+48 32 729 87 11

Jak wspierać rozwój dziecka?

Dzieci uwielbiają poznawać nieznane. Interesuje je wszystko, co je otacza. Uwielbiają gry i zabawy, są to formy aktywności, w których chętnie uczestniczą.  To właśnie przez zabawy i różne ćwiczenia wykonywane wspólnie z rodzicem czy opiekunem mogą się rozwijać. Jak zatem wspierać rozwój dziecka? Przede wszystkim tak, aby był to proces przyjemny zarówno dla dziecka, rodzica, nauczyciela czy terapeuty.

Wielu rodziców unika tematu wspierania rozwoju. Dlaczego? Gdyż kojarzy się ono z nauczaniem w szkole. Nieraz słyszy się „dziecko powinno uczyć się w szkole, nie będę odbierała mu dzieciństwa”. Czyż nie?

A co powiecie na wspieranie rozwoju dziecka poprzez zabawę i wspólne spędzanie czasu? Ofiaruj dziecku swój czas, a z pewnością zauważysz pozytywny rezultat. Nie zniechęcaj się, jeśli efekty nie będą od razu widoczne. A z pewnością nie będą! Zaopatrz się w optymistyczne nastawienie, nie oczekuj od siebie i dziecka zbyt wiele. Pamiętaj, że mózg dziecka potrzebuje czasu, by nabrać pewności siebie i móc skorzystać z umiejętności, które zostały nabyte w trakcie wspólnych zabaw.

O czym pamiętać wspierając rozwój dziecka?

Poniżej przedstawiamy 16 wskazówek, które podpowiedzą Ci jak wspierać rozwój dziecka. Wskazówki te można zastosować będąc zarówno rodzicem, jak i nauczycielem, pedagogiem czy opiekunem.

 1. Nie zmuszaj dziecka do czynności, które mu nie odpowiadają.
 2. Nie sprawdzaj i nie kontroluj nadmiernie postępów dziecka, tylko go zniechęcisz!
 3. Bądź otwarty i spostrzegawczy, jeśli dobrze znasz dziecko, to zauważysz nawet najmniejsze postępy.
 4. Obserwuj dziecko i daj mu możliwość wyboru tego, co go interesuje.
 5. Uwierz w siebie i to co robisz. Musisz być przekonany o sensowności swoich działań. Podchodź optymistycznie do każdej aktywności – dziecko wyczuje Twoją niechęć i brak przekonania.
 6. Małe dziecko samo wskaże Ci aktywność, która jest dla niego odpowiednia na aktualnym etapie rozwoju. Samodzielność w wyborze aktywności nie dotyczy dzieci starszych. Z wiadomych powodów wybiorą one czynności, które niekoniecznie będą dobre dla ich rozwoju np. oglądanie telewizji.
 7. Dostosuj czas aktywności i rodzaj do potrzeb dziecka. Pamiętaj też o swoich możliwości (czasowych, finansowych, itp.).
 8. Na początek zaproponuj dziecku aktywność, która według Ciebie, sprawi mu najwięcej radości.
 9. Nie rezygnuj z własnych pasji, niech staną się one wzorem do naśladowania dla dziecka. Bądź inspiracją i obiektem do naśladowania.
 10. Nie traktuj zabaw i ćwiczeń jako obowiązku. Jeśli coś robimy z przymusu, to nie oczekujmy, że sprawi to nam i dziecku przyjemność.
 11. Pamiętaj, dzieci prędzej będą nas naśladować, niż robić to, o co je poprosimy. Bądź przykładem. Jeśli chcesz, żeby dziecko czytało książki – sam je czytaj. Jeśli chcesz by dziecko uprawiało aktywności sportowe – zacznij sam od aktywności.
 12. Rozwój dziecka ma być przyjemnością dla dziecka i Ciebie. Wybierając tematykę i rodzaj aktywności, zwróć również uwagę na swoje preferencje. Zastanów się czy taki rodzaj odpowiada Tobie, a potem pomyśl, czy dziecko będzie również tym zainteresowane.
 13. Rolą rodzica, nauczyciela czy opiekuna jest przekazanie dziecku umiejętności i wiedzy poprzez zabawę.
 14. Zabawa nie może być nudna. Jeśli dziecko po czasie zaczyna tracić swój entuzjazm, to zaproponuj inną formę lub zmodyfikuj wcześniejszą zabawę.
 15. Obserwuj dziecko. Jeśli zauważysz objawy zmęczenia czy znudzenia, to przerwij zabawę. Dziecko ma zapamiętać zabawę jako coś przyjemnego. Zabawa powinna pozostawić po sobie niedosyt, aby dziecko chciało bawić się w kolejnym podejściu. Zasada ta jest ważna szczególnie w przypadku prac wymagających skupienia, takich jak czytanie, języki obce czy matematyka.
 16. Skup się na zabawie a nie efektach. Kreatywna zabawa sama w sobie wpływa na rozwój dziecka, a to będzie punktować w późniejszych etapach życia. Każda forma aktywności z dzieckiem jest wartością dodaną.

Jak wspierać rozwój dziecka?

 


Skorzystaj z gotowych pomocy, które pomogą Ci rozwijać dziecko przez zabawę

 

 

1. Bezpieczne memo

Jest to ciekawa opcja na wieczorne zabawy z dzieckiem. Na 32 drewnianych płytkach znajdziesz kolorowe ilustracje, które z pewnością wzbudzą zainteresowanie dziecka. Z ich pomocą, poprzez niewinną zabawę wprowadzisz malucha w pojęcia związane z jego bezpieczeństwem. Gra pomoże nauczyć dziecko jak powinno zachowywać się w trudnych i niebezpiecznych sytuacjach. Z pomocą kart zobrazujesz dziecku jakie zagrożenia czyhają na niego w codziennym życiu. Dziecko w bezpieczny sposób nauczy się, że na światłach przechodzimy po zapaleniu się zielonego światła, a przy czerwonym stoimy. Dowie się, że grać w piłkę powinno się na boisku a nie na ulicy. Nauczy się jak ma się zachować, gdy wybuchnie pożar. A to wszystko dzięki przyjemnej zabawie, która dodatkowo wpłynie korzystnie na pamięć i spostrzegawczość.

Bezpieczne memo - wspieraj rozwój dziecka Obrazki bezpieczne memo do wspierania rozwoju dziecka

Bezpieczne memo zadba o bezpieczeństwo Twojego dziecka. Nauczy jak dziecko powinno się zachować w trudnych i niebezpiecznych sytuacjach.

Zabawkę możesz nabyć tu:

 

2. Memory nasze emocje

Zabawa podobna do poprzedniej, jednak tym razem skierowana na zagadnienia związane z emocjami. Nazywanie i rozpoznawanie emocji bywa trudne dla dziecka, dlatego należy korzystać z każdej okazji, aby przyswoić dziecku te tematy. „Nasze emocje” pozwoli rodzicom i nauczycielom w przyjemny sposób przybliżyć dziecku świat emocji. Dziecko nauczy się zasad zdrowej rywalizacji, dowie się jak rozwiązywać sytuacje sporne czy obiektywnie oceniać innych. Taka forma zabawy wpłynie pozytywnie na rozwój społeczny, emocjonalny i abstrakcyjne myślenie. Gra w zasłonięte karty będzie ciekawą zabawą i ćwiczeniem pamięci zarówno dla dziecka, jak i rodzica czy nauczyciela.

Memory nasze emocje - rozwijaj umiejętności nazywania emocji

Memory nasze emocje wprowadzi dziecko w świat emocji. Dziecko dowie się co to odwaga, smutek, strach, zadowolenie, miłość, przyjaźń, radość, zdziwienie czy złość.

Produkt dostępny tu:
https://www.arante.pl/memory-nasze-emocje.html

 

3. Magiczny trójkąt

Kolorowa i ciekawa gra, z pomocą której możesz wspólnie z dzieckiem rozwijać funkcje wzrokowe i poznawcze. Przygotujesz dzięki temu dziecko do nauki czytania i pisania. Magiczny trójkąt nauczy dziecko kolorów, figur geometrycznych, a to wszystko podczas codziennej zabawy. Układając różnego rodzaju figury, dziecko trenuje procesy myślowe i pamięć. W tej grze rodzic czy nauczyciel może być przykładem do naśladowania. Na samym początku zabawy rodzic powinien ułożyć, z załączonych elementów, trójkąt w ramce. Zadanie dziecka polega na odtworzeniu figury. Grę można modyfikować i urozmaicać poziom wykonywanych ćwiczeń, dzięki czemu pociecha nie znudzi się tak szybko.

Magiczny trójkąt nauczy dziecko rozpoznawania kolorów i figur geometrycznych

Magiczny trójkąt nauczy dziecko rozpoznawania figur geometrycznych, kolorów oraz rozwinie umiejętność logicznego myślenia.

Magiczny trójkąt kupisz tu:
https://www.arante.pl/magiczny-trojkat.html

4. Puzzle Geometryczne – dzielenie

Jest to prosta a zarazem skuteczna pomoc edukacyjna stworzona w zgodzie z Pedagogiką Montessori. Dziecko poprzez zabawę ma okazję zagłębić się w świat matematyki oraz poznać pojęcia związane z dzieleniem. A to wszystko poprzez zabawę. Drewniane puzzle to zabawka zachęcająca do kreatywnego myślenia oraz ćwiczenia umiejętności motorycznych. Puzzle geometryczne pozwolą dziecku samodzielnie kontrolować własne błędy, co pomoże mu uwierzyć we własne siły. W pierwszym etapie zabawy dziecko ma za zadanie dopasować elementy do otworów – jest to idealne ćwiczenie na rozwój samodzielności dziecka.

Montessori Puzzle Geometryczne Dzielenie

Puzzle Geometryczne Dzielenie wprowadzą malucha w świat matematyki i dzielenia

Puzzle są dostępne w naszym sklepie:
https://www.arante.pl/puzzle-geometryczne-dzielenie.html

Opracowano na podstawie: „Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?” N. Minge, K. Minge

Ludzkie ciało – program edukacyjny

Ludzkie ciało - nowy program edukacyjny Ludzkie ciało sprawdzi się w każdej szkole, w której nauczyciele chcą urozmaicić lekcje na etapie edukacji wczesnoszkolnej lub w kolejnych klasach na lekcjach przyrody. Zakres materiału umożliwia wykonywanie ćwiczeń przez dzieci...

Labo Lab

Labolab - zestawy do pracowni przedmiotowych Nowość w ofercie edukacyjnej dla szkół. Nauczanie poprzez eksperymentowanie poprawia wyniki uczniów i korzystnie wpływa na zapamiętywanie . Aby uczniowie mogli lepiej zrozumieć zjawiska przyrodnicze, ważne jest aby...

Uwaga Słuchowa PRO jako nowoczesne narzędzie do wspomagania nauki języków obcych.

Uwaga Słuchowa PRO – narzędzie, które rewolucjonizuje nauczanie języków obcych i nadaje zupełnie nową skuteczność pracy ośrodków i szkół językowych. Uwaga słuchowa PRO pozwoli Twojej Placówce: wyprzedzić konkurencję wyróżnić się na rynku przyciągnąć więcej klientów...

Recenzja programu „Śmiało do szkoły!”

„Śmiało do szkoły! Program zapobiegający trudnościom w nauce czytania, pisania i liczenia” wydawnictwa Nowa Era jest to zestaw narzędzi wspierających nauczycieli i terapeutów w zapobieganiu trudnościom w nauce czytania, pisania i liczenia u przyszłych...
Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym