+48 32 729 87 11

Masz problem z porozumiewaniem się za pomocą mowy? A może ktoś z rodziny, znajomych ma tego typu problem?

Przedstawiamy rozwiązanie, które z pewnością ułatwi osobom niemówiącym lub mówiącym niewyraźnie kontakt z otoczeniem. Program Mówik doskonale sprawdza się jako narzędzie do porozumiewania się na różne tematy i w różnych sytuacjach. Instalowany jest na urządzeniach z systemem Android (tablet, smartfon), więc można mieć go zawsze przy sobie.

mowik pudelko 201x300 1Wybierając program oprócz jego wersji (Mówik, Mówik Pro, Mówik Pro plus) należy zastanowić się nad głosem oraz tablicą. O ile z głosem sprawa jest oczywista (męski lub żeński) to przy wyborze wersji i tablicy należy się zastanowić, by wybrać dobrze, ponieważ później nie ma możliwości tej zmiany.

Tak jak zostało już wspomniane wersje programu są 3. Mówik (standard) zawiera podstawową funkcjonalność, która w wielu przypadkach będzie wystarczająca. Można w niej m.in. rozbudowywać istniejące tablice i dodawać własne symbole za pomocą zdjęć lub obrazków.

Mówik Pro oprócz funkcjonalności dostępnej w wersji standard umożliwia wymianę obrazków w istniejących tablicach. Funkcja ta szczególnie polecana jest dla dzieci, które mogą nie rozpoznawać poprawnie danego obrazka – wtedy będzie można podmienić go na inny (własny). W tej wersji można również regulować tempo tworzonych wypowiedzi, dzięki czemu można je dostosować do możliwości osoby słuchającej.

Trzecią wersją jest Mówik Pro Plus. Jest on polecany szczególnie osobom niepełnosprawnym ruchowo. Posiada dodatkowe funkcje związane z obsługą aplikacji za pomocą dodatkowych przycisków. Osoba taka nie musi korzystać z urządzenia w sposób tradycyjny. W tej wersji można zdefiniować sposób dostępu do tablic (tzw. skanowanie) i korzystać z aplikacji, tworzyć wypowiedzi za pomocą dodatkowych przycisków.

mowik widok 188x300 1Oprócz wersji użytkownik musi wybrać jeszcze tablice. Jest to ważny wybór, ponieważ powinno się go dokonywać pod kątem możliwości językowych użytkownika programu. Jeżeli odbiorcą jest np. dziecko znające tylko podstawowe słowa lub komunikujące się prostymi zwrotami to tablica „Dziecko 1” będzie odpowiednia. W tablicy tej dziecko nie musi umieć budować zdań, za pomocą symboli tworzy wypowiedzi związane z jego bezpośrednim otoczeniem.

Jeżeli natomiast użytkownik programu jest w stanie tworzyć proste zdania, posiada zasób słów odpowiedni do wyrażania opinii, porozumiewania się na bieżące tematy oraz te zawiązane z przeszłością i przyszłością to można zdecydować się na tablicę „Dziecko 2”. Za pomocą dostępnych symboli można również komentować, tworzyć opisy osób i przedmiotów oraz tworzyć wypowiedzi związane z dalszym otoczeniem dziecka. W tej tablicy dziecko również nie musi umieć budować poprawnych zdań.

Z kolei tablica „Dorosły” umożliwia tworzenie wypowiedzi i zdań w czasie przeszłym, teraźniejszym i przyszłym. Przeznaczona jest dla osób dorosłych , które mogą porozumiewać się na różnego rodzaju tematy związane z życiem codziennym. Zawiera tablice pomagające w robieniu zakupów, kontakcie z lekarzem, itp.

Decydując się na zakup programu Mówik należy mieć na uwadze, że tablice są jedynie zbiorem proponowanych obrazków komunikacji alternatywnej, które można rozbudowywać i dostosowywać do potrzeb użytkownika.

Program stwarza o wiele większe możliwości w kontaktach międzyludzkich osobom, które dotychczas były skazane na pomoc innych lub nie czuły się dość samodzielne z powodu trudności komunikacyjnych.

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem zapraszamy do naszego sklepu: https://www.arante.pl/mówik

Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym