+48 32 729 87 11

Powody dla których podjąłem pracę nauczyciela

W ostatnim czasie praca nauczyciela stał się tematem publicznych dyskusji, debat i opinii. Postanowiliśmy oddać głos nauczycielom, aby poznać ich punkt widzenia. Na profilu fb Arante.pl – Nowoczesna edukacja i terapia w dniach od 2 do 12 maja br udostępniliśmy ankietę skierowaną do nauczycieli. Do utworzenia ankiety zainspirowała nas niedawna sytuacja związana ze strajkiem nauczycieli.

Jako, że w ofercie sklepu Arante.pl (https://www.arante.pl/category/programy-edukacyjne ) posiadamy oprogramowanie i liczne pomoce adresowane do szkół i przedszkoli, to bardzo zależało nam, aby poznać punkt widzenia naszych klientów tj nauczycieli.

W dzisiejszym artykule znajdziecie odpowiedzi nauczycieli na pytanie: Dlaczego wybrali ten właśnie zawód?

Powody okazały się różne od przypadku po możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę. Jednak kilka odpowiedzi wiodło prym i dały duży ogląd sytuacji.

 

Miłość do dzieci

praca z dziećmiMiłość do dzieci okazała się głównym powodem podjęcia tej pracy. Zdaniem nauczycieli nie ma piękniejszego uczucia niż patrzenie jak pod naszym wpływem ktoś zdobywa intelektualne szczyty. Odpowiedź która szczególnie nas zaintrygowała to: “Możliwość przekazywania nabytej wiedzy młodym ludziom. Uważam ,że w ten sposób przyczyniam się do ich rozwoju i w przyszłości do lepszego życia”. Wskazuje to na fakt, że wbrew powszechnym opiniom nauczyciel  w dalszym ciągu czuje się mocno odpowiedzialny za dziecko, które dostaje pod swoje skrzydła.

 

Chęć przekazywania wiedzy

praca przy tablicyNauczyciele pisali, że wybór pracy nauczyciela najczęściej był dla nich czymś naturalnym. Jako młodzi ludzie często pomagali koleżankom, kolegom czy rodzeństwu i bardzo szybko odkryli,że jest to coś co sprawia im wielką satysfakcję. Pisali wprost “Lubię uczyć i lubię dzieci”. Bardzo zaskoczyło nas z jak wielką odpowiedzialnością  traktują powierzone im zadanie. Jeden z  ankietowanych nauczycieli  z długim stażem pracy zwrócił uwagę nie tylko na chęć przekazywania wiedzy,ale również na kształtowanie odpowiedniej postawy do jego przedmiotu. To bardzo cenne, bo przecież nikt z nas nie chciałby,aby jego dziecko ucząc się historii pamiętało zaledwie tylko o datach,  nie wiedząc jaką postawę należy zachować w chwili śpiewania Hymnu Narodowego. Można więc uznać, że na samo przekazywanie wiedzy składa się szereg innych czynności jakie musi posiąść nauczyciel, aby osiągnąć dydaktyczny cel. Zatem zastanówmy się  czy naprawdę każdy byłby w stanie go osiągnąć?

 

Kilka innych powodów…

praca nauczycielaPowodów dla których ktoś zostaje nauczycielem nie sposób wymienić w jednym artykule. Wynika to z faktu,że każdy z nas to niepowtarzalna indywidualność. Dla niektórych ankietowanych zawód nauczyciela to tradycja rodzinna, dla innych zawód jedyny w swoim rodzaju. Jednak mocno zdziwiło nas,że tylko dla jednej osoby chęć zmian w edukacji okazała silnym bodźcem do podjęcia decyzji, aby pracować w tej profesji. Czy zatem zmiany są niepotrzebne? A może to bezsilność sprawia, że nauczyciele przystosowują się do obecnej sytuacji?

 

Zawód nauczyciela nie jest takim zawodem jak każdy. Mimo wielu trudności daje sporo satysfakcji. Jednak wymaga mocnej odporności psychicznej, walki pod prąd i często z wiatrakami. Jednak pamiętajmy, że wiedza to jedyny pewny pancerz w jaki możemy uzbroić drugą  osobę.

 

 

Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym