+48 32 729 87 11

Jak nauczyć dziecko poprawnie gryźć i żuć? Nauka gryzienia a gryzaki ARK

Nauka gryzienia i żucia ma kluczowe znaczenie w rozwoju karmienia. Gryzienie i żucie ma również bardzo duży wpływ na rozwój mowy oraz prawidłową artykulację. Czy wiesz w jaki sposób nauczyć dziecko poprawnie gryźć i żuć?

Niemowlęta, w wieku około 5-6 miesięcy, rozpoczynają swoją przygodę z eksploracją jamy ustnej. Używając w tym celu palców lub gryzaków, poznają każdy zakamarek swojej buzi. Od tego momentu rozpoczyna się rozwój umiejętności gryzienia i żucia. Dziecko każdego dnia doskonali ruchy szczęki, warg oraz języka. Jeśli jakaś część tego procesu zostanie pominięta, może być konieczna interwencja logopedyczna. Dlatego warto kontrolować postępy malucha i prezentować mu właściwy sposób gryzienia i żucia.

 

W jaki sposób uczyć dzieci poprawnie gryźć i żuć?

 

 1. Jednym ze sposobów rozpoczynania przygody z żuciem, jest udostępnienie dziecku pomocy logopedycznych do żucia. Gryzaki (Gryzak Grabber, Y-Chew, Probe) pomagają ćwiczyć motorykę narządów artykulacyjnych. Narzędzia te zostały zaprojektowane z myślą o zwiększeniu świadomości jamy ustnej. Zapewniają odpowiednią stymulację i wrażenia sensoryczne oraz ćwiczą siłę języka, szczęki, ust i policzków. Takie czynności pozwalają dziecku zacząć samodzielnie gryźć, a następnie żuć.

Gryzaki z serii Grabber:

Gryzak Grabber miękki Gryzak Grabber bardzo miękki Gryzak Grabber twardy

Gryzaki Y-Chew:

Gryzak Y-chew bardzo miękki Gryzak Y-chew miękki Gryzak Y-chew twardy

Szpatułka probe:

Szpatułka Probe

 

  1. Pokieruj dzieckiem. Zademonstruj mu, w jaki sposób należy gryźć, niech zobaczy, co to właściwie oznacza. Zapoznanie dziecka ze słownictwem stanowi bardzo istotną część terapii. Dziecko świadome terminologii, będzie nam łatwiej (w trakcie terapii) zachęcić do gryzienia. W trakcie demonstrowania prawidłowego sposobu gryzienia i żucia, celowo wyolbrzymiaj ruch. Pomożesz dziecku zrozumieć koncepcję tego procesu. W trakcie ćwiczeń używaj prawdziwego jedzenia. Na zmianę z dzieckiem gryź i przeżuwaj, pamiętając, aby była to dobra zabawa.
  2. Dziecko w pierwszej kolejności zacznie rozwijać ruchy pionowe – otwieranie i zamykanie ust w górę i w dół. W tym momencie możemy podać dziecku gryzak Grabber lub Y-chew. Umieść gryzak między obszarem trzonowym, aby pomóc szczęce w otwieraniu i zamykaniu. Powiedz dziecku, aby gryzło, w momencie, gdy kierujesz szczękę w dół, w celu zamknięcia jej na gryzaku. Możesz także skorzystać z lusterka i pokazać dziecku jego odbicie, jednocześnie samodzielnie demonstrując gryzienie. Dziecko, patrząc na swoje odbicie obserwuje własne ruchy i buduje świadomość ruchów. Jeśli lusterko rozprasza malucha, to zrezygnuj z niego.

Gryzak Ark Therapeutik

 1. Gdy dziecko zapoznało się już ze słowem „gryźć” i poprawnie wykonuje tę czynność, możesz przejść do nauki żucia. Niech dziecko położy dłonie na Twojej szczęce, aby poczuć jak gryziesz i żujesz pokarm. Dzięki temu zabiegowi maluch zrozumie lepiej cały proces.

 

 1. Kiedy dziecko zrozumie już słowa „gryźć” i „żuć”, możesz przejść do ćwiczeń. Umieść gryzak Grabber lub Y-Chew między przedtrzonowcami i poinstruuj dziecko, aby żuło. Całkiem możliwe, że będziesz musiał pomóc maluchowi poprowadzić szczękę, aby ją otwierał i zamykał. Wykonajcie takie powtórzenia około 20-25 razy z każdej strony. W celu zwiększenia świadomości ruchów w jamie ustnej, posiłkuj się wibratorem logopedyczny Z-Vibe z końcówką Bite-n-Chew.

Wibrator logopedyczny Z-Vibe

 

 1. Jeśli wykorzystujesz gryzak Grabber, to pozwól maluchowi gryźć i żuć także pętlę gryzaka. W przypadku gryzaka Y-Chew, umieść uchwyt bokiem, w poprzek przednich zębów. Tak zapewnisz siłę i stabilność szczęki.

 

 

 1. W trakcie ćwiczeń dopilnuj, aby dziecko żuło, wykonując ruchy obrotowe. Niech ugryzie i przeżuje 3-5 razy po jednej stronie buzi. Następnie niech dziecko zmieni stronę na przeciwną. Wykorzystując narzędzia logopedyczne, pamiętaj, aby wpierw umieszczać gryzak z boku jamy ustnej, pomiędzy obszarem przedtrzonowym. Kiedy zaobserwujesz postępy, możesz przesunąć gryzak do tylnego obszaru trzonowego. Tam docelowo następuje żucie pokarmu. Jeśli dziecko się krztusi, to cofnij się z powrotem w stronę przedtrzonowców. Z czasem możesz znowu próbować przejść do okolicy trzonowców.

 

 1. Kiedy Twoje dziecko spokojnie radzi sobie z ćwiczeniami, przejdź krok dalej. Zanurz gryzaka w jakiejś papce, która zachęci malucha do dalszych ćwiczeń i pokaże jak wygląda żucie w praktyce. Jeśli wspomagasz się Z-Vibem, to skorzystaj z końcówki Bite Tube. Umieść jedzenie we wnętrzu końcówki (jak na poniższym zdjęciu). Gdy dziecko prawidłowo ugryzie, otrzyma nagrodę w postaci swojego ulubionego przysmaku. Końcówka Bite Tube Końcówka Bite Tube

Końcówka Bite Tube

 1. Ćwiczenia rozpoczynamy z wykorzystaniem gładkich gryzaków. W późniejszym czasie możemy powoli zapoznawać dziecko z różnymi teksturami. W tym celu sięgnij po gryzak z wypustkami (np. Grabber z Wypustkami). Możesz, podobnie jak w powyższym ćwiczeniu, zanurzyć gryzak w ulubionym przysmaku malucha. Jeśli korzystasz z Z-Vibe, to również przejdź z końcówki gładkiej na teksturowaną.

Gryzaki z serii Grabber z wypustkami:

Gryzak Grabber z wypustkami bardzo miękki Gryzak Grabber z wypustkami twardy Gryzak Grabber z wypustkami miękki

 

końcówka Bite-n-chew z wypustkami

 

Podsumowanie

 

Trzeba mieć na uwadze, że niektóre dzieci mogą wykazywać lęk i obawy przed jedzeniem. Maluchy zdają sobie sprawę, że nie mają niezbędnych umiejętności motorycznych jamy ustnej, aby poradzić sobie z gryzieniem i żuciem. Dlatego często odmawiają jedzenia. W takim przypadku warto najpierw popracować nad świadomością języka czy lateralizacją. Inne dzieci mogą odmówić jedzenia z powodu nadwrażliwości jamy ustnej.

Istotnym punktem każdej terapii jest obecność opiekuna czy rodzica. Obserwuje on terapię i uczy się poszczególnych ćwiczeń. Najlepsze wyniki terapii uzyskuje się wtedy, gdy jest ona wspierana ćwiczeniami w zaciszu domowym. Nauczenie tych umiejętności wymaga czasu i cierpliwości. Nigdy nie należy zmuszać dziecka do ćwiczeń. Zapoznaj wpierw malucha z gryzakami i innymi akcesoriami. Pozwól mu je dotknąć i wybadać rękoma. Następnie możesz próbować dotykać nimi policzków, ust, twarzy. W końcowym etapie przejdziesz do jamy ustnej. Niech to będzie dla was dobra zabawa. I co najważniejsze, zawsze chwal swoje dziecko, bez względu na to, jakie robi postępy.

 

Zapoznaj się z całą ofertą gryzaków.

 

Opracowano na podstawie materiałów z firmy Ark Therapeutic.
Fotografie: Ark Therapeutic.

 

obserwuj nas na

 

 

Logopedia PRO – terapia na miarę współczesnego dziecka

Dzisiejszy świat dziecka to pewnego rodzaju pudełko wypełnione po brzegi nowinkami technologicznymi, w wyniku czego bardziej świadome środowiska wychowawcze ograniczają jej dostęp do minimum. Nowoczesna technologia to dziedzina życia, która jak każda inna wymaga...

Niezbędnik pracy terapeutycznej – czyli must have każdego logopedy

Ukończyłeś studia i stawiasz pierwsze kroki w pracy logopedy? A może już jesteś logopedą z kilkuletnim stażem,ale masz wrażenie, że ciągle czegoś brakuje w twoim gabinecie? Koniecznie zapoznaj się z naszą propozycją wyposażenia warsztatu logopedycznego ! Higiena to...

mTalent zajęcia logopedyczne -recenzja programu

mTalent zajęcia logopedyczne Przed nami kolejny program komputerowy wspomagający terapię logopedyczną dzieci. Sprawdźmy czy obietnice producenta zostały spełnione oraz jaką rolę pełnił podczas zajęć logopedycznych. Na początek kilka szczegółów technicznych: Co zawiera...

Praca logopedy z wykorzystaniem programów multimedialnych

Rewolucja elektroniczna poczyniła olbrzymie postępy nie tylko w tak oczywistych dziedzinach, jak informatyka, przemysł elektroniczny, telefonia cyfrowa. Pokłosiem powstania nowych technologii są produkty multimedialne, które coraz częściej służą nie tylko zabawie czy...
Share This

Udostępnij

Udostępnij swoim znajomym