+48 32 729 87 11

Wspomaganie osób niedowidzących i niewidomych w życiu codziennym.

 

Osoby niewidome i niedowidzące na co dzień spotykają się z wieloma przeszkodami w poznawaniu świata. Jednak dysfunkcja jednego zmysłu nie powinna być ograniczeniem. Z pomocą odpowiednich narzędzi, takie osoby mogą uczyć się, pracować i korzystać z technologii równie swobodnie, co ludzie, którzy nie mają problemów ze wzrokiem.

 

 

 

 

Technologia dla osób z problemami ze wzrokiem

Rozwój technologiczny ma ułatwiać życie wszystkim ludziom – również tym, którzy zmagają się z pewnymi barierami poznawczymi. To właśnie z myślą o nich stworzono profesjonalne, w pełni zaawansowane narzędzia, dzięki którym problemy ze wzrokiem przestają ograniczać dostęp do świata. Do najważniejszych urządzeń przeznaczonych dla osób niewidomych i niedowidzących zalicza się:

 

1. Sprzęt brajlowski

Sprzęt brajlowski obejmuje różne typy maszyn – drukarki, notatniki, klawiatury i inne narzędzia do komunikacji wykorzystujące w procesie przetwarzania dokumentów pismo Braille’a. Dzięki takim urządzeniom osoby niewidome i niedowidzące mogą tworzyć tekst, a następnie wydrukować go przekształconego na pismo brajlowskie. Stopień zaawansowania sprzętu jest dostosowany do wieku użytkowników – osób dorosłych i dzieci. Do wyboru są także urządzenia do czytania w wersji kompaktowej, które można zabierać ze sobą w różne miejsca.

 

2. Książki mówione

Książki mówione umożliwiają czytanie treści np. przez syntezator, które są zapisane na urządzeniu lub odczytywane z pamięci karty SD. Pomocne dla osób niewidomych, ale też niedowidzących. Sprzęt można podłączyć do komputera, czy używać jako dyktafon. Istnieje możliwość swobodnego zatrzymania lub przewijania nagrań, a także przechodzenia między kolejnymi plikami w zależności od potrzeb. Nowoczesne wersje książek mówionych są wyposażone w wiele dodatkowych funkcji m.in. dostęp do ogromnej bazy stacji radiowych, dedykowane przyciski ułatwiające nawigację, tryb opisu klawiszy, czy obsługa różnych formatów plików.

 

3. Klawiatury specjalistyczne

Klawiatury specjalistyczne przybierają różne formy. Są wersje przeznaczone dla dzieci, kolorowe, z powiększonymi klawiszami dla niedowidzących czy zaawansowane modele dedykowane osobom, które mają problemy z motoryką dłoni i placów. Takie klawiatury umożliwiają swobodne korzystanie z komputera przy ograniczeniu ruchów rąk do minimum.

 

4. Urządzenia powiększające

Urządzenia powiększające przybierają najczęściej formę nowoczesnej lupy elektronicznej. Mogą z niej korzystać niedowidzące dzieci i dorośli. Urządzenia są wyposażone w wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości, oświetlenie LED, czy proste przyciski co ułatwia codzienne użytkowanie. Nowoczesne modele posiadają też obrotową kamerę oraz możliwość współpracy z innymi urządzeniami typu komputer czy monitor.

 

5. Oprogramowanie powiększające

Oprogramowanie powiększające to specjalistyczne programy powiększająco-mówiące. Posiadają różne funkcje – nagrywanie stron internetowych czy tekstów, opcję wyszukiwarki internetowej, sterowanie kolorem, automatyczne czytanie dokumentów czy wykorzystywanie systemu brajlowskiego.

Inwestując w te nowoczesne urządzenia, można poprawić komfort życia osób niewidomych i niedowidzących. Możliwości, które do tej pory były dla nich niedostępne, dzięki systemowi brajlowskiemu i technologii powiększania stają się w pełni osiągalne mimo dysfunkcji wzroku. Wygodne warunki pracy czy nauki dla osób niewidomych i niedowidzących są bardzo ważne nie tylko z perspektywy finansowej, ale także psychologicznej. Osiągnięcie harmonii w tych dwóch strefach pozwala lepiej radzić sobie z trudnościami związanymi ze wzrokiem.

Ratunku! Jak można pomóc dziecku z dysleksją

Co dziesiąte dziecko w Polsce ma problemy z nauką czytania. Niestety, w większości przypadków takim dzieciom przypina się łatkę niezdolnych, a nawet leniwych. Tymczasem przyczyną …..

Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON na zakup oprogramowania i sprzętu dla niepełnosprawnych w 2024?

W dzisiejszych czasach dostęp do nowoczesnych technologii i możliwość swobodnego poruszania się stanowią fundament uczestnictwa w życiu społecznym. Dla osób niepełnosprawnych te aspekty mogą jednak stanowić znaczące bariery, ograniczając ich aktywność zawodową, edukacyjną oraz społeczną. Dofinansowanie oferowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) ma na celu zniwelowanie tych przeszkód, ułatwiając osobom z niepełnosprawnościami dostęp do narzędzi, które są kluczowe dla ich niezależności i integracji. Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON na zakup oprogramowania i sprzętu dla niepełnosprawnych w 2024?

eduSensus Dysleksja Pro – recenzja programu

Specyficzne trudności w pisaniu i czytaniu to diagnoza z którą boryka się coraz większa rzesza dzieci w wieku szkolnym. Dlaczego tak trudno uzyskać zadowalające efekty. Skąd czerpać rozwiązania do pracy

Jakie narzędzie do komunikacji alternatywnej? TIM vs. MÓWik. Co wybrać?

Brak możliwości uczestnictwa w procesach komunikacji niesie z sobą szereg negatywnych konsekwencji, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego narzędzia, które wspiera komunikację i poprawia komfort życia. W artykule skupimy się na porównaniu programów do komunikacji alternatywnej: TIM (Things I Mean) oraz MÓWik Pro

Jaką wersję Mówika wybrać

Masz problem z porozumiewaniem się za pomocą mowy? A może ktoś z rodziny, znajomych ma tego typu problem? Przedstawiamy rozwiązanie, które z pewnością ułatwi osobom niemówiącym lub mówiącym niewyraźnie kontakt z otoczeniem. Program Mówik doskonale sprawdza się jako...

eduSensus Spektrum Autyzmu Pro – recenzja programu

eduSensus Spektrum Autyzmu Pro – recenzja programu Autyzm i zespół Apergera to nieco inny od neurotypowego: sposób funkcjonowania, odbierania świata i otaczającej rzeczywistości. Dzięki temu, że coraz więcej wiemy

Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym