+48 32 729 87 11

Kto odpowiada za obecny stan edukacji w naszym kraju ?

 

Obecna sytuacja polskiej edukacji stała się tematem dyskusji zarówno w mediach jak i w naszych domach. Niezależnie od punktu widzenia każdy z nas zastanawiał się jak można wpłynąć na jej poprawę, kto odpowiada za jej obecny stan? My postanowiliśmy oddać głoś nauczycielom, gdyż to właśnie ich ta sytuacja bezpośrednio dotyczy.

Dlatego na profilu Fb  „Arante.pl – Nowoczesna edukacja i terapia” w dniach od 2 do 12 maja umożliwiliśmy za pomocą ankiety możliwość wypowiedzenia się nauczycielom. Jedno z pytań brzmiało: „Co Pani/ Pana zdaniem wpłynęłoby na poprawę obecnej sytuacji w edukacji?” Zatem przyjrzyjmy się co według nauczycieli jest obecnie największym problemem? Uwaga! Będziecie zaskoczeni…

stan edukacji w polsce

Podstawa programowa jako odpowiedź na potrzeby ucznia

Największa ilość ankietowanych widzi problem w tzw. podstawie programowej, która jest niedostosowana do potrzeb dzieci. Twierdzą, że wszelkie zmiany programu powinny być dokonywane w konsultacji z nauczycielami i psychologami mając na uwadze dobro uczniów. Głównie zależy im na zmniejszeniu treści programowych, które obecnie są tak obszerne, że nie sposób ich zrealizować, na czym tracą w dużej mierze uczniowie. Nie ma czasu na utrwalenie treści bo trzeba cały czas „gonić” z materiałem. „Obecnie dzieci uczą się w szkole, uczą się w domu nie mając czasu dla siebie. Często ich nauka zajmuje więcej czasu niż praca dorosłej osoby. Rodzice wracają po pracy do domu i przejmują kolejny etat -nauczyciela. Nie o to chodzi w edukacji, nie o to chodzi w życiu rodzinnym” – pisze jedna z nauczycielek z 6 letnim stażem.

nauczyciel uczy

Nauczyciel powinien uczyć

Kolejnym problemem jest nadmiar „papierologii” i zbyt duża ilości czasu spędzanego na elementach niezwiązanych z procesem edukacyjnym oraz wszechobecna biurokracja. To powoduje że nauczyciele nie mają czasu, aby zająć się tym co jest najistotniejsze w ich pracy… „Nauczyciel powinien uczyć , a nie zajmować się ,,tysiącem” niepotrzebnych spraw” – napisała nauczycielka, która od 9 lat uczy.

wzrost płac

Finanse – sprawa drugorzędna

Pewnie już jesteście zaskoczeni najczęściej powtarzającymi się odpowiedziami nauczycieli? Cóż, media uparcie pokazywały, że głównym problemem nauczycieli są płace… Okazuje się, że wcale tak nie jest. Wzrost wynagrodzeń pojawił się dopiero na trzecim miejscu. Nauczycielom przede wszystkim zależy na tym, aby realizować się w swoim zawodzie i widzieć tego efekty w postaci dobrze wykształconych zadowolonych uczniów i usatysfakcjonowanych rodziców. Nasuwa się pytanie „kogo zatem należy winić za obecną sytuację edukacji w naszym kraju”?

szkoła w lesie

„Co możemy zrobić lepiej?”

Kolejne odpowiedzi mogą znów zaskakiwać… Nauczyciele dostrzegają także problem w nich samych! Tak! Potrafią się do tego przyznać. Widzą, że podejście niektórych nauczycieli pozostawia wiele do życzenia, że niektórzy z nich nie nadają się do tej pracy, a wielu powinno się dokształcić. Zwracają też uwagę, że system kształcenia nauczycieli nie jest dostosowany do dzisiejszych realiów, a nauczyciele często rywalizują ze sobą zamiast współpracować. Jak pisze jedna z ankietowanych: „Nauczyciele (…) powinni regularnie odpowiadać sobie na pytanie: Co mogę zrobić lepiej? Powinni mieć wypracowane metody pracy i umiejętnie dobierać je do możliwości swoich uczniów. Powinni pamiętać, że każde dziecko jest inne, że przychodzi do szkoły z bagażem różnych doświadczeń. Nauczyciele za często oceniają a za mało rozumieją.”

nauczanie w szkole

„Nie jestem nierobem”

Nauczyciele z przykrością dostrzegają to, że tak bardzo spadł prestiż zawodu nauczyciela i też dostrzegają to jako problem. Jak myślicie co na to wpłynęło? Jak media kreują obecnie wizerunek nauczyciela? Jak rodzice postrzegają nauczycieli? Jak wpływa to na nauczycieli? Jaki ma to wpływ na funkcjonowanie uczniów w szkołach? Czy system edukacji z zafałszowanym, negatywnym obrazem nauczyciela („nieroba” „lenia” itp.) będzie spełniał swoje funkcje?

multimedia w nauce

Misja nauczyciela

Podsumowując należy stwierdzić, że nauczyciele chcą uczyć i chcą mieć warunki by robić to efektywniej. Oczywiście zależy im na lepszym wynagrodzeniu, adekwatnym do wkładanej pracy, ale powinno iść to w parze ze wzrostem etosu dla zawodu. Z ankiety wyłonił się obraz zupełnie innego nauczyciela niż ten – kreowany przez media. Okazuje się, że nauczyciel nie jest osobą, która własne interesy przedstawia powyżej interesu uczniów. Można śmiało stwierdzić, że większość nauczycieli traktuje swój zawód jako misję – i to dla rodziców powinna być najlepsza wiadomość.

książki

Kto zatem odpowiada za obecny stan edukacji w naszym kraju? …

 

Już wkrótce omówimy jak wyglądały odpowiedzi nauczycieli na kolejne pytania.. Czy znów będziecie zaskoczeni?

Śledźcie profil Arante.pl – Nowoczesna edukacja i terapia, aby się o tym przekonać.

Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym