+48 32 729 87 11

Jak się bawić klockami Cuisenaire’a? 6 zabaw z wykorzystaniem klocków Cuisenaire’a

 

Klocki Cuisenaire’a, zwane także kolorowymi liczbami lub liczbami w kolorach, to zbiór 10 klocków. Jak się nimi bawić? W jakich zabawach można je wykorzystać?

Jak już sama nazwa wskazuje, mają one coś wspólnego z liczbami i liczeniem. Każdemu z klocków przyporządkowano określony kolor oraz długość, odpowiadająca konkretnej liczbie. Z pomocą tych kolorowych, prostopadłościennych słupków o przekroju 1 cm2, dużo prościej przedstawić dzieciom prawa działań matematycznych poprzez działanie.  

Do dyspozycji mamy 10 różnokolorowych wielkości klocków, od 1cm do 10cm. Przy pomocy klocków można w prosty sposób zobrazować podstawowe działania matematyczne: dodawanie, odejmowanie, mnożenie oraz dzielenie. Klocki można także wykorzystać w nauce potęgowania oraz podczas porównywania długości. Sprawdzą się one także podczas ilustrowania figur geometrycznych płaskich i przestrzennych.

 

Jakie korzyści daje zabawa klockami Cuisenaire’a?

 

Zabawa klockami Cuisenaire’a nie tylko kształci umiejętności matematyczne, ale także ma pozytywny wpływ na rozwój wyobraźni oraz pamięć. Dziecko układając sekwencje z klocków poprawia także koordynację wzrokowo-ruchową oraz rozwija zdolności manualne. Manipulowanie klockami wymaga od dziecka skupienia oraz precyzji ruchu.

 

Klocki Cuisenaire’a – przykładowe zabawy

 

 

1. Dopasowywanie klocków o odpowiedniej długości

Poproś dziecko o wyjęcie klocków, które oznaczają liczbę 1. Niech dziecko ułoży osiem klocków o wartości jeden obok siebie. W następnej kolejności poproś go o wyjęcie klocka, który jest takiej samej długości jak te 8 klocków razem. Zadawaj dziecku pytania odnośnie koloru pasującego klocka i liczby jaką możemy go nazwać.

zabawa z wykorzystaniem klocków Cuisenaire'a

 

2. Ułóż działania, których wynikiem jest liczba 10

Poproś dziecko o ułożenie wszystkich działań, których wynikiem będzie liczba 10. Ile takich działań można ułożyć, używając różnych klocków?

zabawa z wykorzystaniem klocków Cuisenaire'a

3. Mierzenie długości odcinka

Narysuj na kartce odcinek o dowolnej długości. Poproś dziecko o zmierzenie długości narysowanego odcinka za pomocą klocków.

zabawa z wykorzystaniem klocków Cuisenaire'a

4. Stwórz różne działania: dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie

Wykorzystaj klocki do ułożenia różnych działań arytmetycznych. Niech dziecko przygotuje przykłady działań z zastosowaniem dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia.

zabawa z wykorzystaniem klocków Cuisenaire'a

5. Opowiedz historię

Klocki Cusenaire’a to nie tylko działania matematyczne, chociaż w nich sprawdzają się bardzo dobrze. Można je wykorzystać także w kreatywnych zabawach, polegających na ułożeniu historyjki za pomocą kolorowych klocków. Niech dziecko poruszy swoją wyobraźnię i z pomocą klocków „narysuje” historię, ludzika, kwiatki, drzewa czy zwierzęta.

 

zabawa z wykorzystaniem klocków Cuisenaire'a

6. Labirynt

Klocki sprawdzą się także w zabawach rozwijających logiczne myślenie. Wydrukuj na kartce labirynt i poproś dziecko o odwzorowanie labiryntu za pomocą klocków. Jeśli nie masz możliwości wydruku, to możesz również narysować linie labiryntu na kartce.

 

zabawa z wykorzystaniem klocków Cuisenaire'a

Zestaw klocków Cuisenaire’a kupisz w naszym sklepie:
  1. Klocki Cuisenaire’a

Wariacją klocków Cuisenaire’a są poniższe produkty, można się nimi bawić na podobnej zasadzie:

  1. Matematyczne pręty
  2. Liczbowa układanka

 

Jak widać klocki Cuisenaire mają wiele edukacyjnych zastosowań i zapewniają zabawę na długie godziny. Znasz jeszcze inne przykłady zastosowania klocków? Podziel się z nami w komentarzu. Życzymy miłej zabawy edukacyjnej.

 

 

obserwuj nas na

 

 

Jak wspierać rozwój dziecka?

Dzieci uwielbiają poznawać nieznane. Interesuje je wszystko, co je otacza. Uwielbiają gry i zabawy, są to formy aktywności, w których chętnie uczestniczą. To właśnie przez zabawy i różne ćwiczenia wykonywane wspólnie z rodzicem czy opiekunem mogą się rozwijać. Jak zatem wspierać rozwój dziecka? Przede wszystkim tak, aby był to proces przyjemny zarówno dla dziecka, rodzica, nauczyciela…

Zabawki Montessori? Dlaczego Montessori?

 Nie da się ukryć, że metoda nauczania opracowana przez Marię Montessori ciągle zyskuje na popularności. Jak grzyby po deszczu pojawiają się nowe przedszkola czy szkoły, realizujące założenia pedagogiki Montessori. Rynek oferuje też coraz więcej materiałów edukacyjnych, które stanowią inspirację do poznawania świata. Skąd ta popularność? Dlaczego Montessori? Dlaczego warto wybrać zabawki Montessori?

Kiedy zabrać dziecko do logopedy?

Jeśli zauważasz, że Twoje dziecko wyraźnie odbiega od poziomu rówieśników, lub wykazuje zachowania, które budzą Twój niepokój, to najlepiej skonsultuj to ze specjalistą. W tym wypadku lepiej wykazać się nadgorliwością i spać spokojnie, niż podejść do problemu lekceważąco i niepotrzebnie opóźnić terapię.

Jak wspierać rozwój mowy dziecka?

Mowa jest niezwykle ważną umiejętnością w życiu, gdyż stanowi podstawę komunikacji. Umiejętność poprawnego mówienia wpływa na całokształt rozwoju dziecka i późniejsze powodzenia w szkole. Niestety osoby z wadami wymowy stają się często przedmiotem drwin i pośmiewiska wśród rówieśników. Warto zatem przyjrzeć się temu, czy dziecko rozwija się poprawnie w tym zakresie.
Mowa, to również narzędzie do przekazywania uczuć, myśli czy nawiązywania kontaktów społecznych. Jak zadbać o to, by mowa dziecka rozwijała się prawidłowo?

Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym