+48 32 729 87 11

Jaki sprzęt dla osób niewidomych i słabowidzących wybrać?

Jesteś osobą słabowidzącą lub niewidomą? Jeden z członków Twojej rodziny cierpi na dysfunkcję wzroku? Z pewnością poszukujesz rozwiązań, które pomogą Ci w korzystaniu z komputera, nauce języków obcych, pisaniu czy czytaniu. W tym artykule podpowiemy Ci jakie rozwiązania i sprzęt dla niewidomych oferuje obecny rynek technologii.

Osoby niewidome w Polsce i na świecie

Wzrok stanowi jeden z głównych narządów zmysłu człowieka. Nie dziwi zatem fakt, że jego utrata należy do jednego z najbardziej traumatycznych przeżyć, jakie może nas spotkać. Osoby z dysfunkcją wzroku muszą zmagać się w życiu z wieloma wykluczeniami i utrudnieniami. Wydawać by się mogło, że osoby słabowidzące i niewidome, to tylko niewielka część światowej populacji. Jednak jak podaje WHO[1]: 39 milionów osób na całym świecie stanowią osoby niewidome. 246 milionów osób cierpi na zaburzenia widzenia. Należałoby również odnieść się tutaj do polskiego społeczeństwa – w tym wypadku problem z upośledzeniem wzroku i ślepotą dotyczy co czwartego Polaka (niemal 1,5 mln). Jak widzimy, liczby nie kłamią – problem jest spory. Jak zatem pomóc tym osobom? Co zrobić, aby poprawić komfort ich życia i pozwolić im na godne funkcjonowanie w społeczeństwie? Co zmienić, aby mogły ponownie „zobaczyć” świat? Z pomocą przychodzi nam sprzęt dla niewidomych i słabowidzących.

Jak osoby niewidome mogą korzystać z komputera czy czytać książkę?

W nowoczesnych technologiach piękne jest nie tylko to, że dają przewagę w biznesie, napędzają gospodarkę, dostarczają rozrywki czy pozwalają na komunikację np. w czasie lockdownu. Bez wątpienia największą korzyścią technologii jest to, że potrafią również odmienić życie osób niepełnosprawnych. Dostępny na rynku sprzęt i oprogramowanie dla niewidomych i słabowidzących pozwala odnaleźć się na rynku pracy. Sprzęt ułatwia poruszanie się w przestrzeni miejskiej oraz umożliwia korzystanie z komputera czy czytanie książki. Pozwala na namiastkę normalności.

Jaki sprzęt dla niewidomych i słabowidzących wybrać?    

Postanowiliśmy przygotować dla Państwa krótki przegląd nowoczesnych technologii dedykowanych osobom z dysfunkcją wzroku. Mamy nadzieję, że wybrane pozycje będą dla Was porcją nowinek technologicznych i pomogą w zakupie odpowiedniego sprzętu. Zakup ten z pewnością poprawi komfort życia osoby niewidomej czy słabowidzącej.

  • Urządzenia lektorskie dla osób niewidomych i słabowidzących

Pierwszym przykładem sprzętu dla niewidomych są urządzenia lektorskie, służące do odczytywania na głos tekstu drukowanego. Syntezator mowy odczytuje zeskanowany wcześniej fragment tekstu, a to wszystko za pomocą jednego przycisku. Tego typu urządzenia sprawdzą się przede wszystkim w przypadku osób starszych, gdyż obsługa jest wyjątkowo intuicyjna i prosta. Sprzęt ten występuje w różnych wersjach zaawansowania. Te droższe modele pozwalają dodatkowo na odczyt tekstu z płyt DVD, nośników USB czy dostęp do internetu.

Urządzenie czytające Auto Lektor Braille

Urządzenie czytające Auto Lektor Braille

 

 

Urządzenie lektorskie EasyReader II

Urządzenie lektorskie EasyReader II

 

 

  • Notatniki i terminale brajlowskie

Terminale i notatniki brajlowskie umożliwiają wyświetlenie informacji tekstowej pismem Braille. Urządzenie odczytuje tekst z ekranu i dynamicznie zmienia go na pismo Braille. Punkty brajlowskie uwypuklają się, co pozwala osobom niewidomym czytać dotykiem. Osoby niewidome i słabowidzące pragną nie tylko ponownie wykorzystywać umiejętność czytania, ale również i pisania. Notatniki brajlowskie mają również własną pamięć, dzięki czemu istnieje możliwość zapisu istotnych informacji. Jest to szczególnie ważne z punktu widzenia rynku pracy. To dzięki urządzeniom do posługiwania się pismem, niewidomi mają możliwość przelewania myśli na tekst. Zyskują okazję do podjęcia pracy, rozwoju kwalifikacji zawodowych, a tym samym poprawy komfortu życia. Świat zaawansowanych technologii stoi przed nimi otworem.

Notatnik brajlowski BrailleNote Touch

Notatnik brajlowski BrailleNote Touch

Terminal brajlowski BraillePen 14

Terminal brajlowski BraillePen 14

Notatnik brajlowski Brailliant 40

Notatnik brajlowski Brailliant 40

 

  • Zegarki i zegary dla niewidomych i słabowidzących

Kolejną propozycję ciężko skategoryzować jako urządzenie. Bez wątpliwości przyda się ona każdej osobie, nawet jeśli nie ma problemów ze wzrokiem. Mowa tu o wszelkiego typu zegarach i zegarkach. Na polskim rynku mamy ciągle deficyt zegarków dotykowych dla osób niewidomych i słabowidzących. Znalezienie produktu estetycznego i jednocześnie funkcjonalnego, to spore wyzwanie. Dlatego ta propozycja powinna być szczególnie interesująca. Zegarki brajlowskie z pewnością przydadzą się każdemu. Proponowany produkt posiada elegancką bransoletę ze stali nierdzewnej, która zapewnia długotrwałe użytkowanie produktu. Tarczę wyposażono w solidne, pogrubione wskazówki, które nie ulegają zniszczeniu pod wpływem ich dotykania. Zegarek dotykowy, to niezwykle praktyczny dodatek. Pozwala na sprawdzenie aktualnej godziny, bez potrzeby angażowania do pomocy osób trzecich. Niebywałą zaletą jest także fakt, że występują one w wersji damskiej i męskiej.

Męski zegarek brailowski

Męski zegarek brajlowski

TEMPUS – damski zegarek mówiący

TEMPUS – damski zegarek mówiący

Inną odsłoną są zegary mówiące z budzikiem. Ten przedmiot z pewnością możemy już zaliczyć do sprzętu dla niewidomych i słabowidzących. To z pozoru małe urządzenie posiada sporo zalet, które docenią osoby z dysfunkcją wzroku. Dzięki niemu już nigdy nie spóźnią się na zaplanowane spotkanie i zawsze będą mieć poczucie czasu. Od teraz przyjemnie brzmiący męski głos odczyta nam pełną godzinę oraz datę.

 

AUROVOX - zegar mówiący z budzikiem

AUROVOX – zegar mówiący z budzikiem

 

 

Zegarek mówiący z minutnikiem

Zegarek mówiący z minutnikiem

  • Laska z GPS

Urządzenie to powstało z pomysłu polskiego studenta Politechniki Rzeszowskiej – Łuksza Kolmana. Skonstruował on lekką laskę z wbudowanymi czujnikami odbiciowymi, które mają za zadanie skanować przestrzeń. Niewielkich rozmiarów urządzenie ma alarmować użytkownika, gdy ten zbliży się do przeszkody. W rezultacie powstanie nowoczesna wersja tradycyjnej laski. Pozwoli ona na komfortowe i bezpieczne poruszanie się osoby słabowidzącej lub niewidomej w przestrzeni miejskiej.

  • Google Glass

Współpraca dwóch firm – Google oraz Envision – pozwoliła na stworzenie sprzętu, który za pomocą rozszerzonej rzeczywistości oraz sztucznej inteligencji pozwoli osobie niewidomej czy słabowidzącej „zobaczyć” świat. Okulary z wbudowaną kamerą obrazowo opiszą otoczenie, w którym znajduje się osoba. Pozwolą także czytać teksty zarejestrowane przez kamerę oraz posłużą jako nawigacja (pomoże w tym funkcja rozmów wideo).

  • Programy udźwiękawiające

Innym rodzajem sprzętu, wspomagającego osoby niewidome i słabowidzące, są programy udźwiękawiające oraz wszelkiego rodzaju sprzęty powiększające czytany tekst. Rolą tego typu usprawnień jest ułatwienie odbioru zawartości ekranu. Użytkownik ma możliwość użycia powiększenia obrazu lub odczytania tekstu. Programy dają możliwość kilkudziesięciokrotnego powiększenie tekstu, zwiększenia jasności i kontrastu. Bardziej zaawansowane modele typu screen reader, umożliwiają wyświetlenie tekstu Brajlem, konieczna jest tu osobna klawiatura.

Program udźwiękawiający ZoomText Magnifier USB

Program udźwiękawiający ZoomText Magnifier USB

Program udźwiękawiający ZoomText MagReader USB

Program udźwiękawiający ZoomText MagReader USB

 

 

  • Lupy elektroniczne i powiększalniki

To przenośne urządzenia, których głównym zadaniem jest powiększanie tekstu. Co je różni?
Lupy elektroniczne wyposażone są w kamerę i monitor, na którym wyświetla się powiększony tekst czy obraz. Urządzenia występują w różnej konfiguracji technicznej oraz posiadają także dodatkowe funkcjonalności. Jedne z modeli umożliwiają zapis zdjęć czy podłączenie do komputera. Kupując sprzęt dla niewidomej czy słabowidzącej osoby warto zwrócić na to uwagę. Czasem jest to niewielka różnica cenowa, a otrzymujemy o wiele więcej!

Przejdźmy teraz do chyba najbardziej znanych sprzętów, czyli powiększalników. Mamy tu do dyspozycji te tradycyjne (lupy), ale również i bardziej zaawansowane technologicznie modele. Narzędzia te wyposażone są w wysokiej rozdzielczości wyświetlacze i oświetlenie LED. Te bardziej nowoczesne modele posiadają też obrotową kamerę oraz możliwość współpracy z innymi urządzeniami typu komputer czy monitor.

Lupy elektroniczne oraz powiększalniki mają niewielkie rozmiary, są to więc urządzenia mobilne, które z łatwością zmieszczą się w torebce czy kieszeni.

Lupa elektroniczna dla niewidomych i słabowidzących Snow 7 HD PLUS

1. Lupa elektroniczna dla niewidomych i słabowidzących Snow 7 HD PLUS

Lupa elektroniczna dla niewidomych i słabowidzącychLupa Clover 5

2. Lupa elektroniczna dla niewidomych i słabowidzących Lupa Clover 5

Lupa elektroniczna dla niewidomych i słabowidzących Lupa Clover 7

3. Lupa elektroniczna dla niewidomych i słabowidzących Lupa Clover 7

Lupa elektroniczna Looky+

4. Lupa elektroniczna Looky+

  • Książka mówiona

Ostatnią z pozycji na naszej liście jest urządzenie umożliwiające odtwarzanie książek. Sprzęt ten będzie przydatny nie tylko osobie niewidomej czy słabowidzącej. Z powodzeniem sprawdzi się także w rękach osoby z innymi dysfunkcjami, takimi jak dysleksja czy ograniczone możliwości motoryczne. Mamy tutaj do dyspozycji bibliotekę z różnymi pozycjami – jest to więc rozwiązanie idealne do pracy z „książką” zarówno w domu, pracy, jak i podróży.

Co ciekawsze modele umożliwiają słuchanie radia internetowego, dają możliwość dostępu do Wikipedia czy słowników. Użytkownik ma także możliwość odtwarzania plików DAISY, książek MP3, muzyki oraz wielu innych plików zapisanych na karcie pamięci SD czy na USB (patrz na model Victor Reader Stream, widoczny poniżej).

 

Urządzenie do książki mówionej Victor Reader Stream

Urządzenie do książki mówionej – Victor Reader Stream

Czytak 4

Urządzenie do książki mówionej – Czytak 4

 

Podsumowanie

To była ostania pozycja na naszej liście sprzętu dla osób słabowidzących i niewidomych. Staraliśmy się uwzględnić różnorodne pozycje, zarówno dla tych bardziej, jak i mniej zamożnych portfeli. Mamy nadzieję, że udało nam się przybliżyć Wam rynek technologii dedykowanych dla osób z dysfunkcją wzroku.

Należy mieć na uwadze, że rynek ten jest bardzo rozwojowy i z pewnością za niedługo powyższa lista wzbogaci się o kolejne pozycje. Dlatego odwiedzaj naszego bloga i korzystaj ze sklepu www.arante.pl., aby być na bieżąco!

Masz jakieś pytania dotyczące powyższych produktów? Zadzwoń do jednego z naszych doradców lub zapoznaj się ze szczegółowym opisem dostępnym na stronie sklepu: https://www.arante.pl/group/produkty-brajlowskie

obserwuj nas na

Kto nie powinien kupować sprzętu Uwaga Słuchowa?

Czy sprzęt Uwaga Słuchowa do terapii metodą profesora Alfreda Tomatisa jest dla Ciebie? Uwaga Słuchowa to sprzęt, w którego sprzedaży mamy kilkuletnie doświadczenie. W związku z tym chcielibyśmy się podzielić z Państwem informacjami, kto faktycznie kupuje sprzęt to...

Uwaga Słuchowa PRO jako nowoczesne narzędzie do wspomagania nauki języków obcych.

Uwaga Słuchowa PRO – narzędzie, które rewolucjonizuje nauczanie języków obcych i nadaje zupełnie nową skuteczność pracy ośrodków i szkół językowych. Uwaga słuchowa PRO pozwoli Twojej Placówce: wyprzedzić konkurencję wyróżnić się na rynku przyciągnąć więcej klientów...

Czy sprzęt cyfrowy jest lepszy od analogowego? Fakty i mity.

Cyfrowy czy analogowy? Jaki wybrać sprzęt do terapii uwagi słuchowej metodą prof. Alfreda Tomatisa?   Nadal dużo kontrowersji i pytań, zarówno w środowisku terapeutów, jak i rodziców budzi sprawa sprzętu wykorzystywanego do terapii metodą prof. A. Tomatisa....

Amerykański patent na wywoływanie głosek

Wywoływanie głosek, żyjemy w świecie, w którym wady wymowy u dzieci stały się przerażająca plagą. Przyczyny ich powstawania w dużym stopniu determinują sposób postępowania logopedycznego. Dla współczesnego logopedy wiedza zdobyta w czasie studiów staje się kroplą w...
Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym