Czy wiesz dlaczego warto rozwijać umiejętność kategoryzowania? - Blog Arante.pl
+48 32 729 87 11

Sprawdź 5 argumentów, dzięki którym rozpoczniesz ćwiczenia już dziś!

Kategoryzacja to proces poznawczy, umiejętność polegająca na dostrzeganiu cech wspólnych i różnych. Co dają ćwiczenia kategoryzacji? Sprawdź!

Co to jest kategoryzacja?

 

Kategoryzacja to proces poznawczy, umiejętność polegająca na dostrzeganiu cech wspólnych i różnych dla danych przedmiotów, zjawisk czy osób. Proces ten odbywa się zawsze według jakiejś zasady. Kategoryzowanie pozwala aktywować zarówno lewą (różnice) jak i prawą (podobieństwa) półkulę mózgu. Do najprostszych kategoryzacji należy podział według kolorów czy kształtów. Dostrzeganie różnych cech przedmiotów i pogrupowanie ich wymaga już większych umiejętności.

 

Co dają ćwiczenia umiejętności kategoryzowania?

 

  1. Dzieci zdobędą umiejętność łączenia przedmiotów na podstawie cech wspólnych i różnicujących.
  2. Kategoryzacja ułatwi poznawanie świata w oparciu o określone reguły – dzieci odkrywają porządek istniejący w świecie, nauczą się, że istnieją zasady w odniesieniu do przedmiotów, obrazków czy elementów językowych.
  3. Dzięki kategoryzacji dziecko poznaje reguły społeczne i językowe, czyli ważne elementy prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.
  4. Rozwój umiejętności kategoryzacji przekłada się na rozwój inteligencji. Oprócz tego, jest też wyznacznikiem stopnia jej sprawności.
  5. Ciekawy sposób na wszechstronny rozwój, m.in.: logicznego myślenia, reguł społecznych, koncentracji oraz analizy wzrokowej.

ćwiczenia kategoryzacji - dlaczego warto?

 

Dla kogo są ćwiczenia kategoryzacji?

 

Zabawy polegające na kategoryzacji są ciekawym sposobem spędzania wolnego czasu dla każdego dziecka. Wystarczy popatrzyć na powyższe korzyści takich ćwiczeń. Ćwiczenia umiejętności kategoryzowania możesz stosować także w pracy z dziećmi z zaburzeniami takimi jak:

– Autyzm,
– zespół Aspergera,
– alalia,
– afazja,
– opóźniony rozwój mowy,
– dysleksja.

 

Jak można ćwiczyć kategoryzacje:

 

Do ćwiczeń umiejętności kategoryzacji polecamy nasze 4 zestawy. Każdy z nich składa się z wielu elementów z twardej tektury, które zapewnią długie godziny zabawy w grupowanie i poszukiwanie cech wspólnych i różnicujących.

Z zestawów mogą korzystać zarówno specjaliści pracujący na co dzień z dziećmi (logopedzi, pedagodzy, psycholodzy, terapeuci, nauczyciele), jak i rodzice.

Kategoryzacja atematyczna wzory

Kategoryzacje atematyczne wzory

Kategoryzacje atematyczne wzory

 

 

Kategoryzacja atematyczna figury

Kategoryzacje atematyczne figury

Kategoryzacje atematyczne figury

Kategoryzacja tematyczna rzeczowniki etap 1

Kategoryzacje tematyczne rzeczowniki etap 1

Kategoryzacje tematyczne – rzeczowniki – 1 etap

 

Kategoryzacja tematyczna rzeczowniki etap 2

Kategoryzacje tematyczne rzeczowniki etap 2

Kategoryzacje Tematyczne – rzeczowniki – etap 2

 

Jak oduczyć autystyczne dziecko gryzienia?

Jedną z trudności z jakimi przychodzi się mierzyć rodzicom dzieci autystycznych, i nie tylko, jest gryzienie. Pewnie nie raz zadałeś sobie pytanie: jak oduczyć dziecko gryzienia? Podkreślić należy jedną rzecz, małe dzieci często gryzą. Jeśli masz tę „przyjemność” i jesteś rodzicem małego gryzonia, to nie załamuj się. Mamy dla Ciebie rozwiązanie.

Zegar mówiący AUROVOX – który wybrać? Porównanie

Często pytacie nas o pomoc w wyborze odpowiedniego zegara mówiącego. Pragniemy stanąć naprzeciw Waszym potrzebom i rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie wyboru tego właściwego urządzenia. Dlatego postanowiliśmy przygotować krótkie porównanie dwóch zegarów mówiących AUROVOX, dostępnych w naszym sklepie…

Jakie narzędzie do komunikacji alternatywnej? TIM vs. MÓWik. Co wybrać?

Brak możliwości uczestnictwa w procesach komunikacji niesie z sobą szereg negatywnych konsekwencji, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego narzędzia, które wspiera komunikację i poprawia komfort życia. W artykule skupimy się na porównaniu programów do komunikacji alternatywnej: TIM (Things I Mean) oraz MÓWik Pro

Tego jeszcze nie wiesz o dysgrafii…

Twoje dziecko lub uczeń ma problem z pisaniem, a jego pismo jest nieczytelne i nieestetyczne? Dysgrafia, prócz niekształtnego i mało czytelnego pisma, to także inne charakterystyczne nieprawidłowości. Podpowiadamy co to jest dysgrafia? Jak ją zdiagnozować? Jak pomóc dziecku z dysgrafią? …

Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym