+48 32 729 87 11

Zabawki terapeutyczne i edukacyjne – mądry pomysł na prezent dla trzylatka, dwulatka i niemowlaka.

Co wybrać? Sprawdź 33 pomysły na prezent dla dziecka.

 

Wybór zabawki dla dziecka nie jest prostą sprawą. Wie o tym każdy, kto chociaż raz zmierzył się z tym zadaniem. Trudności może przysporzyć już sam pomysł na prezent. Jeśli dodamy do tego ograniczony budżet lub specjalne potrzeby edukacyjne i rozwojowe dziecka, to stajemy przed niemałym wyzwaniem.

Jaki prezent dla trzylatka, dwulatka i roczniaka wybrać? Jaki prezent dla dziecka z zaburzeniami rozwojowymi?

Na co się zdecydować, żeby dziecko skorzystało z zabawki, a rodzic nie zbankrutował?

 

Co przygotowaliśmy dla Ciebie?

Na skróty:

Zobacz nasze propozycje na prezent dla dziecka w wieku 6 miesięcy do 3 lat. Przygotowaliśmy propozycje w różnym zakresie cenowym. Znajdziesz tu zabawki dla dziecka od 50 zł do nawet ponad 300 zł. Wybraliśmy takie zabawki, żeby każdy mógł wybrać ciekawy i rozwojowy prezent dla dziecka. Są to propozycje dla dzieci ze zróżnicowanymi potrzebami rozwojowymi, z różnymi zaburzeniami i dysfunkcjami, ale także dla dzieci w normie intelektualnej. 

 

 

Wybierając nasze propozycje, wzięliśmy pod uwagę cenę, wiek oraz korzyści, jakie płyną z zabawy. Pewnie zauważysz, że są one nieco odmienne od tych, które spotykasz na co dzień w sklepie.

Są to nieszablonowe zabawki dla dziecka, które stymulują rozwój zmysłu wzroku, słuchu, dotyku, węchu oraz równowagi. Skoro już wydajesz pieniądze, to ważne, aby dziecko jak najlepiej wykorzystało zabawkę.

Najlepszą formą nauki nowych umiejętności jest przecież zabawa.

W poprzednim artykule pisaliśmy o tym, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze prezentu dla dziecka. Jeśli chcesz wiedzieć czym kierować się przy zakupie i co kupić, aby dziecko nie rzuciło zabawki w kąt, to koniecznie zapoznaj się z poprzednim artykułem.

 

 

Jak się bawią dzieci?

 

Jako rodzic, doskonale wiesz, że dziecko potrafi zabawić się wszystkim na swój sposób. Bujna wyobraźnia dziecka potrafi zamienić każdy przedmiot w zabawkę. Ile razy Twój maluch otrzymał prezent, którym nigdy się nie bawił? Lub robił to bardzo rzadko? I niekoniecznie mówimy tu o „brzydkich” zabawkach.

Dzieci lubią zabawki, którymi mogą bawić się na swój sposób. Lubią odkrywać nowe zastosowania, niekoniecznie zgodne z instrukcją. Korzystając z wyobraźni przypisują zabawkom nowe, nieszablonowe zastosowania. Czyż to nie jest piękne? Patrzysz na dziecko i widzisz, jak powoli odkrywa zastosowanie swojego nowego prezentu.

Dlatego zabawki, którymi dzieci mogą bawić się na wiele sposobów, są najlepszym wyborem. Przed zakupem zabawki popatrz na nią okiem dziecka. Zadaj sobie pytanie: czy ta zabawka pozwoli dziecku na twórczą zabawę?”.

Jakich zabawek unikać?

 

Niby wszystkie zabawki są dla dzieci, a jednak nie wszystkie. Poniżej przykładowe zabawki i gadżety, które nie powinny znaleźć się na zabawkowej liście życzeń dziecka.

  • zabawek niedostosowanych do wieku dziecka,
  • gadżetów elektronicznych: telefony, tablety, laptopy, konsole to nie zabawki dla dzieci.
  • zabawki interaktywne – głośne, świecące, bombardujące przeróżnymi bodźcami jednocześnie. Mogą przestymulować dziecko.

 

Poniżej znajdziesz nasze propozycje na prezent dla dziecka. Zaczniemy od propozycji dla najmłodszych.

 

Prezent dla niemowlaka (6-12 miesiąc życia)

 

Gryzaki

 

Dziecko do pierwszego roku życia poznaje świat wszystkimi zmysłami. Takie też powinny być zabawki. Zabawki dla niemowlaka powinny pobudzać wszystkie zmysły, aby maluch zapoznał się z kolorami, kształtami, teksturami i dźwiękami. Zaczniemy od pomysłu na coś, co przyda się dziecku, mimo że nie jest zabawką. Po 6 miesiącu życia nasz szkrab wykazuje zainteresowanie wszystkim, co go otacza. Na dodatek jest to czas, kiedy wyżynają się pierwsze ząbki. Maluch gryzie wtedy wszystko, aby tak masować dziąsełka.

Świetnym pomysłem na prezent dla niemowlaka mogą być gryzaki. Idealnie sprawdzą się tutaj bardzo miękkie gryzaki. Nie zrobią one maluszkowi krzywdy, a tylko w delikatny sposób będą masować dziąsła i złagodzą ból, towarzyszący wyrastającym ząbkom.

Nie damy rady zaprezentować wszystkich gryzaków. Dlatego pozostawiamy link dla chętnych, a poniżej skupimy się na innych propozycjach na prezent dla niemowlaka.

  Kubki do nauki picia Flexi Cup (wiek: 6m+, cena około 56zł *)

Około pierwszy rok życia, to czas kiedy zaczynamy uczyć dziecko pić z kubków. Niejednemu rodzicowi nauka tej umiejętności spędza sen z powiek. Dobór odpowiedniego kubka jest czasem trudny. Często rodzice sięgają po kubki niekapki czy inne wynalazki, które stanowczo odradzamy, gdyż prócz braku plam na ubraniach, niczego dobrego do rozwoju dziecka nie wniosą.

W kategorii kubków jako świetny prezent dla dziecka sprawdzi się kubek do picia Flexi Cup. Dlaczego? Powodów jest przynajmniej kilka:

  • ⭐ umożliwia picie bez odchylania głowy do tyłu,
  • wycięcie na nos ułatwia obserwację ruchu warg i języka,
  • kubek jest elastyczny, stąd można go ścisnąć, aby kontrolować i kierować przepływem płynu.

Kubki do nauki picia dla dzieci anyconv.com flexi cup action1 anyconv.com flexi cup action2

 

 

 

 

ZABAWKI DLA DZIECI – SENSORYCZNE, EDUKACYJNE I ROZWOJOWE

 

Przejdźmy teraz do zabawek dla niemowlaków.

Dziecko do pierwszego roku życia poznaje świat wszystkimi zmysłami. Takie też powinny być zabawki. Zabawki dla niemowlaka powinny pobudzać wszystkie zmysły, aby maluch zapoznał się z kolorami, kształtami, teksturami i dźwiękami. Zaczniemy od pomysłu na coś, co przyda się dziecku, i jest ponadczasową zabawką uwielbianą tak naprawdę przez wszystkie dzieci zarówno te małe, jak i te duże. Mowa tutaj o piłkach i piłeczkach.

 

Piłeczki sensoryczne Tullo (wiek od 0+, cena od około 19zł*)

6 sensorycznych piłek piłeczki sensorkipiłeczki sensoryczne tullo

Doskonałym pomysłem na prezent dla niemowlaka mogą być piłeczki sensoryczne Tullo

Dlaczego? 

📌Po pierwsze, każda z piłeczek pokryta jest wypustkami, które zaciekawią dziecko i zachęcą do zabawy. Dzięki temu następuje stymulacja zmysłu dotyku dziecka.

📌Po drugie, Twoja pociecha będzie mogła ćwiczyć siłę uchwytu, ugniatanie, rzucanie, czy też turlanie.

📌Po trzecie, podczas manipulowania piłeczkami sensorycznymi będzie doskonalona sprawność manualna oraz koordynacja wzrokowo – ruchowa.

📌Po czwarte, ze względu na wielkość, materiał, z którego są wykonane, można śmiało zakwalifikować je do zabawek z kategorii: nadająca się w każde miejsce. Z łatwością zabierzecie je na spacer, na zakupy czy do lekarza. Zapewnią także świetną zabawę w trakcie kąpieli, porannych czynności.

📌Przyniosą także ulgę podczas ząbkowania.

Warto także wspomnieć o tym, że to doskonała pomoc podczas terapii, która sprawdzi się doskonale na przykład podczas masażu niemowlaka.

Jednym słowem, piłeczki rewelacyjnie sprawdzą się jako prezent dla niemowlaka, ale też dla dziecka starszego.

 

Nie damy rady zaprezentować wszystkich piłeczek dostępnych w naszym sklepie, dlatego pozostawiamy poniżej linki dla chętnych do innych zabawek z kategorii okrągłe 😉 .

Zabawka kreatywna OIBO 3- pak (dla dzieci w każdym wieku, cena około 75zł*)

Zostańmy jeszcze chwilę w świecie sensorycznym maluszka. Ciekawą propozycją na prezent dla rocznego malucha jest zestaw OIBO 3-pak.

Zabawka kreatywna OIBO 3- pak Zabawka kreatywna OIBO 3- pak

Są to zabawki dla każdego. Sprawdzą się doskonale dla niemowlaków jako gryzaki czy pierwsze zabawki, którymi można z łatwością manipulować.

Będą także idealne jako prezent dla 2-latka, 3-latka, a nawet 4-latka, który będzie usprawniać motorykę małą, czy koordynację wzrokowo-ruchową.

Zabawki z zestawu OIBO są elastyczne i odpowiednio sprężyste. Dzięki temu świetnie odbiją się od podłogi, są także łatwe w gnieceniu i łapaniu. Są też wytrzymałe, więc wielogodzinne, kreatywne i intensywne zabawy dziecięce nie są im straszne.

Small Foot Dopasowywanie kształtów – Marchewki (wiek: 12m+, cena około 75zł*)

Ciekawą propozycją zabawki z drewna jest Small Foot Dopasowywanie kształtów – Marchewki.

Zabawka ta:
• ✅ doskonale sprawdzi się, jako element wspomagający rozwój dziecka od 12 roku życia,
• ✅ dzięki odpowiedniej dla małych rączek średnicy i bogatym w naturalne kolory elementom zachęci maluszka do zabawy tematycznej,
• ✅ doskonali percepcję wzrokową i koordynację oko-ręka,
• ✅ będzie doskonałym wprowadzeniem do nauki liczenia, porównywania i rozróżniania kolorów,
• ✅ doskonale stymuluje zdolność dedukcji, co usprawni umysł i logiczne myślenie,
• ✅ stanie się świetną zabawą dla każdego roczniaka i kilkulatka poprzez dopasowywanie marchewki do otworu.

Small Foot Dopasowywanie kształtów - Marchewki Small Foot Dopasowywanie kształtów - Marchewki

Small Foot Drewniane Muzyczne Jajeczka (wiek 6m+, cena około 85zł*)

Small Foot Drewniane Muzyczne JajeczkaBardzo fajnym pomysłem na rozwojowy prezent dla niemowlaka są muzyczne jajeczka firmy Small Foot, które jednocześnie pełnią funkcję pomocy terapeutycznej.

W zestawie znajdziemy 5 jajeczek wykonanych z litego drewna o ciekawej, stonowanej kolorystyce. Jajeczka te sprawdzą się doskonale w zabawach rozwijających poczucie rytmu, doskonalących różnicowanie dźwięków.

Każdy „instrument” wydaje bowiem inny odgłos. Zabawa tymi pierwszymi instrumentami pomoże nam wprowadzić dziecko w świat muzyki. Dodatkowo potrząsanie, podrzucanie, turlanie, …, jednym słowy dowolne manipulowanie jajeczkami rozwinie zdolności nie tylko słuchowe dziecka, ale także jego kreatywność i wyobraźnię.

 

MUFFIK Mata Sensoryczna (wiek 12m+, cena od 179zł * w zależności od ilości elementów w zestawie)

MUFFIK Mata SensorycznaOstatnim hitem wśród zabawek dla najmłodszych są maty sensoryczne Muffik. Mogą się nimi bawić nawet najmłodsze szkraby. Dzieci uwielbiają różne faktury i kolory. Dotykanie mat o różnej strukturze, miękkości buduje ich samoświadomość, doskonali motorykę małą i dużą. Z kolei intensywne kolory 11 elementów zestawu wpływają na percepcję wzrokową. Jednym słowem sensoryczne maty wpływają korzystnie na sensorykę u dziecka. Dodatkowym ich atutem jest materiał, z którego są wyprodukowane oraz wielkość. Można je używać zarówno na dworze jak i w domu, łącząc je jak puzzle,  tworząc jedną ścieżkę sensoryczną.

 

 

ORTOTO Mata sensoryczna ortopedyczna – Sensory&Calm (wiek 2+, cena około 379zł*)

ORTOTO Mata sensoryczna ortopedyczna - Sensory&Calm Pastelowe, 8 el. 30x30cm

Podobną propozycją, z tym że w odcieniach pastelowych jest ORTOTO Mata sensoryczna ortopedyczna – Sensory&Calm. Ta ośmioelementowa mata w pięknych pastelowych kolorach oprócz walorów sensorycznych, o których za chwilę, ułatwi stworzenie bezpiecznej, wspierającej emocje dziecka przestrzeni. Puzzle z różnorodną fakturą, są źródłem łagodnych bodźców, odstresowują i relaksują. Ponadto wpływają na rozluźnienie mięśni.

To wszystko powoduje, że mogą być wykorzystywane także w terapii, czy rehabilitacji. Dodatkowo są źródłem sensorycznych doznań wzrokowo-dotykowych dzięki wypustkom znajdującym się na powierzchni każdego elementu, różnej miękkości oraz różnorodnej kolorystyce. W zestawie znajdziesz pastelowe elementy w postaci trawy, kamieni, fal, czy szyszek.

 

Więcej pomysłów na prezent dla niemowlaka znajdziesz tu!

Pomysł na prezent dla niemowlaka

 

 

Gdy dziecko skończyło 1 rok życia…

 

Motoryczny jeżyk „Spike” (od 18m+, cena około 68zł)

Motoryczny jeżyk „Spike”Motoryczny jeżyk „Spike”

Ciekawą propozycją na prezent dla rocznego dziecka, jest motoryczny jeżyk „Spike”. Zabawka ta ma postać słodkiego, przyjemnego dla oka jeża. Dziecko może się nim bawić, jak zwierzątkiem, wykorzystując go do różnych zabaw tematycznych.

Drugą odsłoną tej zabawki jest możliwość manipulowania „igłami”. Jeżyk Spike posiada kilkanaście otworów, do których wciska się igły dołączone do zestawu.

Liczenie igieł, wtykanie ich do otworów na grzbiecie, nazywanie, rozpoznawanie kolorów, nazywanie, czy rozpoznawanie części ciała, czy stosowanie w inny wymyślony przez malucha sposób, dostarczy dziecku sporo zabawy. Dziecko musi tu być też precyzyjne i cierpliwe, żeby odpowiednio wcelować igłę w otwór o prawidłowym kolorze.

Bardzo ważne jest także to, że zabawka wykonana jest z twardego, wytrzymałego plastiku, dzięki czemu sprawdzi się u dzieci ze wzmożonym napięciem mięśniowym.

 

Wywrotka – zabawka edukacyjna do nauki kształtów – zabawka edukacyjna do nauki kolorów (wiek od18m+, cena około 89zł*)

Wywrotka - zabawka edukacyjna do nauki kształtów – zabawka edukacyjna do nauki kolorówWywrotka - zabawka edukacyjna do nauki kształtów – zabawka edukacyjna do nauki kolorów

Kolejna propozycja to idealny prezent dla dziecka, które ukończyło 18 miesiąc życia. Naszym zdaniem zabawka ta nada się również dla dużo mniejszych pociech. Sprawi także dużo radości starszym dzieciom, czyli 3+.

Mowa tu o wywrotce – zabawce edukacyjnej do nauki kształtów.

Jest to bardzo ciekawa propozycja, która zachęci dzieci nie tylko do zabawy tematycznej przy wykorzystaniu pojazdu, ale także do manipulowania znajdującymi się w komplecie beczkami. Kolorowe beczki zadbają także o naukę rozpoznawania i nazywania kolorów, jak również o pierwsze potyczki z liczbami w przedziale do 9.

📌Wywrotka świetne sprawdzi się w doskonaleniu koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz motoryki dziecka.

📌Dzięki temu, że najmłodsi użytkownicy muszą precyzyjnie wycelować klocek w otwór, trenują chwyt pęsetowy, zręczność, jak również sprawność palców i koncentrację uwagi.

📌Wywrotka Tony to także ciekawe urządzenie wspomagające dotyk i wzrok. Przekładając kolorowe beczki, najmłodsi doświadczają nie tylko doznań dotykowych, dzięki możliwości dotknięcia elementów o różnych kształtach i delikatnych wyżłobieniach, ale także doznań wzrokowych stymulowanych przez ciekawe kształty i różne odcienie barw, które przyciągają uwagę małych odkrywców.

 

Drewniany odkurzacz ( wiek 18m +, cena około 99zł*)

Inna ciekawą zabawką, która łączy w sobie walory nie tylko funkcjonalne, estetyczne, ale i edukacyjne, jest odkurzacz firmy Small Foot. Ta drewniana 57 centymetrowa zabawka zachęci najmłodszych milusińskich do odkrywania świata. Z pozoru niepozorne domowy sprzęt stworzy idealne warunki do rozwoju dziecięcej kreatywności poprzez wykorzystywanie tej zabawki w różnych tematycznych zabawach. Będzie także pretekstem do wprowadzenia zagadnienia utrzymywania porządku. Dziecko obserwując rodzica podczas codziennych prac domowych, np. odkurzania, będzie mogło towarzyszyć mu. Tak drodzy rodzice, to jest ten wiek, kiedy dzieci jeszcze fascynuje pomaganie w domowych porządkach, więc wykorzystajcie tą fascynację do zmienienia jej w nawyk 😅.

Drewniany odkurzacz Drewniany odkurzacz

Transparentne dźwiękowe tęczowe klocki (wiek 12m+, cena około 179zł *)

Transparentne dźwiękowe tęczowe klocki Transparentne dźwiękowe tęczowe klocki

Inną ciekawą i intrygującą zabawką dla rocznego dziecka są Transparentne dźwiękowe tęczowe klocki. To rozwojowe prezenty dla dzieci z kategorii „innych” i mało spotykanych, dlatego budzi zaciekawienie nie tylko najmłodszych, ale również i dorosłych.

Z pozoru niewinne transparentne klocki o różnych kształtach (prostokąta, kwadratu, koła) stwarzają wiele możliwości edukacyjnej zabawy.

W jaki sposób można wykorzystać klocki?

📌manipulowanie pojedynczymi klockami,

📌porównywanie poszczególnych elementów ze sobą pod względem kształtu, koloru

📌wsłuchiwanie się w różne dźwięki emitowane przez klocki podczas poruszania nimi, czy zderzania ich ze sobą,

📌rozbudzanie w dziecku jego kreatywności, czy umiejętności projektowania poprzez łączenie, budowanie klocków.

 

Każda z wymienionych czynności rozwija maluszka zdolności postrzegania, klasyfikowania, porównywania, percepcję wzrokową, czy wyobraźnię. Warto tutaj podkreślić, że transparentne klocki zapewniają ciekawą zabawę, która rozwija kreatywność, umiejętności projektowania oraz zdolności słuchowe i wzrokowe. To idealny prezent dla rocznego dziecka, który inspiruje i angażuje dziecko w twórczą zabawę.

 

Klocki sensoryczne – (16 elementów) (wiek: 12m+, cena: około 255zł *)

Klocki sensoryczne - (16 elementów)

Pozostajemy dalej przy sensorycznych klockach i prezentujemy sklepowy hit: Klocki sensoryczne – (16 elementów). To także propozycja na prezent dla dziecka rocznego, ale oczywiście jest to minimalny wiek dziecka. Ta pomoc sprawdzi się zarówno w zabawie 2,3 jak i 4-latka, a nawet osób starszych.

📌Jest to ciekawa propozycja klocków, które stymulują zmysł wzroku dzięki różnorodnym kolorom, jak również wypełnieniu okienek np.: koralikami, akrylem, piaskiem, czy wodą z brokatem.

📌Zestaw ten stymuluje także zmysł dotyku, dzięki możliwości manipulowania klockami,

📌a nawet słuchu poprzez potrząsanie klockami z piaskiem, koralikami itp., co wydaje różne dźwięki.

Drewniane klocki sensoryczne Ticklt to także doskonała zabawka edukacyjna, która wprowadza dziecko w świat pierwszych pojęć matematycznych związanych z kształtami, figurami geometrycznymi, jak również kolorów. Klocki spełniają także swoją podstawową funkcję. Dają możliwość budowania różnych konstrukcji, co z kolei sprzyja doskonaleniu cierpliwości.

📌Dodatkowo, jeśli zabawka ta zostanie połączona z panelem świetlnym, może stać się ciekawą zabawką świetlną, która dodatkowo rozbudza ciekawość i zainteresowanie dziecka.

Sensoryczne lustrzane sfery – kolorowe (wiek od 0+, cena około 140 zł*)

Sensoryczne lustrzane sfery - kolorowe

Ciekawy prezent dla rocznego dziecka? Intrygującą propozycją są sensoryczne lustrzane sfery – kolorowe. Ich głównym zadaniem jest stymulowanie zmysłu dotyku. Te 4 wielokolorowe kule wykonane ze stali nierdzewnej dają efekt rozbłysku metalicznych, jasnych kolorów. Ponadto błyszcząca powierzchnia lustra odbija obraz w zniekształconej, fascynującej formie, dając wrażenie niezwykłego zjawiska.

Te kule sensoryczne wzbudzą zainteresowanie maluchów w różnym wieku, bowiem zabawa nimi daje wiele radości oraz nieoczekiwanych wrażeń.

📌Po pierwsze, dzięki zabawie tymi kulami, następuje rozbudzenie ciekawości dziecka, wdrożenie do wnikliwej obserwacji zmian zachodzących pod wpływem poruszania kulami.

📌Po drugie, rozwój zdolności motorycznych poprzez: podnoszenie kul, uderzanie w nie, popychanie podczas nauki raczkowania, itp.

📌Po trzecie, rozwój sensoryczny przez angażowanie różnych zmysłów: wzroku dzięki wielokolorowej powierzchni kul, czy dotyku dzięki materiałowi, z którego wykonane są kule, który ociepla się pod wpływem dotyku.

Zestaw zabawek z przyssawkami (wiek od 1+, cena około 120zł *)

Zestaw zabawek z przyssawkami Zestaw zabawek z przyssawkami

Dużą popularnością cieszą się ostatnio zabawki, którymi można dowolnie manipulować oraz które przykują uwagę dzieci w różnym wieku. Do takich zabawek można zaliczyć zestaw przyssawek firmy EDUPLAY.

Przyssawki te mogą pełnić kilka funkcji.

⭐Dzięki wykonaniu z silikonu, doskonale sprawdzą się jako gryzaki dla najmłodszych.

⭐Dzięki intensywnym kolorom, różnorodnej fakturze (wypustki) i kształtom, zachęcają dzieci do zabawy przy użyciu dotyku. Nasza pociecha, bawiąc się, ma zapewnione nowe doznania sensoryczne.

Dodatkowo każdy z kształtów jest zakończony przyssawkami. Maluszek może sprawdzić, do jakich powierzchni zabawka przyczepi się.

Może także łączyć z sobą poszczególne elementy na różne sposoby.

⭐Potem uczy się dobrać odpowiedniej siły, aby odkleić przyssawki.

Przyssawki to ciekawy pomysł na prezent dla niemowlaka, ciekawy pomysł na prezent dla rocznego dziecka, ale i dwulatka, czy trzylatka. Sprawdzą się też jako zabawka w podróż, gdyż można je zamocować na szybie w aucie czy w trakcie podróży samolotem.

Piankowy bujak banan firmt NaluConcept (dzieci w każdym wieku, cena: około 245zł*)

Piankowy bujak banan firmy NaluConcept

Ostatnim hitem wśród zabawek dla najmłodszych jest piankowy bujak w kształcie banana. Ten rozwojowy prezent dla dzieci można wykorzystać na wiele sposobów od zabawy, przez rehabilitację, po terapię integracji sensorycznej.

Korzystając z bujaka, dziecko może:

🧡rozwijać swoją kreatywność, wymyślając różne zabawy na przykład ruchowe,

🧡ma możliwość doskonalić swoją równowagę, czy układ przedsionkowy.

Bujak, oprócz funkcji terapeutycznej, może służyć także jako element relaksacyjny dzięki możliwości bujania się, leżenia na nim. Dodatkowym atutem bujaka jest jego wygląd. Nowoczesny kształt sprawia, że jest doskonałym dopełnieniem wyposażenia przestrzeni przeznaczonych dla dzieci.

 

 

 

 

Więcej pomysłów na prezent dla niemowlaka znajdziesz tu!

Pomysł na prezent dla niemowlaka

Prezent dla dwulatka

 

Drugi rok życia, to czas, kiedy dziecko chętnie segreguje, dopasowuje, układa i wkręca. Idealną propozycją będą zatem wszelkiego rodzaju klocki, puzzle, zabawki do dopasowywania, sortowania czy wkręcania. Rozwiną one sensorykę i wyobraźnię.

Dziecko, korzystając z klocków, staje się świadomym twórcą. Ma to bardzo dobry wpływ na rozwój emocjonalny.

 

Snap-n-Learn Wiewiórki-niespodzianki do zabaw edukacyjnych (wiek: od 18m+, cena około 100zł*)

big wiewiorki niespodzianki 4

Snap-n-Learn Wiewiórki-niespodzianki do zabaw edukacyjnych to nasza pierwsza propozycja na prezent dla dwulatka.

Dlaczego? Ponieważ stymuluje rozwój:

wzroku. Poszczególne elementy zostały tak stworzone, aby można je dobierać pod względem koloru, to wpływa na percepcję wzrokową, ale też rozwija spostrzegawczość.

dotyku. Dzięki miękkiemu i przyjemnemu w dotyku elastycznemu materiałowi, z którego wykonane są elementy zestawu, dziecko chętnie manipuluje przedmiotami, stymulując receptory na dłoniach.

 

Wpływa na:

✅ doskonalenie motoryki małej poprzez możliwość dowolnego manipulowania elementami zestawu.

naukę liczenia poprzez zabawę. Zestaw składa się z 5 rozkładanych żołędzi i 5 wiewiórek, które można przeliczać, układać rosnąco i malejąco, dodawać i odejmować. Dzięki nim można nauczyć także dziecko kolejności oraz rachunków do 15. Ponadto elementy można segregować i grupować według kształtu i koloru.

✅ zachęcanie dziecka do nauki rozpoznawania i nazywania kolorów. Dziecko  może dopasowywać wiewiórki do ich domków, układać je odcieniami lub mieszać. Poprzez swobodą zabawę szybciej uczy się odróżniać kolory i nazywać je.

 

Dzięki Snap-n-Learn Wiewiórki-niespodzianki dziecko ma możliwość rozwijać się i równocześnie dobrze bawić się.

CHILD FRIEND Znajdź ten sam obrazek (wiek: 2+, cena około 165zł *)

Podobną propozycją, która pomoże maluchom w nauce segregowania, z tym że w oparciu o określone kategorie oraz nazywania jest CHILD FRIEND Znajdź ten sam obrazek. Zabawka ta została stworzona z myślą o najmłodszych, którzy poprzez zabawę chcą rozwijać się. Jest to ciekawa propozycja dla dzieci, korzystnie wpływająca na rozwój motoryki małej poprzez manipulację kartami i precyzyjne wkładanie ich w odpowiednie otwory, percepcji wzrokowej przez porównywanie i identyfikację identycznych obrazków, logicznego myślenia dzięki odkrywaniu reguły oraz koncentracji uwagi i skupienia poprzez wychwytywanie szczegółów i różnic pomiędzy obrazkami na kartach. Z ich pomocą dziecko wzbogaci także swój zasób słownictwa, bowiem dołączone drewniane kafelki oraz tabliczki z ciągami zawierają ilustracje z różnych kategorii. Kolorowe kafelki i tablice z ciągami można także wykorzystać do rozwoju funkcji lewopółkulowych. Dziecko odwzorowując układ przy użyciu kafelków, pamiętając o układaniu od lewej do prawej stymuluje te funkcje. Bujna wyobraźnia dziecięca pokaże wiele innych zastosowań tej ciekawej zabawki. Podobną propozycją, która pomoże maluchom w nauce segregowania, z tym że w oparciu o określone kategorie oraz nazywania jest CHILD FRIEND Znajdź ten sam obrazek. Zabawka ta została stworzona z myślą o najmłodszych, którzy poprzez zabawę chcą rozwijać się. Jest to ciekawa propozycja dla dzieci, korzystnie wpływająca na rozwój motoryki małej poprzez manipulację kartami i precyzyjne wkładanie ich w odpowiednie otwory, percepcji wzrokowej przez porównywanie i identyfikację identycznych obrazków, logicznego myślenia dzięki odkrywaniu reguły oraz koncentracji uwagi i skupienia poprzez wychwytywanie szczegółów i różnic pomiędzy obrazkami na kartach. Z ich pomocą dziecko wzbogaci także swój zasób słownictwa, bowiem dołączone drewniane kafelki oraz tabliczki z ciągami zawierają ilustracje z różnych kategorii. Kolorowe kafelki i tablice z ciągami można także wykorzystać do rozwoju funkcji lewopółkulowych. Dziecko odwzorowując układ przy użyciu kafelków, pamiętając o układaniu od lewej do prawej stymuluje te funkcje. Bujna wyobraźnia dziecięca pokaże wiele innych zastosowań tej ciekawej zabawki.

Następną propozycją, która pomoże maluchom w nauce segregowania, z tym że w oparciu o określone kategorie oraz nazywania jest  CHILD FRIEND Znajdź ten sam obrazek.

Zabawa z „Znajdź ten sam obrazek”:

📌korzystnie wpływa na rozwój motoryki małej poprzez manipulację kartami i precyzyjne wkładanie ich w odpowiednie otwory,

📌wpływa na usprawnienie percepcji wzrokowej przez porównywanie i identyfikację identycznych obrazków,

📌rozwija logiczne myślenie, dzięki odkrywaniu reguły

📌 poprawia koncentrację uwagi i skupienia poprzez wychwytywanie szczegółów i różnic pomiędzy obrazkami na kartach.

Z ich pomocą dziecko wzbogaci także swój zasób słownictwa, bowiem dołączone drewniane kafelki oraz tabliczki z ciągami zawierają ilustracje z różnych kategorii. Kolorowe kafelki i tablice z ciągami można także wykorzystać do rozwoju funkcji lewopółkulowych. Dziecko odwzorowując układ przy użyciu kafelków, pamiętając o układaniu od lewej do prawej stymuluje te funkcje. Bujna wyobraźnia dziecięca pokaże wiele innych zastosowań tej ciekawej zabawki.

 

Fabryka Smyka – Pomoc manipulacyjno-sensoryczna (wiek 12m+, cena około 309zł*)

Dużą popularnością cieszą się ostatnio zabawki stymulujące zmysł dotyku i wzroku. Jedną z takich propozycji jest Fabryka Smyka. Jest to ciekawa propozycja na prezenta dla dwulatka, ale też trzylatka, czy starszego dziecka. Zabawka ta ma postać drewnianej tabliczki, w której umieszczone są okienka z różnokolorowymi drzwiczkami. Po otwarciu każdego z nich dziecko może zobaczyć i poczuć dłonią różne faktury. Za zamkniętymi drzwiczkami kryją się: śrubki, kamyczki, muszelki, orzechy lub ziarna kawy. Z ich pomocą dziecko stymuluje zmysł dotyku. Ta tablica może posłużyć również jako element wspomagający doskonalenie motoryki, bowiem niektóre elementy zamknięte są na kłódkę, którą dziecko chętnie otworzy, aby odkryć, jaki „skarb” ukryty jest przed nim. W zestawie znajduje się także 6 pojemniczków z ryżem w różnym kolorze. Można go wykorzystać do kreatywnych zabaw sensorycznych. Zestaw z pewnością zainteresuje każdego małego odkrywcę. Dużą popularnością cieszą się ostatnio zabawki stymulujące zmysł dotyku i wzroku. Jedną z takich propozycji jest Fabryka Smyka. Jest to ciekawa propozycja na prezenta dla dwulatka, ale też trzylatka, czy starszego dziecka. Zabawka ta ma postać drewnianej tabliczki, w której umieszczone są okienka z różnokolorowymi drzwiczkami. Po otwarciu każdego z nich dziecko może zobaczyć i poczuć dłonią różne faktury. Za zamkniętymi drzwiczkami kryją się: śrubki, kamyczki, muszelki, orzechy lub ziarna kawy. Z ich pomocą dziecko stymuluje zmysł dotyku. Ta tablica może posłużyć również jako element wspomagający doskonalenie motoryki, bowiem niektóre elementy zamknięte są na kłódkę, którą dziecko chętnie otworzy, aby odkryć, jaki „skarb” ukryty jest przed nim. W zestawie znajduje się także 6 pojemniczków z ryżem w różnym kolorze. Można go wykorzystać do kreatywnych zabaw sensorycznych. Zestaw z pewnością zainteresuje każdego małego odkrywcę. Dużą popularnością cieszą się ostatnio zabawki stymulujące zmysł dotyku i wzroku. Jedną z takich propozycji jest Fabryka Smyka. Jest to ciekawa propozycja na prezenta dla dwulatka, ale też trzylatka, czy starszego dziecka. Zabawka ta ma postać drewnianej tabliczki, w której umieszczone są okienka z różnokolorowymi drzwiczkami. Po otwarciu każdego z nich dziecko może zobaczyć i poczuć dłonią różne faktury. Za zamkniętymi drzwiczkami kryją się: śrubki, kamyczki, muszelki, orzechy lub ziarna kawy. Z ich pomocą dziecko stymuluje zmysł dotyku. Ta tablica może posłużyć również jako element wspomagający doskonalenie motoryki, bowiem niektóre elementy zamknięte są na kłódkę, którą dziecko chętnie otworzy, aby odkryć, jaki „skarb” ukryty jest przed nim. W zestawie znajduje się także 6 pojemniczków z ryżem w różnym kolorze. Można go wykorzystać do kreatywnych zabaw sensorycznych. Zestaw z pewnością zainteresuje każdego małego odkrywcę.

Dużą popularnością cieszą się ostatnio zabawki stymulujące zmysł dotyku i wzroku. Jedną z takich propozycji jest Fabryka Smyka- pomoc manipulacyjno-sensoryczna. Jest to ciekawa propozycja na prezenta dla dwulatka, ale też trzylatka, czy starszego dziecka. Zabawka ta ma postać drewnianej tabliczki, w której umieszczone są okienka z różnokolorowymi drzwiczkami. Po otwarciu każdego z nich dziecko może zobaczyć i poczuć dłonią różne faktury. Za zamkniętymi drzwiczkami kryją się: śrubki, kamyczki, muszelki, orzechy lub ziarna kawy. Z ich pomocą dziecko stymuluje zmysł dotyku.

Ta tablica może posłużyć również jako element wspomagający doskonalenie motoryki, bowiem niektóre elementy zamknięte są na kłódkę, którą dziecko chętnie otworzy, aby odkryć, jaki „skarb” ukrywa się za drzwiami.

W zestawie znajdziemy także karty pracy, które pokazują dziecku jakie elementy należy schować w naszych zabawach, dzięki temu ćwiczymy koordynację ręka-oko. Dodatkowo otrzymujemy 6 pojemniczków z ryżem w różnym kolorze. Można go wykorzystać do kreatywnych zabaw sensorycznych lub schować za drzwiami w odpowiednim kolorze i ćwiczyć motorykę małą – wsypując ziarenka z pomocy łyżeczki a później je wyjmując z otworów, by posprzątać po zabawie.

Zestaw z pewnością zainteresuje każdego małego odkrywcę.

 

VIGA Panel aktywności – Koń (tablica manipulacyjna)

 

VIGA Panel aktywności - Koń (tablica manipulacyjna)

Pozostajemy dalej przy manipulacyjnych zabawkach i prezentujemy naszą kolejną propozycję na prezent dla dwulatka.

VIGA Panel aktywności – Koń (tablica manipulacyjna) sprawdzi się jako prezent dla dwulatka. Ta drewniana manipulacyjna tablica w kształcie uroczego konia nie tylko daje dziecku dużo radości podczas poruszania ruchomych elementów, ale także (a może przede wszystkim) wpływa na:

🧡koordynację wzrokowo-ruchową dzięki drewnianym, ruchowym zębatym kołom, koralikom, które maluszek może samodzielnie wprawiać w ruch,

🧡koncentrację uwagi. Dziecko poruszając wybrane przez siebie elementy musi skupić się na tym, co robi,

🧡 stymulowanie ośrodka mowy w mózgu. Dziecko poprzez wykonywanie precyzyjnych ruchów dłoni i palców stymuluje struktury mózgowe znajdujące się w pobliżu ośrodka mowy. Ma to pośredni wpływa na rozwój artykulacji dźwięków we wczesnym dzieciństwie,

🧡 rozwój myślenia przyczynowo-skutkowego. Maluszek wprawiając w ruch na przykład zębate koła, zauważy pewne zależności,

🧡 doskonalenie nauki kolorów, liczenia, dzięki koralikom, zębatkom, które są w intensywnych kolorach.

 

 

Literkowe lamy (wiek: 2-4 lata, cena: około 100zł*)

 

Alternatywną formą zabawki- tylko że z wykorzystaniem liczb – są Liczbowe owieczki. Tutaj zwierzątka także mają elementy, które należy połączyć (ciało zwierzęcia i jego futerko) 😊

Skill Builders! Figurki Maluchy (wiek 2+, cena: około 100zł*)

Skill Builders! Figurki Maluchy Skill Builders! Figurki Maluchy

 

Pasujące kolory i kształty (wiek 2+, cena około 85zł*)

Pasujące kolory i kształty Pasujące kolory i kształty

Kolejną propozycją, która pomoże maluchom w poznawaniu i rozróżnianiu kolorów, kształtów, są pasujące kolory i kształty firmy Andreu Toys. To doskonały prezent dla dziecka powyżej 2 roku życia, który można zabrać ze sobą właściwie wszędzie.

Ta drewniana zabawka:

⭐ utrwala wiedzę na temat różnych kształtów, ich nazw i właściwości,

⭐ pomaga utrwalać nazwy kolorów oraz pomaga w ich rozróżnianiu,

⭐ to dobry sposób na trening motoryki i koordynacji wzrokowo-ruchowej poprzez układanie sekwencji i odwzorowywanie określonej kolejności kart,

⭐ wspiera doskonalenie umiejętności segregowania dzięki dobieraniu klocków o różnych kolorach i kształtach,

Zaletą jest także mały rozmiar, dzięki czemu idealnie wpasuje się w małe dziecięce rączki. Sprawdź, nie zawiedziesz się.

 

 

 

Więcej pomysłów na prezent dla dwulatka znajdziesz tu!

Pomysł na prezent dla niemowlaka

Pomysł na prezent dla trzylatka

 

Dzieci trzyletnie lubią kolorować, odgrywać role, planować. Respektują także reguły i postanowione zasady, zatem idealnie sprawdzą się tu wszelkiego rodzaju gry, klocki czy inne kreatywne zabawki.

Trzylatki powoli wkraczają w okres przedszkolny. Dlatego proponujemy zabawki, które wspierają rozwój umiejętności potrzebnych dziecku w okresie nauki przedszkolnej i nie tylko.

Znajdziesz tu zabawki, które nie tylko bawią, ale przede wszystkim wpływają na rozwój podstawowych umiejętności dziecka. Pomagają przygotować go do nauki przedszkolnej i szkolnej, a co najważniejsze wspierają rozwój wszystkich zmysłów. Dzięki tym zabawkom zadbasz o rozwój zmysłów, motoryki małej, motoryki dużej oraz rozbudzisz w dziecku kreatywne i logiczne myślenie.

 

Owoce i warzywa w skrzynkach – do sortowania i nawlekania (wiek 3+, cena około 210zł *)

 

 

Podsumowanie

Nie zawsze prezent, który podoba się dorosłemu, spodoba się dziecku. W powyższych przykładach uwzględniliśmy zabawki dla dziecka, które z największym prawdopodobieństwem trafią w gusta najmłodszych. Zainteresują je i pobudzą do manipulowania, odkrywania ukrytych możliwości i wymyślania nowych zastosowań.

Kupując zabawkę dla dziecka, nie pokazuj mu od razu do czego ona służy. Pozwól mu odkrywać prezent samemu. Zobaczysz wtedy w jak odmienny sposób może się nim bawić. Nowe zastosowanie zabawki nie raz wprawi Cię w osłupienie.

Pamiętaj! Warto inwestować w zabawki, które nie tylko bawią. Zabawka dla dziecka powinna oferować szerokie spektrum możliwości zabawy. Takie zabawki nie ograniczają dziecka, a pozwalają mu stawać się odkrywcą.

 

*ceny były aktualne na dzień 20.11.2023.

*Informacje zawarte w artykule nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego art.66, par.1.

 

Jak wspierać rozwój dziecka?

Dzieci uwielbiają poznawać nieznane. Interesuje je wszystko, co je otacza. Uwielbiają gry i zabawy, są to formy aktywności, w których chętnie uczestniczą. To właśnie przez zabawy i różne ćwiczenia wykonywane wspólnie z rodzicem czy opiekunem mogą się rozwijać. Jak zatem wspierać rozwój dziecka? Przede wszystkim tak, aby był to proces przyjemny zarówno dla dziecka, rodzica, nauczyciela…

Zabawki Montessori? Dlaczego Montessori?

 Nie da się ukryć, że metoda nauczania opracowana przez Marię Montessori ciągle zyskuje na popularności. Jak grzyby po deszczu pojawiają się nowe przedszkola czy szkoły, realizujące założenia pedagogiki Montessori. Rynek oferuje też coraz więcej materiałów edukacyjnych, które stanowią inspirację do poznawania świata. Skąd ta popularność? Dlaczego Montessori? Dlaczego warto wybrać zabawki Montessori?

Kiedy zabrać dziecko do logopedy?

Jeśli zauważasz, że Twoje dziecko wyraźnie odbiega od poziomu rówieśników, lub wykazuje zachowania, które budzą Twój niepokój, to najlepiej skonsultuj to ze specjalistą. W tym wypadku lepiej wykazać się nadgorliwością i spać spokojnie, niż podejść do problemu lekceważąco i niepotrzebnie opóźnić terapię.

Jak wspierać rozwój mowy dziecka?

Mowa jest niezwykle ważną umiejętnością w życiu, gdyż stanowi podstawę komunikacji. Umiejętność poprawnego mówienia wpływa na całokształt rozwoju dziecka i późniejsze powodzenia w szkole. Niestety osoby z wadami wymowy stają się często przedmiotem drwin i pośmiewiska wśród rówieśników. Warto zatem przyjrzeć się temu, czy dziecko rozwija się poprawnie w tym zakresie.
Mowa, to również narzędzie do przekazywania uczuć, myśli czy nawiązywania kontaktów społecznych. Jak zadbać o to, by mowa dziecka rozwijała się prawidłowo?

Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym