+48 32 729 87 11

Świet(l)ne zabawy

Pomysły na wykorzystanie paneli świetlnych w przedszkolach, szkołach i domach

 

 

Dzieci przepadają za zabawą światłem. Światło wzbudza ich ciekawość, stymuluje zmysł wzroku, pomaga rozwinąć funkcje poznawcze. Zabawa światłem, to także dobry sposób na przełamanie strachu przed ciemnością. Ważne jednak, żeby dziecko czuło obok siebie obecność dorosłego, wtedy będzie czuło się w miarę bezpiecznie, a zabawa pozwoli mu przezwyciężyć lęk przed ciemnością.

Zabawy ze światłem można przeprowadzić na specjalnych panelach świetlnych. Mają one wiele możliwości zastosowania. Malowanie palcem po rozsypanej mące, układanie transparentnych elementów i ich obserwowanie, przeprowadzanie różnorodnych doświadczeń, takich jak mieszanie się barw. Zainspiruj się!

Panel daje wiele możliwości zabawy

 

W poniższym artykule przedstawimy kilka propozycji, które pomogą rozwinąć umiejętności dzieci w zakresie motoryki małej, percepcji wzrokowej. Nasze propozycje będą również dobrą okazją do ćwiczenia umiejętności pisania, rozpoznawania kolorów czy kształtów. Mamy nadzieję, że Cię zainspirujemy do świetlnej zabawy z dzieckiem w domu, przedszkolu czy szkole.

Według metody nauczania Regio Emilia, światło odgrywa istotną rolę w procesie uczenia się. Panele świetlne dają nie tylko możliwość przeprowadzenia ciekawych zajęć czy zabaw, mogą one również stworzyć warunki sprzyjające uczeniu się. Wykorzystanie paneli świetlnych stwarza cichą i spokojną atmosferę, światło wpływa uspokajająco na dzieci, dzięki czemu możliwe jest zaangażowanie dziecka w proces uczenia się.

 

Pomysły na wykorzystanie paneli świetlnych w zabawach

 

Jeśli nie posiadasz panelu świetlnego, to możesz go nabyć w naszym sklepie: sprawdź tu.

 

Światło i kolory:

W naszej pierwszej propozycji możesz wykorzystać półprzezroczyste kolorowe kwadraciki. Jeśli nie posiadasz takich pomocy, to alternatywą mogą być elementy wycięte z kolorowej bibuły lub transparentnej folii. Różnokolorowe płytki można wykorzystać do nauki liczenia, sortowania, tworzenia wzorów czy rozpoznawania kolorów.

 

Półprzezroczyste kolorowe kwadraciki

 

  • Podświetlany panel przeniesie zabawę w inny wymiar: po nałożeniu płytek na siebie dziecko odkryje zasady mieszania się kolorów. Taka magia spowoduje, że będzie to zabawa na długi czas, a dodatkowo dzieci rozwiną logiczne myślenie, kreatywność i wyobraźnię. Korzystając z różnych kolorowych, ale przezroczystych czy półprzezroczystych elementów (np. transparentne kolorowe cylindry), pokażesz dzieciom co się dzieje, gdy kolory mieszają się ze sobą. Zabawa stanowi punkt wyjścia do rozmów o kolorach, o przedmiotach przezroczystych, półprzezroczystych czy nieprzezroczystych.  Będzie to także doskonały wstęp do kolejnej zabawy. Dorośli powinni mieć się na baczności, gdyż taka zabawa wciąga 😉

Transparentne kolorowe cylindry

  • Wykorzystaj percepcyjne kule, aby pokazać sposób w jaki zachowuje się światło, gdy dzieci patrzą przez kule. Kule to również okazja, aby pokazać dzieciom świat z innej perspektywy. Trzymanie razem dwóch lub trzech kul tworzy nowe kolory i odcienie; użycie ich na panelu świetlnym zwiększy możliwości mieszania kolorów przez dzieci.

Percepcyjne kule

Komunikowanie się i język

Zabawa z panelami świetlnymi to doskonała sposobność do rozwoju słownictwa i nauki nowych pojęć. Skorzystaj z klocków tęczowych, aby przybliżyć dzieciom pojęcia związane z wielkością: większy, mniejszy, wyższy, niższy, taki sam, różny.

Klocki tęczowe

  • Skorzystaj z sensorycznej Tuby JUMBO, aby wprowadzić pierwsze pojęcia związane z funkcjonowaniem prostych zasad naukowych: gęstość, grawitacja a nawet czas.

 

Sensoryczna tuba JUMBO

  • Użyj dostępnych w internecie darmowych grafik, przedstawiających różne emocje (możesz skorzystać np. ze strony https://pl.freepik.com/), poproś uczniów o przekalkowanie tych emocji na folię (jeśli nie masz folii, to cienki papier również się sprawdzi) a następnie wykorzystaj je do omówienia poszczególnych emocji: wesoły, zły, smutny, przestraszony, itp.. Dzieci będą opisywać co dane emocje oznaczają i co te osoby mogą czuć.

 

Litery i słowa

Pamiętasz jak kiedyś używało się papieru śniadaniowego, aby odrysowywać różne kształty i postacie. To była świetna zabawa. Jako dziecko nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak ważne są tego typu aktywność. Panel świetlny sprawdzi się świetnie w tego typu kalkowaniu. Przygotuj kartki z rysunkami czy literami i połóż je na panelu świetlnym, następnie przyłóż czystą kartkę. Zadaniem dziecka jest odwzorować kształt po widocznym śladzie. Jest to świetna zabawa, która rozwinie umiejętność pisania, chwyt pęsetowy oraz motorykę małą.

 

  • Przy pomocy konstrukcyjnych patyczków możesz razem z maluchem tworzyć litery. Zestaw ten sprawdzi się też idealnie do tworzenia różnych kształtów, postaci czy innych figur, które powstaną w wyobraźni dziecka. Jest to także świetna okazja do ćwiczenia zdolności motorycznych.

Konstrukcyjne patyczki

  • Bardzo fajnym pomysłem na wykorzystanie panela świetlnego do nauki liter i słów, jest zastosowanie piasku lub mąki. Przygotuj przezroczystą tacę, na którą wysypiesz piasek/mąkę. Dzieci za pomocą patyczka, a najlepiej palca, mogą kreślić szlaczki, pisać litery czy rysować inne twory. Jest to jednocześnie ćwiczenie na usprawnienie motoryki małej i grafomotoryki.

 

Rysowanie w pisaku

 

 

 

Nauka liczb i liczenie

Zabawy z wykorzystaniem paneli świetlnych dają również dobrą okazję na zainteresowanie dzieci cyframi i liczeniem. Pierwsze zadania matematyczne z wykorzystaniem światła dostarczą dzieciom mnóstwo radości. Układanie kolorowych, półprzezroczystych elementów na panelu przykuję uwagę dzieci i wzbudzi ich zaciekawienie, a nauka liczenia będzie czystą przyjemnością.

 

  • Zapewnij dzieciom możliwość eksperymentowania z różnymi liczbami zapisanymi słownie i cyframi. W tym celu możesz ponownie wykorzystać folię przezroczystą i przygotować kolorowe cyfry, które pomogą dziecku liczyć, rozpoznawać kształty, odwzorowywać je i nazywać. Bardzo dobrze sprawdzą się tu żelowe rybki. Dzieci mogą je układać od 0 do 20 korzystając z zapisanych liczb. Inną możliwością jest wykorzystanie kropek na każdej rybce. Kropki odpowiadają danej liczbie. Dzieci mogą porównywać, która rybka ma więcej kropek, dzięki czemu nauczą się kojarzyć ilość z daną liczbą. Ich ciekawość wzbudzą również kolory – każda rybka ma inny kolor, który będzie ciekawie rozpraszać światło. Po położeniu jednej rybki na drugą możemy omówić także tematykę mieszania barw.

 

Żelowe rybki

 

Moje pierwsze kształty

 

Dzięki panelowi świetlnemu dzieci będą miały okazję zapoznać się z kształtami, konturami, kątami i krawędziami różnych figur geometrycznych i przedmiotów. Światło sprawi, że dziecko skoncentruje się na rozpoznawaniu cech charakterystycznych obserwowanych elementów.

  •  Skorzystaj z miękkich klocków SiliShapes, aby układać pionowe i poziome wzory, które dzieci będą następnie obserwować i porównywać. Doskonale sprawdzą się tu również tęczowe klocki, które zapoznają dziecko z tematyką figur geometrycznych. Jeśli nie masz klocków w różnych kształtach, to możesz posiłkować się figurami wyciętymi z folii.

 

Miękkie klocki SiliShapes

  • Miękkie klocki SiliShapes czy klocki tęczowe mogą posłużyć jak fundamenty do budowania zamków, domków i innych obiektów o różnych kształtach. Możesz także spróbować wydawać dziecku instrukcje co i jak ma wyglądać, aby sprawdzić w jakim stopniu dziecko wykonuje polecenia.

 

Podsumowanie

 

Panele świetlne to doskonałe narzędzie, które uatrakcyjni naukę na wielu płaszczyznach, stworzy okazję do wspólnej zabawy i  ćwiczenia zmysłów. Dzieci nie tylko nauczą się mieszania kolorów, odkrywania różnych kształtów, liczenia, rozpoznawania liter czy cyfr. Zabawy świetlne i wykorzystywane w nich elementy wspierają rozwój percepcji wzrokowej, a także mogą stymulować zmysł dotyku i poprawić motorykę małą.

Pamiętaj: wykorzystanie paneli świetlnych stwarza cichą i spokojną atmosferę, światło wpływa uspokajająco na dzieci, dzięki czemu możliwe jest zaangażowanie dziecka w proces uczenia się.

 

Kupując pomoce do zabaw świetlnych na Arante.pl – do każdego produktu otrzymasz poniższy e-book z pomysłami na wykorzystanie paneli świetlnych w zabawach przedszkolnych i szkolnych.

POMOCE DO ZABAW ŚWIETLNYCH  

e book zabawy z panelem

  

 

 

 

 

 

 

obserwuj nas na

Opracowano na podstawie materiałów dostarczonych przez TickIt.
Fot.: TickIt

 

Recenzja programu „Śmiało do szkoły!”

„Śmiało do szkoły! Program zapobiegający trudnościom w nauce czytania, pisania i liczenia” wydawnictwa Nowa Era jest to zestaw narzędzi wspierających nauczycieli i terapeutów w zapobieganiu trudnościom w nauce czytania, pisania i liczenia u przyszłych...

Recenzja programu edukacyjnego „Moc emocji”

Recenzja programu „Moc emocji" po wykorzystaniu do pracy z dziećmi z z dysfunkcją słuchu Program edukacyjny „Moc emocji" wykorzystywałam do pracy z dziećmi w wieku 8-11 lat. Były to osoby z uszkodzeniem słuchu w stopniu umiarkowanym i znacznym, a także głębokim....

co na dzień dziecka

Co na dzień dziecka - 7 pomysłów na inteligentny prezent dla Twojego Dziecka   Przyjemność i nauka w jednym. W tym roku podaruj dziecku coś, co nie tylko zagwarantuje mu świetną zabawę, ale pozwoli też rozwinąć nowe umiejętności.   Zamiast kupować mu kolejną...

Praca nauczyciela

Powody dla których podjąłem pracę nauczyciela W ostatnim czasie praca nauczyciela stał się tematem publicznych dyskusji, debat i opinii. Postanowiliśmy oddać głos nauczycielom, aby poznać ich punkt widzenia. Na profilu fb Arante.pl - Nowoczesna edukacja i terapia w...
Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym