+48 32 729 87 11

Program multimedialny „Śmiało do szkoły” Nowa Era i Edusensus jest wspaniałą pomocą do nauki czytania i pisania. Jak doskonale zdajemy sobie sprawę, w dobie multimediów jako terapeuci, nauczyciele, nie możemy pozostać jedynie na papierowych wydaniach pomocy dla dzieci. Dlaczego? Bo po prostu szybko się nimi nudzą. Edusensus wychodzi naprzeciw wymaganiom młodych klientów.

Śmiało do szkoły - pudełko

Program zawiera pakiet różnych i ciekawych ćwiczeń, które podzielono na cztery główne działy:

  1.  Ćwiczenia słuchowo-językowe,
  2.  Ćwiczenia ruchowe,
  3.  Ćwiczenia wzrokowe oraz
  4.  Ćwiczenia matematyczne.

Dzieci mające problem z pamięcią słuchową, analizą i syntezą słuchową chętnie podejmują zabawy proponowane przez twórców programu. Zachęcone przez sympatyczną małpkę z zachwytem sięgają po kolejne

Śmiało do szkoły - ekran 1

zadania, które zawsze – dobrze rozwiązane – nagradzane są pochwałą jednego z przyjaciół małpki. Do każdego z ćwiczeń dołączone są również pliki zadań do druku, które mogą być elementem powtórzeń wykonywanych na terapii ćwiczeń, jakie dziecko może wykonać np. w domu z rodzicami.

Bardzo zadowalające dla mnie, jako logopedy jest to, że w programie „Śmiało do szkoły” znalazły się również ćwiczenia z zakresu logopedii (znajdują się w dziale pierwszym). Zestaw ćwiczeń poprzedzony jest opowiadaniem logopedycznym przedstawionym przez miłą wiewióreczkę.

W trakcie opowiadania dzieci mają za zadanie ćwiczyć buzię i język. Blok ćwiczeń usprawniających narządy mowy wspierają bloki doskonalenia sprawności artykulacyjnej, które podzielono na trzy działy różnych zestawów ćwiczeń, jednak w spisie, przechodząc do tych działów skierowani jesteśmy na ten sam blok, który mamy na początku. W związku z tym – pomimo pierwszego wrażenia znacznej ilości ćwiczeń logopedycznych – czuje się niedosyt. Oczywiste, że jest to tylko dopełnienie całokształtu wprowadzania dzieci w świat czytania i pisania, ale wydaje mi się, z punktu mojego doświadczenia zawodowego, że podstawą do opanowania tych umiejętności jest właśnie poprawna mowa. Mogę jednak dodać, że Edusensus posiada doskonałe oprogramowanie dla logopedów, które warto posŚmiało do szkoły - ekran 2iadać w swojej pracowni.

Dzięki proponowanym ćwiczeniom ruchowym dzieci mogą usprawniać motorykę dużą i małą, które często są przyczyną problemów w nauce pisania i czytania. Na zasadzie wielu ciekawych zabaw m.in. poprzez naśladownictwo dzieci mogą doskonale bawić się podczas ćwiczeń ruchowych. Ogromną frajdę wywołały one u dzieci, które nie lubią monotonnego przesiadywania przy biurku, jak u tych, które miały problemy z motoryką.

Idealnym uzupełnieniem są ćwiczenia z zakresu spostrzegawczości wzrokowej i pamięci wzrokowej, które usprawniają pamięć dziecka poprzez poszukiwanie różnic, odkrywanie zmian zawartych na obrazkach, zapamiętywanie sekwencji i wiele innych, które zapewne – tak jak wśród moich uczniów – będą bardzo chętnie wykonywane i pożądane podczas zajęć. W tym dziale połączono również ćwiczenia koordynacji wzrokowej z ruchową, jak i wzrokowo-słuchowo-ruchowej.

Ponadto program „Śmiało do szkoły” oferuje ćwiczenia orientacji przestrzennej, rozróżnianie wielkości, długości, wysokości, orientacji czasowej, figur geometrycznych, grupowania itp. szczególnie ważnych dla wprowadzania dziecka w świat matematycznego myślenia. Pisanie i czytanie są przecież elementem innych przedmiotów, gdzie konieczność rozumowania logicznego jest niezbędna. W związku z tym kolejny dział obejmuje także ćwiczenia matematyczne.

Materiały pamierowe

Poza ćwiczeniami dla dzieci, terapeuta może skorzystać z arkusza diagnozy, w którym badane są takie obszary, jak rozwój mowy, motoryka mała, sprawności manualne, grafomotoryka, orientacje w schemacie ciała i przestrzeni, lateralizacja, funkcje słuchowe, analiza i synteza wzrokowa, operacje matematyczne, dojrzałość emocjonalna i społeczna dziecka. Można więc rzecz, że diagnoza wspomaga nauczycieli, którzy mają określić najważniejsze predyspozycje dziecka do podjęcia nauki szkolnej, w związku z czym program ten jak najbardziej polecam nauczycielom wychowania przedszkolnego.

W programie można również wykorzystać kreator zajęć, czyli samodzielnie tworzyć ciekawe zajęcia dla dzieci według ich potrzeb i zgodnie z uznaniem nauczyciela, który ponadto może liczyć na dodatkowe materiały. Rodzicom także przygotowano materiał dodatkowy, który mogą wykorzystywać w pracy z dzieckiem w domu. Zajęcia proponowane przez twórców podzielono na zajęcia indywidualne oraz grupowe.

Czego brakuje?

W zasadzie można powiedzieć, że jest to program posiadający szeroką gamę ćwiczeń, bardzo przejrzysty spis treści, wszelkie niezbędne pomoce dla nauczyciela. Do programu dołączone są również papierowe scenariusze zajęć, instrukcja, które zdecydowanie ułatwiają pracę przy wykorzystaniu niniejszego programu. Zabrakło mi chyba tylko mikrofonu, który w innych zestawach Edusensus stanowił ich element. Ale przy posiadaniu w miarę dobrego komputera, jego brak nie powinien stanowić problemu.

Mgr Ewa Greczuk – polonista, pedagog, logopeda, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, etyk.

 

Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym