+48 32 729 87 11

Jak rozwinąć kreatywność dzieci?

Aktualna sytuacja pokazała nam wszystkim, że świat potrafi zmienić się z dnia na dzień, a człowiek musi być na tyle elastycznym, żeby móc podążać za tymi zmianami. Wszelkie takie wyzwania wymagają od nas adaptacyjnej postawy twórczej i kreatywnej, gdyż to ona pomaga nam dokonywać zmian i dostosować się do zmieniającej się rzeczywistości. Postawę kreatywną powinno rozwijać się już od najmłodszych lat. W jaki sposób można wspierać kreatywność dziecka?

Dlaczego warto rozwijać kreatywność od najmłodszych lat?

 

Dzieci w wieku przedszkolnym cechuje niezwykła ciekawość otaczającego nas świata. Maluchy są dociekliwe, pełne energii i entuzjazmu – zadają mnóstwo pytań oraz poszukują rozwiązania dla każdego nowego problemu. Z uśmiechem na twarzy podejmują się nowych wyzwań, a co najważniejsze – przejawiają oryginalność i płynność myślenia.

Według Tonyego Buzana, dzieci w wieku przedszkolnym wykorzystują w twórczych działaniach aż 95-98% kreatywności, kiedy np. dzieci w wieku wczesnoszkolnym, wykorzystują swój kreatywny potencjał już „tylko” w 50-70%. Podkreślić należy jeszcze fakt, iż przedszkolaki objawiają potencjał w przewadze w sferze praktycznej, a nie teoretycznej.

 

Jakie ćwiczenia warto przeprowadzać z dziećmi w wieku przedszkolnym?

 

  • ćwiczenia, które stymulują zmysł wzroku, słuchu, smaku oraz dotyku,
  • zabawy, pomagające wyrażać swoje emocje, uczucia i myśli – sprawdzą się tu różnego rodzaju improwizacje, odgrywanie ról czy teatrzyki,
  • układanie puzzli, uzupełnianie brakujących elementów,
  • tworzenie historyjek, wymagających odpowiedzi na pytania „jak?”, „dlaczego?”, „po co?”
  • zabawy na spostrzegawczość – wykrywanie błędów, odkrywanie luk czy nieprawidłowości.

 

Przykładowe ćwiczenia, pomagające rozwinąć kreatywność:

 

1.Co by było gdyby?

Przygotuj dziecku listę pytań i zastanówcie się wspólnie nad tym, co by było gdyby…:

– nie było komputera,
– powietrze miało zielony kolor,
– słonie miały skrzydła.

1 2

2. Zgadnij co to?


– gdy kupujesz dziecku zabawkę, nie pokazuj od razu o co w niej chodzi i jak się nią bawić. Nie podsuwaj dziecku gotowych rozwiązań. Niech dziecko samo zastanowi się, co można z nią zrobić i jak mogłoby się nią bawić.
– gotujesz obiad i używasz różnych akcesoriów kuchennych – zapytaj dziecko co to jest i do czego może służyć, następnie zademonstruj.

2 3

3. Co zrobisz z…?

Podczas codziennych czynności zadawaj dziecku zadania, niech wymyśli, co by zrobił z pudełka po lodach, z gazety, z liści czy kasztanów znalezionych w trakcie spaceru.

3 2

4. Zabawa w wymyślanki

Podczas czytania książki czy oglądania filmu, postaraj się wykorzystać dziecięcą dociekliwość i zadawaj różnorodne pytania zgodne z treścią. Czytasz książkę o przygodach kotka, to zadawaj pytania „A co kotek może robić w urodziny?”, „Dokąd kotek mógł pójść?”, „Jak myślisz, co kotek może mieć w plecaku, po co to zabrał?”. Dziecko z pewnością nie raz zaskoczy Cię swoją kreatywnością i wyobraźnią podczas wymyślania odpowiedzi.

4 2

 

10 propozycji kreatywnych zabawek:

 

Przewlekanka jabłuszka - kreatywna zabawka Kreatywne domino Klocki IO Mini Konstrukcyjne klocki Funplay Klocki sensoryczne zabawa szlaczkami Mistrz Logiki Pilch Tablica kołkowa Kategoryzacje atematyczne - wzory Kategoryzacje tematyczne rzeczowniki część 1 Sekrety elektroniki 1200 eksperymentów

 

Podsumowanie

Takie zabawy nie tylko pozwalają rozwinąć kreatywność, ale pobudzają też wyobraźnię. Rozmowy z dorosłymi to świetna okazja do wzbogacenia słownictwa i rozwoju umiejętności formułowania poprawnych odpowiedzi. Według Gordona Drydena, 80% zdolności do nauki rozwijamy w ciągu pierwszych 8 lat życia. Warto zatem wspierać rozwój naszych dzieci!

 

 

obserwuj nas na

Opracowano na podstawie:

„Rozwijanie aktywności i kreatywności dzieci przez działanie”, Urszula Strzelczyk
„Wspomaganie rozwoju kreatywności u dziecka w wieku przedszkolnym”, Małgorzata Adler

 

Jak wspierać rozwój dziecka?

Dzieci uwielbiają poznawać nieznane. Interesuje je wszystko, co je otacza. Uwielbiają gry i zabawy, są to formy aktywności, w których chętnie uczestniczą. To właśnie przez zabawy i różne ćwiczenia wykonywane wspólnie z rodzicem czy opiekunem mogą się rozwijać. Jak zatem wspierać rozwój dziecka? Przede wszystkim tak, aby był to proces przyjemny zarówno dla dziecka, rodzica, nauczyciela…

Zabawki Montessori? Dlaczego Montessori?

 Nie da się ukryć, że metoda nauczania opracowana przez Marię Montessori ciągle zyskuje na popularności. Jak grzyby po deszczu pojawiają się nowe przedszkola czy szkoły, realizujące założenia pedagogiki Montessori. Rynek oferuje też coraz więcej materiałów edukacyjnych, które stanowią inspirację do poznawania świata. Skąd ta popularność? Dlaczego Montessori? Dlaczego warto wybrać zabawki Montessori?

Kiedy zabrać dziecko do logopedy?

Jeśli zauważasz, że Twoje dziecko wyraźnie odbiega od poziomu rówieśników, lub wykazuje zachowania, które budzą Twój niepokój, to najlepiej skonsultuj to ze specjalistą. W tym wypadku lepiej wykazać się nadgorliwością i spać spokojnie, niż podejść do problemu lekceważąco i niepotrzebnie opóźnić terapię.

Jak wspierać rozwój mowy dziecka?

Mowa jest niezwykle ważną umiejętnością w życiu, gdyż stanowi podstawę komunikacji. Umiejętność poprawnego mówienia wpływa na całokształt rozwoju dziecka i późniejsze powodzenia w szkole. Niestety osoby z wadami wymowy stają się często przedmiotem drwin i pośmiewiska wśród rówieśników. Warto zatem przyjrzeć się temu, czy dziecko rozwija się poprawnie w tym zakresie.
Mowa, to również narzędzie do przekazywania uczuć, myśli czy nawiązywania kontaktów społecznych. Jak zadbać o to, by mowa dziecka rozwijała się prawidłowo?

Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym