+48 32 729 87 11

Wywoływanie głosek, żyjemy w świecie, w którym wady wymowy u dzieci stały się przerażająca plagą.

Przyczyny ich powstawania w dużym stopniu determinują sposób postępowania logopedycznego. Dla współczesnego logopedy wiedza zdobyta w czasie studiów staje się kroplą w morzu potrzeb. Specjaliści w leczeniu wad wymowy to osoby niezwykle dbające o samorozwój i w pełni zorientowane na poprawienie funkcjonowania narządu artykulacji pacjenta . O czym świadczy fakt, iż coraz częściej wykorzystują podczas terapii nowoczesne narzędzia logopedyczne.

logopeda jak lekarz

 

Zatem drogi logopedo poznaj amerykański patent na wywołanie poszczególnych głosek…ale najpierw skupmy się na kluczowych kwestiach.

 

Dlaczego pozycja języka  ma tak wielkie znaczenie w prawidłowej artykulacji ?

 

Zapewne nie raz spotkałeś się  z określeniem osoby milczącej, jakoby zabrakło jej języka w buzi. W tym prostym związku frazeologicznym zawarta jest kluczowa myśl. Otóż bez języka nie można mówić. W związku z tym rola tego narządu w prawidłowej wymowie dziecka odgrywa niebagatelną rolę. Nie bez znaczenia pozostaje  umiejętność uniesienia go na wałek dziąsłowy, gdyż nierzadko dużo problemów dziecka z prawidłową wymową wynika właśnie z braku posiadania tej właśnie umiejętności. Idąc dalej przyjrzyjmy się pracy pracy języka w nieco innej pozycji np. w przypadku wymowy głoski „s”  język przylega do wewnętrznej powierzchni dolnych siekaczy. Zatem widzimy,że  nasz język wykonuje szereg złożonych czynności i właśnie dlatego potrzebuje odpowiedniego wsparcia.

ćwicznia logopedyczne

Szpatułka czy sonda? – oto jest pytanie

 

Na etapie wywoływania prawidłowo brzmiącego dźwięku logopedzi wielokrotnie bazują na pokazie oraz ułożeniu narządów mowy według schematu głoski, którą chcą wywołać. Sam pokaz nie sprawia większych problemów dopiero w momencie wywoływania zaczyna się trudność. Terapeuci mowy pomagają swoim pacjentom na różne sposoby. Bardzo często w celu prawidłowego ułożenia języka wykorzystują drewniane szpatułki laryngologiczne. Mimo,że na rynku mamy ich spory wybór (od kolorowych po smakowe), to jednak zdarza się, że mały pacjent bardzo źle na nie reaguje. Powodem mogą być złe skojarzenia z lekarzem czy po prostu ich nieprzyjemna struktura. Sondy speech buddy różnią się od zwykłej szpatułki nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim profesjonalnym wyprofilowaniem. Każda sonda swoim kształtem jest dostosowana do głoski, której wywołanie ma za zadanie wspomóc. To zdecydowanie pozwala usprawnić proces terapeutyczny pacjenta. Warto podkreślić,że sondy „speech buddy” posiadają udowodnioną skuteczność kliniczną.

szpatułka czy soda

 

Nowoczesny gabinet – lepsza renoma

 

Obecnie praca logopedy to już nie tylko diagnozowanie oraz leczenie mowy pacjentów. Terapeuta posiadający swój własny gabinet musi umieć zadbać o jego odpowiedni wizerunek- w końcu jak cię widzą tak cię piszą. Oczywiście bogate umiejętności to podstawa. Niemniej jednak wykorzystywanie profesjonalnych narzędzi powoduje,że w oczach pacjenta lub jego rodziny logopeda staje się specjalistą, któremu warto powierzyć los. Pewne obycie w specjalistycznych narzędziach może kojarzyć się również z lekarzem, który wykonuje zabiegi na specjalistycznym sprzęcie. Rośnie do niego zaufanie nieprawdaż?

wywoływanie głosek

Zatem drogi Logopedo zastanów się czy właśnie zestawu „Speech buddy” nie brakuje w Twoim instrumentarium terapeutycznym.

 

 

0 Comments

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście − pięć =

Kiedy do logopedy? Na co zwrócić uwagę?

Dlaczego moje dziecko nie naśladuje dźwięków zwierząt, gdy jego rówieśnicy to robią? Czy to normalne, że moje dziecko nie wypowiada określonej głoski w danym wieku? Czy wysuwanie języka podczas mowy powinno zachodzić? Z tymi i wieloma innymi pytaniami często borykają się rodzice nie tylko małych dzieci, ale także tych rozpoczynających przygodę ze szkołą. Często, gdy nasze dziecko czegoś nie robi, nie wymawia, niepokoimy się i jest to normalne. W naszej głowie zaczynają pojawiać się przysłowiowe czarne myśli: co teraz. Gdzie szukać wsparcia. Czy aby nie przesadzam. W końcu kiedy udać się do logopedy?

Program Aktywna Tablica 2024: jakie pomoce można zakupić w ramach aktywnej tablicy?

W 2024 roku MEN realizuje kolejną, ostatnią już, edycję rządowego Programu Aktywna Tablica 2020-2024, w ramach którego placówki szkolne mogą otrzymać dofinansowanie na zakup sprzętu komputerowego i pomocy dydaktycznych. W budżecie Programu jest do rozdania aż 55 mln. zł a wszystko to z myślą o rozwijaniu kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK), program ten jest szansą na modernizację szkół i dostosowanie ich do współczesnych potrzeb edukacyjnych. Jak otrzymać dofinansowanie? Jak wypełnić wnioski? Ile można otrzymać i co można kupić? Sprawdź w naszym artykule.

Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON na zakup oprogramowania i sprzętu dla niepełnosprawnych w 2024?

W dzisiejszych czasach dostęp do nowoczesnych technologii i możliwość swobodnego poruszania się stanowią fundament uczestnictwa w życiu społecznym. Dla osób niepełnosprawnych te aspekty mogą jednak stanowić znaczące bariery, ograniczając ich aktywność zawodową, edukacyjną oraz społeczną. Dofinansowanie oferowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) ma na celu zniwelowanie tych przeszkód, ułatwiając osobom z niepełnosprawnościami dostęp do narzędzi, które są kluczowe dla ich niezależności i integracji. Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON na zakup oprogramowania i sprzętu dla niepełnosprawnych w 2024?

Jak wyciszyć dziecko – 9 sposobów na wyciszenie dziecka, gdy jest przebodźcowane

Żłóbki, przedszkola, ale i dom to miejsca: gdzie dzieci edukują się, rozwijają swoją kreatywność, poznają siebie, ale i mają styczność z innymi osobami, często dla nich początkowo obcymi. To miejsca, w których ciągle coś się dzieje, które dostarczają dzieciom różnych bodźców. To wszystko powoduje, że w dzieciach kumuluje się nadmiar różnych emocji, które gdzieś muszą znaleźć ujście. Niestety często reakcja, związana z nadmiarem tych emocji i bodźców, jest negatywna, związana z płaczem, krzykiem, nadaktywnością, bądź odwrotnie zmęczeniem. Co wtedy zrobić? Jak sobie poradzić, gdy masz przebodźcowane dziecko? Jeśli jesteś ciekawy/ciekawa, jak wyciszyć dziecko, jak pomoc mu zrelaksować się, poczuć się na nowo bezpiecznie, to ten artykuł jest dla Ciebie. Poznaj 9 sposobów na wyciszenie dziecka, gdy jest przebodźcowane!

Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym