+48 32 729 87 11

 

Nauczyciel, który ma w klasie ponad dwudziestu uczniów, nie może poświęcić dostatecznie dużo czasu jednej osobie.

Wychodzi więc z założenia, że ten zdolny uczeń poradzi sobie sam, a swoją energię kieruje do uczniów średnich i słabszych. Bardzo zdolny uczeń faktycznie radzi sobie z materiałem szkolnym, dostaje bardzo dobre i celujące oceny. Niestety jego potencjał może zostać zmarnowany. Rolą rodziców jest, by do tego nie dopuścić.

tablica szkolna

Zasady efektywnej nauki

 

Szkolny system nauczania jest dość monotonny: słuchanie, pisanie, czytanie, powtarzanie, uczenie na pamięć. Tymczasem metodyka nauczania zna inne sposoby przyswajania wiedzy. Coraz częściej mówi się o sposobach efektywnego uczenia, które nie polegają na czytaniu X razy tego samego tekstu. Dobrym sposobem jest dzielenie materiału na mniejsze części i nauka partiami.

Praktyka dowodzi, że takie podejście pozwala uczyć się szybciej. Innym sposobem jest próba wejścia w rolę nauczyciela. Zadaniem ucznia jest wytłumaczenie komuś, np. rodzicowi, danego materiału tak, by ten go zrozumiał. Innym sposobem na przyswojenie wiedzy jest próba odpowiedzi na testowe pytania do przeczytanego materiału. Można też rozłożyć naukę w czasie, zamiast uczyć się codziennie trzy godziny, zamienić to na trzy razy po jednej godzinie. I to, co najważniejsze – wprowadzanie zmian. Mózg nie lubi monotonii.

Zamiast w pokoju, można się uczyć w ogrodzie, na wycieczce, na pikniku, można włączyć muzykę sprzyjającą koncentracji, uczyć się w obecności zwierząt. W poszukiwaniu tej najlepszej metody wszystkie chwyty są dozwolone. Warto też sięgać po nowoczesne programy multimedialne.

 

Szybkie czytanie, pamięć, koncentracja

 

nauka szybkiego czytania

 

To trzy umiejętności niezbędne do efektywnej nauki. Ich wytrenowanie nie jest trudne, ale wymaga czasu i wsparcia. To ten moment, w którym rodzic musi zostać ekspertem. Od jego zaangażowania i wiedzy zależy, jak bardzo będzie w stanie pomóc swojemu dziecku. Nie da się nauczyć nikogo szybkiego czytania i zapamiętywania (np. tworzenia mapy myśli), jeśli samem się tego nie umie. Tutaj z pomocą rodzicom i zdolnym uczniom przychodzi sklep arante.pl i zestawy programów do nauki: https://www.arante.pl/akademia-umyslu-trojpak-1-pamiec-koncentracja-szybkie-czytanie.html i https://www.arante.pl/akademia-umyslu-trojpak-2-pamiec-2-koncentracja-2-szybkie-czytanie-2.html. Nowoczesne programy multimedialne wspierają naturalne zdolności ucznia. Dzięki zróżnicowanym ćwiczeniom nauka nie jest żmudna, a efekty pojawiają się w bardzo krótkim czasie.

 

 

Nauka programowania jako sposób na aktywizację mózgu

 

W przypadku dzieci zdolnych i wybitnych największym problemem jest wydobycie z nich owych zdolności i pomoc w ich rozwoju. Doskonałym treningiem dla mózgu jest… nauka programowania. Wbrew pozorom, podstawy nie są trudne, a mogą przynieść wiele korzyści. Nawet jeśli dziecko wyraźnie preferuje inne obszary wiedzy i nauki, umiejętność programowania pozwoli mu lepiej wykorzystać dotychczas niezagospodarowane obszary mózgu, wytrenuje logiczne myślenie, spostrzegawczość, wymusi zauważanie ciągów przyczynowo-skutkowych. Taka lekcja przyda się nie tylko uczniom wybitnym w naukach ścisłych. Na nauce programowania skorzystają także zdolni humaniści.

Nauka programowania nie będzie efektywna bez… odpowiedniego oprogramowania. Tu znowu wkracza na arenę sklep arante.pl i jego propozycje: https://www.arante.pl/scottie-go-edu.html oraz https://www.arante.pl/cubico.html.

zdoly uczeń -program multimedialny

Nauka poprzez zabawę

 

To metoda znana od lat, wciąż najbardziej skuteczna. Skoro dziecko zna już podstawy programowania, dlaczego nie dać mu zabawki, dzięki której będzie mogło wykorzystać owe podstawy w praktyce? Będzie to inspiracją i impulsem do dalszego rozwoju i poszukiwania nowych możliwości wykorzystania nabytych umiejętności. Jednocześnie możliwość wykorzystania nabytej wiedzy będzie najlepszym dowodem na to, że warto ową wiedzę poszerzać. Sklep arante.pl proponuje cztery wersje interaktywnych robotów, zasilanych bateriami:

https://www.arante.pl/jimu-astrobot.html

https://www.arante.pl/jimu-tankbot.html

https://www.arante.pl/robot-truetrue.html

https://www.arante.pl/makeblock-robot-mbot-1-1-bluetooth.html.

 

Niekwestionowaną zaletą jest możliwość programowania ich ruchów – to nie jest to samo, co zdalne sterowanie. Do obsługi robota można wykorzystać komputer z dowolnym systemem operacyjnym (Windows, Linux. MacOS). Możliwe jest też programowanie ruchów robota za pomocą smartfona z systemem Android. Dzięki tego rodzaju pomocom naukowym rodzice mają szanse wesprzeć ponadprzeciętne zdolności swojego dziecka.

 

Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym