+48 32 729 87 11

Zmysł węchu – zabawy i ćwiczenia stymulujące węch

 

Zmysł węchu, jak każdy inny, warto rozwijać! Jak stymulować zmysł węchu dziecka? Najlepiej poprzez zabawę.

Przedstawiamy kilka propozycji zabaw do wykonanie w domu czy przedszkolu.

 

Dlaczego warto stymulować zmysł węchu?

 

  • ćwiczenia zmysłu węchu mogą pomóc niejadkom – większa ilość bodźców węchowych ma wpływ na pobudzenia apetytu dziecka
  • dobry zmysł węchu może być bezcenny w przypadku zagrożenia życia – w trakcie pożaru, to nos ostrzega nas w pierwszej kolejności o niebezpieczeństwie
  • aby zadbać o prawidłowy rozwój sensoryczny dziecka, trzeba dbać o każdy zmysł. Kiedy ostatnio Twoje dziecko ćwiczyło swój węch w różnych zabawach sensorycznych? Sprawdzałeś czy potrafi rozróżnić zapach owoców lub przypraw?

 

 

Jak stymulować zmysł węchu dziecka? Zabawy rozwijające zmysł węchu

 

  1. Poznawanie zapachów i klasyfikacja na lubiane i mniej lubiane

Zabawa polegająca na poznaniu danych zapachów i ułożeniu ich w kolejności od najprzyjemniejszego do najmniej lubianego. Przy okazji poznasz swoje dziecko bliżej, dowiesz się jakie zapachy lubi, a których woli unikać.

big zapachowe solniczki 2

Zapachowe solniczki do treningu węchowego

 

 

  1. Co tak pachnie?

Zapachowe solniczki do zabaw stymulujących zmysł węchu

Wykorzystaj zapachowe solniczki lub inne pojemniki i zamknij w nich przyprawy takie jak cynamon, wanilię, czosnek, rozmaryn czy pieprz w kulkach. Możesz też sięgnąć po kwiaty i owoce. Pamiętaj, żeby dziecko poznało wcześniej ukryte zapachy. Pobawcie się w zgadywanie zawartości zapachowych solniczek. Przy okazji jest to doskonałe ćwiczenie na opisywanie. Postaraj się, aby zawartość solniczek była różnorodna. Zapoznasz dziecko z takimi zapachami jak: owocowy, słodki, kwaśny, ostry, zgniły, brzydki. Możesz uzupełnić zabawę o podanie innych przykładowych rzeczy, które pachną w podobny sposób.

 

 

  1. Znajdź zapachowe pary

Wykorzystaj ponownie zapachowe solniczki lub inne pojemniki i umieść w nich zapachowe pary. Wykorzystaj np. mydło, kawę, proszek do prania czy czekoladę. Zadanie polega na połączeniu solniczek, które pachną tak samo. Ciekawa zabawa rozwijająca logiczne myślenie oraz spostrzegawczość dziecka.

 

  1. Gdzie schował się cynamon?

 

Przygotuj różne przyprawy z kuchni, niech dziecko ma możliwość poznania ich za pomocą wzroku, dotyku i węchu. Kolejny etap zabawy polega na znalezieniu zapachowej solniczki, która skrywa daną przyprawę. Oczywiście poszukiwania odbywają się z zamkniętymi oczami.

Możesz tu także wykorzystać gotową pomoc, którą jest „Dopasuj zapachy – trening węchowy”. W tym przypadku dziecko musi zidentyfikować zapach i połączyć go z grafiką przedstawiającą różne owoce czy kwiaty. 

 

  1. Sortowanie zapachów

 

Zapachy są różne, mogą być przyjemne i nieprzyjemne; delikatne i intensywne; owocowe i kwiatowe. Umieść w różnych solniczkach różne zapachy i zabawcie się w klasyfikowanie ich zgodnie z daną cechą. Przy okazji wprowadzimy i rozwiniemy umiejętność klasyfikowania. My korzystamy w tym wypadku z pomocy „Dopasuj zapachy – trening węchowy” przygotowaliśmy tylko kartki z napisami OWOCOWY i KWIATOWY, by ułatwić klasyfikowanie zapachów. 

sortowanie zapachów na kwiatowe i owocowe dopasuj zapachy trening wechowy zab rolf 3049307 4

 

  1. Dopasuj zapach do odpowiedniego produktu

Przygotuj do zabawy 5 zapachów o działaniu wyciszającym i 5 o zapachu pobudzającym oraz 10 obrazków odpowiadających danym zapachom. Ćwiczenie polega na połączeniu zapachu z obrazkiem. Możesz wykorzystać gotowy zestaw – Zestaw do treningu węchowego z filcowymi krążkami lub Zestaw do treningu węchowego (tu zamiast filcowych krążków są obrazki).

 

Zestaw do treningu węchowego z filcowymi krążkami

Zestaw do treningu węchowego z filcowymi krążkami

Zestaw do treningu węchowego

Zestaw do treningu węchowego

 

 

obserwuj nas na

 

 

 

 

 

Logopedia PRO – terapia na miarę współczesnego dziecka

Dzisiejszy świat dziecka to pewnego rodzaju pudełko wypełnione po brzegi nowinkami technologicznymi, w wyniku czego bardziej świadome środowiska wychowawcze ograniczają jej dostęp do minimum. Nowoczesna technologia to dziedzina życia, która jak każda inna wymaga...

Niezbędnik pracy terapeutycznej – czyli must have każdego logopedy

Ukończyłeś studia i stawiasz pierwsze kroki w pracy logopedy? A może już jesteś logopedą z kilkuletnim stażem,ale masz wrażenie, że ciągle czegoś brakuje w twoim gabinecie? Koniecznie zapoznaj się z naszą propozycją wyposażenia warsztatu logopedycznego ! Higiena to...

mTalent zajęcia logopedyczne -recenzja programu

mTalent zajęcia logopedyczne Przed nami kolejny program komputerowy wspomagający terapię logopedyczną dzieci. Sprawdźmy czy obietnice producenta zostały spełnione oraz jaką rolę pełnił podczas zajęć logopedycznych. Na początek kilka szczegółów technicznych: Co zawiera...

Praca logopedy z wykorzystaniem programów multimedialnych

Rewolucja elektroniczna poczyniła olbrzymie postępy nie tylko w tak oczywistych dziedzinach, jak informatyka, przemysł elektroniczny, telefonia cyfrowa. Pokłosiem powstania nowych technologii są produkty multimedialne, które coraz częściej służą nie tylko zabawie czy...
Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym