18 pomysłów na prezent dla dziecka w wieku od 6 miesięcy do 2 lat. Co wybrać? - Blog Arante.pl
+48 32 729 87 11

18 propozycji na prezent dla dziecka w wieku 6 miesięcy do 2 lat. Co wybrać?

 

Wybór zabawki dla dziecka nie jest prostą sprawą. Wie o tym każdy, kto chociaż raz zmierzył się z tym zadaniem. Trudności może przysporzyć już sam pomysł na prezent. Jeśli dodamy do tego ograniczony budżet, to stajemy przed niemałym wyzwaniem. Jaki prezent wybrać dla dziecka w wieku od 6 miesięcy do 2 lat? Na co się zdecydować, żeby dziecko skorzystało z zabawki, a rodzic nie zbankrutował? 

Zobacz nasze propozycje na prezent dla dziecka w wieku 6 miesięcy do 2 lat. Przygotowaliśmy propozycje w różnym zakresie cenowym. Znajdziesz tu zabawki dla dziecka od 29zł do nawet ponad 500zł. Wybraliśmy takie zabawki, żeby każdy mógł wybrać ciekawy i rozwojowy prezent dla dziecka.

Wybierając nasze propozycje, wzięliśmy pod uwagę cenę, wiek oraz korzyści, jakie płyną z zabawy. Nasze propozycje są nieco odmienne od tych, które spotkacie na co dzień w sklepie. Są to nieszablonowe zabawki dla dziecka, które stymulują jego rozwój. Skoro już wydajesz pieniądze, to ważne, aby dziecko jak najlepiej wykorzystało zabawkę. Najlepszą formą nauki nowych umiejętności jest przecież zabawa.

W poprzednim artykule pisaliśmy o tym, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze prezentu dla dziecka. Jeśli chcesz wiedzieć czym kierować się przy zakupie i co kupić, aby dziecko nie rzuciło zabawki w kąt, to koniecznie zapoznaj się z poprzednim artykułem.

 

Jak się bawią dzieci?

 

Jako rodzic, doskonale wiesz, że dziecko potrafi zabawić się wszystkim na swój sposób. Dziecko, wykorzystując bujną wyobraźnię, potrafi zamienić każdy przedmiot w swoim otoczeniu w zabawkę. Ile razy Twój maluch otrzymał prezent, którym nigdy się nie bawił lub robił to bardzo rzadko? I niekoniecznie mówimy tu o „brzydkich” zabawkach.

Dzieci lubią zabawki, którymi mogą bawić się na swój sposób. Lubią odkrywać nowe zastosowania, niekoniecznie zgodne z instrukcją. Korzystając z wyobraźni przypisują zabawkom nowe, nieszablonowe zastosowania. Czyż to nie jest piękne? Patrzeć na dziecko i widzieć jak powoli odkrywa zastosowanie swojego nowego prezentu. Dlatego zabawki, którymi dzieci mogą bawić się na wiele sposobów, są najlepszym wyborem. Przed zakupem zabawki popatrz na nią okiem dziecka. Zadaj sobie pytanie: czy ta zabawka pozwoli dziecku na twórczą zabawę?”.

 

 

Prezent dla niemowlaka (6-12 miesiąc życia)

GRYZAKI

Dziecko do pierwszego roku życia poznaje świat wszystkimi zmysłami. Takie też powinny być zabawki. Zabawki dla niemowlaka powinny pobudzać wszystkie zmysły, aby maluch zapoznał się z kolorami, kształtami, teksturami i dźwiękami. Zaczniemy od pomysłu na coś, co przyda się dziecku, mimo że nie jest zabawką. Po 6 miesiącu życia nasz szkrab wykazuje zainteresowanie wszystkim, co go otacza. Na dodatek jest to czas, kiedy wyżynają się pierwsze ząbki. Maluch gryzie wtedy wszystko, aby tak masować dziąsełka. Świetnym pomysłem na prezent dla niemowlaka mogą być gryzaki. Idealnie sprawdzą się tutaj bardzo miękkie gryzaki. Nie zrobią one maluszkowi krzywdy, a tylko w delikatny sposób będą masować dziąsła i złagodzą ból, towarzyszący wyrastającym ząbkom. Nie damy rady zaprezentować wszystkich gryzaków. Dlatego pozostawiamy link dla chętnych, a poniżej skupimy się tylko na kilku propozycjach.

gryzak dla niemowlaka baby grabber

Gryzak Baby Grabber – dla dzieci od 6 miesiąca życia Fot.: Ark Therapeutic

gryzak dla niemowlaka baby grabber

Gryzak Baby Grabber

Przykładem takiego gryzaka dla dziecka od 6 miesiąca życia jest gryzak baby grabber, baby guitar oraz gryzak mini chew. Zaletą stosowania gryzaków jest nie tylko zmniejszenie bólu przy ząbkowaniu. Gryzaki to także świetne narzędzia, które pomagają wzmocnić siłę mięśni warg ust i języka. Dzięki temu nasz maluch będzie gotowy do spożywania pokarmów stałych. Gryzaki stanowią też świetne zastępstwo dla ssanego kciuka. Patrząc na nasze 3 propozycje z pewnością zauważysz, że mają bardzo ergonomiczne kształty. Idealnie mieszczą się w małych rączkach dziecka. Zostały też dopasowane do małych buzi, aby dziecko nie zakrztusiło się w trakcie gryzienia. Gryzak jest także dobrą propozycją dla dzieci z autyzmem. Z pewnością pomoże on w przypadku gdy dziecko gryzie siebie lub inne osoby.

gryzak dla niemowlaka mini chew

Gryzak Mini Chew

gryzak dla niemowlaka baby guitar

Gryzak Baby Guitar

Gryzaki baby guitar i mini chew posiadają dodatkowo powierzchnię pokrytą wypustkami. Dostarczy ona dziecku dodatkowych wrażeń sensorycznych. Produkty dostępne w naszej ofercie są bezpieczne dla dzieci. Nie zawierają lateksu, ołowiu, PVC czy ftalenów. Są łatwe w czyszczeniu i higieniczne, dzięki temu masz pewność, że maluch otrzyma to, co najlepsze.

ZABAWKI

Przejdźmy teraz do zabawek. Bardzo fajnym pomysłem na prezent dla niemowlaka są piłki sensoryczne, które jednocześnie pełnią funkcję pomocy terapeutycznej. Ich głównym zadaniem jest poprawa zmysłu dotyku dziecka. Każda z piłeczek pokryta jest wypustkami, które zaciekawią dziecko i zachęcą do zabawy. Piłeczki skrywają w swoim wnętrzu małe niespodzianki. Jedna z nich ma ukryte małe kolorowe patyczki. Druga skrywa w sobie kolorowe koraliki, które zaciekawią każdego brzdąca. Dziecko uruchomi swoją wyobraźnię i z pewnością zaskoczy niejednego rodzica zabawą z wykorzystaniem piłeczek. Maluch użyje piłeczki na różne sposoby. Będzie ją toczyć, podrzucać, raczkować za nią czy później kopać. Wszystkie te czynności rozwiną jego zdolności motoryczne. Zaletą tych przezroczystych piłeczek jest także niska cena. Piłki sensoryczne to doskonała propozycja zabawki sensorycznej dla niemowlaka i nie tylko.

piłeczki sensoryczne

Piłki sensoryczne

Podobną propozycją, z tym że świecącą, są sensoryczne świecące piłeczki. W tym zestawie nasz smyk dostaje 4 różnokolorowe i o różnym kształcie piłeczki. Zabawa piłkami rozwinie funkcjonowanie zmysłu dotyku. Świecące wnętrze oraz nieregularna faktura piłki zachęca dziecko do eksploracji i zabawy. Piłeczki zapalają się i migają, co zachęca dzieci do manipulowania nimi i zabawy. Sprawdzą się idealnie do gier w rzucanie i łapanie. Zaletą jest także mały rozmiar, dzięki czemu idealnie wpasują się w małe dziecięce rączki. Sensoryczne świecące piłeczki to z pewnością trafiony prezent dla niemowlaka.

Sensoryczne świecące piłeczki

Sensoryczne świecące piłeczki

Pozostajemy dalej przy okrągłych zabawkach i prezentujemy naszą kolejną propozycję na prezent dla dziecka. Ta propozycja przedstawi dziecku świat w kolorach tęczy. Jest to zabawka dla każdego dziecka, niezależnie od wieku- może to być zatem prezent dla niemowlaka, ale także dla dwulatka. Percepcyjne kule sprawdzą się jako prezent zarówno dla kilkumiesięcznego, jak i kilkuletniego dziecka. W jaki sposób można wykorzystać taką zabawkę? W każdy, w jaki dziecko jest w stanie sobie wyobrazić. Dzieci mogą spoglądać przez kolorowe kule i obserwować jak zmienia się kolor otoczenia. Patrząc przez kule, zmianie ulega również perspektywa. Kiedy złączysz ze sobą dwie różnokolorowe kulki jednocześnie, przybliżysz dziecku tematykę mieszania się barw. Kule można stosować także na podświetlanym panelu (lub podświetlić je latarką). Ciekawą zabawą może być zanurzanie ich w wodzie i obserwowanie, jak dziecko czerpie radość z odkrywania nowych możliwości zabawki.

Percepcyjne kule

Percepcyjne kule

 

Gdy dziecko skończyło 1 rok życia…

 

Ciekawą opcją na prezent dla rocznych dzieci, jest manipulacyjna kula. Zabawka ta ma formę piłki, więc można się nią bawić tak samo, jak piłką. Dziecko może z nią biegać, rzucać, turlać. Drugą odsłoną manipulacyjnej kuli jest przekładanka. Nasza przezroczysta kula posiada różnokolorowe otwory, które odpowiadają kolorowym sznurkom, dołączonym do zestawu. Przekładanie sznurków, dopasowywanie ich do kolorów czy stosowanie w inny wymyślony przez malucha sposób, dostarczy dziecku sporo zabawy. Bardzo ważne jest także wsparcie koordynacji wzrokowo-ruchowej dziecka.

Manipulacyjna kula

Manipulacyjna kula Fot.: Empis

Manipulacyjna kula

Manipulacyjna kula

Kolejna propozycja, skierowana jest dla dzieci, które ukończyły 18 miesiąc życia. Naszym zdaniem zabawka ta nada się również dla dużo mniejszych brzdąców. Jest jednak jeden warunek. Zabawa powinna odbywać się w towarzystwie rodziców. Mowa tu o kolorowych sensorycznych stopach. Jest to bardzo ciekawa propozycja, która zachęci dzieci do odrobiny ruchu. Kolorowe sensoryczne stopy zadbają także o równowagę i koordynację ruchową. Świetne sprawdzą się do mapowania tras. Taka forma zabawy, to dobre wyzwanie dla równowagi i koordynacji dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i niepełnosprawnościami. Elementy mają wypukłe nierówności na powierzchni dla lepszej przyczepności i stymulacji dotykowej. Są również wodoodporne i antypoślizgowe.

Kolorowe sensoryczne stopy

Kolorowe Sensoryczne Stopy

Kolorowe sensoryczne stopy

Kolorowe Sensoryczne Stopy

Inną ciekawą i intrygującą zabawką dla rocznego dziecka są nasionka fasoli. Jest to zabawka z kategorii innych i mało spotykanych, dlatego budzi zaciekawienie nie tylko dzieci, ale również i dorosłych. Z pozoru niewinne nasionka fasoli stwarzają wiele możliwości edukacyjnej zabawy. W jaki sposób można wykorzystać nasionka? Od segregowania, po manipulowanie pojedynczymi nasionkami za pomocą strąków, kończąc na budowaniu stosów z fasoli. Każda z tych czynności uczy malucha manipulowania, rozpoznawania kolorów i koordynacji. Zamykanie nasionek w fasolowej obudowie to także ciekawe wyzwanie dla małego szkraba.

Nasionka fasoli zabawka

Nasionka fasoli

Nasionka fasoli zabawka

Nasionka fasoli

 

Po więcej pomysłów na prezent dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 18 miesięcy zapraszamy do sklepu!

 

Prezent dla dwulatka

 

Drugi rok życia, to czas, kiedy dziecko chętnie segreguje, dopasowuje, układa i wkręca. Idealną propozycją będą zatem wszelkiego rodzaju klocki, puzzle, zabawki do dopasowywania, sortowania czy wkręcania. Rozwiną one sensorykę i wyobraźnię. Dziecko, korzystając z klocków, staje się świadomym twórcą. Ma to bardzo dobry wpływ na rozwój emocjonalny. Ciekawą zabawką, która zainteresuje każdego dwulatka są duże walce dotykowe. To drewniane klocki pokryte różną powierzchnią i w różnych kolorach. Zabawka ta będzie dobrym pomysłem na prezent dla dwulatka. Zadaniem dziecka jest dopasować klocek we właściwe miejsce na drewnianej tablicy. Oczywiście dziecko może bawić się tymi klockami w dowolny sposób. Pewnie będzie próbowało budować z nich wieże czy toczyć je po podłodze. Tak ma właśnie być! Pozwólmy dzieciom bawić się zabawkami na swój sposób. Jakie korzyści dają duże walce dotykowe? Zabawka stymuluje rozwój fizyczny i umysłowy dziecka, posiada ciekawą teksturę, która zachęca malucha do badania, testowania i sprawdzania. Kolory również są tu nieprzypadkowe – mają za zadanie stymulować zmysł wzroku naszego brzdąca. Plusem jest też materiał, z którego wykonano zabawkę, dzięki temu posłuży nam ona na lata.

Duże walce dotykowe

Duże walce dotykowe

Inną ciekawą propozycją zabawki z drewna jest sortowanie i liczenie w drzewku. Zabawka ta będzie doskonałym wprowadzeniem do nauki liczenia, porównywania i rozróżniania kolorów. Dzieci mogą układać elementy w różny sposób. Zabawka umożliwia sortowanie od największego do najmniejszego, dopasowywanie do tablicy, układanie jeden na drugim pionowo. Każda z tych czynności ćwiczy umiejętności motoryczne. Zabawka doskonale stymuluje zdolność dedukcji, co usprawni umysł i logiczne myślenie.

Sortowanie w drzewku

Sortowanie w drzewku

Sortowanie w drzewku

Sortowanie w drzewku

Sortowanie w drzewku

Podobną propozycją, która pomoże maluchom w poznawaniu i rozróżnianiu kolorów, kształtów i wielkości, duże kolorowe walce. Zabawka nie tylko nauczy rozróżniania wielkości, ale także podpowie jak stopniować kolory. Bujna wyobraźnia dziecięca pokaże wiele innych zastosowań tej ciekawej zabawki. Dziecko może bawić się w budowanie wieży czy tworzenie pociągu z klocków.

Duże kolorowe walce

Duże kolorowe walce

 

Duże kolorowe walce

Duże kolorowe walce

Przykuwającą oko propozycją na prezent dla dwulatka jest także Grupowanie w drzewku. Zabawka ta z pewnością zaciekawi każdego malucha. Dziecko z zainteresowaniem będzie sprawdzać, co można zrobić ze wkręcanymi jabłuszkami. Jego zadaniem będzie też dopasowanie elementów w odpowiednie otwory. Samo wkręcanie jabłuszek na swoje miejsce rozwinie w dziecku umiejętność dopasowywania barw i kształtów. Wkręcanie to także bardzo dobre ćwiczenie wzmacniające kompetencje motoryczne i koordynację ręka-oko.

Grupowanie w drzewku

Grupowanie w drzewku

Edukacyjny sześcian, to nasza kolejna kolorowa propozycja zabawki na prezent dla dwulatka. Jest to doskonała zabawka rozwijająca koordynację ręka-oko oraz motorykę dziecka. Sześcian składa się z 6 części przypominających puzzle. Każdy element ma inny kolor oraz pokryty jest inną ciekawą teksturą. Wszystko to, aby uczy rozpoznawania kolorów oraz kształtów (koło, trójkąt, kwadrat, gwiazda). Zabawka edukacyjnym sześcianem uczy rozróżniania wysokości i logicznych sekwencji. Dziecko może dopasowywać ruchome figury i wpasowywać je w otwory znajdujące się w kostce. Bawić można się zarówno w płaszczyźnie 3D lub też układać ścianki na podłodze – jak puzzle. Zabawka została dobrze przemyślana. Posłuży dwulatkowi na trochę dłużej. Nauczy się z nią rozróżniać kolory, kształty i liczyć.

edukacyjny sześcian

Edukacyjny sześcian

edukacyjny sześcian

Edukacyjny sześcian

edukacyjny sześcian

Edukacyjny sześcian

A teraz propozycja dla małych miłośników budowania, skręcania i majsterkowania. Jak już wspominaliśmy dwulatki lubią sortować i wkręcać różne elementy, więc taka zabawka z pewnością zaspokoi ich potrzeby w tym kierunku. Nakrętki i śruby, to świetna propozycja dla dzieci od 18 miesiąca życia. Z jej pomocą maluch nauczy się rozróżniać kolory, poćwiczy zdolności motoryczne i bardzo ważny chwyt pęsetowy, który ułatwi mu też posługiwanie się długopisem czy łyżką. Zabawa w poszukiwanie odpowiednich śrubek i nakrętek nauczy dziecko logicznego myślenia i wyciągania wniosków ze swoich działań.

Nakrętki i śruby

Nakrętki i śruby

Nakrętki i śruby

Nakrętki i śruby

 

Ruchliwy dwulatek

 

Bardzo ciekawym pomysłem na prezent dla ruchliwego dwulatka są wszelkiego rodzaju zabawki, które zachęcają do aktywności i rywalizacji. Zabawki tego rodzaju mają wiele zalet: trenują równowagę i koordynację ruchową. Niektóre z nich pokryte są specjalną powierzchnią z wypustkami, co dodatkowo stymuluje np. powierzchnię stóp. Tego rodzaju zabawki są dobrej jakości i posłużą na wiele lat. Zabawią się nimi nawet starsze dzieci. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jest to dość droga inwestycja. Jest to zabawka, na którą można zrobić rodzinną zrzutkę. Wtedy kupimy dziecku jedną, ale porządną zabawkę. Zabawki te zostały zaprojektowane z myślą o dzieciach bawiących się w przedszkolach. Mają podwyższoną trwałość. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stały się wyposażeniem pokoju dziecięcego w domu.

Deska do balansowania Whally przypomina kształtem wieloryba. Jest to przykład zabawki ruchowej, którą można wykorzystać na siedząco, stojąco i do bujania. Dziecko, korzystając z wieloryba, pozostaje aktywne. Jednocześnie trenuje równowagę i koordynację ruchową, a do tego wyśmienicie się bawi.

 

Deska do balansowania Whally

Deska do balansowania Whally

Deska do balansowania Whally

Deska do balansowania Whally

Deska do balansowania Whally

Deska do balansowania Whally

Podobną propozycją na prezent dla dwulatka jest ścieżka drabinkowa. W połączeniu z wyobraźnią dziecka może stać się narzędziem wielu zabaw, organizowanych w domowym zaciszu. Kto pierwszy na ścieżce ten wygrywa; kto wypadnie poza ścieżkę, ten przegrywa; minuta ciszy na ścieżce czy tor przeszkód zorganizowany z pomocą ścieżki. Wyobraźnia dziecięca będzie miała pole do popisu..

Ścieżka drabinkowa

Ścieżka drabinkowa

Ścieżka drabinkowa

Ścieżka drabinkowa

Innym, ciekawym rodzajem ścieżki jest ścieżka dotykowa zakręcająca. Nie dość, że dostarczy dzieciom sporej dawki radości, to jeszcze stworzą swój własny tor do przejścia. Ścieżka ta dodatkowo pokryta jest specjalnymi wypustkami, które dostarczą ciekawych wrażeń sensorycznych.

Ścieżka dotykowa zakręcająca

Ścieżka dotykowa zakręcająca

Ścieżka dotykowa zakręcająca

Ścieżka dotykowa zakręcająca

Ścieżka dotykowa zakręcająca

Ścieżka dotykowa zakręcająca

 

Po więcej pomysłów na prezent dla dziecka od 2 lat do 3, zapraszamy do sklepu!

 

Podsumowanie

Nie zawsze prezent, który podoba się dorosłemu, spodoba się dziecku. W powyższych przykładach uwzględniliśmy zabawki dla dziecka, które z największym prawdopodobieństwem trafią w gusta najmłodszych. Zainteresują je i pobudzą do manipulowania, odkrywania ukrytych możliwości i wymyślania nowych zastosowań. Kupując zabawkę dla dziecka, nie pokazuj mu od razu do czego ona służy. Pozwól mu odkrywać prezent samemu. Zobaczysz wtedy w jak odmienny sposób może się nim bawić. Nowe zastosowanie zabawki nie raz wprawi Cię w osłupienie. Pamiętaj! Warto inwestować w zabawki, które nie tylko bawią. Zabawka dla dziecka powinna oferować szerokie spektrum możliwości zabawy. Takie zabawki nie ograniczają dziecka, a pozwalają mu stawać się odkrywcą.

 

Jak wspierać rozwój dziecka?

Dzieci uwielbiają poznawać nieznane. Interesuje je wszystko, co je otacza. Uwielbiają gry i zabawy, są to formy aktywności, w których chętnie uczestniczą. To właśnie przez zabawy i różne ćwiczenia wykonywane wspólnie z rodzicem czy opiekunem mogą się rozwijać. Jak zatem wspierać rozwój dziecka? Przede wszystkim tak, aby był to proces przyjemny zarówno dla dziecka, rodzica, nauczyciela…

Zabawki Montessori? Dlaczego Montessori?

 Nie da się ukryć, że metoda nauczania opracowana przez Marię Montessori ciągle zyskuje na popularności. Jak grzyby po deszczu pojawiają się nowe przedszkola czy szkoły, realizujące założenia pedagogiki Montessori. Rynek oferuje też coraz więcej materiałów edukacyjnych, które stanowią inspirację do poznawania świata. Skąd ta popularność? Dlaczego Montessori? Dlaczego warto wybrać zabawki Montessori?

Kiedy zabrać dziecko do logopedy?

Jeśli zauważasz, że Twoje dziecko wyraźnie odbiega od poziomu rówieśników, lub wykazuje zachowania, które budzą Twój niepokój, to najlepiej skonsultuj to ze specjalistą. W tym wypadku lepiej wykazać się nadgorliwością i spać spokojnie, niż podejść do problemu lekceważąco i niepotrzebnie opóźnić terapię.

Jak wspierać rozwój mowy dziecka?

Mowa jest niezwykle ważną umiejętnością w życiu, gdyż stanowi podstawę komunikacji. Umiejętność poprawnego mówienia wpływa na całokształt rozwoju dziecka i późniejsze powodzenia w szkole. Niestety osoby z wadami wymowy stają się często przedmiotem drwin i pośmiewiska wśród rówieśników. Warto zatem przyjrzeć się temu, czy dziecko rozwija się poprawnie w tym zakresie.
Mowa, to również narzędzie do przekazywania uczuć, myśli czy nawiązywania kontaktów społecznych. Jak zadbać o to, by mowa dziecka rozwijała się prawidłowo?

Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym