Deprecated: Required parameter $location follows optional parameter $post_types in /home/aranteblog/public_html/blog/wp-content/plugins/monarch/monarch.php on line 3783
25 pomysłów na prezent dla dziecka w wieku od 6 miesięcy do 3 lat. Co wybrać? - Blog Arante.pl
+48 32 729 87 11

25 propozycji na prezent dla dziecka w wieku 6 miesięcy do 3 lat.

Co wybrać?

 

Wybór zabawki dla dziecka nie jest prostą sprawą. Wie o tym każdy, kto chociaż raz zmierzył się z tym zadaniem. Trudności może przysporzyć już sam pomysł na prezent. Jeśli dodamy do tego ograniczony budżet, to stajemy przed niemałym wyzwaniem.

Jaki prezent wybrać dla dziecka w wieku od 6 miesięcy do 3 lat?

Na co się zdecydować, żeby dziecko skorzystało z zabawki, a rodzic nie zbankrutował?

 

Co przygotowaliśmy dla Ciebie?

 

Zobacz nasze propozycje na prezent dla dziecka w wieku 6 miesięcy do 3 lat. Przygotowaliśmy propozycje w różnym zakresie cenowym. Znajdziesz tu zabawki dla dziecka od 29 zł do nawet ponad 500 zł. Wybraliśmy takie zabawki, żeby każdy mógł wybrać ciekawy i rozwojowy prezent dla dziecka.

 

 

Wybierając nasze propozycje, wzięliśmy pod uwagę cenę, wiek oraz korzyści, jakie płyną z zabawy. Pewnie zauważysz, że są one nieco odmienne od tych, które spotykasz na co dzień w sklepie.

Są to nieszablonowe zabawki dla dziecka, które stymulują rozwój zmysłu wzroku, słuchu, dotyku, węchu oraz równowagi. Skoro już wydajesz pieniądze, to ważne, aby dziecko jak najlepiej wykorzystało zabawkę.

Najlepszą formą nauki nowych umiejętności jest przecież zabawa.

W poprzednim artykule pisaliśmy o tym, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze prezentu dla dziecka. Jeśli chcesz wiedzieć czym kierować się przy zakupie i co kupić, aby dziecko nie rzuciło zabawki w kąt, to koniecznie zapoznaj się z poprzednim artykułem.

 

Jak się bawią dzieci?

 

Jako rodzic, doskonale wiesz, że dziecko potrafi zabawić się wszystkim na swój sposób. Bujna wyobraźnia dziecka potrafi zamienić każdy przedmiot w zabawkę. Ile razy Twój maluch otrzymał prezent, którym nigdy się nie bawił? Lub robił to bardzo rzadko? I niekoniecznie mówimy tu o „brzydkich” zabawkach.

Dzieci lubią zabawki, którymi mogą bawić się na swój sposób. Lubią odkrywać nowe zastosowania, niekoniecznie zgodne z instrukcją. Korzystając z wyobraźni przypisują zabawkom nowe, nieszablonowe zastosowania. Czyż to nie jest piękne? Patrzysz na dziecko i widzisz, jak powoli odkrywa zastosowanie swojego nowego prezentu.

Dlatego zabawki, którymi dzieci mogą bawić się na wiele sposobów, są najlepszym wyborem. Przed zakupem zabawki popatrz na nią okiem dziecka. Zadaj sobie pytanie: czy ta zabawka pozwoli dziecku na twórczą zabawę?”.

 

Jakich zabawek unikać?

 

Niby wszystkie zabawki są dla dzieci, a jednak nie wszystkie. Poniżej przykładowe zabawki i gadżety, które nie powinny znaleźć się na zabawkowej liście życzeń dziecka.

 • zabawek niedostosowanych do wieku dziecka,
 • gadżetów elektronicznych: telefony, tablety, laptopy, konsole to nie zabawki dla dzieci.
 • zabawki interaktywne – głośne, świecące, bombardujące przeróżnymi bodźcami jednocześnie. Mogą przestymulować dziecko.

 

Poniżej znajdziesz nasze propozycje na prezent dla dziecka.

 

Prezent dla niemowlaka (6-12 miesiąc życia)

 

Gryzaki

 

Dziecko do pierwszego roku życia poznaje świat wszystkimi zmysłami. Takie też powinny być zabawki. Zabawki dla niemowlaka powinny pobudzać wszystkie zmysły, aby maluch zapoznał się z kolorami, kształtami, teksturami i dźwiękami. Zaczniemy od pomysłu na coś, co przyda się dziecku, mimo że nie jest zabawką. Po 6 miesiącu życia nasz szkrab wykazuje zainteresowanie wszystkim, co go otacza. Na dodatek jest to czas, kiedy wyżynają się pierwsze ząbki. Maluch gryzie wtedy wszystko, aby tak masować dziąsełka.

Świetnym pomysłem na prezent dla niemowlaka mogą być gryzaki. Idealnie sprawdzą się tutaj bardzo miękkie gryzaki. Nie zrobią one maluszkowi krzywdy, a tylko w delikatny sposób będą masować dziąsła i złagodzą ból, towarzyszący wyrastającym ząbkom.

Nie damy rady zaprezentować wszystkich gryzaków. Dlatego pozostawiamy link dla chętnych, a poniżej skupimy się tylko na kilku propozycjach.

 

Gryzak baby grabber

gryzak dla niemowlaka baby grabber

Gryzak Baby Grabber – dla dzieci od 6 miesiąca życia Fot.: Ark Therapeutic

gryzak dla niemowlaka baby grabber

Gryzak Baby Grabber

 

Wybór pierwszego gryzaka dla dziecka bywa niezwykle trudny. Z takim prezentem rozwiążesz dylemat prawie każdej matki. Gryzak baby grabber gładki to doskonała propozycja na pierwszy gryzak dla dziecka. Zaczynamy od gryzaka gładkiego, aby stopniowo przygotować jamę ustną dziecka na nowe doznania sensoryczne.

 

Gryzak baby grabber gładki:

 • Jest dopasowany rozmiarem i kształtem do niewielkich rozmiarów dziecięcej żuchwy. Mamy zatem pewność, że dziecko, nie dosięgnie gryzakiem zbyt głęboko do buzi i nie zadławi się,
 • jest bardzo miękki, więc będzie delikatnie masować dziąsła i ćwiczyć mięśnie żuchwy.
 • Stanowi świetne rozwiązanie na ząbkowanie. Będzie delikatnie masować dziąsła dziecka, jednocześnie łagodząc ból i swędzenie.
 • Rozwiąże problemy z gryzieniem przedmiotów oraz ssaniem kciuka.

 

Gryzak baby grabber z wypustkami

Nowością wśród gryzaków dla dzieci jest gryzak baby grabber z wypustkami. Został wprowadzony do sprzedaży w naszym sklepie w połowie 2021 roku, a już cieszy się ogromną popularnością. Najlepiej kupować go w parze z gryzakiem baby grabberem gładkim.

Gryzak dla niemowlaka - baby grabber z wypustkami

Gryzak z wypustkami dostarczy większych wrażeń sensorycznych. Zapewni dodatkową stymulację sensoryczną jamy ustnej, dzięki czemu każda mama przygotuje swojego malucha do rozszerzania diety. Dziecko, które najpierw przyjmuje pokarmy w formie papki, nie będzie protestować, gdy nagle w jego buzi pojawi się jedzenie o innej fakturze.

 

Baby guitar oraz gryzak mini chew

 

Inne gryzaki dla dzieci od 6 miesiąca życia to: baby guitar oraz gryzak mini chew. Zaletą stosowania gryzaków jest nie tylko zmniejszenie bólu przy ząbkowaniu. Gryzaki to także świetne narzędzia, które pomagają wzmocnić siłę mięśni warg ust i języka.

Patrząc na nasze propozycje z pewnością zauważysz, że mają bardzo ergonomiczne kształty. Idealnie mieszczą się w małych rączkach dziecka. Zostały też dopasowane do małych buzi, aby dziecko nie zakrztusiło się w trakcie gryzienia. Gryzak jest także dobrą propozycją dla dzieci z autyzmem. Z pewnością pomoże on w przypadku, gdy dziecko gryzie siebie lub inne osoby.

gryzak dla niemowlaka mini chew

Gryzak Mini Chew

gryzak dla niemowlaka baby guitar

Gryzak Baby Guitar

 

ZABAWKI DLA DZIECI – SENSORYCZNE, EDUKACYJNE I ROZWOJOWE

 

Przejdźmy teraz do zabawek dla niemowlaków.

 

Piłeczki sensoryczne

 

Bardzo fajnym pomysłem na prezent dla niemowlakapiłeczki sensoryczne, które jednocześnie pełnią funkcję pomocy terapeutycznej. Ich głównym zadaniem jest poprawa zmysłu dotyku dziecka. Każda z piłeczek pokryta jest wypustkami, które zaciekawią dziecko i zachęcą do zabawy.

W zestawie znajdziemy 6 piłeczek o różnym kolorze i fakturze. Każda z nich sprawdzi się w sensorycznej zabawie w badanie, porównywanie, rzucanie czy łapanie piłeczek. Wszystkie te czynności rozwiną jego zdolności motoryczne.

Sensoryczne piłki do zabaw sensorycznych

 

Sensoryczne świecące piłeczki

 

Podobną propozycją, z tym że świecącą, są sensoryczne świecące piłeczki. W tym zestawie nasz smyk dostaje 4 różnokolorowe i o różnym kształcie piłeczki. Zabawa piłkami rozwinie funkcjonowanie zmysłu dotyku. Świecące wnętrze oraz nieregularna faktura piłki zachęca dziecko do eksploracji i zabawy.

Piłeczki zapalają się i migają, co zachęca dzieci do manipulowania nimi i zabawy. Sprawdzą się idealnie do gier w rzucanie i łapanie. Zaletą jest także mały rozmiar, dzięki czemu idealnie wpasują się w małe dziecięce rączki. Sensoryczne świecące piłeczki to z pewnością trafiony prezent dla niemowlaka.

Sensoryczne świecące piłeczki

Sensoryczne świecące piłeczki

Percepcyjne kule

 

Pozostajemy dalej przy okrągłych zabawkach i prezentujemy naszą kolejną propozycję na prezent dla dziecka. Ta propozycja przedstawi dziecku świat w kolorach tęczy. Jest to zabawka dla każdego dziecka, niezależnie od wieku. Może to być zatem prezent dla niemowlaka, ale także dla dwulatka.

Percepcyjne kule sprawdzą się jako prezent zarówno dla kilkumiesięcznego, jak i kilkuletniego dziecka. W jaki sposób można wykorzystać taką zabawkę? W każdy, w jaki dziecko jest w stanie sobie wyobrazić. Dzieci mogą spoglądać przez kolorowe kule i obserwować jak zmienia się kolor otoczenia. Patrząc przez kule, zmianie ulega również perspektywa. Kiedy złączysz ze sobą dwie różnokolorowe kulki jednocześnie, przybliżysz dziecku tematykę mieszania się barw. Kule można stosować także na podświetlanym panelu (lub podświetlić je latarką).

Zanurz piłki w wodzie i obserwuj, jak dziecko czerpie radość z odkrywania nowych możliwości zabawki.

Percepcyjne kule

Percepcyjne kule

 

Sensoryczne lustrzane sfery

 

Ostatnim hitem wśród zabawek dla najmłodszych są sensoryczne lustrzane sfery. Mogą się nimi bawić nawet najmłodsze szkraby. Dzieci uwielbiają lustra. Przeglądanie się w nich buduje ich samoświadomość oraz rozwija percepcję wzrokową. Lustrzane sfery wspierają umiejętności poznawania świata oraz wpływają na sensoryke u dziecka. Można je używać na dworze jak i w domu i odkrywać różne efekty bawiąc się odblaskową powierzchnią. Dziecko uczy się koncentracji i dostrzegania szczegółów.

 

Więcej propozycji zabawek dla niemowlaka znajdziesz tu!

 

Gdy dziecko skończyło 1 rok życia…

 

Manipulacyjna kula

 

Ciekawą opcją na prezent dla rocznych dzieci, jest manipulacyjna kula. Zabawka ta ma formę piłki, więc można się nią bawić tak samo, jak piłką. Dziecko może z nią biegać, rzucać, turlać. Drugą odsłoną manipulacyjnej kuli jest przekładanka. Nasza przezroczysta kula posiada różnokolorowe otwory, które odpowiadają kolorowym sznurkom, dołączonym do zestawu.

Przekładanie sznurków, dopasowywanie ich do kolorów czy stosowanie w inny wymyślony przez malucha sposób, dostarczy dziecku sporo zabawy. Bardzo ważne jest także wsparcie koordynacji wzrokowo-ruchowej dziecka oraz motoryki małej.

Manipulacyjna kula

Manipulacyjna kula Fot.: Empis

Manipulacyjna kula

Manipulacyjna kula

 

Kolorowych sensoryczne stopy

 

Kolejna propozycja, skierowana jest dla dzieci, które ukończyły 18 miesiąc życia. Naszym zdaniem zabawka ta nada się również dla dużo mniejszych brzdąców. Jest jednak jeden warunek. Zabawa powinna odbywać się w towarzystwie rodziców. Mowa tu o kolorowych sensorycznych stopach.

Jest to bardzo ciekawa propozycja, która zachęci dzieci do odrobiny ruchu. Kolorowe sensoryczne stopy zadbają także o równowagę i koordynację ruchową.

Świetne sprawdzą się do mapowania tras. Taka forma zabawy, to dobre wyzwanie dla równowagi i koordynacji dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i niepełnosprawnościami. Stopy mają wypukłe nierówności na powierzchni dla lepszej przyczepności i stymulacji dotykowej. Są również wodoodporne i antypoślizgowe.

Jeśli sensoryczne stopy to za mało, to polecamy do pakietu także sensoryczne dłonie 🙂 Razem stworzą idealny zestaw do zabaw sensorycznych.

Kolorowe sensoryczne stopy

Kolorowe Sensoryczne Stopy

Kolorowe sensoryczne stopy

Kolorowe Sensoryczne Stopy

 

 

Nasionka fasoli

 

Inną ciekawą i intrygującą zabawką dla rocznego dziecka są nasionka fasoli. Jest to zabawka z kategorii „innych” i mało spotykanych, dlatego budzi zaciekawienie nie tylko dzieci, ale również i dorosłych.

Z pozoru niewinne nasionka fasoli stwarzają wiele możliwości edukacyjnej zabawy.

W jaki sposób można wykorzystać nasionka?

Od segregowania, po manipulowanie pojedynczymi nasionkami za pomocą strąków, kończąc na budowaniu stosów z fasoli. Każda z tych czynności uczy malucha manipulowania, rozpoznawania kolorów i koordynacji. Zamykanie nasionek w fasolowej obudowie, to także ciekawe wyzwanie dla małego szkraba.

Nasionka fasoli zabawka

Nasionka fasoli

Nasionka fasoli zabawka

Nasionka fasoli

 

Po więcej pomysłów na prezent dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 18 miesięcy zapraszamy do sklepu!

 

Prezent dla dwulatka

 

Drugi rok życia, to czas, kiedy dziecko chętnie segreguje, dopasowuje, układa i wkręca. Idealną propozycją będą zatem wszelkiego rodzaju klocki, puzzle, zabawki do dopasowywania, sortowania czy wkręcania. Rozwiną one sensorykę i wyobraźnię.

Dziecko, korzystając z klocków, staje się świadomym twórcą. Ma to bardzo dobry wpływ na rozwój emocjonalny.

 

Klocki sensoryczne z okienkiem

Dużą popularnością cieszą się ostatnio zabawki stymulujące zmysł wzroku. Jedną z takich propozycji są klocki sensoryczne. Jest to ciekawa propozycja klocków dla dzieci, stymulujących zmysł wzroku oraz dotyku, a nawet słuchu. Zabawa klockami pobudzi wyobraźnię dziecka, skłoni do obserwacji i manipulowania klockami, a to doskonałe ćwiczenie motoryki małej – tak ważnej w prawidłowym rozwoju dziecka. Z ich pomocą dziecko nauczy się podstawowych kształtów, kolorów oraz zasad mieszania się barw. Klocki mogą posłużyć również jako wstęp do nauki klasyfikowania czy łączenia w pary. W zestawie mamy 8 par klocków.

Klocki sensoryczne z okienkiem

 

 

Sortowanie i liczenie w drzewku

Inną ciekawą propozycją zabawki z drewna jest sortowanie i liczenie w drzewku.

Zabawka ta:

 • będzie doskonałym wprowadzeniem do nauki liczenia, porównywania i rozróżniania kolorów,
 • nauczy sortowania od największego do najmniejszego,
 • nauczy dopasowywanie do tablicy, układanie jeden na drugim pionowo.
 • ćwiczy umiejętności motoryczne;
 • doskonale stymuluje zdolność dedukcji, co usprawni umysł i logiczne myślenie.

 

big sortowanieliczenie w drzewku 1

Sortowanie w drzewku

Sortowanie w drzewku

Sortowanie w drzewku

Sortowanie w drzewku

Sortowanie w drzewku

 

 

Duże kolorowe walce

 

Podobną propozycją, która pomoże maluchom w poznawaniu i rozróżnianiu kolorów, kształtów i wielkości, duże kolorowe walce. Zabawka nie tylko nauczy rozróżniania wielkości, ale także podpowie jak stopniować kolory. Bujna wyobraźnia dziecięca pokaże wiele innych zastosowań tej ciekawej zabawki. Dziecko może bawić się w budowanie wieży czy tworzenie pociągu z klocków.

Duże kolorowe walce

Duże kolorowe walce

 

Duże kolorowe walce

Duże kolorowe walce

 

Edukacyjny sześcian

 

Edukacyjny sześcian, to nasza kolejna kolorowa propozycja zabawki na prezent dla dwulatka. Jest to doskonała zabawka rozwijająca koordynację ręka-oko oraz motorykę dziecka. Sześcian składa się z 6 części przypominających puzzle. Każdy element ma inny kolor oraz pokryty jest inną ciekawą teksturą. Wszystko to, aby uczy rozpoznawania kolorów oraz kształtów (koło, trójkąt, kwadrat, gwiazda). Zabawka edukacyjnym sześcianem uczy rozróżniania wysokości i logicznych sekwencji.

Dziecko może dopasowywać ruchome figury i wpasowywać je w otwory znajdujące się w kostce. Bawić można się zarówno w płaszczyźnie 3D lub też układać ścianki na podłodze – jak puzzle. Zabawka została dobrze przemyślana. Posłuży dwulatkowi na trochę dłużej. Nauczy się z nią rozróżniać kolory, kształty i liczyć.

edukacyjny sześcian

Edukacyjny sześcian

edukacyjny sześcian

Edukacyjny sześcian

edukacyjny sześcian

Edukacyjny sześcian

 

 

Montessori śruby i nakrętki (zestaw B)

 

A teraz propozycja dla małych miłośników budowania, skręcania i majsterkowania. Jak już wspominaliśmy dwulatki lubią sortować i wkręcać różne elementy, więc taka zabawka z pewnością zaspokoi ich potrzeby w tym kierunku. Montessori śruby i nakrętki (zestaw B), to świetna propozycja dla dzieci. Z jej pomocą maluch poćwiczy zdolności motoryczne i usprawni chwyt. Wkręcanie śrubek wymaga od dziecka precyzji oraz skupienia. Dzięki temu maluch poćwiczy koncentrację oraz cierpliwość w trakcie zabawy.

Nakrętki i śruby montessori - trening motoryki małej i chwytu

 

 

Drewniane tęczowe nakrętki

Podobną propozycją, z tym że może bardziej skierowana dla dziewczynek, są drewniane tęczowe nakrętki. Jest to prosta i zarazem niezwykle urocza zabawka wykonana z drewna. Z pewnością zachęci dziecko do zabaw, dzięki którym dziecko pozna nowe kształty oraz kolory. Ciekawa forma drewnianych nakrętek zapewnia dzieciom doznania sensoryczne i pobudza motorykę małą. Dodatkowo dziecko wykorzystuje koordynację wzrokowo-ruchową. Zabawa tęczowymi nakrętkami przyczyni się do polepszenia siły chwytu i przygotuje maluchy do wykonywania precyzyjnych czynności.

Drewniany kolorowy zestaw do wkręcania i zabawy sensorycznej i heurystycznej

 

 

 

Pasujące jajka

 

Teraz jedna z naszych ostatnich nowości, która cieszy się sporym zainteresowaniem. Pasujące jajka to z pewnością zabawka, która zostanie z dzieckiem na dłużej. Najpierw maluch będzie uczył się z jej pomocą koordynacji wzrokowo-ruchowej – poprzez wkładanie jajek do pudełka. Potem zabawka będzie towarzyszyć dziecku w nauce kolorów, łączeniu połówek jajek w pary czy nauce liczenia. Uniwersalna zabawka w świetnej cenie.

 

Zabawka dla dziecka - pasujące jajka do nauki liczenia i dopasowywania

 

Tablica kołkowa

 

Nasi Klienci bardzo często sięgają także po tablicę kołkową. Nie dziwi nas to. Jest to ciekawa zabawka i pomoc terapeutyczna, którą możemy Wam polecić także na prezent dla dziecka. Wykorzystanie tablicy kołkowej podczas zabawy poprawia sprawność palców i rąk, co przygotowuje dzieci do nauki pisania.

Tablica kołkowa - zabawka rozwijająca motorykę małą

 

Dziecko z pomocą tablicy kołkowej nauczy się ważnej umiejętności – sortowania. Pomoże mu to dostrzegać podobieństwa i różnice, a także wpłynie pozytywnie na zdolność liczenia i umiejętność logicznego myślenia.

Dołączone w zestawie sznurowadła można wykorzystać do przewlekania kołków, co dodatkowo pobudzi kreatywność, a także poprawi koncentrację dziecka.

 

Ruchliwy dwulatek

 

Bardzo ciekawym pomysłem na prezent dla ruchliwego dwulatka są wszelkiego rodzaju zabawki, które zachęcają do aktywności i rywalizacji.

Zabawki tego rodzaju mają wiele zalet: trenują równowagę i koordynację ruchową. Niektóre z nich pokryte są specjalną powierzchnią z wypustkami, co dodatkowo stymuluje np. powierzchnię stóp. Tego rodzaju zabawki są dobrej jakości i posłużą na wiele lat. Zabawią się nimi nawet starsze dzieci. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jest to dość droga inwestycja. Jest to zabawka, na którą można zrobić rodzinną „zrzutkę”. Wtedy kupimy dziecku jedną, ale porządną zabawkę.

Zabawki te zostały zaprojektowane z myślą o dzieciach bawiących się w przedszkolach. Mają podwyższoną trwałość. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stały się wyposażeniem pokoju dziecięcego w domu.

 

 

DESKI DO BALANSOWANIA ORAZ RÓWNOWAŻNIE

 

Polecamy Wam różnego rodzaju deski do balansowania, równoważnie, wahadełka czy dyski do ćwiczenia równowagi.

Dostarczą dzieciom sporej dawki rozrywki. I co najważniejsze:

 
 • wzmocnią zmysł propriocepcji (czucia głębokiego) – dziecko zyska świadomość kontroli własnego ciała, dowie się jak są ułożone jego kończyny, a to gwarantuje dobrą koordynację ruchową.
 • maluch nauczy się cierpliwości – utrzymanie się na desce wymaga koncentracji i równowagi
 • balansowanie na desce uspokaja, wycisza oraz daje poczucie bezpieczeństwa – dziecko pozbędzie się nadmiaru energii, a to pozwoli mu się skupic na bardziej spokojnych aktywnościch rozwojowych.
 • daje wiele możliwości korzystania: pomost, zjeżdżalnia, huśtawka, drabinka do wspinania, kołyska.
 • ćwiczenia na desce wzmacniają mięśnie i kształtują prawidłową postawę ciała – dziecko nie będzie się garbić.

 

Poniżej kilka przykładowych produktów, ćwiczących równowagę:

 

 

Drewniana deska do balansowania

 

Ta drewniana zabawka została zaprojektowana tak, aby zachęcić najmłodszych do aktywności fizycznej. Systematyczna zabawa z jej wykorzystaniem pomaga rozwinąć układ przedsionkowy, co przyczyni się do poprawy równowagi oraz koordynacji ruchowej Twojej pociechy.Do wyboru mamy kilka wielkości. Dzięki temu mogą z niej korzystać najmłodsi oraz starsi użytkownicy.

Drewniana deska do balansowania do treningu równowagi Drewniana deska do balansowania do treningu równowagi

 

Wahadełko A oraz Wahadełko B

Wahadełko A i wahadełko B to dwa produkty, których głównym przeznaczeniem jest dobra zabawa i ćwiczenie równowagi dziecka. Mało tego, dziecko bawiąc się ćwiczy cierpliwość, koordynację wzrokowo-ruchową oraz kształtuje prawidłową postawę ciała. Każde z wahadełek posiada mały labirynt oraz kuleczkę. Zadaniem dziecka jest tak manipulować wahadełkiem, aby piłeczka pokonywała labirynt. Świetna zabawa i rozwój w jednym.

Wahadełko A do ćwiczeń równowagiWahadełko B do ćwiczeń równowagi

 

 

Więcej desek do balansowania znajdziesz tu!

Ścieżka drabinkowa

 

Podobną propozycją na prezent dla dwulatka jest ścieżka drabinkowa. W połączeniu z wyobraźnią dziecka może stać się narzędziem wielu zabaw, organizowanych w domowym zaciszu. Kto pierwszy na ścieżce ten wygrywa; kto wypadnie poza ścieżkę, ten przegrywa; minuta ciszy na ścieżce czy tor przeszkód zorganizowany z pomocą ścieżki. Wyobraźnia dziecięca będzie miała pole do popisu..

Ścieżka drabinkowa

Ścieżka drabinkowa

Ścieżka drabinkowa

Ścieżka drabinkowa

 

 

Kliknij, aby zobaczyć więcej propozycji prezentów dla dwulatka!

 

Pomysł na prezent dla trzylatka

 

Dzieci trzyletnie lubią kolorować, odgrywać role, planować. Respektują także reguły i postanowione zasady, zatem idealnie sprawdzą się tu wszelkiego rodzaju gry, klocki czy inne kreatywne zabawki.

Trzylatki powoli wkraczają w okres przedszkolny. Dlatego proponujemy zabawki, które wspierają rozwój umiejętności potrzebnych dziecku w okresie nauki przedszkolnej i nie tylko.

Znajdziesz tu zabawki, które nie tylko bawią, ale przede wszystkim wpływają na rozwój podstawowych umiejętności dziecka. Pomagają przygotować go do nauki przedszkolnej i szkolnej, a co najważniejsze wspierają rozwój wszystkich zmysłów. Dzięki tym zabawkom zadbasz o rozwój zmysłów, motoryki małej, motoryki dużej oraz rozbudzisz w dziecku kreatywne i logiczne myślenie.

 

 

Transparentne guziki do przewlekania

transparentne guziki do przewlekania

 

Transparentne guziki do przewlekania to nasza pierwsza propozycja dla trzylatka. Dlaczego? Ponieważ wspiera rozwój wielu umiejętności szkolnych, takich jak:

 • sortowanie i segregowanie – dziecko może układać guziki według kolorów, kształtów czy ilości dziurek
 • liczenie – odliczanie ilości guzików i dziurek w guzikach
 • sprawność manualna palców i dłoni (motoryka mała) – umiejętność przydatna w nauce rysowania i pisania. Można ją wspierać poprzez przewlekanie guzików czy układanie
 • tworzenie wzorów i odwzorowywanie sekwencji – nawlekanie guzików zgodnie z wcześniej ustaloną kolejnością lub próby odwzorowania sekwencji ułożonej przez rodzica.
 • nauka kolorów i kształtów – guziki występują w różnych kolorach i kształtach, wykorzystaj to do wprowadzenia nazewnictwa.

Transparentne guziki świetnie sprawdzą się w towarzystwie panelu świetlnego.

 

Zestaw 3 sensorycznych tub

Zestaw 3 sensorycznych tub - sensoryczne klepsydry

 

Koncentracja uwagi, to umiejętność, która przyda się dziecku na każdym etapie nauki. Warto wspierać ją już od urodzenia. Z pomocą przyjdzie nam zestaw 3 sensorycznych tub.

 

klepsydry żelowe a rozwój dziecka

 

 

Inną ważną umiejętnością jest koordynacja wzrokowo-ruchowa. Dla dziecka to skomplikowana umiejętność. Wymaga koordynacji oczu i rąk. Dziecko musi poprowadzić ręce, zgodnie z informacjami jakie otrzymuje oko. Koordynacja ręka-oko jest usprawniana wraz z rozwojem dziecka. Warto ją wspierać poprzez różne zabawy. Jedną z nich będzie przewlekanie guzików, o których była mowa powyżej. Inna propozycja, to wodzenie palcem po wspomnianych wyżej sensorycznych tubach (ciekawą opcją są także tuby z brokatem.

 

Sensoryczna tuba z brokatem - klepsydra żelowa dla dzieci

 

Odkrywcze przewlekanie

Dobrym pomysłem na zabawkę dla trzylatka będzie także odkrywcze przewlekanie. Kolejny raz mamy tu element przewlekania. Jak już wiemy taka czynność świetnie usprawnia motorykę małą, ale także koordynację ręka-oko. Dziecko będzie mogło popuścić wodze fantazji i eksperymentować z warstwami, wzorami i abstrakcyjnymi ekspresjami za pomocą ramek.

 

Odkrywcze przewlekanie - rozwój motoryki małej Odkrywcze przewlekanie - rozwój motoryki małej

 

Jajko na łyżce

Jajko na łyżce to nasza kolejna propozycja na prezent. Idealna zabawka dla trzylatków, ale także starczych dzieci, a nawet dorosłych. Wspólne zabawy rozwiną koordynację i poćwiczą koncentrację. W pudełku mamy aż 6 zestawów. Możemy zatem bez problemu zorganizować zabawę w gronie rodzinnym czy wśród grupy dzieci. Zdrowa rywalizacja połączona z ruchem i rozwojem!

 

Jajko na łyżce - pomoc rozwijająca koordynację wzrokowo-ruchową

 

Zabawki rozwijające umiejętności matematyczne

 

W rozwoju każdego dziecka ważną rolę pełnią także umiejętności matematyczne. Nie da się ukryć, że są nam one potrzebne przez całe życie. Mowa tu nie tylko o umiejętności liczenia, ale także klasyfikowania, porównywania, porządkowania czy dostrzegania prawidłowości i rytmów. Brzmi poważnie, ale mamy ciekawe zabawki, które wprowadzą malucha w świat królowej nauk – matematyki.

Sprawdzą się tu:

 

Zobacz także inne zabawki rozwijające umiejętności matematyczne. Zachęcamy też do zapoznania się z naszym poprzednim artykułem, odnośnie rozwoju umiejętności matematycznych (tu).

 

Podsumowanie

Nie zawsze prezent, który podoba się dorosłemu, spodoba się dziecku. W powyższych przykładach uwzględniliśmy zabawki dla dziecka, które z największym prawdopodobieństwem trafią w gusta najmłodszych. Zainteresują je i pobudzą do manipulowania, odkrywania ukrytych możliwości i wymyślania nowych zastosowań.

Kupując zabawkę dla dziecka, nie pokazuj mu od razu do czego ona służy. Pozwól mu odkrywać prezent samemu. Zobaczysz wtedy w jak odmienny sposób może się nim bawić. Nowe zastosowanie zabawki nie raz wprawi Cię w osłupienie.

Pamiętaj! Warto inwestować w zabawki, które nie tylko bawią. Zabawka dla dziecka powinna oferować szerokie spektrum możliwości zabawy. Takie zabawki nie ograniczają dziecka, a pozwalają mu stawać się odkrywcą.

 

obserwuj nas na

 

Jak wspierać rozwój dziecka?

Dzieci uwielbiają poznawać nieznane. Interesuje je wszystko, co je otacza. Uwielbiają gry i zabawy, są to formy aktywności, w których chętnie uczestniczą. To właśnie przez zabawy i różne ćwiczenia wykonywane wspólnie z rodzicem czy opiekunem mogą się rozwijać. Jak zatem wspierać rozwój dziecka? Przede wszystkim tak, aby był to proces przyjemny zarówno dla dziecka, rodzica, nauczyciela…

Zabawki Montessori? Dlaczego Montessori?

 Nie da się ukryć, że metoda nauczania opracowana przez Marię Montessori ciągle zyskuje na popularności. Jak grzyby po deszczu pojawiają się nowe przedszkola czy szkoły, realizujące założenia pedagogiki Montessori. Rynek oferuje też coraz więcej materiałów edukacyjnych, które stanowią inspirację do poznawania świata. Skąd ta popularność? Dlaczego Montessori? Dlaczego warto wybrać zabawki Montessori?

Kiedy zabrać dziecko do logopedy?

Jeśli zauważasz, że Twoje dziecko wyraźnie odbiega od poziomu rówieśników, lub wykazuje zachowania, które budzą Twój niepokój, to najlepiej skonsultuj to ze specjalistą. W tym wypadku lepiej wykazać się nadgorliwością i spać spokojnie, niż podejść do problemu lekceważąco i niepotrzebnie opóźnić terapię.

Jak wspierać rozwój mowy dziecka?

Mowa jest niezwykle ważną umiejętnością w życiu, gdyż stanowi podstawę komunikacji. Umiejętność poprawnego mówienia wpływa na całokształt rozwoju dziecka i późniejsze powodzenia w szkole. Niestety osoby z wadami wymowy stają się często przedmiotem drwin i pośmiewiska wśród rówieśników. Warto zatem przyjrzeć się temu, czy dziecko rozwija się poprawnie w tym zakresie.
Mowa, to również narzędzie do przekazywania uczuć, myśli czy nawiązywania kontaktów społecznych. Jak zadbać o to, by mowa dziecka rozwijała się prawidłowo?

Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym