Deprecated: Required parameter $location follows optional parameter $post_types in /home/aranteblog/public_html/blog/wp-content/plugins/monarch/monarch.php on line 3783
Czy wiesz dlaczego warto rozwijać umiejętność kategoryzowania? - Blog Arante.pl
+48 32 729 87 11

Sprawdź 5 argumentów, dzięki którym rozpoczniesz ćwiczenia już dziś!

Kategoryzacja to proces poznawczy, umiejętność polegająca na dostrzeganiu cech wspólnych i różnych. Co dają ćwiczenia kategoryzacji? Sprawdź!

Co to jest kategoryzacja?

 

Kategoryzacja to proces poznawczy, umiejętność polegająca na dostrzeganiu cech wspólnych i różnych dla danych przedmiotów, zjawisk czy osób. Proces ten odbywa się zawsze według jakiejś zasady. Kategoryzowanie pozwala aktywować zarówno lewą (różnice) jak i prawą (podobieństwa) półkulę mózgu. Do najprostszych kategoryzacji należy podział według kolorów czy kształtów. Dostrzeganie różnych cech przedmiotów i pogrupowanie ich wymaga już większych umiejętności.

 

Co dają ćwiczenia umiejętności kategoryzowania?

 

  1. Dzieci zdobędą umiejętność łączenia przedmiotów na podstawie cech wspólnych i różnicujących.
  2. Kategoryzacja ułatwi poznawanie świata w oparciu o określone reguły – dzieci odkrywają porządek istniejący w świecie, nauczą się, że istnieją zasady w odniesieniu do przedmiotów, obrazków czy elementów językowych.
  3. Dzięki kategoryzacji dziecko poznaje reguły społeczne i językowe, czyli ważne elementy prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.
  4. Rozwój umiejętności kategoryzacji przekłada się na rozwój inteligencji. Oprócz tego, jest też wyznacznikiem stopnia jej sprawności.
  5. Ciekawy sposób na wszechstronny rozwój, m.in.: logicznego myślenia, reguł społecznych, koncentracji oraz analizy wzrokowej.

ćwiczenia kategoryzacji - dlaczego warto?

 

Dla kogo są ćwiczenia kategoryzacji?

 

Zabawy polegające na kategoryzacji są ciekawym sposobem spędzania wolnego czasu dla każdego dziecka. Wystarczy popatrzyć na powyższe korzyści takich ćwiczeń. Ćwiczenia umiejętności kategoryzowania możesz stosować także w pracy z dziećmi z zaburzeniami takimi jak:

– Autyzm,
– zespół Aspergera,
– alalia,
– afazja,
– opóźniony rozwój mowy,
– dysleksja.

 

Jak można ćwiczyć kategoryzacje:

 

Do ćwiczeń umiejętności kategoryzacji polecamy nasze 4 zestawy. Każdy z nich składa się z wielu elementów z twardej tektury, które zapewnią długie godziny zabawy w grupowanie i poszukiwanie cech wspólnych i różnicujących.

Z zestawów mogą korzystać zarówno specjaliści pracujący na co dzień z dziećmi (logopedzi, pedagodzy, psycholodzy, terapeuci, nauczyciele), jak i rodzice.

Kategoryzacja atematyczna wzory

Kategoryzacje atematyczne wzory

Kategoryzacje atematyczne wzory

 

 

Kategoryzacja atematyczna figury

Kategoryzacje atematyczne figury

Kategoryzacje atematyczne figury

Kategoryzacja tematyczna rzeczowniki etap 1

Kategoryzacje tematyczne rzeczowniki etap 1

Kategoryzacje tematyczne – rzeczowniki – 1 etap

 

Kategoryzacja tematyczna rzeczowniki etap 2

Kategoryzacje tematyczne rzeczowniki etap 2

Kategoryzacje Tematyczne – rzeczowniki – etap 2

 

Najpopularniejsze pomoce logopedyczne – TOP 10

Po jakie pomoce do terapii logopedycznej najczęściej sięgali Klienci sklepu Arante.pl w 2022 roku? Byliśmy ciekawi jakie było Wasze TOP 10, więc przeanalizowaliśmy sprzedaż i oto mamy zwycięzców.

Poniżej znajdziesz pomoce logopedyczne, które najczęściej wybieraliście.

Gry zręcznościowe w terapii pedagogicznej – przykłady zabaw

Jeśli jeszcze nie wykorzystujesz potencjału gier zręcznościowych w terapii pedagogicznej, to pora to zmienić! Jak wykorzystać gry zręcznościowe w terapii pedagogicznej? Sprawdź nasze propozycje zabaw i ćwiczeń z wykorzystaniem kilku popularnych gier.

Sala Doświadczania Świata

Wielozmysłowe doświadczanie świata to istotny element w terapii zaburzeń. Zobacz w jakich miejscach sprawdzi się Sala Doświadczania Świata; do czego można ją wykorzystać oraz co wziąć pod uwagę przy jej tworzeniu?

Terapia dziecka ze spektrum autyzmu – poznaj przypadek Karola

Dowiedz się czym jest spektrum autyzmu i całościowe zaburzenia. Poznaj problematykę zespołu Aspergera poprzez przytoczenie teoretycznych rozważań specjalistów-praktyków i teoretyków. Zapoznaj się z przebiegiem terapii Karola – chłopca, który zmienił się pod wpływem terapii.

Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym