfred Tomatis opracował nowatorski sposób walki z tym zaburzeniem. Trening słuchowy, czyli Metoda Alfreda Tomatisa postrzegana jest jako sposób na całkowite wyeliminowanie dysleksji.

Skuteczna walka z dysleksją

walka z dysleksją

 

 

 

 

 

 

Trudno wskazać jedną skuteczną metodę walki z dysleksją. To nie choroba, na którą jest konkretne lekarstwo. W przypadku dysleksji najlepsze efekty daje połączenie wielu metod. Jednak najważniejszą rolę przypisuje się systematyczności. Regularny wielopłaszczyznowy trening pozwala osiągnąć najlepsze rezultaty w eliminowaniu dysleksji.

 

Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON na zakup oprogramowania i sprzętu dla niepełnosprawnych w 2024?

W dzisiejszych czasach dostęp do nowoczesnych technologii i możliwość swobodnego poruszania się stanowią fundament uczestnictwa w życiu społecznym. Dla osób niepełnosprawnych te aspekty mogą jednak stanowić znaczące bariery, ograniczając ich aktywność zawodową, edukacyjną oraz społeczną. Dofinansowanie oferowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) ma na celu zniwelowanie tych przeszkód, ułatwiając osobom z niepełnosprawnościami dostęp do narzędzi, które są kluczowe dla ich niezależności i integracji. Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON na zakup oprogramowania i sprzętu dla niepełnosprawnych w 2024?

Wykorzystanie „dmuchajek” w terapii logopedycznej

W tym artykule znajdziesz ciekawe pomysły na kreatywne zabawy do wykorzystania podczas terapii logopedycznej. Taka forma ćwiczeń ma na celu wsparcie dziecka w procesie nauki prawidłowego oddychania.

Najpopularniejsze pomoce logopedyczne – TOP 10

Po jakie pomoce do terapii logopedycznej najczęściej sięgali Klienci sklepu Arante.pl w 2022 roku? Byliśmy ciekawi jakie było Wasze TOP 10, więc przeanalizowaliśmy sprzedaż i oto mamy zwycięzców.

Poniżej znajdziesz pomoce logopedyczne, które najczęściej wybieraliście.

Terapia dziecka ze spektrum autyzmu – poznaj przypadek Karola

Dowiedz się czym jest spektrum autyzmu i całościowe zaburzenia. Poznaj problematykę zespołu Aspergera poprzez przytoczenie teoretycznych rozważań specjalistów-praktyków i teoretyków. Zapoznaj się z przebiegiem terapii Karola – chłopca, który zmienił się pod wpływem terapii.

Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym